GeriDoğan ULUÇ Hürriyet, Muhammed Ali ile ringde
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hürriyet, Muhammed Ali ile ringde

Üst üste kasla katlanmış sağ kolu göğsüme dayalı, sol eliyle ''Gel, gel'' diye davet çıkarıyor ama aklımı kaçırmadım. Karşımda heykel gibi sert görüntülü, kısa şort içindeki dev yapılı adam Muhammed Ali. İkimizde karşı karşıya ring ortasındayız. Şaka da olsa yumruklaşmaya hiç niyetim yok. Ali ısınma egzersizine başlıyor. Tarih 1966. Mayıs ortası.

Ali Londra'ya Avrupa ağır sıklet boks şampiyonu Henry Cooper'la maça gelmiş. İdman sonunda buluşuyoruz. Eşofman giymiş, beyaz tişört üstüne. ''Merhaba şampiyon.'' diyorum, yanıtı ''Aleykümselam.'' Getirdiğim Hürriyet'i gösteriyorum, dikkatle inceliyor. ''Hürriyet ismi b ana yabancı değil. Sol köşedeki ayyıldızlı bayrağı da tanıdım. Amerikalı Müslümanların çoğundaki gibi ceketimin yakasında hilal ve yıldızlı rozetim var.''

 

İngiliz kökenli Cooper'la karşılaşması çok önemli Muhammed Ali için. 3 yıl önce karşılaştığımızda tesadüfi bir yumrukla beni yere düşürdü. Boks hayatımda ilk kez ringde düştüm ama sonraki raundlarda Henry'yi perişan ettim. İngilizler şimdi gene düşmemin hayalini yaşıyorlar. Büyük yanılgı içinde olduklarını göstereceğim onlara. Türkiye'deki Müslümanlara selamlarımı ilet Hürriyet kanalıyla. Benden hayır dualarını eksik etmesinler.''
Maç günü yaklaşırken bir kaç kez Ali'yi idmanda izlemeye gittim. Son kez James Bond türü bir film çekimi için Londra'ya gelen Yeşilçam'ın yakışıklı aktörü Göksel Arsoy'u da Ali'nin idmanına götürdüm.

 

42 bin izleyici kapasiteli Arsenal stadında Muhammed Ali-Henry Cooper maçında bana ayrılan numaralı yere gidince hayal kırıklığına uğradım. Tepedeki sıradan stat ortasındaki ringi seyretmek için dürbüne ihtiyacım olacaktı.

 

Maç saati geldiğinde sahaya çıkan tünel ucunda beyaz bornoz içinde Muhammed Ali göründü. Ali yuha ve alkışlar arasında izleyicileri selamladı. Kamera çantamı omuzlayıp tribünlerden koşarak aşağı inmeye başladım. Ön sıraları, pahalı koltuk dizilerini geçip ringe geldim. Çığlıklar alkışlar sürüyor, gözler Henry Cooper'da ring yanında boş bir tabureye oturuyorum. Maçı en yakından seyredeceğim için mutluyum. Tanıtım, takdim konuşması bitiyor. Yardımcılar ringi boşaltıyor. Arkamdan otoriter bir ses. ''Genç adam, o tabure benim boksörümün'' diyor. Dönüyorum karşımda Angelo Dundee. Ali'nin baş antrenörü. Özür dileyip kalkıyorum. Maçı dizlerimin üstünde seyrediyorum ama şikayetçi değilim.

 

Ali ringde ayaklarıyla bale, yumruklarıyla boks yaparak dövüşüyor. Cooper tüm zorlamasına rağmen ünlü kroşelerini Ali'ye isabet ettirmeye başaramıyor. Müslüman boksör rakibi yumruk çıkartırken yer değiştiriyor. Ali kontra kroşelerle Cooper'ın ilkin sol ardından sağ yanağını açıyor. Sicim gibi kan akıyor Cooper'ın yüzünde, kanlar eldivenlerine bulaşıyor. Ali'nin yüzü asılıyor. Cooper'ın kanla ıslanan yüzüne yumruk çıkarmak istemiyor. İkazlarına rağmen hakem maçı durdurmaya yanaşmıyor. Kanlar şortunu kaplayınca düdük çalıyor. Henry Cooper teknik nakavt ile ringi terk ediyor.

Hürriyet, Muhammed Ali ile ringde

 

X

Kuruş esirgeyen de Cadillac'ını bağışlayan da var

Kömür karası bir piyano. 'Upright' denilen türden. Fabrikadan yeni çıkmış gibi pırıl pırıl. Klavye kapağı üstündeki isim Baldwin. Ünlü markalar sıralamasında ilklerden biri. İri kıyım iki adam itekleyerek kamyona yüklemeye çalışıyorlar. Arnavut kapıcıya soruyorum: ''Binadan taşınan mı var?''

Başını sallayıp 'Hayır' diyor. New York'un göbeğinde zengin mahallesini yarıdan kesen Park Avenue'deki binanın kapıcısı piyanonun dar gelirli kesimde bir meslek okuluna bağışlanacağını açıklıyor. Baldwin müzik aleminde Steinway'le başabaş yarış eden bir marka. En ucuz modeli dahi binlerce doları aşıyor. Emektar kapıcı Baldwin'in sahibi apartman kiracısı yaşlı karı-kocanın tek kızlarına sürpriz hediye olarak aldığı piyanoyu hiç kullanmadığı için elden çıkardıklarını söylüyor.

Bağış şimdilerde yalnızca varlıklı Amerikalıların değil her gelir düzeyindeki insanların ilgi gösterdiği yoksula yardım yaklaşımının göstergesi oldu. Yazılı basın bir yandan şehirde evsizlere barınak ve sıcak gıda yardımı için çağrıda bulunurken televizyonlar açlıktan deri-kemik kalan çocukların dramatik görüntülerini ekranlara taşıdı.

Amerika'da kar gözetmeden yardım amacıyla kurulan 1.5 milyon kurum faaliyet gösteriyor. Köşe başlarında el avuç aşarak dilenenleri görmezden geçip gidenlere rağmen gönüllü yardım kurumlarına son beş yılda yapılan bağışlar 300 milyar doların üstünde. 

''Kars 4 Kids'', yoksula yardım programında önde gelenlerden biri. Ülke sathında 60 radyo istasyonunun yayınlarını her gün 50 milyon kişi izliyor. 1994'te mütevazı bir gündemle faaliyete geçen 'Kars...'ın gönüllü kadrosunda 32 bin kişi çalışıyor. 

Yazının Devamını Oku

Çılgın bir dünyada yaşıyoruz

Sonbahar güneşi lokanta havasını ısıtmış ama dışarısı soğuk.

Cam kenarındaki masadan kimi sabah yürüyüşünde, kimi köpeğini gezdiren, taksi bekleyişindeki insanlara gözüm takılıyor.

 

Çoğunun yanaklarını soğuk kızartmış.

 

Kahvemizi beklerken arkadaşım soruyor: ''Erdoğan-Putin krizi nasıl sonuçlanacak? Haberler iç açıcı değil. Amerika'nın devreye girmesi lazım. En önemli sorun Suriye ve Irak'ta.''

 

Amerika zaten yıllardır devrede.

 

Yazının Devamını Oku

Seri katilin pişkin ablası

Otel barında buluşacağım arkadaşımı bekliyorum. İki tabure ötedeki adam içkisini yudumlarken arada bir duvara yapışık televizyon ekranında haber programına takılıyor. İri kıyım adam yabancıyı andırıyor, kulak çevresindeki saçları 3 numara asker traşına vurulmuş. Boğaz manzaralı barda bizden başka akşamcı yok, CNN Türk kanalı bir gün önce güneydoğuda şehit düşen mehmetçiği son yolculuğa uğurlayan silah arkadaşlarını ekrana getiriyor.

Yabancı, '' Cenazesi bayrağa sarılı asker önemli kişi olmalı, programda sürekli tekrarlanıyor.'' diye sohbete yem atıyor. Bir ziyaret için İstanbul'a geldiğini söyleyen adam ekliyor: ''Biz de Amerika'da alıştık bu tip gösterimlere ama askerden ziyade sivil kesimde. Üstelik can kaybı rakamları katlanarak.''
Söyledikleri gerçek yeni tanıştığım Amerika'lının. Doğuştan kovboy ruhlu Amerikalıların silah tutkusu yerküre lideri ülkeyi insan kıyımında da istatistiklerin tepesine çıkarmış. Geçen yıl Japonya'da sivil halkın elindeki silahlarla öldürülenlerin sayısı 48,İngiltere'de 8, İsviçre'de 34, Kanada'da 52,İsrail'de 58, İsveç'te 21, Almanya'da 42 iken Amerika'da 10 bin 728.

Yeni Dünya'da her 100 kişi 89 ateşli silah sahibi. 330 milyon nüfuslu ülkede sivil toplumda silah sayısı dünya ülkelerinin tümünden fazla. Amerika Afganistan'dan Suriye'ye Arap ülkelerinde küresel terörle ilan edilmemiş harp sürdürürken esas kendi içinde anlamsız silahlı ölümlerle boğuşuyor. Ruhsal sorunlar esiri çocuk yaştaki katiller yaşıtlarını okullarda, yaşlıları kiliselerde, sinema salonlarında, alışveriş pazarlarında otomatik silahlarla katlediyorlar.

Göçmen Seung ailesinin çocuğu Hui Cho Virginia'da 32 teknik üniversite öğrencisini, Newtown'da Adam Lanza annesinin hediyesi otomatik tüfekle 20 çocuk, altı yetişkini bir ilk okulda tarayıp katletti. Colorado'lu 27 yaşındaki James Holmes Batman filminin 12 seyircisini kurşunlayıp 70'ini yaralı bıraktıktan sonra polise teslim oldu.

Dört seçkin deniz piyade komandosunu pusuya düşürüp öldüren çocuk yaştaki katiller pazar ayini sonrası biri papaz 9 Hıristiyan’ı Charleston'da kilisede dua ederken katlettiler. Zenci ve Yahudi düşmanı 21 yaşındaki Dylann Roof kilise baskınında sona bıraktığı Polly Shephard'ı ''Sağ kalıp bu geceyi anlatacaksın.'' diyerek öldürmedi. Çoğu bebek yüzlü katillerin ortak noktası ırk ayrımı, yabancı düşmanlığı idi.

Dindar zencileri sıraya dizip kurşunlayan Roof'un ablası Amber'in pişkinliği bir süre basını işgal etti. 27 yaşındaki Amber internetten çağrıda bulunup para istedi. ''Nişanlım Michael ile nikah günümüz bir kilise trajedisine kurban oldu. Para, kaybettiğimiz mükemmel nikah günümüzü geri getirmeyecek ama bizim için yeni başlangıç olacak. Bir yardım kampanyası başlattık. Bağışlarınızı bekliyoruz.'' diyerek banka hesap numarası verdi. Dört günde 36 kişi bin 619 dolar bağışta bulundu. Kampanya '' Bağışın dokuz ölenin ailesi yerine katilin ablasına nikah için utanç verici skandal.'' protestosuyla internetten çekildi.

Yazının Devamını Oku

100 bin dolar bahşiş verdi, soyadını bilmiyor

‘’Donohue’s’’ New York’un varlıklı kişilerin yaşadığı Upper East Side kesiminde yarım asırdır iş yapan bir et lokantası. Esas şöhreti bifteklerinin lezzetinden değil müşterilerinin bir aile havasında kaynaşmasından kaynaklanıyor.

Garson Maureen ‘’Müşterilerimiz arasında banker, sanayici, din adamı, anayasa hakimleri, polis müdürleri, sanatçılar var. Aktör Tom Hank, yazar Gay Talese, şarkıcı-müzisyen Bruce Springstein, TV haber programı sunucusu Matt Lauer, Sinatra’nun unutulmaz şarkısı All the Way’i besteleyen Sammy Cahn gibi ünlüler Donohue’ye geldiklerinde ilk kez gördükleri insanlarla bir kaç dakikada senli-benli olup bar taburelerinde sohbete düşerler. İlk isimleriyle dostluk kurarlar. Kimse kimseyi rahatsız etmez. Kalabalık, köklü bir aileyiz biz. 65 yıldır dost müşterilerimize hizmet veriyoruz’’ diyor.

Maureen sadece garson değil Donohue’nun da sahibi. Babasının vefatıyla 2000 yılında lokanta yönetimini üslenmiş. Lokantanın sürekli müşterisi Robert Ellsworth Maureen’e yaşamında en büyük sürprizini tattırdı. Geçen ağustosta vefat eden ‘’Ming Hanedanı Kralı’’lakaplı eşya koleksiyoncusu Ellsworth vefatından sonra açılan vasiyetnamesinde 53 yaşındaki Maureen ve 28 yaşındaki kuzenine bahşiş olarak 50’şer bin dolar bıraktı. 85 yaşındaki milyoner, lokanta sahibinin soyadını bilmediği için kendi el yazısıyla ‘Donohue’de Maureen ve Donohue’de Maureen’in kuzeni Maureen diye bahşiş kaydına geçirdi.

Serveti 200 milyon doları aşkın Asya mobilya sanatları uzmanı Ellsworth’in yarım asırdır yemeklerini aksatmadan Donohue’de yediğini söyleyen Maureen ‘’Bildim bileli yemek siparişini ben alırdım, son yıllarda kuzenim de yardımcı oldu bana. Çok düzgün kişiliği vardı Robert’ın. Öğleleri 40 yıllık arkadaşı Hashiguci’yle gelir peynirli tost yerdi. Hesap pusulası 60-80 dolar arasında olurdu. Akşamları yemeğe 4 kişi gelirlerdi. Her sefer sığır filetosu ısmarlardı, 220 dolar üzerine yüzde 20 bahşiş bırakırdı. Beyefendi insandı ama 100 bin dolar bahşiş benim için büyük sürpriz oldu.’’

Bir lokanta çalışanı Juan Carlos ‘’Pusulaya baktığını hiç görmedim. Hesap gelince kredi kartını imzalar geri verirdi’’ diye konuşuyor. Soyadını dahi bilmediği iki garsona 100 bin dolar bahşiş bir milyonerin cüzdanından dahi çıksa oldukça yüklü bir meblağ. Üstelik Ellsworth’un hayatını paylaştığı Japon arkadaşı Hashiguci multimilyoner dostunun mirasından nakit 10 milyon dolar, 5 bin dolar aylık, bir vakıftan binlerce dolar, Connecticut’ta malikane, gümüş eşya, halı, antika mobilyalara sahip olacak. Gene de evlenmemiş olan 67 yaşındaki Japon dostu miras dağılımından memnun değil. Eğitimi liseden terk Ellsworth, Hashiguci’nin ölümünde tüm varlığının Harvard Üniversitesi, Modern Sanat Müzesi’ne bağışladığını vasiyetine geçirmiş.

Yazının Devamını Oku

Rakam cümbüşü

Yeni Dünya’ya ayak basmamın üstünden 40 yıl geçti ama bu ülkenin rakam cümbüşüne hâlâ akıl erdirmiş değilim. Yerkürede en fazla milyoner ve milyarder, Amerika’da. 100 katı aşkın gökdelenlerin, sivil halkın evlerindeki 80 milyon ateşli silah, cezaevlerinde 4 milyon mahkum sayısı dünya rekoru. Zenci boksör Mayweather’ın Filipinli rakibi Pacquiao’la ringe çıkmadan aldığı 200 milyon dolar bir başka rekor.

Eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton geçen hafta demokrat partiden başkan adaylığı için ön seçimlere gireceğini ilan edince kamuoyunun önüne yeni rakamlar çıktı. Kocası Bill Clinton’dan sonra Beyaz Saray’a göz diken Hillary’nin karşısında cumhuriyetçi partiden Jeb Bush, Marco Rubio, Mike Huckabee, Scott Walker, Chris Christie, Ted Cruz gibi düzineyi aşkın ateşli rakipleri var. Zincir oteller sahibi Donald Trump dahi adaylık şansını tespit için bir komite kurdu.

Hillary Clinton hafta başında Amerika’yı enlemesine kateden seçim kampanyasına adım atarken 2016 Kasım seçim bütçesinin Clinton Vakfı tarafından karşılanacağını açıkladı. Aynı gün aşırı sağcı milyarder sanayici David Koch New York’ta verdiği bir davette Cumhuriyetçi adaylar için bir milyar dolar kampanya yardımı yapacağını söyledi. Koch davette halk eğitimi konusunda ‘doyurucu’ konuşma yapan milletvekili Scott Walker için ‘’Teketek rakip olursa Hillary’yi hezimete uğratır.’’diye iddialı konuştu.

Hillary geçen yıl bir yakın arkadaşına Beyaz Saray’da geçirdikleri iki dönem sonunda ailece iflas eşiğine geldiklerini itiraf etti. Mayıs başında satışa çıkacak Yazar Peter Schweizer’in ‘’Clinton’ın Nakit Parası: Yabancı Hükümetler Bill ile Hillary’yi neden zengin ettiler’’ başlıklı kitabında ise ABD eski başkanı ile eşinin borçluluktan milyonerliğe nasıl geçtiğine dair bilgiler yer alıyor.

Eski Başkan George W. Bush’un nutuk yazarı Schweier Hillary’nin 2008 başkan seçimlerinde insan haklarını sürekli istismar eden Columbia yönetimiyle ABD arasında serbest ticaret anlaşmasına karşı çıktığını, Kanada merkezli Pacific Rubiales şirketinin patronu Frank Giustra’nın Clinton Vakfı’na milyonlarca dolar bağışını takiben Dışişleri Bakanı Clinton’ın methiyeler düzdüğü Rubiales’i kaynak gösterip yüklü kazanç sağladığını ileri sürüyor. Dışişleri Bakanı Clinton’ın Washington’da Hint parlamento üyesi Amar Singh’le görüşmesini takiben Clinton Vakfı’na 1-5 milyon dolar arasında bağış aldığını, ABD-Hindistan nükleer anlaşmasının da onaylandığına dikkat çekiliyor.

Hillary bakanlığının son yılı 2012’de eşi başkan Clinton’ın ABD içinde ve dışında konferans turnesinde 48 milyon dolar gelir sağladığını bildiriyor. Bill Clinton’ın 2001 ile 2013 arasında konferans konuşmalarından kazancı 105 milyon dolar. Yazar Walker Clinton Vakfı’na 50 milyon doları aşkın bağışta bulunan yabancı şirket ülkeleri listesinde Çin, Japonya, Kanada, Rusya, S. Arabistan B.A. Emirlikleri ve Cayman Adaları’nın başta geldiğini vurguluyor.

Clinton’ların iflas eşiğine geldiği itirafına rağmen Bill Clinton hayatta olan tek, ülke tarihinde ise en zengin 10 başkandan biri. ABD başkanının aylık maaşı 33 bin dolar. Clinton Vakfı’nın varlığı 10 milyar dolara yakın. Hillary seçimi kazanmak için vakıf varlığının büyük kısmını harcayacak. Rakam cümbüşü bir kez daha sergilenecek.

Yazının Devamını Oku

Uzaylılar nerede?

Aktris Shirley McLaine, komedyen Jackie Gleason, bilimci Prof. Stephen Hawking, Beatle John Lennon, Ay’a iniş yapan astronot Buzz Aldrin ve Gordon Cooper’un ortak yönleri nedir sorusuna ilk cevap ‘’Hepsi UFO’( kimliği bilinmeyen uzay araçları)ları gören kişiler’’olacak.

Bilim kurgu roman ve filmlerin ana kaynağı UFO’ların izleyici listesi bu kadar değil.

Franklin Roosevelt’ten, Harry Truman, J.F. Kennedy, Richard Nixon, Jimmy Carter, Gerald Ford, Bill Clinton’a ABD başkanları, Kore Harbi Başkomutanı Gen. Douglas McArthur, FBİ Direktörü J.Edgar Hoover, Sovyet lideri Nikita Khruschev UFO’ları gören ünlülerin bir tutamı.

UFO’ların başlangıcı 1947 yazına uzanıyor. New Mexico’da Roswell askeri hava üssü yakınında yoğun fırtınadan düşen bir uçan dairenin kalıntıları ‘’süper gizli’’ etiketiyle depoya konuldu.

Uzay yaratıkların ülkede panik yaratacağı korkusuyla uçan dairenin içeriği açıklanmadı.

Askeri sözcüler kalıntıların bir meteoroloji balonuna ait olduğunu bildirdi.

Resmi Amerikan kurumları Roswell olayından başlayıp günümüze kadar kayda geçen bulguları 800 bin sayfalık dosyalarda tutuyor.

Yalnızca 1969’da iki yıllık araştırmada 12 bin 618 UFO olayının ‘gerçek değil’ damgası taşıdığı söyleniyor.

Yaşamını uzay yaratıklarına adayan yazar Larry Holcombe geçenlerde yayımlanan kitabı ‘’Başkanlar ve UFO’lar’’da Roswell Üssü morg yetkilisi hastabakıcı muayene odasında doktorların ince kol ve bacaklı, saçsız büyük başlı, koca gözlü üç yaratığa otopsi yaptıklarını anlatıyor.

Yazının Devamını Oku

İki milyoner bir dilim beton

Yaşlı iki milyoner bir dilim beton sahipliğinde anlaşmazlığa düşerse ne olur?

En azından mahkemelik olurlar. Ravi Yadav banker, finansör George Soros’un iş ortağı. Manhattan’da

çoğunlukta aileden zengin kesimin yaşadığı mahallede bir konağı 8.1 milyon dolara satın aldı. Ravi akabinde tavandan zemine kapsamlı bir yenileştirmeye girişti. Mühendis ve mimarlara milyonlar ödedi. Ravi ve eşi Suzanne’ın bitişik komşusu, ekonomist ve sanayici Fransız ailenin erkek evladı Philippe Delouvrier.

Dekorasyon faaliyeti giriş kapısına geldiğinde 92’inci sokak 61-63 numaralı konakların milyoner sahipleri arasında çatışmalar başladı. Delouvrier, Soros Management Fund ortağıYadav’in iki konağı ayıran parmaklığı değiştirirken 30 santimlik fazla yer işgal ettiğini ileri sürüp komşusunu mahkemeye verdi. Fransız asili, 20 yıl önce 11 milyon dolara satın aldığı New York’un tarihi yerleri listesindeki konakta mimari çalışmaların acilen durmasını talep etti. Yadav’ların avukatı Bailey bir beton dilimi için dava açılmasını kınayarak Delouvrier’i ‘kabadayı’lıkla suçladı.

New York sosyetesi, sanat alemi bazı bireyleri karakış soğuğu, kar fırtınasıyla cebelleşirken son yılların en büyük skandallarından birine şahit oldu. Durgun ekonomi, doların iniş-çıkışları, altın fiyatlarında tutarsızlığı dikkate alıp emlak ve sanat eserlerine yatırıma yönelen ‘’Gübre kralı’’ lakaplı Rus milyarderi Dmitry Rybolovlev iş hayatının en büyük şokunu New York’ta yaşadı. Bir yeni yıl davetinde zenginlerin sanat danışmanı Sandy Heller gübre kralına müşterisi Steve Cohen’in Modigliani’nin ‘’Mavi Yastıkta Çıplak’’tablosunu 93.5 milyon dolara sattığını söyledi.

Cohen, Avrupa’lı koleksiyoncunun kimliğini bilmiyordu. Bilmesi de gerekli değildi. Gizemli alıcı milyarder Dmitry Rybolovlev idi. Tabloyu satın aldığı İsviçre’li iş adamı Yves Bouvier’e 118 milyon dolar ödemişti. Dmitry Monaco’da evine dönünce ‘’Bouvier,Modigliani satışından ancak yüzde 2 komisyon alabilirdi, 22 milyon değil.’’diyerek aleyhinde ağır suç davası açtı.

Aldatıldığını tesadüfen öğrenen milyarder Rus’un başından geçen ilk olay değil ‘çıplak’ kadın tablosu. Dmitry 2013’de Leonardo da Vinci’nin Hz. İsa’nın kayıp portresi için New York’ta 127.5 milyon dolar ödedi. Daha sonra aynı tablo 80 milyon dolara bir koleksiyoncu grubuna satıldı.

İsviçre’li Bouvier Rus gübre kralının davası üzerine tutuklandı, 11 milyon dolar kefaletle tahliye edildi. Dmitry’nin avukatları Bouvier’in Singapur’da kara para aklanması gerekçesiyle 500 milyon dolar civarındaki varlığının dondurulması için mahkeme kararı çıkarttılar.

New York’un merkezi yerinde dört yatak odalı 88 milyon dolarla rekor ödemeyi yapan gübre kralı henüz sorunlarını çözümlemiş değil. Geçen yıl bir İsviçre mahkemesi Dmitry’yi eski eşi Elena’ya 4.8 milyar dolar boşanma tazminatı ödemeye mahkum etti. Elena New York’ta kocası aleyhine açtığı davada gübre kralının boşanma tazminatından para kaçırmak için emlak aldığını ileri sürüyor.

Yazının Devamını Oku

Milyarderler Yolu'nda evsiz David

Saçı, sakalı birbirine karışık adam sosyete uğrağı Harry Winston ile Bergdorf Goodman süper mağazalar bitişiğinde servis kapısına sereserpe uzanmış. Evsiz bir adam bu, gözleri yarı açık, kutudaki yoğurdu kaşıklıyor. ‘’Afiyet olsun’’ diyorum, yanıt yok. Duvara dayadığı mukavvada ‘’Evsizim. Para, yemek, otobüs kartı verebilirsiniz.’’ yazıyor.

New York benzeri görülmemiş bir kış yaşıyor, soğuk çekilir gibi değil. Kanada’dan gelen buzullar New York’u çevreleyen nehirleri kuşatmış, meteoroloji ısının rüzgar desteğiyle eksi 28 dereceye düşeceğini bildiriyor. Evsiz adama yabancı bir gazeteci olduğumu açıkladıktan sonra rekor çıtasını açan soğuğa nasıl dayanacağını, geceyi nerede geçireceğini soruyorum.

Omuz silkiyor, sonra karşılıklı konuşmaya başlıyoruz. ’’Kat kat giysi var üstümde. Isıtıcı iç çamaşırı, çift gömlek, üç ceket, çifter çorap ve eldiven iki kaşkol, su geçirmeyen kar ayakkabısı, yün üstüne deri şapka. İş yerleri, mağazalar kapanınca karşıdaki inşaatın üstü kapalı girişine geçiyorum. Yere serili plastik kaplamaların üstünde beş battaniye ile uyuyorum.’’

Evsiz adam David 15 yıldır New York’un merkezinde lüks dükkanlar ortasında yaşadığını, gecelediği yüksek binaların inşası bittiğinde yeni yapılara ‘taşındığını’ söylüyor. ‘’İnşaat işçileriyle hiç sıkıntım olmuyor, kaldığım yerler yerleşime açılacağı zaman beni uyarıyorlar.’’

Gündüzleri Starbucks gibi kafelerde karnını doyurduğunu, tanındığı için sandviç, kahve ve kola içeceklerinden para almadıklarını övünerek anlatıyor. ‘’ Çok soğuk havalarda gene tanıdık kafelere girip ısınıncaya kadar oturuyorum. Beni tanıyanlar sıcak yemek getiriyor, gün sonunda önümdeki kutuya atılan parayla ihtiyaçlarımı sağlıyorum.’’

New York’ta ‘’Evsiz Hizmetler Kurumu’’ şehrin 60 bini aşkın evsiz vatandaşlara açtığı sığınaklarda yaşadıklarını bildiriyor. Esas sorun 3 bin 500 devamlı evsizde. 20 yıla yakın cadde, sokak, bina servis girişi, kilise kapılarını mesken tutmuş evsizler en soğuk havalarda dahi sığınaklarda gecelemek istemiyor.

David ‘’Sığınaklar tehlikeli. Yıllar önce ilk kez sığınağa gittiğimde yorgan paylaşmasından çıkan kavgada birisi bıçaklandı. İçerde hırsızlık vardı, can güvenliği yoktu. Sokaklar daha güvenliydi.’’ diyor. ‘’Evsiz Hizmetler Kurumu’’ rekor soğukta dahi sığınakta gecelemeye yalnızca 40 evsizi razı edebildi.

Sokağa nasıl düştüğünü anlatmaya ‘’Uzun hikaye benimki. Üstelik tanınmak istemem ailevi sebeplerle’’ yanaşmadı.

Gözüm iki sokak ötede mavilere bürünmüş ‘‘One 57’’ adresli gökdelene takılıyor. Mimari başarı cam kuleyi izliyorum. Görkemli kule New York’ta bir penthouse’un 100 milyon dolar satımıyla ‘’New York rekoru’’ başlığı günlerce gazetelerden düşmedi.

Yazının Devamını Oku

Amerikan 'asparagas'ı da bizden aşağı değil

Amerika’nın Atlantik yakası karakışa teslim, meteoroloji uzmanları halkı uyarıyor: ‘’Mecbur değilseniz dışarı çıkmayın.’’

Ekrandan, gazeteden ülke içinde dışında olup bitenleri araştırırken aşina olduğumuz biri, TV akşam haberleri programcısı Brian Williams’la karşılaşıyoruz. Brian televizyonlarının en güvenilir sunucusu. Oysa bu kez haberci Williams’ın kendisi haber olmuş. Saygın NBC TV ağının temel direği ‘Asparagas’ haber ürettiği için işinden uzaklaştırılmış. Brian’ın öyküsü 2003 yılına kadar uzanıyor. Irak Harbi’ni izlemeye giden sunucu NBC’ye geçtiği ‘özel’ haberlerinde içinde bulunduğu helikopterin havan ateşi aldığını, mecburi iniş yaptıklarını, Irak’lı askerlerin elinden güçlükle kurtulduğunu bildiriyor. Yıllar sonra helikopter pilotunun ‘’Ben bu adamı hayatımda görmedim.’’ itirafıyla asparagas zinciri çözülmeye başlıyor. NBC’nin tahkikat bürosu popüler TV’cinin 2006’da İsrail’de helikopterle çatışmaları takip ederken Hizbullah roketlerinden şans eseri kurtulduğu haberinin de asılsızlığı tesbit ediliyor. Brian’ın bir diğer asparagası ise sel altında kalan New Orleans’da Katrina Kasırga’sını izleyicilerine otelinden aktarırken cesetlerin önünden geçtiğini söylemesiydi. Otel müdürü Brian’ı ‘’Otelimize ulaşan sel 10 santimi geçmedi.’’diyerek Amerikalıların gözde TV sunucusunun iddialarını çürüttü.

NBC Brian Williams’ı ücretsiz 6 ay işten uzaklaştırdı. Ek ödemeler dışında yıllık geliri 10 milyon dolar olan asparagasçının ülkenin en güvenilir kişisi anketinde yeri 23’üncü sıradan 835’e düştü. Bir gözlemci gene de ‘’Brian’ın ‘’Gece Haberleri’’nin reklam geliri 200 milyon dolar. Kolay dışlayamazlar onu. Geri gelebilir.’’ diyor.

‘’Dahi komik’’lakaplı hicivci Jon Stewart 17 yıldır sunuculuğunu yaptığı ‘’The Daily Show’dan ayrılacağını açıkladı.TV’den yıllık kazancı 30 milyon dolar olan Stewart nerede ve ne iş yapacağı sorusuna cevap vermiyor.
CBS’in ‘’60 Dakika’’ programı kıdemli harp muhabiri Bob Simon iş günü sonunda New York’ta özel servis arabasıyla evine giderken bir kazada can verdi. Vietnam, Körfez Harbi, Orta Doğu çatışmalarını izleyen Simon 25 meslek ödülü Emmy Award’a layık görülmüştü. Kızı da TV yapımcısıydı.

Porno kasedi ve aşırı boyutlu kalçasıyla şöhret yapan Kim Kardashian’ın üvey babası Bruce Jenner cinsiyet değiştirme arifesinde başı derde girdi. Basının ‘’Altın Çocuk’’diye isim taktığı 1976 Olimpiyatları’ şampiyonu Bruce paparazzi fotoğrafçılarından kaçmaya çalışırken aniden önünü kesen bir araca Cadillac arabasıyla arkadan yüklendi. Öndeki aracın sürücüsü kadın direksiyon başında hayatını kaybetti.

Çift cinsiyetli şampiyon atlet hastanede muayenesi yapılırken hemşirelerden göğüs büyülten ilaçlar hakkında bilgi aldı. Malibu polisi ilk tetkikler sonunda Bruce Jenner’in kazada suçlu görülmediğini bildirdi. Jenner’in Aralık’ta boşandığı Kim Kardashian’ın annesi Kris’ten iki çocuğu var. Ünlü atletin annesi Esther ‘’Oğlum çocuk yaşında iken elbise ve çamaşırlarımı giymeye özenirdi. Kadınlığa gireceğini söylediği için olimpiyat şampiyonluğu aldığından fazla gurur duydum’’diyor. Jenner Mayıs’ta yakın dostu eski ABC TV sunucusu Diane Sawyer’a kadınlığa geçişini anlatacak.

Türk basınında ‘Asparagas’ sözcüğüyle tanınan düzmece haberleri Amerikan toplumuna ulaştıran New York Times muhabiri Jayson Blair de aynı gazetede çalışan 30 kadar meslektaşının şikayeti sonunda kovuldu.

Yazının Devamını Oku

Uçuruma gelince beni takip eder misin?

İçerisi görünmüyor ama dışarıdan sakin görüntüsü var Sparks Steakhouse’un. Eni-boyu, müşteri ölçümüyle New York’un büyük restoranları listesine giren Sparks varlıklı Türk ziyaretçilerin de uğrağı. Nedeni yalnızca tabağa sığmayan bifteklerinin lezzeti değil John Gotti’nin Gambino mafya ailesinin ‘’Baba’’lık konumunu kan dökerek ele geçirdiği lüks lokantanın Amerika’nınn gangsterleri tarihinde önemli konumu var.

30 yıl önce Gambino ‘’Godfather’’ı Paul Castellano bir mafya buluşması için Sparks’a geldiğinde şoför ve koruması Bilotti’yle birlikte araçtan çıkarken Gotti’nin infaz takımının yaylım ateşiyle can verdiler. Sokak başında arabada bekleyen Gotti ve takviye tetikçileri Castellano’nun öldüğü işaretini alınca akşam trafiğini katılarak cinayet yerini terkettiler. Ertesi gün John Gotti Amerika’nın en güçlü mafya ailesinin başına geçtiğini ilan etti.

Cinayet, darb, haraç, uyuşturucu satışı suçlarından hüküm giyip cezaevinde ölümüne kadar onca yıl geçirmesine rağmen ‘Teflon’ lakaplı gangster halk arasında hala merak ve ilgi konusu.

Son bir haftada mafya Baba’sı Gotti’nin hayat hikayesi elektronik yazılım ve kağıt baskıyla piyasaya sürüldü. İlk kitabın yazarı Gotti Jr. Oğul Gotti babasının cezaevi ve dışında geçirdiği yıllarda yaşamını ilk elden gün ışığına çıkardığı kitabı annesi Victoria’nın şiddetli protestosu üzerine yayına hazırlanırken imha ettiğini itiraf ediyor. ‘’ Babamın bütün duruşmalarını annem takip etti. Dört kere kalp krizi geçirdi. Baskıya gitmekten vazgeçtim. 2010’da bir yayın evinin 750 bin dolar avansını geri verdim.’’

Savcıyla mafyanın ağır suçlarını açıklama karşılığında suçlu görüldüğü davaların düşürülme pazarlığıyla hapisten kurtulan Gotti’nin oğlu bir mafya döneğinin kitap yazdığını öğrenince yeniden kollarını sıvadı. Dönek, John Alite Junior’un çocukluk arkadaşı ve Gambino infaz takımı elemanıydı. John Jr. Queens ilçesinde bir meyhanede içki yarışında bir genci silahla öldürdü. İşler kötü gittiğinde yaptığı gibi Alite bu sefer de suçu üslendi, hapse gitti. ‘’John Alite ve Gotti Jr.un Hikayesi. Amerikan mafyasının Ölümü’’başlıklı kitabında Alite babasının cezaevinde ölümünü takiben Junior’un Gambino ailesinin başına geçtiğini söylüyor. Altı cinayet, 37 kurşunlama, haraç suçlarından14 yıl yatan, savcılıkla ceza indirimi pazarlığı yapan Alite ‘’Junior iri kaslı, kolları dövmeliydi. Sert erkek görünmek için puroyla göğsünü yakardı ama gerçekte
Sicilya pizzası gibi yumuşaktı. Helmsley Oteli’nde dügün davetine gelenler 350 bin dolar nakit para bıraktılar. FBİ, Junior’un evinde isim listesini buldu.New York’un beş mafya ailesinin açık kimliklerinin ele geçmesi gangsterleri çok kızdırdı. Gene de kimse Gotti’nin oğlunu eleştirmeye cesaret edemedi.

Gotti Jr. ‘’Babamın Gölgesinde’’ başlıklı kitabında 12 yaşındaki kardeşi Frankie’nın yakın komşusunun arabası altında kalarak öldüğünü belirtirken ‘’Babamın çatıya kapanıp ilk kez ağladığını gördüm. Haftalar sonra komşunun elbiselerinin nehir kıyısında bulunduğu haberi geldi. Ama kendisi bulunmadı.’’diyor.

Mafyanın kirli çamaşırlarının ortaya serdiği kitaplarda Gotti’nin sözde hastalık tedavisi için şerif refaketinde gönderildiği dişçide mahkum giysilerini takım elbiseyle değiştirip eşiyle ilişkiye girdiği, tetikçi takımının getirdiği 100’lerce doların gardiyanlara verilmesini takiben cezaevine dönmeden önce yarım kalmış bir cinayeti tamamladığı açıklanıyor. Dönek arkadaşını ‘’Sefil yaratık, pislik’’sıfatlarıyla karalayan Gotti Jr. uzun bir ameliyat dizisini takiben cezaevinde babasını ziyaretinde ‘Baba’ Gotti ‘Hatırlarmısın, uçuruma geldiğimizde beni takip edeceğini söylemiştin?’’diye sordu. Junior bekletmedi: ‘’Tabii, baba.’’ Bu son konuşmaları oldu.

Yazının Devamını Oku

Mandy Rice - Davies

Mini etekli genç kadın Manchester oteli resepsiyon görevlisi Jayne’i rehine almış kurulu plak gibi konuşuyor.

İngiltere’de 1965 Dünya Güreş Şampiyonası’nı izlemek için Manchester’dayım. Kilosunda favori gösterilen Ahmet Ayık’la lobide röportaj yapacağım. Kameram odamda, oda anahtarımı almak için sabırsızlanıyorum.

Jayne el kol işaretiyle istediğim anahtarı verirken ‘’Sen asıl Mandy ile röportaj yap’’ diye sürekli konuşan genç kadını işaret ediyor. Çilli yanakları, hafifçe öne kalkık burnu dışında görünüm özelliği yok minili kadının. Jayne dudak büktüğümü görünce "Mandy Rice Davis o" diyor. En yakın arkadaşı Christine Keeler ile Mandy son yüzyılda İngiltere’de önde gelen Profumo seks skandalının kahramanı(!)

İngilizlerin 60 lı yıllarda TV’lerde, gazete sayfalarında görüntülerini ezberlediği, kaküllü saç modasını başlatan Mandy’ye hiç benzetemedim. Jayne’e "Öyleyse ben de Clark Gable’ım" dedim. Konuşmamıza kulak kabartan mini etekli kadın "Gel benimle" diyerek bileğimi kavradı. Birlikte yürüyerek koridor sonunda bir odaya geldik. İçeri girerken "Gözünü kapa, dön deyinceye kadar kapıda kal" dedi. Birkaç dakika sonra yanıma geldi. Şaşkınlıkla etrafıma bakınıyorum. Masa üstünde bir dizi peruka, maket başlara geçirilmiş, sıvı sabun, losyon şişeleri, makas, tarak, fırçalar, plastik kutularda kirpikler her yerde. Minili kadın edalı gülücükle poz veriyor. Kumral perukasının kakülü çift katlı takma kirpiklerine düşmüş. Ten kremi çillerini örtmüş, maskara boyası mavi gözlerini çerçevelemiş, "Mandy" diyorum, yanıtı "Evet".

Gece kulübü dansçısı Mandy ile part-time model kankası Christine, ‘soylu’ denilen İngiliz aristokratlarıyla kısa süreli ilişkiye girdiler. Sosyete doktoru Stephen Ward evini açtığı iki hayat kadınını ‘soylu’ lordlara pazarladı. Mandy ve Christine ev paylaşma yanısıra zengin, nüfuslu erkekleri de birlikte kullandılar. Harp Bakanı John Profumo 21 yaşındaki Christine’i metres tutunca istihbarat örgütü M15 hayat kadınının Sovyet deniz ataşesi Yevgeny İvanov’la da birlikteliğini açıkladı.

Yazının Devamını Oku

Folklor gösterisi, ASALA, prens koruması Doğan

Tepeden topuğa plastik tulumlu işçiler Noel günü vizyona gireceği ilan edilen 'The Interview' filminin afişlerini beyaz boya yağmuruyla duvarlardan indiriyorlar. Belediye otobüsleri gövdesini süsleyen benzer afişler de bir gece içinde kaldırıldı.

Film yapımcısı Sony Pictures açılışa bir hafta kala filmin gösterimden çekildiğini açıklarken izleyicilerin hayat tehlikesini sebep gösterdi.

44 milyon dolar bütçeli 'The İnterview' film kayıtları Hollywood stüdyosunda kasalara kilitlendi. Sokaktaki adamdan Beyaz Saray’a insan hakları, ifade özgürlüğü gerekçesiyle Amerika’yı ayaklandıran olayın arkasında Kuzey Kore olduğu ileri sürülüyor. Sony Pictures’ın elektronik haberleşme, mahrem yazışmalar ve özel bilgilerin siber saldırısıyla ele geçirildiği, bilgisayar depolarında önemli belgelerin silindirildiği bildiriliyor. Korsan saldırılarının yerkürenin muamma ülkesi Kuzey Kore’nin lideri Kim Jong-un emriyle gerçekleştirdiğine inanılıyor.

İş bu kadarla da bitmiyor. Sony Pictures zirve yönetimi kendilerini 'Barış Muhafızları' diye tanıtan gruptan "Filmi oynatırsanız sinemaları yakıp yıkacağız. 11 Eylül'e taş çıkaran eylemlere girişeceğiz" şeklinde tehditler almaya başladı. Beyaz Saray sözcüsünün "Ulusal güvenliğimiz tehlikede" açıklamasını takiben Sony 200 milyon doları aşkın hasılat beklediği filmi tek sinemada dahi göstermeden geri çekti.

Amerika’da iki yıl önce ifade özgürlüğü şantajına hedef oldu. Colorado’da James Holmes 'Karanlık Şövalye' filminden ilham alıp gösterildiği sinemada otomatik silahla 12 izleyiciyi öldürdü, 70’ini de yaraladı. Film aynı gün tüm sinemalardan çekildi.

Yazının Devamını Oku

Ne yaparsan yap, Kraliçe'ye dokunma

LeBron James İngiltere tahtının varisi Prens Williams ile eşi Cambridge Düşesi Kate Middleton’a tepeden bakıyor. Kate’in stiletto topukları dahi gezegenin en iyi basketbolcusu ile baş boyu yükseklik farkını azaltmamış.

'Kral' lakaplı James ‘Cambridge’ yazılı takım formasını sol eliyle tutuyor. Sağ eli beş aylık hamile Düşes’in omuzunda. Kate’in yanında geleceğin kralı Williams’ın çehresindeki ifade mutlu, oğlu George’un adını taşıyan minik jarse formayı çekiştirerek inceliyor.

Cleveland-Brooklyn maçı kısa arasında İngiltere kraliyet ailesinin seçkin iki mensubu LeBron James’in getirdiği özel hediyeleri alırken maç izleyicilerinin birlikte resim isteklerini de geri çevirmediler.

Özel New York gezisinde zenci mahallesi Harlem’e giden istikbalin kral ve eşi coşkuyla karşılandı. Gençler adını Will diye kısaltarak karşıladığı prensi, eşi Kate’i sevgiyle kucakladılar. Ziyaretin basına yansıyan görüntüleri anlamlıydı. Siyah derili New York’lular sıcak bir ‘Hoş geldiniz’ tablosu sergilediler. Oysa bu tablonu arkasında bir çelişki sezdim. Kendime "Acaba İngiliz kraliyet ailesinin asırlık tabuları yıkılıyor mu" diye sordum.

Yıllar önce Londra’da Kraliyet Dram Sanatları Akademisi’nde eğitim gören İzmirli bir kız öğrenci beni arayarak Kraliçe Elizabeth’in katılacağı mezuniyet törenine davet etti, en başarılı öğrenci olarak Kraliçe’yi karşılayacağını, bir çiçek buketi vereceğini söyledi. Tören sabahı akademide Türk öğrencisiyle buluştum, gerekli bilgileri aldıktan az sonra okulun giriş holü hareketlendi. Kraliçe kırmızı halıda yürüyüp okula girdi. Türk kızı dizini yere vurup ‘curtsy’ selamını yaptı, çiçek verdi. Akademi girişindeki hol küçüktü. 15 kadar direktör ve dekan yanyana sıralandılar. Hol, Kraliçe’yi görmek isteyen akademi personeliyle doldu. Kımıldayacak yer yoktu. Hepsi siyah kuyruklu jaketatay kıyafetinde üst yöneticiler sırası sonunda kaldım. Elizabeth, başı öne eğik,diğer uçtan yöneticilerinin elini sıkarak yürümeye başladı. Ortada akademi rektörüyle bir kaç laf etti. Sıra sonunda elini uzatırken bakışları üstümda odaklaştı. Karşılık verdiğim anda gözgöze geldik, beyaz eldivenli elini geri çekti. Elim havada kalmıştı. Herkes bize bakıyor sandım, rahatsız oldum.

Yazının Devamını Oku

Kim Amerikalı?

Jön Türklerin yemekli sohbet toplantısında karşılaştığımızda birbirimize tanımak güç olmadı. Kucaklaştık, masa kuyruğunun ortasında yanyana oturduk.

Kadim dostumla hal-hatır soruşturmayı takiben eski günlere yelken açtık. Kabataş’tan lise arkadaşım, Bab’ı Ali’den meslektaşım Hidayet değişmemişti. Eleştiri merakı devam ediyordu. Memlekete son ne zaman gittiğini sorduğumda ‘’Geçen yaz’’ deyip devam etti. ‘’İstanbul daha da canlanmış, hayat pahalı gene de gazino, lokantalar tıklım tıklım dolu. Ama insanlarımız hep aynı, negatif.’’

‘’Hayrola, ne oldu ki?’’diyorum. Anlatıyor: ‘’Atatürk havaalanı Avrupa’dakiler gibi modern. Mimarisi güzel. Uçaktan inip pasaport kontrolu şeridine girdim. Önümde bir Amerikalı guruba bekletilmeden giriş yaptılar. Sıra bana geldi, pasaportumu görevliye verdim.Memur bilgisayar tuşlarıyla oynamaya başladı, bir yandan pasaport sayfalarını karıştırıyor. Beklemeye geçtim. Sert bakışları üstümde, sanki kaçak biriyim ben. Pasaportumun kapağında United States of America yazısına bir kez daha bakarken Türkçe milliyetimi sordu. ‘’I am American.’’yanıtını verdim. Dudak büktü:‘ ’Bay Hidayet, Amerikalıya hiç benzemiyorsunuz?’’ Aynı anda giriş damgasını vurdu.

Türkiye’de renkli fotoğrafçılığın öncülerinden Hidayet’in ten rengi kahverengi. Hollywood yapımlarından tanışığımız kovboy John Wayne, Tarzan Weismuller, dansçı Fred Astaire, aktris Betty Grable, yüzücü Esther Williams gibi Amerikalılar hep beyaz tenli. Kontrol görevlisi, Amerikalıların tümünü beyaz tenli, mavi gözlü olduğunu sanıyor herhalde.

Ortada yıllardır süregelen Kim Amerika’lı sorunu var. Konu beş asır öncesine uzanıyor.

1497-1503 arasında dört kez bu kıtaya gelen Floransa’lı kaşif Amerigo Vespucci ‘’Mundus Novus’’( Yeni Dünya) diye isimlendirmiş.

Bu tanım tutmuş olsaydı bugün 300 küsür milyon insan ‘’Ben Yeni Dünya’lıyım diyecekti.

Christopher Columbus 1492’de yeni arayışlar seferinde Hindistan sandığı Amerika’ya ayak bastı. Columbus sefer dönüşünde Avrupa'ya koyu derili yerlileri ‘’Hind’li’’ diye tanıttı. Nüfuzlu Alman haritacı Martin Waldseemüller 1492’de Christopher Columbus’un keşfini küçümseyerek kitabı Cosmographae’de yeni kıtayı ‘’America’ adıyla tanımladı.

Amerika’nın güney komşusu da Amerika’lı. Komşu halkına Güney Amerika’lı dersek ABD gibi Meksika ve Kanada halklarına Kuzey Amerika’lı dememiz gerekecek. Oysa Saskatchewan’lı David Draper:’’ Kuzey Amerika’da 25 milyon insan Amerika’lı kimliğini istemiyor ‘’Biz Kanadalı’yız.’’diyor. American sözcüğü ‘’Birleşik Devletler vatandaşı’’anlamına giriyor. Sözcüğün en popüler iki eş anlamlısı Yankee ve Gringo.

Yazının Devamını Oku

Kara Cuma çılgınlığı

Parkasında New York’un popüler beyzbol takımı ‘Yankees’ yazılı genç 55 inçlik düz ekran 4K Samsung TV konteynere sarılmış, ‘’Bunu almak için giriş kuyruğunda geceledim. ‘’diye öfkeyle haykırıyor. Muhatabı iri kıyım adam, konteyneri iki yandan kucaklamış, bırakmıyor. Yanıtı ‘’Ben daha önce geldim.’’

Paylaşılamayan 4K’in satış fiyatı 899 dolar. Amerika’nın Şükran Günü ertesinde ‘’Kara Cuma’’ için fiyatı yüzde 50 indirime geçmiş. Dev Target magazasında kelepir peşindeki müşteriler raflardaki eşyaları göz açıp kapanıncaya alıyorlar.
Amerika gene bir Kara Cuma çılgınlığını yaşıyor. Halk ev ve aile ihtiyaçları için alışverişlerinin çoğunluğunu, Aralık sonunda Noel bayramı hediyelerinin önemli kısmını Kara Cuma günü yapıyorlar. Nedeni ise bir günlük yüklü indirimler. İnsanlar dev mağaza önlerinde çadır kurup geceliyor, sabah açılışı için geceden kuyruğa giriyorlar. Amaç ucuz eşyalar tükenmeden ele geçirmek. Gene de başarmak kolay değil. Asaze Africa adlı genç, Air Jordan İnfra Red 6 modeli basketbol ayakkabısı almak için Şükran Günü gecesinde New York’ta Dr. Jay mağazası köşesinde kuyruğa girerek kaldırımda sabahladı. Gün ışığıyla mağazaya giren Asaze’ye raflarda aradığını bulamadı. Bir dükkan işçisi çok aranan modelin son 30 çiftinin 10 dakika içinde satıldığını söyledi. Asaze kuyruğa geç girmişti.
Ulusal Perakendeciler Federasyonu Başkanı Matthew Shay Şükran Günü ve Kara Cuma’yı içeren tatil dönemi ticaretinin yıl boyu sönük alışveriş açığını kapattığına dikkati çekerek ‘’Bu yıl yüzümüz gülecek. İlk tesbitlere göre satışlar rekor kıracak. Geçen yıla kıyasla satışlarda şimdiden yüzde 4.1 artış var.’’diye ekliyor.
Shay’ın bulgularına göre televizyon, elektronik aletler, video oyunları, oyuncaklar, keşmir kazaklar en fazla ilgi gören hediyeler.
Amerika tüketim lideri ülke. 2014 yılı beklentilerine göre Kasım sonu ve Aralık ayında perakende satışları 616.9 milyar dolar artış gösterecek. Bu meblağa tekerlekli araçlar, petrol ürünleri, lokanta satışları dahil değil. Sektörün bir yılda toplam perakende satışları ise astronomik 3.2 trilyon dolar.
Perakende kesiminde Kara Cuma günü ticareti çok taraflı. Dar gelirliler Best Buy, Target, Walmart, Home Depot, Toys ‘’R’’Us gibi alışveriş merkezlerinde yarı fiyatına aldıkları elektronik, televizyon, video oyunlarını gerçek fiyatıyla internet üzerinden satarak kazanç sağlıyorlar.
Michigan’lı bilgisayar teknisyeni Kevin Williams geçen yıl Kara Cuma’da Target’ten 385 dolar etiketli 40 inç’lik üç TV’ye beherine 199 dolar ödeyerek aldığını söylüyor. Kevin ‘’Bu yıl aynısını yapacağım. Fiyatı 119’a düşmüş, daha fazla kar edeceğim.’’diyor.

Yazının Devamını Oku

İş mi, eş mi?

Stüdyonun spot ışıkları Warren Buffett üzerinde. Kalın çerçeveli gözlükleri ardında güleç çehreli işadamı yöneltilen soruları bekletmeden yanıtlıyor. Buffett dünyanın en zengin finansman ve yatırımcısı. Berkshire Hathaway’in yönetim ve icra kurullarının başkanı. Berkshire Geico, NetJets, BNSF, Heinz, Dairy Queen gibi dev şirketlerin sahibi. Portföyünde American Express, Coca-Cola, İBM, Wells Fargo’nun güçlü hisseleri var. Nebraska merkezli küresel holdingler grubunun toplam varlığı 485 milyar dolar.

Röportajcı "Bunca başarılı yaşamınızda sonradan pişman olduğunuz girişiminiz oldu mu" diye sorduğunda kulak kabartıyorum. Buffett kısa bekletişi takiben içini çekerek söze başlıyor:

"Çalışma hayatım gece-gündüz demeden yıllarca sürdürdüm. İlk eşim Susie’ye, çocuklarıma ayıracak zaman bulamadım. Susie özel davetlerin çoğuna, yaz-kış tatillerine dahi yalnız gitti. İlk göz ağrımı çok ihmal ettim. Pişmanım. Susie tenis hocası John McCabe aşık oldu. Bu ilişkiyi yeşermeden önleyebilirdim, yapmadım. San Francisco’ya taşındı tenisçiyle. 2004’de vefat etti. Ona aşkım hiç sönmedi. Susie ile Warren hiç boşanmadılar."

Buffett işiyle, eşi arasında kalmıştı. Kadın peşinde koşacak zamanı yoktu. Ama kadınlar peşini bırakmıyordu. Washington Post, Newsweek sahibi Katharine Graham ‘Deha’ lakaplı milyarderi baştan çıkardı. Kennedy ailesinin Atlantik yakasındaki mahallesi Martha’s Vineyard’daki malikanesinde buluşmaları sosyete dedikodularına malzeme oldu. Aşağılık duygusuna kapılan Susie nüfuzlu basın patronu Graham’a mektupla "Kocamla çıkabilirsin" diye mesaj gönderdi.

Yazının Devamını Oku

Karabacak, Schultz, DuPont

Reşit Karabacak’ın sırtı bize dönük, köşesinde ayakta, iki yana sallanarak bekliyor. Karşı köşede Amerika’lı rakibi Mark Shultz olduğu yerde sürekli zıplıyor. Yıl 1984. Los Angeles Olimpiyatları serbest güreş şampiyonasında Shultz Karabacak’la karşılaşacak. Orta hakemi iki güreşçinin avuç içlerini, tırnakları, saç aralarını tetkik ederken yasak tutuşlardan kaçınmalarını ikaz ediyor. Ardından ‘’Başla’’işareti veriyor.

Önümde top sakallı bir genç ‘’Dikkat et arkana dolanmasın, ayak kaptırma’’diye Mark’a taktik veriyor. Karabacak önden yüklendiği Amerika’lıyla havalanıp mindere düşüyor. Kilosunda favori gösterilen güreşçimiz hareketsiz, acıdan yüzü buruşmuş, sol kolu kımıldamıyor. Karşılaşma duruyor. Mark perende atıp zaferini ilan ediyor. Top sakallı güreşçi ağabeyi Dave Shultz’la kucaklaşıyor.

Sedye ile götürüldüğü hastanenin sözcüsü Karabacak’ın kol dirseğinin kırıldığını açıkladı. Siyah kemerli jiu-jitsu ustası atletik Mark karşılaşma öncesinde ‘’Türk’ü yenersem şampiyonluğu alırım.’’itirafında bulunmuştu. Yasak ters eklem hamlesiyle Reşit’in kolunu kıran Mark daha sonra 82 kiloda altın madalya kazandı. Hakemler Türk yetkilinin ‘diskalifye’ talebini zaman aşımına uğradığı gerekçesiyle kabul etmedi.

Shultz kardeşler olimpiyatlarda iki birincilikle Amerika’nın sevgilisi oldular. Beyaz Saray’da Başkan Reagan ve eşi Nancy iki kardeşi ağırladı. Mark ve Dave konferans turuna çıktılar, davetlerde baş köşeye oturdular. Dergilerde kapak konusu oldular. Ama şov güreşlere alışık ülkede geleneksel güreşin iki şampiyonu çok geçmeden unutuldu.

Stanford Üniversitesi’nde güreş koç yardımcılığına başlayan Mark 1986’da işinden kovuldu. Ev taksitlerini ödeyemeyen şampiyon, John E. DuPont’tan gelen bir iş teklifine dört elle sarıldı. Mark Schultz dev kimya ürünleri şirketi DuPont’un güreş programında 24 bin dolar yıllık maaşla göreve başladı.

Yazının Devamını Oku

Önce yatakları fırlattılar

Pan American pilotu ‘’Berlin’e inişe hazırlanıyoruz. Kemerlerinizi bağlayın..’’diye rutin anonsunu tekrarladı. Hostesler yiyecek, içki tepsilerini toplamaya başladı.

Plastik perdeyi çekip dışarıya baktım, aşağıda şehir ışıkları göz kamaştırıyordu. Hostese ‘’Batı Berlin mi?’’sorumu anında yanıtladı: ’’Şüphen olmasın.’’
Peki, Doğu Berlin ne tarafta? Gene bekletmedi: ‘’Karanlık gördüğün her yerde.’’

Aşağıda ışıkla yıkanan Batı Berlin toprakları gecenin zifiri karanlığında kaybolmuştu. Federal Alman hükümetinin davetlisi 5 Türk gazeteciden biri olarak ilk ziyaretimde doğu-batı farkını ilk kez Berlin’e ayak basmadan havada öğrendim.

Batı’sı Doğu’suyla Berlin’in gezdik, manavlarda ezik büzük sebze ve meyvaları kapışanları, mağazalarda boş rafları, eczane önünde ilaç, uzun otobüs kuyruklarında Doğu Almanların görünümünü üzüntüyle izledik. Harp yeniği ülkede elektrik kısıtlamalarının nedeni devlet yoksulluğuydu. 1949’da Rus kontrolundaki bölgede kurulan Doğu Almanya’ya karşın harbin diğer üç galibi Amerika, İngiltere ve Fransa’nın destek verdiği Batı Almanya ekonomik mucize yaratmayı başardı.

Berlin, Avrupa’nın ortasında kapitalizm- komünizmin çatışmasına sahne oldu, Amerika-Sovyet Rusya ilişkilerini gerginleştirdi. Doğu Berlin’de hükümet karşıtı gösteriler, Batı’ya sığınanların sayısı 3 milyonu aştığında Doğu Alman yönetim sanat, kültür olayları, futbol maçları için Batı’ya geçiş izinlerini kaldırdı. 60 bin işçinin iyi ücret için Batı’ya gidişin yasaklanması çökmüş ekonomiye sert darbe vurdu.

Amerikan kontrolunda bölgenin ana kapısı Brandenburg Gate’e yakın evleri görmeye gittiğimizde rehberimiz ‘’Sokağın bu yanı Batı, karşısı Doğu. Bu mahalleden Batı’ya kaçmayı deneyen çok insan öldü. Çatı katından yataklarını fırlatıp sonra üstüne atlayanlar yanlış mesafe hesabını canlarıyla ödediler. Yakınları düştükleri yerleri çiçek, renkli mumlarla donatıyorlar’’ diye beton zemindeki yığımları işaret etti.

1961 ortasında bir NATO davetiyle çıktığımız Berlin gezisinde sürprizle karşılaştık. Batı’ya göçü durduramayan Doğu Alman hükümeti çareyi şehri ablukaya almakta bulmuştu. 12-13 Ağustos gecesinde kamyonlar dolusu dolusu asker ve işçiler 3.6 metre yükseklikte beton bloklar döşeyerek Berlin Duvarı’nı inşaya başladılar. Batı Berlinliler uykuda iken 150 km.lik duvar tarihi şehri ikiye bölmüştü.

1989 Kasım’ında yedi Avrupa ülkesinde Türk göçmenlerinin yaşamını içeren bir yazı dizisinde Berlin üst sıradaydı. Hürriyet Berlin bürosu fotoğrafçısı Kemal ile bir işçi ailesinin evini ziyaret edip bir göbek dansözün çalıştı klüpte gösterisini izleyecektik. İşlek Kurfürstendamm caddesi metro çıkışında Kemal ile konuşurken anide beliren insan kümeleri dikkatimi çekti. Coşkulu bir genç sürüsü giderek büyüyordu. Stad boşalımını andıran kalabalığı Kemal’e gösterip ‘’Sorsana kim bunlar?’’ dedim. Fotoğrafçı arkadaşım az sonra ‘’Doğu’lu bunlar, Duvar yıkılmış, görmeye gidiyorlar’’ diye bilgi verdi. Metro çıkışında resimler çekerken flaş bitti. Kemal bir kahvenin mutfağında flaşını doldurdu. Turist uğrağı ‘Check Pont Charlie’kapısında çekişlerle duvar yıkan gençleri görüntüledik.

Yazının Devamını Oku

Her şey yedi saniyede olup bitti

Charles Vacca eli mini şortlu kızın sırtında, öne eğilmiş atış kursunun ana öğretisini sıralıyor: ‘’Ayakların ön masaya paralel, gözün hedefte, silahını sarsmadan tetiğe asıl. Genç kız gözü 15 metre ilerideki siluet hedefte odaklanmış, tetiğe asılıyor. İsrail yapısı otomatik ateş almıyor. Kursta ilk atış dersini alan kız hocasına dönerken ikinci defa güçlü Uzi’nin tetiğini çekiyor. Ateşlenen otomatiğin namlusu yukarı kalkarken öğretmeni Vacca külçe gibi yere yıkılıyor. Atış dersini videoya alan anne ve babası çığlık çığlığa kızlarına koşuyorlar. Las Vegas çöllerinde atış poligonu öğretmeni olay yerinde can veriyor. Vacco tek bir kurşunla kaza kurbanı. Adı açıklanmayan 9 yaşındali kız anne ve babasını yazılı izniyle kursa alınmış.

Ateşli silahlar Amerika’lıların tatmin bilmeyen baş tutkusu. Yılda 32 bin can kaybının sebebi olarak istatistiklere geçiyor.

Amerika’da sivil halkın evlerindeki silahların toplamı 310 milyon. 2,5 milyon el bombası. 480 bin makineli tüfeklerin sayısı Batı ülkeleri, Rusya ve Çin’in toplamının kat kat üstünde. Amerikalılar güvenli yaşamları için silah kuşanmanın şart olduğuna inanmış. Peki güven içinde mi yaşıyorlar şimdi? Son günlerde olup bitenlere göz atarsak olumlu yanıt vermek güç.

İşçi tabakanın iskan ettiği Jamaica’da yaşayan Zale Thompson güpegündüz baltayla saldırdığı dört yeni polisten ikisini yaraladı. Thompson saldırı öncesinde ‘Facebook’a mesajında ‘’Siyonist ve Haçlı Seferleri olmasaydı Cihad olmazdı.’’ dedikten sonra ‘’Azgın arı sürüsü’’diye nitelediği zencileri ‘filler’e (Amerika simgesi) hücuma davet etti, halkı ayaklanmaya çağırdı. Polisler yaklaşınca sırt çantasından baltasını çıkarıp saldırdı. Polisler silah çekerek karşılık verdi, Zale kaldırım üstünde öldü. Bir polis sözcüsü ‘’Bu cinayet teşebbüsü değil, bilinçli intihar idi. Herşey 7 saniyede oldu, bitti.’’dedi. Komşuları ‘’Sakin, kimsesiz, kolej mezunu Zale islamiyete geçmişti. Top sakallı çehresine keder çökmüştü.’’diye konuştular.

Gene Jamaica’da okul otobüs şoförü Rose Ragsdale sabaha karşı 03’te evine giren bir saldırganın buzkırıcı aletle hücumuna uğradı. Siyah giysiler, ski maskeyle yüzü kapalı saldırgan canını aldığı Rose’u (66) öldürdükten sonra kaçmayı başardı. Evde uyuyan yetişkin oğlu ve kızı kanlı cinayetten sonra haberdar oldular. Olay faili meçhul dosyasına alındı.

Jaylen Fryberg (14) Seattle’da Marysville Lisesi’nin başarılı ve popüler öğrencilerinden. Saygın bir aileden geliyor. Okulun futbol takım oyuncusu. Geçen hafta okul kafeteryasına çift silahla girerek rastgele atışa başladı. İki amca oğlu dahil 4 sınıf arkadaşını yaraladı, birini katletti, son kurşunla kendi canını aldı. Okul balosuna ‘’Lisenin Prensi’’ olarak katılan Jaylen’in sevgilisinin başka bir öğrenci için kendisini terketmesini gururuna yediremediği için silahlı saldırıya yöneldiğini söylediler.

Yazının Devamını Oku