Yabancı koalisyon haberi bekliyor

Haberin Devamı

SEÇİM sonuçlarıyla ilgili ilk tepkisini sert veren piyasalar, hemen ilk gün beklemeye geçti. Piyasa oyuncuları politikacıların pragmatist davranacaklarına inandıklarını bu nedenle bir koalisyon haberi beklediklerini söylüyorlar.
Koalisyonun kolay olmayacağını kabul eden bankacılar, özellikle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın tavrının önemli olacağı görüşünde. AKP ile koalisyon kuracak her partinin Cumhurbaşkanı’na dönük talepleri olacağını hatırlatan piyasa uzmanları, Erdoğan’ın buna ne tepki vereceği, Davutoğlu’nun nasıl bir tavır takınacağının önemli olduğunu söylediler.
Dolayısıyla piyasalar mevcut seçim tablosundan bir koalisyon çıkması gerektiğini, bunun için bütün partilerin üzerlerine düşen görevleri yapması gerektiğini belirtiyorlar. Yabancıların ilk aşamada panik olduğunu ama dün öğleden sonra daha sakinleştiğini kaydeden bir bankacı, “yabancı şimdilik sert bir geri çıkışı göze alamıyor, bir koalisyon haberi gelir gelmez havanın düzeleceğini fonların geri geleceğini biliyor. Bunu gördükleri için de sert bir ilk tepki verip beklemeye geçtiler, hep birlikte koalisyon haberi bekliyorlar” şeklinde konuştu.
Buna karşılık piyasaların seçim tablosunun ardından en korktukları gelişmenin “seçimin tekrarlanması” olduğunu gözlemledim. Yani kulislerde konuşulan “45 günlük hükümet kurma sürecinin ardından Cumhurbaşkanı’nın yeniden bir seçim kararı alarak 3 ay içinde seçimi yenilemesi” senaryosunun gerçek olmasından korkuyorlar. Bir bankacı “Seçimin tekrarlanması halinde piyasalar bunu kaldıramaz” dedi.
Aynı bankacı bu takdirde FED’in faiz artırım süreciyle siyasi belirsizliğin üstüste geleceğini, piyasaların buna çok sert tepki vereceğini tahmin ettiklerini söyledi. Bankacı, yabancıların da koalisyon görüşmelerini bu nedenle yakından takip ettiklerini, seçimin tekrarlanması ihtimalinin doğması halinde piyasaların ciddi biçimde bozulabileceğini kaydetti.

Haberin Devamı


EKONOMİ BÜROKRATLARI İNİSİYATİF ALMALI


Dün sabah saatlerinde dolar kuru 2.80 TL’lere kadar çıkıp, sonra 2.75 seviyelerine geriledi. Hisse senedi piyasaları ve tahvil piyasalarında da yine sert bir bozulma yaşanıp daha sonra gün içinde sakinleşerek beklemeye geçildi.
Kurlardaki aşırı hareket üzerine Merkez Bankası’nın bir açıklama yaparak döviz depo faiz oranlarını değiştirdiğini gördük. Bu açıklama daha çok “Merkez Bankası ben buradayım mesajı veriyor” biçiminde yorumlandı.
Bu kararı sorduğum bankacılar, göstermelik olduğunu, piyasaya önemli bir etki yapmayacağını söylediler. Ancak böylesine dönemlerde Merkez Bankası başta olmak üzere, ekonomi bürokratlarının üzerlerine düşeni gerektiği biçimde yapmaları gerektiğini söylediler.
Bir bankacı artık Merkez Bankası’nın daha rahat davranması gerektiğini, bu ayın sonunda yapılacak Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına hangi şartlarda girilip ne karar alınacağının önemli olacağını söyledi. Artık siyasetin baskısını bir kenara bırakılıp, 1990’larda olduğu gibi, gerekenin yapılması konusunda bürokratlara büyük görev düştüğünü kaydetti. Aynı bankacı, “FED faiz artıracakken hala siyasi belirsizlik sürüyorsa, bürokrat en radikal kararı almaktan bile çekinmemeli” şeklinde konuştu.
Özetle; piyasa seçim tekrarı ve yeni bir seçim istemiyor, seçimden çıkan “koalisyon kurun” mesajının gereğinin yapılacağını umut ediyorlar. Bu nedenle bazı partilerin kategorik olarak “AKP ile koalisyon kurmam” mesajlarını, çok erken yapılmış açıklamalar olarak görüyorlar.

Yazarın Tüm Yazıları