Zirvenin lezzeti, lezzetin zirvesi

Birkaç hafta önce kayak için Erzurum’daydım. Benim için kayak bahane, Erzurum’a gitmek her daim şahane. Çünkü Türkiye’nin başka yerinde bulamadığım ve her seferinde mutlaka ziyaret ettiğim bazı çok özel mekânlar ve tatmadan dönmediğim lezzetler var bu güzel şehirde. Sömestirde kayağa gidecek olanlara öneriler hazırladım...

Haberin Devamı

Türkiye’nin başka yerinde bulamadığım, Erzurum’u benim için benzersiz kılan lezzetlerin başında Sülfettin Usta geliyor. Hatta dün Lezzetli Hayat ekimizi okuyanlar hatırlayacaktır; Türkiye’nin en iyi sakatat çorbacılarında 1 numaradaki Sülfettin Usta. Burası mütevazı bir aile işletmesi. 1960’ta dükkânı açan Sülfettin Usta’dan sonra oğulları Emrullah, Mehmet ve torunu Taha Barkın işin başındalar.
Zirvenin lezzeti, lezzetin zirvesi
Ebru Erke ünlü çorbacı Sülfettin Usta’nın oğlu Emrullah ve torunu Taha Barkın ile...

Babalarından öğrendikleri şekilde pişiriyorlar çorbalarını. Biliyorsunuz, sakatat üst düzey lokantaların allı pullu menülerine girdiğinden beri malzeme sıkıntısı yaşıyor bizim çorbacılar, ciğerciler. Sadece ezogelin, işkembe, tuzlama, kelle paça, ayak paça yapıyorlar. Servis ettikleri çorbalar türünün iyi örnekleri fakat Sülfettin Usta’nın namını şehrin dışına taşıyan esas şey ayak paça çorbası.
Zirvenin lezzeti, lezzetin zirvesi
Civil peynirli suböreği, kentin tescilli lezzeti.

Tüm çorbaların üzerine ilik yağıyla son dokunuşu yapıyor olmaları önemli bir ayrıntı. Tavsiyem buraya sabah saatlerinde gitmeniz ki Erzurumlular da öyle yapıyor; 14.00’ten sonraya bir şey kalmıyor. Anadolu’da kahvaltıyı çorbayla yapmak yaygın bir âdet ama alışık değilim derseniz o zaman sizi hemen Anadolu Su Böreği dükkânına alalım. Sahibi Serkan Akköse, annesi ve kızkardeşinin yapıp evden sattığı suböreğini profesyonel işe çevirmiş. Üretimde sadece kadın eli var. Yediğim en iyi suböreklerinden biri, özellikle de civil peyniriyle yapılan. 13 incecik el açması yufka ve bolca tereyağıyla hazırlıyorlar. Tüm bu özellikleriyle de coğrafi işaret almayı başarmışlar. Şu aralar mantı da üretiyorlar; üçgen, bol malzemeli, çok lezzetli.

Zirvenin lezzeti, lezzetin zirvesi
Lounge 2400

Safranlı pilavla kaburga

Ben şanslıydım, Erzurum’da bulunduğum ilk gün Sülfettin’de kahvaltımı yaptım, ikinci gün Erzurum Belediyesi’nde şehir tanıtım uzmanı olarak çalışan Canan Şimşek sayesinde yeni üreticilerle de tanışma şansım oldu. Mesela gezici arıcılık yapan ve 2.200 metre rakımlı Tekman ilçesinin Geçit Köyü’nde ballarını üreten Abdülhakim Demirkaya. Fenni arıcılık yapıyor ama aynı zamanda karakovan balı üretiyor, lezzeti özel, besin değerleri çok iyi.
Zirvenin lezzeti, lezzetin zirvesi
Karakovan balı

Bal dışında Salim Gıda’dan peynirler ve kahvaltılıklar başroldeydi. Civil peyniri bilinse de Erzurum peynir çeşitliliği konusunda şaşırtıcı derecede iyi. Civilin küflendirilmişi göğermiş peynir, tuluk tulumu ve karın kaymağı benim en sevdiklerim. Bir de sabah ezanında çam çırasıyla kaynatılan duttan yapılan karnavas pekmezi gibi özel bir ürünleri var, aklınızda bulunsun. Gelelim öğlen ve akşam yemeği alternatiflerine... Hemen aklınıza cağ kebabı gelecek ama bu kez size farklı tavsiyelerim var, Emir Şeyh Nedim Restoran gibi. Köfteleri özellikle çok meşhur.

Zirvenin lezzeti, lezzetin zirvesi
Üçler Döner

Alışveriş ve sipariş vermek için...
Bahar Balcılık: 2.200 rakımda ürettiği ballar çok özel. (0543) 589 10 52 Anadolu Su Böreği: Civil peynirli suböreği için arayabilirsiniz. (0505) 546 76 47 Salim Gıda: Yöresel peynir ve kahvaltılıklar için. (0534) 465 87 86


1950’den beri babadan oğula geçen bir tarifle hazırlıyorlar. Altında kuru üzümlü, safranlı pilavla sundukları kaburga da denemeye değer. Mutlaka gidin. Cağ kebabı için Gelgör, Şenyurt, Koç, Kadayıfçı Muammer tercih edilebilir. Ama ben bu kez methini çok duyduğum döneri önereceğim. Üçler Döner’in Yenişehir şubesine gittik, o koca dükkânda sıra bekledik. Yerli dana but etini yoğurt, karabiber, tuz, soğan ve madensuyu karışımında 2-3 gün beklettikten sonra günlük taze kuyrukyağıyla birlikte diziyorlar. Asla kurumuyor. İskender usulü dönere eritilmiş günlük tereyağını masada bolca gezdiriyorlar. İşte bu yüzden seviyorum Erzurum’u, her defasında yeni tatlarla tanışıyorum...

Zirvenin lezzeti, lezzetin zirvesi
Sway Otel

Yurtdışındaki dağ restoranları gibi

Palandöken’de Sway Hotel’de kalıp çok memnun ayrıldım. Sahibi Berke Dikmen oldukça vizyoner, genç bir yatırımcı ve yönetici. Otelin açık teraslı restoranı başka otellerde kalanların da gözdesi. Bu yıl pistlerin üst noktasında Lounge 2400 adı altında bir mekân açtılar. Pistler kapanana kadar bir şeyler içmek, şömine başı keyfi veya sizi şaşırtacak kadar iyi yemek için uğrayabilirsiniz. Günün her saati DJ var. Mekânın mutfağı Goju firmasından Mehmet Yarangümelioğlu ve Noyan Tahtakıran’a emanet.

Zirvenin lezzeti, lezzetin zirvesi
Lounge 2400

Dev mangalın ve fümeleme fırınının başında yurtdışı şeflik tecrübeleri de olan Noyan duruyor. Menüde aklımda kalanların başında 8 saat tütsülenmiş kaz ve brie peyniriyle yapılıp yanında chutney sosla verilen börek var. Bu arada farklı çeşitte tütsülenmiş etleri ayrı olarak da yanında nefis bir patates püresiyle servis ediyorlar. Üzerine Erzurum eski kaşar rendeleyip trüf aroması gezdirdikleri Dadaş patates kızartması; karamelize soğan ve trüflü tereyağıyla ekmek arası verdikleri peynir dolgulu uzun köfte; teriyaki tavuk ve fileminyon lolipopları diğer denenecekler. Buranın tek bir kusuru var. Oturduğunuz bu keyifli öğlen yemeğinden kalkmanız ve tekrar kayağa başlamanız biraz zor olacak...

Yazarın Tüm Yazıları