Yaptığı işe değer katan iki başarılı genç

Biri işin mutfağında, diğeri üretimde olan iki isimden bahsetmek istiyorum bu hafta. Serhat Doğramacı ve Mert Tutak’ı başarılı bulma sebebim hayallerinin peşinde giderken ayaklarının yere sağlam basması ve onlara para kazandıran projelerle sektöre imzalarını atmış olmaları.

Haberin Devamı

Serhat Doğramacı iki sezon öncesinin MasterChef Türkiye birincisi. Hep merak ederim bu tarz yarışmalarda bir dönem yoğun ilgi gören insanlar el ayak çekildikten sonra ne yapar. Çünkü ünlü olmakla geçici popülarite karıştırılıyor genellikle. Bakıyorum da bu tarz yarışmalardan sonra gençlerin çoğu sahip olduğu geçici popülariteyi korumak adına sosyal medyaya yöneliyor. Bazısı fena işler yapmıyor ama çoğu, hedefini şaşan, sadece dikkat çekmeye yönelik videolardan bir adım öteye gidemiyor.

İşte bu yüzden, biraz da gençlere örnek olması için Serhat’ı anlatmak istedim size bu hafta. Zorlu mücadele sonrası birinci olduğu yarışmaya aslında son anda ve tesadüfen yedekler arasından girmişti Serhat. İddialı sakinliği, bildiğini okuması, bir de zaman zaman Mehmet Şef’i (Yalçınkaya) çileden çıkarmasıyla akıllarda yer etmişti. Yarışma bittikten bir süre sonra Moda’da burgerci açacağını duymuştum. White Burger adlı mekânının 4 şubesi açıldı, biri yurtdışında olmak üzere 4 şube daha açacağını öğrendim. Bir de üzerine Bodrum’da ‘tarladan tabağa’ konseptiyle açmaya hazırlandığı şef restoranının haberini alınca pek çok genç şefin hayal ettiği noktaya nasıl geldiğini anlatmak şart oldu.

Haberin Devamı

Yaptığı işe değer katan iki başarılı genç

Serhat Doğramacı kurduğu White Burger markasıyla ileride açacağı restorana fon oluşturmayı da hedefliyor.

Yaptığı işe değer katan iki başarılı genç

Soslarını çok beğendim

Serhat’ın içinde olduğu tüm bu yatırımların finansörü Başkent Yiyecek İçecek Grup AŞ ortakları Salih Ünlü ve Sertan Tabur. Salih ve Sertan aynı zamanda Dönerci Serkan’ın yatırımcısı, Florya’daki Sarı Restoran’ın da sahipleri. Bence Serhat ona güvenen yatırımcıları olduğu için şanslı. Öte yandan hem yetenekli hem de ayakları yere sağlam basan bir gence yol açmaları yatırımcıların da ne kadar akıllı olduğunu gösteriyor. Zira sektörde örneklerini çok görüyoruz, hiçbir yatırımcı sürekli cebinden para vereceği bir işe girmek istemez. Bir noktaya kadar yatırımını yapar ve onu çoğaltarak geri almak ister. Serhat’ın önce burgerci açmasının sebebi kaliteli, yurtdışına açılabileceği bir marka kurmak istemesi ve ileride açmayı hedeflediği fine dining restorana fon yaratmaya çalışması.

Haberin Devamı

Gelelim White Burger’a... Sosların hepsi günlük hazırlanıyor. Brioche benzeri burger ekmekleri de öyle, yani dondurulmuş ekmek falan kullanılmıyor. Ben soslarını çok beğendim, özellikle tütsülenmiş jalapeno biberli chipotle mayonezi... Köftelerinde sadece dana eti, tuz, karabiber var; hiçbir katkı maddesi yok. Tavuk burger ve nuget, parça etten yapılmış, yemesi biraz zor ama çok lezzetli. Lafın özü; White Burger olmuş. Yurtdışından teklif almaya başladığına göre fazlasıyla olmuş! Şu anda Bodrum’da genişçe bir arazi içinde ufak bir çiftlik kurmanın heyecanı içindeler. İyi malzeme işini şansa bırakmıyorlar. Bu Serhat için büyük avantaj. Bence tabaklarında malzemeye odaklanmalı, tekniğini konuşturmalı, aşırı şatafattan kaçınmalı, insanların rahat edeceği bir ortam yaratmalı. Malum, dünya markalarının ve ünlü şeflerin akın ettiği Bodrum’da ayakta kalmak öyle pek de kolay değil.

Haberin Devamı

Ürün yelpazesi sürekli genişliyor

Başarılı bulduğum bir diğer gençse Mert Tutak. Mert, Gaziantepli tanınmış bir ailenin oğlu. Hikâyesi COVID-19 sırasında ailesine başkaldırmasıyla başlamış. Kendine ait ne var ne yoksa satıp Trakya’da soğuk zincirle et ve şarküteri çeşitleri satan Karkas Çiftliği’ni kurmuş. Hayvancılık hiç kolay değil. Hele de işi bilmiyorsan... Ama Mert akıllıca davranmış. Çünkü bu işe girmesinin sebebi, aslında bildiği sularda yüzerek nispeten risk oranını azaltmak... Zira ailesinin halihazırda 30 bin hayvanı var. Mert’in farkı, yaptığı işe katma değer katmak. Çiftliğin yanında bir de entegre tesis kurarak etleri kasaptan aldığımız gibi parçalıyor. Modern teknolojiyle üretilmiş pırıl pırıl ambalajlara koyuyor. Bunun amacı da çevrimiçi kanallar üzerinden et satışı yaparak pazarlayabilmek. Kendi yemlerini kendileri üretiyorlar, ürün yelpazesini sürekli genişletiyorlar. Ailesi mi? Mert’in doğru yolda yürüdüğünü gören ailesi önceleri ona karşı çıkmış olsa da şimdi yanındalar. Serhat da Mert de hayallerinin peşinde koştu, onlara para kazandıran projelerle sektöre imzalarını attı. İkisini de yakın takipteyim.

Haberin Devamı

Yaptığı işe değer katan iki başarılı genç

Aile mesleğini devam ettiren Mert Tutak, özenli paketlemeyle et ürünlerini geniş bir kitleye ulaştırıyor.

Yaptığı işe değer katan iki başarılı genç

 

Yazarın Tüm Yazıları