Yazar evleri için harekete geçme vakti

Yazar evleri konusunda açtığımız kampanya sürüyor. Bize gelen başvuruları, ailelerin verdiği bilgileri değerlendiriyoruz, bazılarını gerekli mercilere, yerel yönetimlere iletiyoruz.

Haberin Devamı

Şimdiye kadar yayınladığımız ya da bizde dosyaya koyduğumuz cevaplarda, bilgilerde, gerçekten kamuoyunda böyle bir istek, arzu olduğu kanısına vardık. Bazı belediyeler girişimde bulundu. Ancak bazı mekânlar için acil önlemler gerekiyor. Bunların başında Yusuf Atılgan’ın Hacırahmanlı köyündeki evinin satışa çıkarıldığı gerçeği ortaya çıktı. Yerel yönetimin devreye girmesini hatırlatıyoruz.

Evin onarımı gerçekleşirse Yusuf Atılgan’ın oğlu Mehmet Atılgan, yazara ait önemli belgelerin, malzemelerin bu eve konulabileceğini belirtti.

Oradaki ev birkaç işlevi bir arada taşıyabilir. Hacırahmanlı’da yaşayanlar, oraya gidip kitap okuyabilirler, bir açıdan buluşma yeri olarak da yararlanabilirler.

Bu kampanyalara kimi yayınevleri de katkı önerisinde bulundular. Sanırım yerel yönetimler, hatta Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da dahil olduğu bir koordinasyon merkezi kurabilir.

Haberin Devamı

Yazar evleri için harekete geçme vakti

Tespit ettiğimiz, öneriye açtığımız yazarların yaşadığı iller, ilçeler, beldeler:

İstanbul’daki evlerin fotoğraflarını arkadaşımız Murat Şaka çekti.

Tevfik Fikret - Âşiyan - Bebek

Reşat Nuri Güntekin– Büyükada

Hüseyin Rahmi Gürpınar – Heybeliada

Sait Faik Abasıyanık - Burgazada

Halikarnas Balıkçısı – İzmir – Bodrum

Necati Cumalı – İzmir

İlhan Berk – Bodrum

Ziya Gökalp – Diyarbakır

Cahit Sıtkı Tarancı – Diyarbakır

Halide Edip – Laleli

Kemal Tahir – Şaşkınbakkal

Cenap Şahabettin - Bakırköy

Halit Ziya Uşaklıgil – Yeşilköy

Abdülbaki Gölpınarlı – Üsküdar

Mehmed Âkif Ersoy – İstiklal Caddesi – Mısır Apartmanı

Reşat Ekrem Koçu - Suadiye

Mithat Cemal Kuntay – Mısır Apartmanı

Abdülhak Hâmit – Maçka Palas

Ahmet Hamdi Tanpınar – Doğduğu ev, Şehzadebaşı, Karagöz Mahallesi , Cami-i Şerif Sokak, No: 36 veya 26

Ahmet Mithat Efendi – Beykoz.

Recaizade Mahmut Ekrem – Vaniköy

Samiha Ayverdi – Fatih

Abdullah Cevdet - İçtihad, Cağaloğlu Çatalçeşme Sokağı

Mahmut Yesari - İstanbul

Yazar evleri için harekete geçme vakti

Osman Cemal Kaygılı - İstanbul

Sermet Muhtar Alus - İstanbul

Reşat Enis - İstanbul

Sabahattin Ali - İstanbul

Tomris–Turgut Uyar – Etiler

Sevim Burak – Kuzguncuk

Attilâ İlhan - Ankara – Maçka

Haberin Devamı

Necip Fazıl Kısakürek - İstanbul

Tarık Dursun K. - İzmir

Gelen yazıların koordinasyonunu arkadaşımız Bahar Çuhadar üstlendi.

Yazıların bir bölümünü yayınlıyoruz:

‘Sayın Doğan Hızlan’ın edebiyatçı evleri hakkında bilgi vermek isteyenler yazabilirler’ notu üzerine size yazıyorum. Büyük bir ihtimalle biliyorsunuzdur, görmüşsünüzdür 2010 yılında Turing Yayınları’ndan çıkan ‘İstanbul Edebiyat Haritası’ adlı kitabımı.

Kitapta eksiklikler elbette var ve ben o günden bugüne pek çok da not aldım. Ama Turing kitabı tekrar basmadığı için bunları ekleyemiyorum. Kitap basılır basılmaz size ulaştıracağım.

Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Bahriye Çeri

Sayın Doğan Hızlan, bugünkü yazınızı okuyunca ve Yaşar Kemal’in Basınköy’deki evinin fotosunu görünce yazmak istedim... Bildiğiniz üzere Hürriyet gazetesinde uzun yıllar çalışmış ve resimli romanların yazar ve çizeri olan ressam Faruk Geç’in evi de Basınköy’dedir. Birçok çizimlerini burada yapmış, çizgi romanların senaryolarını burada yazıp düzenlemiştir. Gerek Yaşar Kemal’in gerek Faruk Geç’in Basınköy’deki evlerinin dönüşüme girip yenilenebilmesi açısından uzun yıllardır faaliyetler devam ediyor öğrenebildiğim kadarıyla. Bir zamanların çok tanınmış takip edilen birçok değerli basın mensubunun da evlerinin bulunduğu Basınköy Gazeteciler Sitesi evleri dokusu korunarak yenilenebilir ve hiç olmazsa bir bölümünde burada ikamet etmiş gazetecilerin bir müze-köy projesi oluşturulabilir belki de. Bu konulardaki gelişmelerden haberdar olmak dileğiyle, saygılar sunarım....

Haberin Devamı

Oğlu Emre Geç

 Yahya Kemal Üsküdar Kandilli’deki Kıbrıslılar Yalısı’nda oturmuş. Daha sonra Yakup Kadri’nin annesinin Kızıltoprak’taki evinde oturmuş. Ömer Seyfettin, Kadıköy Ali Suavi Sokağında oturmuş. Halit Fahri, Kadıköy, Osmanağa Mah. Şemsitap Sokağı’nda oturmuş.

Yazar Sevim Burak’ın doğup büyüdüğü Kuzguncuk, Nakkaştepe, Delikoç Sok. No: 15’te bulunan evi yeni sahipleri tarafından aslına uygun restore edilmiş olup bina üzerinde Sevim Burak’la ilgili bir plaket bulunmaktadır.

Oğlu A. Karaca Borar.

*

İLGİ gösteren yetkililere, yerel yönetimlere, ailelere, yayınevlerine teşekkür ederiz. Çalışmalardan sizi zaman zaman haberdar edeceğiz.

 

Yazarın Tüm Yazıları