Küçük İskender Sempozyumu

28 Mayıs 1964’te doğan küçük İskender, doğumunun 58’inci yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılacak olan bir sempozyumla anılıyor. Küçük İskender Sempozyumu, 28 Mayıs Cumartesi günü saat 13.00-17.30 arasında Gonca Özmen ve Olcay Akyıldız moderatörlüğünde iki panel olarak gerçekleşecek.

Haberin Devamı

Açılış konuşmasını Murat Gülsoy’un, kapanış konuşmasını Birhan Keskin’in yapacağı sempozyumda, Akif Kurtuluş, Altay Öktem, Asuman Susam, Deniz Durukan, Gökçen Ezber, Kerim Akbaş, Nilay Özer ve Zeliha B. Cenkci, küçük İskender’in şiirinin gezindiği alanları, kurcaladığı meseleleri, çomak soktuğu arı kovanlarını, ayrıksı dili, sesi, sözcükleri ile başına buyruk, özgün yazılı mirasını farklı açılardan ele alıp irdeleyecekler.

Küçük İskender Sempozyumu
küçük İskender

Program:

Açılış Konuşması: Murat Gülsoy

1.Oturum:

Moderatör: Gonca Özmen

Bir Yeraltı Fenomeni ve Yıkım Ustası Olarak küçük İskender / Altay Öktem

Akyazı –Mutlak Dürüstlük İçeren Metin– Olarak küçük İskender Şiiri / Asuman Susam

Haberin Devamı

Küçük İskender Şiirinde Söz ve Arzu: Bir Queer Akış / Gökçen Ezber

Küçük İskender Şiirinde Cinsiyet Hiyerarşisini Koruma Arzusu ve Erkeklik / Zeliha B. Cenkci

2.Oturum:

Moderatör: Olcay Akyıldız

Edebiyat Terbiyecisi küçük İskender / Akif Kurtuluş

Küçük İskender Şiirinde Anne Sorunsalı / Deniz Durukan

Bourdieu’nün Alan Teorisi Üzerinden küçük İskender Şiiri / Kerim Akbaş

Küçük İskender Şiirinde Beden, Özne, İktidar / Nilay Özer

Kapanış Konuşması: Birhan Keskin

BİTLİS’TE İLK KİTAP FUARI

BİTLİS Kitap Fuarı 25 Mayıs Çarşamba günü açılıyor. Bitlis’te ilk kez düzenlenecek ve 29 Mayıs’a kadar beş gün sürecek olan 1. Bitlis Kitap Fuarı, Bitlis Eğitim ve Tanıtma Vakfı (BETAV) tarafından düzenleniyor.

Bitlis Valiliği, Bitlis Belediyesi ve Bitlis Eren Üniversitesi tarafından desteklenen fuara 40’ı aşkın yazar, gazeteci, akademisyen ve sanatçı katılacak.

Yazar İnci Aral’ın Onur Konuğu olduğu fuarda söyleşiler, imza günleri ve dinletiler yer alacak.

Fuara Bitlislilerin yanı sıra Muşlu, Vanlı, Siirtli ve Diyarbakırlı kitapseverlerin de ilgi göstermesi bekleniyor.

Fuarda ayrıca Bitlis’in tarihi, tarımı, balcılığı ve iklimi de konuşulacak.

ŞİİRDEN DERGİSİ

ŞİİRDEN dergisinin 71’inci sayısı Deniz Şensöz’ün yaptığı yeni kapak konseptiyle yayımlandı. Derginin dosya konusu yakında kaybettiğimiz, yazar, şair, öykücü, denemeci, şiir üzerine düşünen İsmail Mert Başat. Fergun Özelli’nin hazırladığı dosyada Ayşegül Tözeren, Atalay Saraç, Ali Cengizkan, Altay Ömer Erdoğan, Halim Yazıcı, Nesimi Aday, Neslihan Yalman, Sezai Sarıoğlu ve Fergun Özelli yazdılar. Yurtdışından 11 ülkeden 11 şairin şiirleri Metin Cengiz, Mehmet Büyüktuncay, Ali Tirali, Yeliz Altunel, Murat Yurdakul, Gizem Atlı çevirisiyle yer alıyor. Dergide bir diğer dosyanın şairi Ali Cengizkan. Ali Cengizkan ile konuşmanın dışında Cemil Okyay ve Tamer Öncül’ün yazıları da yer alıyor. Dünya şairleriyle yapılan poetik sohbetlerin bu sayıdaki konuğu Romanyalı ünlü şair Valeriu Stancu. Diğer konuk ise Hong Kong’dan David McKirdy. Dergide ayrıca günümüzün Macar şairlerinden Janos Pilinszky ve Danimarkalı şairlerinden Karsten Bjarnholt’un şiirleri yer alıyor.

Yazarın Tüm Yazıları