GeriDuygu Sedefoğlu “ 2019 yılından umutluyuz…”
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

“ 2019 yılından umutluyuz…”

Bu haftaki röportaj konuğum Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç… Konumuz Adana olarak son durumumuz…Yılı nasıl kapattığımızı, 2019’da bizleri nelerin beklediğini, üretim kalemlerimize kadar her şeyi konuştuk…

 

“ 2019 yılından umutluyuz…”

2018’i nasıl kapatıyoruz?

2018,  zorlu ve mücadele içerisinde geçen bir yıl oldu.  Döviz kurlarında yaşanan dalgalanmaların etkisiyle özellikle yılın ikinci yarısında ekonomide zorlu şartlarla karşı karşıya kaldık. Kredi maliyetleri ve enflasyonun yükselmesi sonucu reel sektör olarak olumsuz yönde etkilendik. Etkilenmeye de devam ediyoruz. Özellikle finansmana erişim noktasında önemli sorunlarla karşı karşıyayız.

Hükümetimiz tarafından piyasanın normalleştirilmesi ve olumsuz gelişmelerin asgari zararla atlatılması adına yıl içinde birçok önemli kararlar alındı. Açıklanan Yeni Ekonomi Programı kapsamında yerinde ve zamanında alınan tedbirler, uygulanan politikalar piyasaları kısmen rahatlattı. Özellikle döviz kurunda olumlu yönde önemli gelişmeler kaydedildi.

Yeni sistem çerçevesinde ekonomiyi düzenleyici kurumlar arasındaki işbirliği ve uyum, hızlı bir şekilde karar alınmasına imkan sağladı. İş dünyamızın finansal anlamdaki sorunlarının çözümlenmesini, üretim ve istihdamın teşvik edilmesine yönelik atılan doğru adımlar, piyasalarda hemen karşılığını buldu.

2019 umut verici mi?

2019’un, yaraların sarıldığı, ekonomide dengelerin sağlandığı, kayıpların telafi edildiği umutlu bir yıl olacağı inancındayım.

Olumsuz rakamların yılın ilk yarısından itibaren toparlanmaya başlayacağına inanıyoruz. Ekonomide dengelenme sürecinin bir süre daha devam edeceği yönünde beklentiler ağırlık kazanmaktadır. Temel göstergelerde olumlu verilerin yılın özellikle ikinci yarısından itibaren daha belirgin olması beklenmektedir.

Finansman noktasında az hasarla atlatılması noktasında hepimizin dikkatli olması gereken bir dönem geçireceğiz. İhtiyatlı şekilde hareket etmeli özellikle İhracatı ön plana alacak çalışmalara ağırlık vermeliyiz. İç piyasada yaşanan durgunluğu ihracatla aşmalıyız.

Bankaların bu süreçte reel kesime karşı daha yapıcı bir yaklaşım göstermesini bekliyoruz.

İnşallah Mart ayından sonraki dönemde uzun süre yeni bir seçim süreciyle karşı karşıya kalmayacağız.  Zorlu ve hassas bu dönemde el birliğiyle sanayiciler olarak üzerimize düşen görevi layıkıyla yerine getirmeye çalışacağız.

Adana ihracat rakamlarının son halı arttı mı?

2018’in olumlu yönde en önemli gelişmesi ihracat artışı olmuştur. Tarihi rekorlara imza atılan bu yılın 11 aylık döneminde ülke ihracatı %7,7 artışla 154,2 Milyar Dolar, Adana ihracatı ise %12 artışla 1,8 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Ülke ihracatında 170 milyar dolar yılsonu hedefimize ulaşacak olmanın heyecanını yaşıyoruz.  Aralık ayı rakamlarıyla inşallah Adana olarak 2 milyar dolar sınırını aşmış olacağız. 2019 yılı için yeni hedefimiz inşallah %25 artışla 2,5 milyar dolar olacak. Adana olarak, ihracata odaklandığımız takdirde bunu rahatlıkla başarabileceğimize olan inancımız tamdır.

Oda olarak da ihracat noktasında üyelerimize sağladığımız destekleri önümüzdeki dönem arttırarak devam ettireceğiz. Mobilya sektöründe devam eden UR-GE projemizi ek olarak bu yıl için 4 yeni UR-Ge projesi daha başlatacağız. Plastik, Gıda ve Makine sektörlerinde UR-GE projelerimiz kabul edildi. Yine makine sektöründe faaliyete geçireceğimiz 4. UR-GE projemizle 80’den fazla firmamızı dış ticaret konusunda geliştirme imkanı bulacağız.

En çok hangi kalemde ihracat yapıyoruz

İl ihracatımızın sektörel dağılımında Tekstil ve Hammaddeleri 319 Milyon dolar ile ilk sırada yer aldı. Kimyevi Maddeler ve Mamulleri 305 Milyon dolar, Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri ise 217 Milyon dolar, Otomotiv 140 Milyon dolar, Hazırgiyim ve Konfeksiyon 140 Milyon dolar, Su Ürünleri ve Hayvansal Mamulleri 124 Milyon dolar, Yaş Meyve ve Sebze ise 108 Milyon Dolar ile sıralamada yer aldı.

Adana ihracatta ürün çeşitliliği anlamında önde gelen illerden biri ve hemen hemen her sektörde ihracat yapabilen bir il. Bunun avantajlarını önümüzdeki dönem daha fazla görmeyi umut ediyoruz.

Enflasyonla mücadelede Sanayi odası olarak neler yapıyorsunuz?

Adana sanayicileri olarak, ekonomide ve mali piyasalarda istikrarı sağlamaya yönelik çözümleri kapsayan Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı’nı önemsiyoruz. TOBB’un öncülüğünde yürütülen ürünlerde en az yüzde 10 indirim yapılmasını öngören kampanyaya Oda üyeleri olarak oldukça yüksek katılım sağlandı.

 

Özellikle psikolojik anlamda önemli olduğuna inandığımız kampanya piyasalarda güçlü etki yaratmıştır. Ekim ayında zirve yapan enflasyon kasım ayında tekrar önemli düşüş seyrine girmiştir. Tüketici fiyatları %1,44, üretici fiyatları ise %2,53 azalmıştır.

Enflasyondaki gerilemenin önümüzdeki dönemde devam etmesini bekliyoruz

 

Turizm anlamında yapılan etkinlikler Adana’yı ne kadar şahlandırıyor?

Eskilerin deyimiyle “taşı eksen yetişir” denilen ve tarihten bu güne birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Adana, tarihi ve kültürel varlığı, coğrafi konumu, sanayi kültürü ve yüksek yaşam standardıyla önemli bir potansiyel barındırmaktadır.

 

Tarihi ve kültürel değerlerimizi geniş kitleye tanıtma imkanı sağlayan ve festival havasında geçen etkinlikleri ilimizin ve potansiyelinin tanıtımı açısından zor derece önemsiyoruz.

 

Portakal çiçeği ve Lezzet Festivali gibi etkinlikler Adana’nın Türkiye’nin yanısıra, dünya çapında da tanınmasına katkı sağlamaktadır.

 

İlimizin sahip olduğu doğal ve kültürel zenginliklerin daha geniş kitlelerce farkedilmesi,  Adana Turizminin gelişmesine de öncülük etmektedir.

 

Adana, yeterince tanımayan kişilere, kendisini ve sahip olduğu zenginlikleri anlatabildiği ölçüde büyüyecek, bölge ve ülke ekonomisine sağladığı katkıları daha da ileri noktalara götürecektir.

 

Adana’nın Üretim kalemlerine neler eklenebilir?

Adana’da birçok farklı sektörde önemli sayıda ürün üretilmektedir. Bu yapısıyla Adana büyük bir ürün çeşitliliğine sahiptir. Adana bundan sonraki süreçte daha yüksek katma değerli ürün üretimine odaklanmalı ve bu konuya ağırlık vermelidir. Son dönemde artan Tasarım ve AR-GE Merkezleri sayısı önümüzdeki dönem için Adana’ya önemli bir güç katacaktır.

Her firma kendi faaliyet gösterdiği sektör içinde daha nitelikli ve daha yüksek katma değerli ürün üretime yönelik çalışmalar yapmalıdır. Adana Kumaştan hazır giyime, tarım ürünlerinden gıdaya, otomotivden makineye tüm ürün gruplarında en kaliteli, en pahalı, en yüksek performanslı ürünleri üretmeli, kısaca ne yaparsa yapsın en iyisini yapmalıdır.   

 

Sanayiciler olarak sizlerin hükûmetten beklentileri neler?

İş dünyası olarak en önemli beklentimiz üretim, istihdam ve ihracatı ön plana çıkaran politikaların uygulanmasıdır. Kısa vadede özellikle finansmana erişim noktasında yaşanan sorunların çözüme kavuşturulmasını bekliyoruz. Ardından üretim maliyetlerinin azaltılması, ülkemizin gelişmesi ve kalkınması için en önemli itici güç olacaktır.  Daha rekabetçi şartların oluşmasıyla birlikte üretim, istihdam ve ihracatı ön plana alan politikaların uygulanması ve gerekli yapısal reformların hayata geçirilmesiyle Ülkemiz önemli bir ivme kazanacaktır.

Bir önemli beklentimizde ülkemizde yeterli üretim kapasitesine sahip ve yüksek ihracat yapan emek yoğun imalat sanayi sektörlerinin haksız ithalata karşı ek gümrük vergileri ile etkin şekilde korunmasıdır. Son dönemde ithalat baskısı altında önemli sorunlar yaşayan iplik üreticilerinin bu anlamda önemli beklentileri bulunmaktadır.

Orta ve Uzun vadede Serbest ticaret anlaşması yapılacak ülkelerle müzakerelerde, özellikle mobilya, deri, saraciye, tekstil ve hazır giyim gibi emek yoğun sektörlerimiz hassas sektör olarak değerlendirilmeli ve devam eden müzakerelerde muaf tutulmalıdır.

 Bölge olarak makro anlamda en önemli beklentimiz, Mega Endüstri Bölgeleri içinde yer alan; Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’nin en kısa sürede hayata geçirilmesidir.

 

Bölge, rafineri ve petrokimya yatırımlarıyla yeni bir cazibe merkezi haline getirilmelidir. Böylece, bölgemizdeki mevcut güçlü ve köklü sektörlere ek olarak; enerji, petro-kimya ve kimya sanayileri de önemli bir ivme kazanacaktır. Bölgede yapılacak yeni yatırımlar, sadece Adana’ya değil, Bölgemize ve Ülkemize de önemli bir güç katacaktır.

 

Sanayiciler olarak, üretim, yeni yatırım ve ihracat yapma, istihdam yaratma isteklerimizi güçlü biçimde koruyoruz. Ekonomide güven ortamının kurulmasına, fiyat istikrarının sağlanmasına, istihdamın ve ihracatın artmasına geçmişte olduğu gibi canla başla katkı sağlamayı sürdürüyoruz.

Teşvik konularında neler söylemek istersiniz, Adanaya neler yapılabilir?

Mevcut Teşvik Mevzuatı ile hedeflenen etki ve heyecanı yaratılamamıştır. Yatırım Teşvik Mevzuatı, ilçelerin gelişmişlik düzeyi ve işsizlik oranı göz önüne alınarak, il yerine ilçe bazında ve sektörel olarak yeniden düzenlenmelidir.

 

Yatırımların üretime geçtiği andan itibaren desteklendiği Teşvik Mekanizmaları hayata geçirilmelidir. Geçmiş yıllardaki gibi Kaynak Kullanımı Destekleme Primi ya da 5084 sayılı Kanundaki gibi enerji ve istihdam destekleri sağlanmalıdır. Böylece doğrudan destekleme üretim, istihdam ve ihracatın olumlu şekilde artıracaktır.

 

Proje bazlı süper teşvik programı önemli bir itici güç olarak uygulanmaya başlanmıştır. Bu programdan daha küçük ve orta boy ölçekli yatırımların da etkin biçimde yararlanmasını talep ediyoruz.

 

Yüzlerce insanin istihdam sağladığı bir yeri yönetmek, hem kendi işleriniz hem de Sanayi odası başkanlığınızın yanı sıra başka yönetim kurulu üyelikleriniz ve başkanlık görevlerinizde bu kadar aktif olmak zor değil mi? (TOBB – TİM - )

Arkadaşlarımızın teveccühü ile belirli sivil toplum örgütlerinde oldukça önemli görevler yürütmekteyim. Bu anlamda burada bana destek veren arkadaşlarıma bir kez daha teşekkür etmek isterim. Şahsım adına elimden geldiğince, gücüm yettiğince,  Adana’yı ve Ülkemiz sanayisini kalkındırmak, ihracatını ve istihdamını arttırmak adına gece gündüz demeden çalışıyoruz.

Arkamızda oldukça kuvvetli bir ekibimiz ve bizleri destekleyen sanayicilerimiz var. Onlardan aldığımız güçle elimizden geldiğince onlara katkı sağlamaya çalışıyoruz.

 Yeri geliyor, Ailemize, eşimize, çocuklarımıza dahi yeterince zaman ayıramıyoruz.  Zor olmasına zor ama bir o kadar da sorumluluk gerektiren bir pozisyondayız. Bu anlamda da üzerimize düşen fedakarlığı yapmak durumundayız.

Kolay olmuyor tabi. Görevlerimizi laikiyle yerine getirmek adına, Ailemizden, çocuklarımızdan kendi işimizden fedakarlık ediyoruz. İnsanlara yardımcı ve destek olalım derken kendi sıkıntılarımızı dahi görmezlikten geldiğimiz, örneğin yoğunluktan doktora dahi gidemediğimiz anlar oluyor. Bu tempo ister istemez bizi yoruyor.


Son olarak eklemek istedikleriniz neler?

Önümüzdeki Mart ayında gerçekleştirilecek seçimlerin milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Ertesinde uzun bir süre seçim olmayacak olması radikal anlamda önlemlerin alınması noktasında bizleri umutlandırıyor.

Dünya önemli bir değişimin arifesinde, teknolojinin hızlı gelişimi tüm iş yapış süreçlerini radikal anlamda değiştirecek potansiyele sahip. Ülke olarak kendimizi bu teknolojik değişime hazır hale getirmeliyiz.

2019 yılının ilimiz ve Ülkemize hayırlı olmasını, barışın, huzurun, mutluluğun hakim olduğu, üretenlerin, çalışanların, bu Ülke ve bu topraklar için varını yoğunu ortaya koyanların yüzlerinin daima güldüğü bir yıl olmasını diliyorum.

 

X

“Kız çocuğu pembe, erkek çocuğu mavi giyer”

Bu haftaki röportaj konuğum Şükran Isınlık Veziroğlu… Çocuk kıyafetleri üzerine “Le Petitos” markasını kurup, farklı tasarımlarıyla da 3-5 ay içinde ciddi yol almış genç bir girişimci.

Fotoğraf: Ali GÜLERYÜZ

 

 

 

 

Bu haftaki röportaj konuğum Şükran Isınlık Veziroğlu… Çocuk kıyafetleri üzerine “Le Petitos” markasını kurup, farklı tasarımlarıyla da 3-5 ay içinde ciddi yol almış genç bir girişimci.

 

Yazının Devamını Oku

“Sosyal medyayı bağımlılık haline getirme potansiyeli olanların sosyal medyadan uzak durmasında fayda var.”

Yıllardır sosyal medya kullanıp, dijital dünyaya meraklı biri olarak birçok eğitimler de aldım… Eğitimin sonu yok… Yaprak Yapsan ile bir toplantıda tanışıp dijital dünyayı bir de ondan dinleyince bazı şeyleri doğru yaptığımı, bazılarını ise tam yapamadığımı öğrendim…

Fotoğraf: Sedef Nur Sedef

 

Bu haftaki röportaj konuğum Yaprak Yapsan… İnanılmaz enerjik, inanılmaz enerjisi yüksek bir kadın. Dolu dolu… Sosyal Medya ve İtibar Yönetim Uzmanı kendisi…

Yıllardır sosyal medya kullanıp, dijital dünyaya meraklı biri olarak birçok eğitimler de aldım… Eğitimin sonu yok… Yaprak Yapsan ile bir toplantıda tanışıp dijital dünyayı bir de ondan dinleyince bazı şeyleri doğru yaptığımı, bazılarını ise tam yapamadığımı öğrendim…

Buyurun beraber devam edelim…

 

Çok “Hakkımda” kısmını sevmeseniz de, kimdir Yaprak Yapsan?

Yazının Devamını Oku

“GÖNÜL ZENGİNLİĞİ YARATTIK”

Bu haftaki röportaj konuğum Mersin, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan… Konumuz Mezitli Belediyesi’nin yapmış olduğu “Kadın Üretici Pazarı”

Fotoğraf: Şahin YILDIRIM

 

 

Bu haftaki röportaj konuğum Mersin, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan… Konumuz Mezitli Belediyesi’nin yapmış olduğu “Kadın Üretici Pazarı”

Bu proje ile Çin’de ödül alıp, dünyaya örnek oldular… Hatta bazı ülkeler bu projeyi kendi belediyelerinde uygulamak istediklerini dile getirmişler. Mesela bir ülkenin belediyesi Mülteci kadınların yapması için başvurmuş…

Gururla anlattı Neşet Tarhan…

Bir sürü işler yapmışlar görev süresince ama en önceliği temizlik alanlar, çocuklar, gençler ve kadınlar…

Yazının Devamını Oku

Yumurta dondurma işlemi kimlere yapılır?

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz bir alan… Sağlık nedenlerinden dolayı ya da partneri olmadığı için ya da kariyer planlamasından dolayı bebek planlamasını ilerleyen dönemlerde yapmak isteyen kadınların bir seçeneği yumurta dondurmak.

Fotoğraf: Ali GÜLERYÜZ

 

Bu haftaki röportaj konuğum Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı aynı zamanda Tüp Bebek Merkezi Klinik Sorumlusu Prof. Dr. Volkan Noyan…

Konumuz “Yumurta dondurma işlemi”

 

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz bir alan… Sağlık nedenlerinden dolayı ya da partneri olmadığı için ya da kariyer planlamasından dolayı bebek planlamasını ilerleyen dönemlerde yapmak isteyen kadınların bir seçeneği yumurta dondurmak.

 

Yazının Devamını Oku

Rekora yüzen çocuk

8 yaşındayken ailesi yüzmeyi çok sevdiğini fark edip, destekleme kararı alıyor. Şimdi çok sevdiği yüzme sporu bugün ona bir dolu ödüller kazandırdı ve kazanmaya da devam ediyor.

 Bu haftaki röportaj konuğum Atakan Malgil… Pırıl pırıl bir çocuk ve henüz 13 yaşına yeni girdi.

 8 yaşındayken ailesi yüzmeyi çok sevdiğini fark edip, destekleme kararı alıyor. Şimdi çok sevdiği yüzme sporu bugün ona bir dolu ödüller kazandırdı ve kazanmaya da devam ediyor.

Sadece yaşı nedeniyle sadece Türkiye içindeki yarışmalara katılabiliyor. 13’e basmasıyla birlikte yurtdışı yarışları da devreye girecek.

 

Ve 13 olmasıyla beraber rekor denemeleri de başladı. 29 Aralık 2018’de bir rekor denemesi daha olacak…

 

Bu süreçte aile yaşadıkları şehri bile değiştiriyor… Adana Mersin arasında resmen mekik dokuyorlar… Yani Atakan için müthiş fedakârlıklar yapıyorlar.

Yazının Devamını Oku

Psikologların mücadelesi

Bu haftaki röportaj konuklarım Psikolog Mürsel Şeker ve Psikoloji öğrencisi Abdulğani İçten… Psikolog Mürsel Şekerci Türkiye Psikologlar Platformu Başkanı, Abdulğani İçten ise Yönetim Kurulu üyesi… Abdulğani henüz üniversitede eğitim görüyor ama o kadar dolu ve o kadar çalışkan ki...

Fotoğraf: Ali GÜLERYÜZ

 

Bu haftaki röportaj konuklarım Psikolog Mürsel Şeker ve Psikoloji öğrencisi Abdulğani İçten…

Psikolog Mürsel Şekerci Türkiye Psikologlar Platformu Başkanı, Abdulğani İçten ise Yönetim Kurulu üyesi… Abdulğani henüz üniversitede eğitim görüyor ama o kadar dolu ve o kadar çalışkan ki...

 

Konumuz yeni kurulan Türkiye Psikologlar Platformu ve bu platformun yapacağı çalışmalar, “Mesleki etik yasası” için atacakları önemli adımlar…

 

Yazının Devamını Oku

Tüp Mide Ameliyatı kimlere yapılır?

Bu haftaki röportaj konuğum Adana Ortadoğu Hastanesi Başhekimi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Bayrak. Konumuz son yıllarda cerrahi işlem gerektirmesine rağmen zayıflamak isteyenlerin gözdesi olan “Tüp Mide” operasyonu.

Fotoğraf: Ali GÜLERYÜZ

 

Bu haftaki röportaj konuğum Adana Ortadoğu Hastanesi Başhekimi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Bayrak. Konumuz son yıllarda cerrahi işlem gerektirmesine rağmen zayıflamak isteyenlerin gözdesi olan “Tüp Mide” operasyonu.

Birçok insanın başvurduğu bu operasyon ne yazık ki bazen ölümle sonuçlanabiliyor.  Op. Dr. Mehmet Bayrak ile bu operasyonun detaylarını konuştuk. Kesinlikle karşı çıktığı durumlar var.  Kişi istikrarlı değilse, sağlıklı yaşamı hayat felsefesi yapmayacaksa önermiyor… Operasyon sonrasında ise başarıya ulaşmanın hekim ve hastanın koordineli bir şekilde devam etmesini öngörüyor.

Buyurun birlikte devam edelim.

 

Mehmet Bayrak kimdir, biraz sizi tanıyalım?

Yazının Devamını Oku

Olgunlaşma Enstitüsü’nde yeni dönem

Bu haftaki röportaj konuğum 1972 yılında kurulan Adana Olgunlaşma Enstitüsü Müdiresi Meral Altınkaya… Konumuz projeleri, olgunlaşma enstitüsündeki çalışmaları…

Fotoğraf: Damla GÖL – DHA

 

 

Bu haftaki röportaj konuğum 1972 yılında kurulan Adana Olgunlaşma Enstitüsü Müdiresi Meral Altınkaya… Konumuz projeleri, olgunlaşma enstitüsündeki çalışmaları…

O kadar çok şey öğrendim ki bu röportajda. Zaman yetmedi, ilerleyen günlerde yeniden ziyaret edeceğim ve mutlaka sizler de ziyaret edip, Meral Hanım ile tanışmalısınız.

Mesela kilimlerin dili varmış, ben bilmiyordum. Bununla alakalı hikâye bile dinledim. Her yörenin kilim motifleri ayrı olurmuş, bunun da sebebi varmış…

3 yıl önce Adana Olgunlaşma Enstitü’nün müdürü değişti ve Meral Altınkaya geldiği günden bugüne dur durak bilmeden tam gaz çalışıyor.

Yazının Devamını Oku

Gayrimenkul piyasasında son durum

Bu haftaki röportaj konuğum Aylin Sönmez Küçükkaya (Kurucu Ortak), Nurcan Sönmez Gökler (Yurt dışı projeler satış uzmanı), Nurcan Mescilgil (Lüks konut ve proje satış uzmanı), Nursel Topçu (Lüks Konut ve ticari gayrimenkul satış uzmanı)

Fotoğraf: Sedef Nur Sedef

 

Bu haftaki röportaj konuğum Aylin Sönmez Küçükkaya (Kurucu Ortak), Nurcan Sönmez Gökler (Yurt dışı projeler satış uzmanı), Nurcan Mescilgil (Lüks konut ve proje satış uzmanı), Nursel Topçu (Lüks Konut ve ticari gayrimenkul satış uzmanı)

Kadınların bu sektörde olmasının avantajlarından, yenilenen yasalardan, gayrimenkul sertifikası olanların bu işi yapabildiğinden tutun hangi dönemlerde gayrimenkul yatırımının mantıklı olduğuna kadar konuştuk…

 

Neden kadınlar daha çok bu işin içinde? 

Yuvayı dişi kuş yapar. (Gülüyor) İletişimde güven veren yönlerimiz ve esnek olmamız sanırım… 

Yazının Devamını Oku

YİNKADER'den büyük başarı

YİNKADER çok yeni kurulmuş olmasına rağmen 1 buçuk yıl içerisinde çok ses getirecek, büyük projelerle özellikle Üniversite Öğrencilerine ve Sevgi Evleri’nde kalan çocuklarla alakalı çok güzel, dolu dolu projeler gerçekleştirdiler. 

Fotoğraf: Ali GÜLERYÜZ

 

 

Bu haftaki röportaj konuklarım Yenilikçi İnsan Kaynakları Dernek Başkanı ve Başkan Yardımcıları…

 

İŞKUR’un İş ve Meslek Danışmanı aynı YİNKADER’in Başkanı Ergin Koluman, İŞ-KUR İşve Meslek Danışmanı Başkan Yardımcısı Umut Zeybek ve Burcu Nargile…

 

Yazının Devamını Oku

Son yılların favori sporu; Pilates

Bu haftaki röportaj konuğum Tam kapsamlı pilates eğitmeni Gülenay Demirdelen. Mersin G-Fit Pilates&Reformer Studio Merkezinin sahibi… Hem de Polestar Pilates Kurumunun Mersin’deki Eğitim Merkezi. Kısa bir süre sonra da eğitmen yetiştirmeye başlayacaklar.

Fotoğraf: Adnan Açıkgöz – DHA

 

Son yıllarda pilates, yapılan favori egzersizler arasında en üst listede… Düzenli spor yapabilen insanlara hep özenmişimdir, yıllardır o kadar uğraş versem de bir türlü kendimi spor yapma disiplinini edinemedim.

Birçok doktor, ev kadınlarının “Ev temizliği yapmak da spor” düşüncelerine karşı çıksalar da ben de yoğun çalışmayı hep sporla eşleştirdim… Ama Gülenay Hoca gibi bir kadın ile sanırım spor yapmak çok fena zevklidir.

Buyurun beraber devam edelim…

Gülenay Demirdelen kimdir biraz sizi tanıyalım?

Adana Pozantı doğumluyum. İlk ve orta eğitimimi Pozantı’da tamamladım, Selçuk Üniversitesi, İşletme Fakültesi mezunuyum. 1992 yılında da Mersin’e ailece yerleştik.

Yazının Devamını Oku

Meme kanserinde kimler risk altında!

1-31 Ekim, Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı olunca Prof. Dr. Tamer Çolakoğlu ile bir araya gelip, meme kanseri üzerine konuştuk…

Fotoğraf: Sude UÇAROĞLU / DHA

 

Bu haftaki röportaj konuğum Genel Cerrahi ve Cerrahi Onkoloji Prof. Dr. Tamer Çolakoğlu…

1-31 Ekim, Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı olunca Prof. Dr. Tamer Çolakoğlu ile bir araya gelip, meme kanseri üzerine konuştuk…

 

Meme kanseri belirtileri neler? Kimler risk altında? Kimlere meme boşaltımı işlemi yapılır ve bu meme kanserindeki risk oranını ne kadar düşürür? Ve daha birçok konu üzerinde konuştuk.

Buyurun birlikte devam edelim… 

Yazının Devamını Oku

“Gelenekselin Gücü Adına”

Festivallere, karnavallara doymayan bir şehir oldu hem Adana hem de Adanalılar…

Festivallere, karnavallara doymayan bir şehir oldu hem Adana hem de Adanalılar…

Bu sene düzenlenen 25 yıllık Adana Film Festivaline, 6 sene önce Portakal çiçeği karnavalı da dâhil oldu… Tiyatro Festivali şehrin kültürel çehresini değiştirdi…

 

2 senedir de Adana Lezzet Festivaliyle şenlendi… Her dönemin capcanlı etkinlikleri var artık…

Tabii bütün bunlar Yerel Yönetimlerin, STK’ların ve Adana Halkının sahiplenmesiyle güç buldu…

 

Bu haftaki röportaj konum Adana Lezzet Festivali, konuğum ise Tayyar Zaimoğlu… 12 Ekim’de Adana Lezzet Festivali başlıyor, 14 Ekime kadar da devam edecek…

 

Yazının Devamını Oku

Adana’da Lavanta Tarlası…

Lavanta’yı birçoğumuz severiz. Çiçeğini canlı canlı saksıda evimizde yetiştiremesek de mutlaka lavanta kurusu, lavanta yağı evimizin bir köşesinde vardır.

 

Fotoğraf: Ali GÜLERYÜZ

 

Bu haftaki röportaj konuğum Ziraat Mühendisi İrfan Yüksek

Lavanta’yı birçoğumuz severiz. Çiçeğini canlı canlı saksıda evimizde yetiştiremesek de mutlaka lavanta kurusu, lavanta yağı evimizin bir köşesinde vardır.

 

Ya odamızın bir köşesinde ya da gardrobumuzun içinde minik keselerde…

Yazının Devamını Oku

Süt Proteini Alerjisi nedir? Teşhis nasıl koyulur?

Oğlum Ata’ya da doğduğunda 44 günlükken bu teşhis koyulunca çokça araştırma yapıp, emzirme sürecinde olduğum için de süt proteini diyetine girdim.

 

  

Dr. Bircan Hızlı Karabacak ile son zamanlarda çok yaygınlaşan Süt Proteini Alerjisini konuştuk…

 

Oğlum Ata’ya da doğduğunda 44 günlükken bu teşhis koyulunca çokça araştırma yapıp, emzirme sürecinde olduğum için de süt proteini diyetine girdim.

 

Sosyal medya hesaplarımda süreci ara ara paylaşınca takipçi ve okuyuculardan çok fazla soru almaya başladım. Hekim olmadığım için şahsi olarak bu soruları benim cevaplamamın çok doğru olduğunu düşünmediğim için Çocuk Doktoru Bircan Hızlı Karabacak’a Süt Proteini ile alakalı merak edilen soruları sordum…

 

Yazının Devamını Oku

“Turizm her şeyden önce görünmeyen bir ihracat sektörüdür…”

Bu haftaki röportaj konuğum Tayyar Zaimoğlu… Yıllarca Adana’ya hem tekstil hem de turizm anlamında hizmet verip, istihdam yaratan aile…

Fotoğraf: Ali GÜLERYÜZ

 

Bu haftaki röportaj konuğum Tayyar Zaimoğlu… Yıllarca Adana’ya hem tekstil hem de turizm anlamında hizmet verip, istihdam yaratan aile…

Tayyar bey yıllarca turizm içinde olan biri olarak yüzlerce araştırma, çalışmalar atta proje kitabı yazmış bir kişi…

Adana’nın karnavallar, festivaller şehri olmasından, tarihi Tepebağ projesini, Adana’nın gölünü, yakın iller hakkında sohbet ettik.

 

Şimdilerde yeni bir projesi var “3A Lezzet Bölgesi”

Yazının Devamını Oku

Bağımlılıklardan kurtulmanın yolu

Bu konu bana biraz ilginç geldi çünkü o kadar çok şey öğrendim ki... Kişi neden kilo alır? Bağımlıklarından bir cihaz ile kurtulabilir mi? Bağımlısı olduğu yiyeceklerin dahi ardında bir psikolojik sebebin olması gibi bir dolu şey konuştuk Yasemin Kutlu Varan ile…

Fotoğraf: Ali GÜLERYÜZ

 

 

 

Bu haftaki röportaj konuğum Psikolog Yasemin Kutlu Varan…  Neoterapi Merkezi’nin kurucusu… Bu konu bana biraz ilginç geldi çünkü o kadar çok şey öğrendim ki... Kişi neden kilo alır? Bağımlıklarından bir cihaz ile kurtulabilir mi? Bağımlısı olduğu yiyeceklerin dahi ardında bir psikolojik sebebin olması gibi bir dolu şey konuştuk Yasemin Kutlu Varan ile…

Son zamanlarda sıkça duyduğum Rezonans ve Tomatis Müzik Terapileri konusu üzerine yoğunlaştık… Zaten bu iki sistem de kişinin bağımlılıklarından kurtulmasının bir yolu…

Öncelikle kişiden alınan idrar örneği ile kişinin gıda toleransı kontrol ediliyor… Ortaya çıkan liste ile seanslar başlıyor. Yaklaşık her seans 45 dakika sürüyor. Asıl amaç kişiyi gluten ve şekerden uzaklaştırmak… 45 dakikalık seanslar da yine aynı cihazdan yapılıyor…

Yazının Devamını Oku

İş mahkemelerinde kim haklı?

Hem işçinin hem de işverenin işten çıkarma ve çıkarılma sürecindeki sıkıntılar neler? Alacak ve tazminat davaları, hizmet tespit davaları, işe iade davaları, iş kazalarından kaynaklanan tazminat davaları ve sisteme yeni giren “Arabuluculuk” konularını konuştuk…

 

 Fotoğraf: Ali GÜLERYÜZ

 

 

Bu haftaki röportaj konuğum Avukat Ceyhun Yılmaz…

 

Hem işçinin hem de işverenin işten çıkarma ve çıkarılma sürecindeki sıkıntılar neler? Alacak ve tazminat davaları, hizmet tespit davaları, işe iade davaları, iş kazalarından kaynaklanan tazminat davaları ve sisteme yeni giren “Arabuluculuk” konularını konuştuk…

 

Yazının Devamını Oku

RahatAnne

Bir insan hayatına dair nasıl risk alır, nasıl zor süreçlerden geçer bu röportajda başka boyutla öğrendim… Hem de sırf anne olabilmek için…Bir yandan haberlerde doğurduğu bebeğini çöp konteyrına bırakan anneler, bir yandan daha kokusunu içine çekmeden hayatını riske atan anneler… Hayat ne tuhaf diyor insan… Melis Ayan müthiş fedakârlıklar yapmış…

 Fotoğraf: Ali GÜLERYÜZ

 

Bu haftaki röportaj konuğum Melis Ayan, Nam-ı değer fenomen RahatAnne… Bir gün kendisinden öyle bir mail aldım ki, okurken ağlamaktan canım çıkıyordu neredeyse… Nasıl bir aşk, nasıl bir hikâye…

Bir insan hayatına dair nasıl risk alır, nasıl zor süreçlerden geçer bu röportajda başka boyutla öğrendim… Hem de sırf anne olabilmek için…

Bir yandan haberlerde doğurduğu bebeğini çöp konteyrına bırakan anneler, bir yandan daha kokusunu içine çekmeden hayatını riske atan anneler… Hayat ne tuhaf diyor insan… Melis Ayan müthiş fedakârlıklar yapmış…

Bloğunda taze annelerin, anne adaylarının merak ettiği birçok şey var… Yeni doğum yapanın baş belası olan mastit’ten beslenme, gezme tozma her şey…

 

Yazının Devamını Oku