GeriDr. Hüseyin H. SERDAR Şehir hastanesi açılınca kaç hastane kapanır?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şehir hastanesi açılınca kaç hastane kapanır?

Neyse seçim atmosferinden çıktık. Şehrin gündemine dönüyoruz.

Trafik ve ulaşım,
Eğitim, hastaneler ve sağlık,
İş, geçim, işsizlik...
Genel mevzularımız bunlar.

EĞİTİM VE SPOR NE HALDE?

Bursa, sürekli göç alan sanayi kenti.
Sadece sanayi dersek haksızlık ederiz. Sanayi, ticaret, tarım, hayvancılık, gıda, tarih, kültür ve turizmi de ekleyelim. Eğitim, bilim ve sporu da ilave etmeyi çok isterdim. Maalesef bu konularda tel tel dökülüyoruz.

*
Bursaspor kötü günler yaşıyor. İyi idare edilmiyor, düştü düşecek!..

*
Uludağ Üniversitesi de son 4 yılda iyi yönetilmedi. Bilimsel aktiviteleri yerine getiremedi, kente katma değer sağlayamadı. Akademik sıçrama yapması bir yana, Türkiye ve dünyada dramatik bir şekilde geriledi!..Beklenen gerçekleşmedi... Gerileme dönemine giren Bursa Uludağ Üniversitesi ‘nde tam zamanında rektör değişimi oldu.

YENİ REKTÖR BAŞLADI

Yeni atanan Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, İlahiyat Fakültesi Bölüm Başkanlığı, Dekan Yardımcılığı ve Prof. Dr. Kamil Dilek Hoca’nın rektörlüğü döneminde de Rektör Yardımcısı görevinde bulundu. Rektör hoca, idari deneyimleri akademik ve bilimsel etik yaklaşımlarıyla bütünleştirdiğinde üniversitemiz eski çizgisine ulaşır.

*
Bursa Teknik Üniversitesi ise emekleme döneminde, gelecek yıllarda elbet varlığını hissettirecek.

*
Sözü üniversitelerden açtık, devam edelim. Bursa’ya iki üç üniversite daha kurulacak gibi görünüyor. İyi belirlenmiş bölümleriyle, akademik kadrolarıyla, yerleşkeleriyle, anfileri, derslikleri, yurtlarıyla,laboratuvarlar, kütüphane ve sosyo-kültürel donatılarıyla eksiksiz başlarlarsa Bursamız ve ülkemiz kazançlı çıkar.
İşte o zaman eğitim ve bilim şehri olduk deriz...

*
İlk ve orta eğitimde yıllardır gerek derslik, gerek öğretmen sayısı istenilen seviyede olamadı. Ve Bursa’nın eğitim seviyesi, sosyo-ekonomik olarak bulunduğu yerle uyumlu değil!.. İyi değiliz...
Eğitim kadrolarının niteliği ancak bu seviyeye müsaade ediyor demek ki!.. Bu arada, endüstri meslek liselerine ve geleceği olan mesleklerin liselerine el atmalıyız. Her el attığımızda biraz daha geriliyor, öyle yapmayalım...

*
Eğitim çalışanlarının hak ve menfaatlerini geliştirme hedefi olan ‘Yetkili’ sendikanın başarısızlıkta payının olduğu uzmanlarca ifade ediliyor. Atamalara müdahale imkanı verilmemeli!..

ÖNCELİK TOPLU TAŞIMANIN

Trafik sorununu çözmek kolay değil. Çarpık şehirleşmenin acısını çekiyor bu kent. Ama vatandaşın vakti de yollarda geçiyor. Seçim döneminde yeni kavşakların yapılacağı, yeni yolların açılacağı vaat edildi. Belediye, toplu taşıma ve raylı sisteme odaklanmalı.

*
Araçlarla ilgili iki kelam edelim;
Daha temiz, daha bakımlı olmalı,
Şoförlerinin halkla diyaloğunda nezaket aşılmamalı. Duraklara, yol müsait olsa bile yanaşılmıyor, yanaşılmalı. Bastırıp gidilmemeli, yolun ortasında durulmamalı. Duraktaki yaşlı yolcular da görülmeli!..

*
AMCABEYLER TOPLU TAŞIMADA

Geçenlerde, Heykel’e çıkmak için İpekiş’in önünden otobüse bindim. Boş koltuğa oturdum. Ortam farklıydı. Hiç çocuk ve genç yoktu!.. Zaman tüneline girmiş gibiydim. Yolcuların yaş ortalaması en az 75... Bir gülme aldı beni...
Koca otobüste bir ortaokul talebesi, bir genç kız, bir de ben vardım, üç genç!..
Kendime torpil yaptım, ama inanın ki zaman tüneli... Bunca yaşlı insan, sözleşmiş gibiler... Cuma günü de değildi...
Bir günde, onlarca kez kart basıp, oradan oraya giden, ‘evde oturacağıma otobüse biner, etrafı seyrederek gezerim’ düşüncesinde olan bey amcalarımız, hanım teyzelerimiz varmış, öyle diyorlar!..
Gezsinler tabii, bence de hakları... O günü unutamıyorum, aklıma geldikçe gülüyorum.
Şapkalar, ceketler, mantolar, gömlekler, trikoların rengi, kesimi, modası fi tarihini gösteriyordu...

SAĞLIK PLANSIZ BÜYÜYOR

Kamu sektörü bir yandan, özel sektör diğer yandan sağlık alanında büyük bir atılım var.
Bursa sağlıkta büyüyor.
İhtiyaç olsun, olmasın ilçe hastaneleri yeniden yapıldı. Kestel ve Gürsu’da yoktu, oralara da inşa edildi.
Sağlık Bilimleri Üniversitesine bağlı Yüksek İhtisas (Şevket Yılmaz), Muradiye Devlet, Çekirge Devlet, Göğüs, Onkoloji, Spastik Çocuklar, Dörtçelik Çocuk ve Ruh Sağlığı, Fizik Tedavi - Asker Hastaneleri ile bunların çeşitli semtlerde ki 4 ek hastanesi, Amatem, Uludağ Üniversite Hastaneleri hizmet veriyor.
Yüksek İhtisas (Eski Tıp Fakültesi) taşındı, binası yıkıldı.
Arazi, tıpkı Mudanya Devlet Hastanesi‘nde olduğu gibi ‘başka bir şekilde’ kullanılacaktı.
Ancak bu yerleri ‘Bursalıya sağlık hizmeti versinler’ diye ‘şartlı’ tahsis eden ‘Bağışçılar ve mirasçıları’, ‘sağlık hizmeti vermeyecekseniz arazimizi iade edin’ dedi!..
Yıllarca metruk halde tutulan bina toparlandı, Mudanya Şaziye Rüştü Hastanesi yeniden hizmet vermeye başladı...
Göğüs Hastanesi olarak, 1970 ‘lerde bağışlanan, sonra Tıp Fakültesi olan, ardından da Yüksek İhtisas EAH olan yere de acilen 350 yataklı bir hastane planlandı!...
Hesapta yoktu ama oldu!..

ŞEHİR HASTANESİ

Yeni stadın yanına, vahim bir hatayla planlanan Devlet Hastanesi, Sönmez Ailesi tarafından yapılıyor. 1350 yataklı Şehir Hastanesi inşaatı da bitti gibi. Haziran’da bir bölümü hizmete açılacak.

*
Açılacak hastanelerin çok ciddi bir sağlık personeli talebi var.
Şehir Hastanesi, personel alımı sürecini başlattı bile...
Sağlık alanı yenilikleri, teknoloji ve modernizasyonu içerisinde barındırır; ama şehir hastaneleri açıldıkları her yerde bir takım sıkıntılar yaşadı.
Hayatımıza hangi yenilikler katılacak? 30 yıl devletin ve halkın kesesinden ne çıkacak? İşletim sistemi, yerleşim planları hasta ve yakınlarını yoracak mı? Zorlukları, kolaylıkları neler olacak? Artılarıyla eksileriyle, şehir hastanelerini objektif olarak yazacağım.

*
Bursalı şunu bilmeli; açıldığında, Şehir Hastanesini işletebilmek, hasta akışı sağlayabilmek için Çekirge Devlet (Zübeyde Hanım), Muradiye Devlet (Kızılay, Osmangazi Ek), Spastik Çocuklar Hastaneleri kapanacaktır.
Ya birden bire, ya da alıştıra alıştıra!...

X

Elektrik tesislerine dadanan hırsızlar çarpılıyor 

Yazmayı ya da konuşmayı pek sevmemekle birlikte bazen kalem oynatmak zorunda kalıyorum. 

Bırakın yazmayı, cinayet, intihar, şiddet, gasp, darp, taciz ve tecavüz kelimeleri bile çok soğuk, rahatsız edici ve iğrenç geliyor bana. 

Haber bültenlerinde, gazete sayfalarında, radyo haberlerinde eskisi gibi yer almıyorlar. Ama rahatsızlık veren, acı ve gözyaşı döktüren dramatik hadiseler ülkemizde hala yaşanıyor... 
Asayiş vakalarında inkar edilemez artışlar gözlemleniyor. 

OLUMSUZLUKLAR ÖNLENEBİLİR 

Her şeyin bir sebebi, bir izahı var. 
Bilimsel olarak bakıldığında savaş, salgın hastalık, ekonomik ve sosyal kriz dönemlerinde dünyanın her yerinde asayiş olayları yükselişe geçer. 

Yazının Devamını Oku

İtfaiyeciler, trafik ve iş kazaları  

İtfaiyeciler dünyanın her yerinde görevlerini kahramanlık ölçüsünde yapar. Bazı iş ve meslekler böyledir.  


112 Acil sağlık hizmetleri, Afet ve Acil Durum - AFAD, elektrik ve doğalgaz gibi kritik müdahaleler gerektiren işlerde çalışmak için yürekli olmak gerekir. Yürekli olmak yetmez eğitimli, ekipman açısından da donanımlı ve hazır olmalı... 
*
 İtfaiyecilere dünyanın her yerinde kahraman gözüyle bakılır.  Görevi yaparken ateşin alevin içerisinde, yıkıntı ve enkazın altında kalabilir, toksik gazlardan zehirlenebilirler.  Söndürürken yaralanabilir, can verebilirler. Gerçek hayatta bu tür acı ve dramatik olaylarla karşılaşılıyor. Sinema filmleri, TV dizilerinde de itfaiyeciler hayat kurtaran kutsal adamlar, kahramanlardır. 

BÜYÜYÜNCE İTFAİYECİ OLACAĞIM 

İtfaiyeci güçlü, ateşe meydan okuyan cesur adamlardır. Çatıda mahsur kalmış bir kedi, parmaklıklara sıkışmış bir köpek, imdat bekleyen her canlının yardımına koşan merhametli insanlar… 

Yazının Devamını Oku

İtfaiyeciler, trafik ve iş kazaları  

İtfaiyeciler dünyanın her yerinde görevlerini kahramanlık ölçüsünde yapar. 

İtfaiyeciler dünyanın her yerinde görevlerini kahramanlık ölçüsünde yapar. 

Bazı iş ve meslekler böyledir.  
112 Acil sağlık hizmetleri, Afet ve Acil Durum - AFAD, elektrik ve doğalgaz gibi kritik müdahaleler gerektiren işlerde çalışmak için yürekli olmak gerekir. 
Yürekli olmak yetmez eğitimli, ekipman açısından da donanımlı ve hazır olmalı... 

İtfaiyecilere dünyanın her yerinde kahraman gözüyle bakılır.  

Yazının Devamını Oku

Aspava derken, salgın pik yapıyor

Yeni bir yıla daha girdik. Dileyelim ki, geçtiğimiz yıldan daha iyi olsun.  

İlk hafta enflasyon, doğalgaz ve elektrik zamı, TUİK verileri, işçi, memur ve emekli maaşlarındaki düzenlemeler, ateşli açıklamalar ve biraz da tartışmalı geçti. Sıkıntılı başladık yani… 
Yaşanacaklar yaşanacaktır! Kaçış yok… 
Biz ‘Aspava’ diyelim o halde. 
*  
Yetmişli, seksenli yıllarda magazin dünyasında popüler hale gelen bu tanımın tabii ki bir hikayesi var.  
Aspava’yı ilk kez gazeteci, polisiye yazarı ve romancı Ümit Deniz 1959 ‘da yazdığı bir eserinde kullanmış ve roman kahramanına içki sofrasında ‘şerefe’ yerine ‘aspava’ diye kadeh kaldırtmış. 

Yazının Devamını Oku

En uzun gün en uzun yıl 

2021‘e, 2020 yılı gibi Covid-19 ile başlamıştık. Bitirişi de ekonomik kriz ile yaptık. Salgın hastalıktan daha ağır sonuçları olan bu ekonomik sorun ile yeni yıla giriyoruz. 

Yıl sonu yazıları, gelenek olduğu üzere yaşananların bir değerlendirmesi olarak hazırlanır. 
Mutluluk dolu bir yıl yaşanmadı. 
İtiraz var mı?  
Artık iktidar da kabul ediyor. Enflasyon, hayat pahalılığı, geçim sıkıntısı, işsizlik, moral bozukluğu, gelecek kaygısı ve toplumsal huzursuzluk yok denilebilir mi? 

EN UZUN GÜN 

Bu yıl sıkıntılarla geçti. 
Orman yangınları, seller, taşkınlar, heyelanlar, ölümler…  

Yazının Devamını Oku

Geleceğe nefes, yeşil miras  

Görevini, “Orman ve orman kaynaklarını korumak, doğaya yakın bir anlayışla geliştirmek, ekosistem bütünlüğü içinde sürdürülebilir ve topluma çok yönlü faydalar sağlayacak şekilde yönetmek” şeklinde belirleyen Orman genel müdürlüğü kamunun en önemli kurumlarından birisidir. 

Hem ülkemizde hem dünyada yaşamı etkileyen sorunların başında küresel kuraklık, iklim değişikliği ve hava kirliliği geliyor. Bununla baş edebilmenin en tesirli yöntemlerinden birisi ağaçlandırma faaliyetleridir.

CUMHURİYET VE ORMAN 

Orman teşkilatının geçmişi bin 800‘lü yıllara dayanır, deneyimi, birikimi ve kültürü oluşmuştur.  Savaşlar, göçler, kıtlık, yokluk, ilgisizlik, bakımsızlık ve bilinçsiz kullanım ile iyice azalan ağaç varlığı sorununa karşı cumhuriyetimiz ağaçlandırma çalışmalarına ve ormanlara özel bir önem vermiştir.  Örneğin, 1924 yılında çıkarılan 442 sayılı köy kanunu ile muhtarlara, köyün, köy yollarının ve boş alanların ağaçlandırılması görevini yüklemiştir.

ORMAN KANUNU

  

1937 yılında da 3116 sayılı meşhur ‘Orman Kanunu’ yürürlüğe girmiş, 1956‘da da 6831 sayılı kanun kabul edilmiştir.  Sert bir kanundur. Tapulu arazinde bile izinsiz ağaç kesemezdin, alırlardı ifadeni!  Bir yanda ‘Ormancı’, diğer yanda ‘Jandarma’ titretirdi insanı… 

Katı bir anlayışla korunan ve geliştirilen ormanlarımız zaman içerisinde daha çok kazanma hırsı, hatalı ve yanlış uygulamalarla, bazen de ihtiyaçlar baskısı altında tükenmeye başladı. Doymak bilmeyen insanların baskısıyla kanun ve yönetmelikler yumuşatıldı. Buna tahribatlar da eklenince kayıplar büyük olmaya başladı. 

Yazının Devamını Oku

Aşacağız bu günleri de moralinizi bozmayın

Son yıllarda işler iyi gitmiyordu ama bu yılın son çeyreğine girildiğinde ekonomi, döviz kur ve paritesi iyice kontrolden çıktı. 


Taraflı tarafsız, partili partisiz tüm yurttaşlarda yarın kaygısı var.  
Toplumda dalga dalga yayılan mutsuzluk, huzursuzluk ve endişe, sorunun sadece ekonomik olmadığını gösteriyor.  
Ev geçindirme sorumluluğu olan aile büyükleri yüksek enflasyona, hayat pahalılığına, alım gücünün aşırı azalmasına, işsizliğe ve düşük ücretlere isyan ediyor.

ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ  

Paramızın alım gücü fena düştü.  
Marketlerde görüyoruz; 1 litre süt 11-12, ayçiçek yağı 27-29, zeytinyağı 50-70, peynir 50-70, Et 80-120, mutfak tüpü 225 lira seviyelerinde. Ekmek, simit, yumurta, çay. Tek tek sayacak halim yok, biliyorsunuz işte! 

Yazının Devamını Oku

 Emek, yaşam, asgari ücret ve Bursa’ya davet

Kış geldi, soğuklar kapıya dayandı. Yedi, sekiz yılda bir o meşhur söz tekrarlanır; ‘Bu kış zor geçecek!’ O kış, bu kış... Harbiden zor geçecek...

Liramızın yabancı paralar karşısında yıldan yıla zayıflaması, son aylarda da değer kaybının hızlanması herkesi strese soktu.
İğneden ipliğe, elektrikten doğal gaza, odundan kömüre, mutfak tüpünden gazyağına, nebati yağdan akaryakıta, ilaçtan tedavi masraflarına, tohumdan gübreye, giyimden kuşama, undan ekmeğe, sanayi mallarına, ne varsa...

Hepsine, her şeye zam geldi.
Gelmeye de devam ediyor.

SUSAMLI TAVUK

O şiddetli lodosun ardından mevsim normallerindeki yağışlar başladı.

Yazının Devamını Oku

Lodos beni unutma dedi 

Kimi soğuk, kimi sıcak eser. Bazısı huzur, bazısı sıkıntı verir. Bolluk ve bereket getireni de vardır, her şeyi harap edip kırıp döküp, yıkım ve ölüm getireni de… Ne yapacaksınız, ülkemin rüzgarları böyle işte…  


Kasım ayının son günleri, lodos yine fena esti. 
Bursa, İstanbul, Kocaeli’de ve Marmara denizine kıyısı olan diğer illerde yüzünü gösterdi. 
Hatta yurdun birçok kenti lodos’un etkisini yaşadı. 
Ulaşım aksadı, okullar tatil edildi. 
Bir yandan ısıttı, diğer yandan yıktı geçti… 

Yazının Devamını Oku

Mudanya Üniversitesi kapılarını açıyor

 Bir ülkenin gelişme, kalkınma ve ilerlemesi için üniversiteler önemli rol oynar.Bilim yuvası üniversiteler; eğitimden sağlığa, ulaşımdan haberleşmeye, teknolojiden güvenliğe, tarımdan sanayiye tüm sektörleri geliştirir.Geliştirmekle kalmaz verimliliklerini de artırırlar.Ama bunları ‘üniversite gibi üniversiteler’ yaparlar!

Yükseköğretim kurumu ya da üniversitelerden;
En üst düzeyde eğitim vermelerini, araştırma yapmalarını, bilgi üretmelerini bekleriz.
Yüksek okul, lisans ve lisansüstü faaliyetlerin bilimsel olmasını, ‘Akademik etik’in de tüm akademisyenlerin rehberi olmasını isteriz.
*
Üniversiteler özgürlük içermeliler...
Bağımsızlık, demokrasi ve serbestlik olmazsa ‘özgür düşünce’ yeşeremez, hayat bulamaz ve öyle bir ortamda da bilim yapılamaz.

ÜNİVERSİTE SORUNU

Yazının Devamını Oku

Hormonlu büyüme nereye kadar?

Nüfus hareketleri birçok kentimizin demografik yapısını değiştirdi.  İç göçlerle baş etmeye, kimliğini ve karakterini korumaya çalışan bu merkezler son 7-8 yıl içerisinde gerçekleşen dış göçlere direnemedi ve özelliklerini yitirdi. 

 Bu kargaşadan en çok batı kentleri etkileniyor. 
Sanayi bölgeleri, turizm ve tatil yöreleri teker teker kalabalığa boyun eğdi. 
Akdeniz, Ege, Marmara ve Karadeniz’in sahil il ve ilçelerinin sosyal dokuları değişti. 
Kentsel sıkıntıları büyüyor. 
Suriye ve Irak sınırına yakın Kilis, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa ile birkaç ilde durum daha da vahim. 
 
ALTYAPI İHTİYACI 

Nüfuslarından çok daha fazlasını barındıran şehirlerimizin hali ne olacak? 

Yazının Devamını Oku

Su, iklim değişikliği ve kalıcı yönetim

Suyun yerine de başka bir kaynak konulamaz, ikame edilemez. Su olmazsa dünyada canlılık kalmaz.  Hayat durur, her şey kurur... 

 

Suya sahip olmalı ve korumalı. 
Sahip olmak için yerel, bölgesel ve coğrafi hatta küresel ölçekte ciddi ve sürdürülebilir stratejik politikalara ihtiyaç vardır. 
Su kaynaklarına sahip olan kentler ve ülkeler kullanım ve paylaşım konusunda artık ciddi bir dönemece geldi. 
Su, ulusal ve uluslararası çatışma veya barışma alanlarında başlıbaşına etkili oluyor.  

Yazının Devamını Oku

Kentsel dönüşüm böyle mi olacaktı?  

Yıllarca konuşuldu. Kentlerin ihya olmasını sağlayacak sihirli formül bulunmuştu; kentsel dönüşüm… 

Bazı semt ve mahaller hatalı imar uygulamaları ile nefes alamaz hale getirilmiş, yol, park, oyun alanı, spor sahası, okul, sağlık merkezi gibi ihtiyaçlar karşılanamaz olmuştu. 
Çıkmaz, karanlık, ışık ve güneş girmeyen sokaklar, 
Otoparkı olmayan yerleşimler,  
Eskimiş, harabeye dönmüş binalar,  
Plansız, ruhsatsız yapılar,  
Kırsal göçler ve yoksulların konuşlandığı mahalleler,  
Madde bağımlıları ve mekansızların işgal ettiği terkedilmiş yapılar,  

Yazının Devamını Oku

Malum gündem ve Cumhuriyet

Bursa’nın gündemi neyse ülkenin de o. Ekonomi ve Covid-19

 


Covid-19 genel olarak eskisi gibi kaygı vermiyor, varsa yoksa ekonomik durum, hayat pahalılığı ve geçim...
Ancak bu salgın hala durmadı, gerilemedi.
İdari yaklaşımlar tıbbi gerçekleri örtüyor...

ÖNLEMLERE DEVAM

Sağlık Bakanı sayın Fahrettin Koca ‘nın açıklamalarına göre Bursa diğer kentlere göre daha iyi duruma gelmiş.

Yazının Devamını Oku

Velhasıl sevin, sevmekten kim usanır 

SONBAHARI geride bırakıyoruz, ilkbahara özlem duyarak. 

Soğuklar başladı, duygusal olacak zaman da kalmadı hani. 
Yaprakların çoğu döküldü zaten... 
Bu mevsim en güzel yaparak dökümü olarak tanımlanır. 

Aslında... Aslında doğrusunu söylemek gerekirse bu günü, 21 Ekim ‘i hiç sevmedim. 
Yüreğimi yakar. 
Burnumu sızlatır.  

Yazının Devamını Oku

İş sağlığı ve güvenliği iş kazalarını önler 

Bir iş inanarak yapılmalı. Yapıyormuş gibi yapmamalı... 


Başa gelen bütün aksiliklerin altında böyle bir yaklaşımlar var; 
Yapıyormuş gibi yapmak. 
Yapılıyormuş gibi göstermek... 

İşleri usulünce, kural ve kaidesine göre yapıyor muyuz? 
‘Evet, yapıyoruz’ diyebilen kaç sanayici, kaç İSG profesyoneli, kaç eğitimci, kaç yönetici çıkar ortaya acaba? 

FABRİKADA PATLAMA 

Yazının Devamını Oku

İşgal edilen kaldırımlar ve kırık camlar!

Aman bana ne! Bana zararı yok ki! Romanya’nın ufak bir şehrinde, İnegöl kadar bir kentinde bile kaldırıma birkaç masa, sandalye atan esnaf bile belediyeye her ay 250-300 Euro ödeme yapıyor.

Bursa‘da ise durum tamamen kontrolden çıkmış durumda. 
Her yer işgal altında.  

ADIM ADIM İŞGAL 

Denetim, kontrol, kural, yaptırım, ceza hak getire... 
Tüm yaya yolları, kaldırımlar parsellenmiş. 
Bunun adı işgal. 

Yazının Devamını Oku

Okulda salgın, hamileye aşı ve...

Hayatı normalleştirme çabalarıyla doğrultusunda yüz yüze eğitime geçildi. Başka alanlar için farklı yorumlar yapılabilir ama eğitim her koşulda devam etmeli. 

Sınıf mevcutlarının azaltılması, derslik, laboratuvar, spor salonu, kantin, tuvalet, bahçe ve etkinlikler için tıbbi gerçeklikler dikkate alınarak düzenlenmesi, maske, dezenfektan ve temizlik malzemesi tedarikleri, temizlik görevlisi sayılarının artırılması, öğrenci servislerinin önlem kurallarına uymalarının sağlanmasıyla okullar açık kalmalı. 
Akıl ve bilim ile okul sağlığı korunmalı. 

Salgını, idari bakış değil ancak koruyucu sağlık yaklaşımları durdurabilir. 
Sınıfların kalabalık oluşu büyük sorun.  
Bir öğrenci Covid-19 hastası olsa karantina ve izolasyon kararı alınmıyor, öğrenime devam ediliyor. İki öğrenci hasta olursa sınıf kapatılıyor, öğrenciler evlerinde karantinaya alınıyor. 

OKULDA COVID

Yazının Devamını Oku

Haydi Türkiye göreyim seni

Okullar açıldı, öğrenciler öğretmenleriyle buluştu. Her yer cıvıl cıvıl, kentler canlandı. Trafik fena sıkışıyor ama olsun, çocukların eğitiminin yüz yüze, sınıf ortamında olması işin ruhuna uygun. 

Eğitim sancılı, eğitim sorunlu. 
Derslik sayısı yetersiz, sınıflar çok kalabalık. 
Okulların çoğunda spor salonu, laboratuvar ve bahçe yok. 
Velilerden hala temizlik, dezenfektan, A4 kağıt gibi çeşitli ihtiyaçlar adı altında para alınıyor. 
Güvenlik ve temizlik görevlileri için bile ‘pamuk eller cebe’ deniyor. 

Yazının Devamını Oku

 Kışa girerken hava kirliliği  

Akşam serinliği üşütmeye de başladı.  Hem eski, hem de yeni takvime göre mevsim artık sonbahar.

Eski takvim derken, Miladi’ye göre 13 gün geriden gelen, bu toprakların ‘Rumi’sinden bahsediyorum. Miladi takvimde ayın 14’ü olduğunda Rumi’de ayın 1 ‘i oluyor.  

TAKVİMLERİN DİLİ 

Rumi takvime Kocakarı takvimi diyen de çoktur. 
Rüzgarları, soğukları, yağmurları, fırtınaları, gündönümleri, cemreleri, mart 9’ları, april 5’leri, kırkikindi yağmurları, hıdırellez’leri, zemheri soğukları, daha nicelerini biliriz. 
“Korkma zemheri kışından, kork nisan’ın beşinden, öküzü ayırır eşinden.” 

Meteorolojik gelişmeleri takvimlerden takip etmek, haberdar olmak merak işi olsa da denizciler, balıkçılar, havacılar, çiftçiler, turizmciler, gezginler ve kampçılar için rehber, hatta iyi bir erken uyarı sistemidir. 

Yazının Devamını Oku