CHP vaatleri ezber bozdu gündem oldu

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı seçim bildirgesi ve ekonomik vaatler gündemin ilk sırasına oturdu.

Haberin Devamı

Emekliye 2 maaş ikramiye vaadinden sonra iktidar partisinde görülen telaşın, vaadlerin tümüyle birlikte daha da arttığı gözleniyor. AKP’liler belli ki CHP’nin vaadleri için kaynak bulamayacağı üzerinde yoğunlaşıp, bu yolla CHP’nin oy almasını engellemeye çalışacaklar.
Bu arada emekliye 2 maaş ikramiye ardından Başbakanın, başta emeklilere olmak üzere vaat açıklamaya başladığını göz önünde tutarsak, seçim anketlerine göre önümüzdeki dönemde AKP’nin vaadlerini daha da artırması beklenebilir.
Önceki gün açıklanan vaatlere dün sabah erkenden TV’lere çıkan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yanıt vermeye başladı. Uluslararası aracı kurum analistliğinden tanıdığım Şimşek, politikada şimdiye kadar yol almıştı ama dünkü konuşmasını izlediğimde, “teknisyenlerin popülist politikacı olmaya çalıştıklarında içine düştükleri durum” tablosunu bir kez daha gördüm.
Ne olursa olsun, bu üslup Şimşek’e hiç yakışmıyor, piyasalardaki sempatisi bu üslup sürdüğü müddetçe kaybolacaktır. “İnanılmaz popülist”, “üçte birine kaynak söylesinler CHP’ye oy vereyim”, “Nobel ödülü alırlar”, “IMF’in kapısına gidecekler” gibi söylemler geliştirmiş.
Bakan Şimşek de biliyor ki; IMF’le yapılan, teknisyenken kendisinin de savunduğu anlaşmayı sürdürdükleri için 2008’e kadar geldiler. Daha sonra da zaten bir şey yapılmadı. Şimşek fırça yediği için, israf denilince akla ilk gelen “Sarayın maliyeti”ni artık ağzına bile alamıyor. Şimşek tüm bunları biliyor ama şimdi çıkıp, yanlışları yaptıranları savunmak için bu üslubu kullanabiliyor...
Bence Şimşek, hamaset yerine nezih üslup kullansa, daha inandırıcı olabilir.

Haberin Devamı

VERGİ SİYASİ BASKI ARACI MI SORUSUNA ENTERASAN YANIT


Şimşek CNNTürk’te Hande Fırat’ın vergi denetimiyle siyasi baskı iddialarına da enteresan bir cevap verdi. Şimşek “Tartışmalı bazı vergi incelemeleri olmuş olabilir. Ne Doğan Grubu ile ilgili ne de başka bir grup, hiçbir gün ben bakan olarak çıkıp ‘işin boyutu şudur, şundan dolayı şöyle olmuştur’ diye bir yorumda bulunmadım. Çünkü vergi mahremiyeti kanun ile düzenlenmiştir. Ben hep ona sadık kaldım” dedi. Arkasından da ekledi:
“Zaman zaman idare de yanlışlar yapabilir. Biz mükemmel değiliz. Ama bunu kasıta bağlamak yanlış olur.” İlk kez söylenen bu sözlerin çok önemli olduğunu da belirtmek gerekir.
CHP’nin ekonomi vaatleri sonrasında yaşananlara dönersek...Belli ki hükümetin bu konudaki telaşı gerçekten çok büyük.
Renkli Milletvekili Burhan Kuzu’ya bile “Biz Hazine’yi doldurduk, bunlar harcayacak” demiş, demek ki ilgili ilgisiz belli ki herkes buna yüklenecek.

Haberin Devamı


CHP DETAYLI ÇALIŞMALARINI YAYINLAMALI


CHP’nin ise ekonomik vaadlerinin kaynakları konusunda daha ciddi bir hazırlık yapması gerekir. Bakan Şimşek CHP vaadlerinin 149.5 milyar TL ek açık yaratacağını söyledi. Bildiğim kadarıyla CHP teknisyenleri 60 milyar TL civarında bir ek maliyet hesaplıyor. Buna karşılık bütçe açığının bir miktar büyüyeceği kabul ediliyor. İç talebin canlanmasına bağlı gelir artışı, vergi tahsilatı ve kaçaklarının azaltılması, teşvik sistemi gibi bir bütün olarak, bu açığı azaltacak ileriye dönük yeni bir hamlenin gerçekleşmesine ilişkin detaylı çalışmaları olduğu da açık.
Kılıçdaroğlu dönemler itibariyle toplam kaynak ve harcamalar üzerinden bu soruya yanıt vermeye başladı. İyi bir nokta olabilir ama detaylı tablolar ile CHP’nin yaptığı önceliklerin maliyetinin açıklanması önemli.

Yazarın Tüm Yazıları