İstanbul’a yaz müzikle geliyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 51’inci İstanbul Müzik Festivali dün Atatürk Kültür Merkezi’nde, Tekfen Filarmoni Orkestrası’nın konseriyle başladı.

Haberin Devamı

Konserin şefi Aziz Shokhakimov, solisti ise genç piyanist Jan Lisiecki idi. 17 Haziran’a kadar devam edecek, Borusan Holding sponsorluğundaki festival toplam 25 konserde Salzburg Mozarteum Orkestrası, Tekfen Filarmoni Orkestrası, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Hollanda Kraliyet Concertgebouw Oda Orkestrası, Münih Oda Orkestrası, Borusan Quartet gibi önemli topluluklar seyirci karşısına çıkaracak. Festival boyunca Anne-Sophie Mutter, Barbara Hannigan, Fazıl Say, Nicolas Altstaedt, Matthias Goerne, Arabella Steinbacher, Avi Avital gibi solistlerin aralarında olduğu 60’ın üzerinde ismi dinleyeceğiz.

Bu seneki programda Cumhuriyet’in 100’üncü yılına özel geliştirilen yeni projeler, asırlar boyunca Anadolu topraklarında yaşamış birçok önemli kadın figürden ilhamla yazılan eser siparişleri, Cumhuriyet’in ilk yıllarından geleneksel Türk müziği ve İstanbul tangosu besteleri, günümüz klasik müzik dünyasının yıldız solistleri, seçkin orkestralar ve disiplinlerarası projeler de yer alıyor. Festival seyircileri sekiz eserin dünya prömiyerine, dört eserin ise Türkiye prömiyerine tanıklık edecek.

Haberin Devamı

FAZIL SAY’DAN ‘CUMHURİYET KADINLARI’

Dünyaca ünlü piyanistimiz Fazıl Say’ın festivalin siparişi üzerine, Türkiyeli kadın şairlerden ilhamla bestelediği eserlerden oluşan yeni projesi de festivalde dünya prömiyerini yapacak. Cumhuriyet’in, yetenekli ve üretken kadınlarının kaleme aldığı unutulmaz şiirlerden doğan bestelerini, Say ile yıllardır aynı sahneyi paylaşan mezzo-soprano Serenad Bağcan seslendirecek. Onlara kontrbasta Volkan Hürsever, davulda Ferit Odman eşlik edecek. Cumhuriyet Kadınları’nı 8 Haziran’da AKM’de, 14 Haziran’da Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda izleyebilirsiniz.

İstanbul Müzik Festivali bu sene gençlere de özel bir yer ayırmış. Gençler tarafından, gençler için başlatılan Disko Klasik serisi bir ilk olacak. 2018’den beri TSKB’nin desteğiyle devam eden Yarının Kadın Yıldızları serisi ise bu sene de genç kadın müzisyenlerin eğitimlerine katkı sağlayacak. Genç kadın müzisyenleri başarılı kadın sanatçılarla festival sahnesinde buluşturacak. Festivalin TSKB desteğiyle Cumhuriyet’in 100’üncü yılı anısına sipariş ettiği ve genç müzisyen Cem Esen tarafından bestelenen eser de ilk defa Yarının Kadın Yıldızları sahnesinde seslendirilecek.

Haberin Devamı

AİLELER VE ÇOCUKLAR PARKLARA...

Özellikle çocuklu aileler, ücretsiz Hafta Sonu Klasikleri’nde parklarda müzik eşliğinde hoş vakit geçirebilecek. The Beatles klasiklerinin dans eşliğinde seslendirileceği Bebeklere Beatles’ı bebekli aileler kaçırmasın. Konsere Doğru Konuşmaları’na katılırsanız, farklı disiplinlerden konuşmacılarla, konserlerin teması ve sanatçıların hayatlarına değinilecek sohbetlerde buluşabilirsiniz. Festival konservatuvar öğrencilerine ücretsiz, öğrenciler ise tüm İKSV etkinliklerinde 10 TL’lik Eczacıbaşı Genç Bilet uygulamasından faydalanacak.

FESTİVALDEN ÖNERİLER

* Münih Oda Orkestrası&Nicolas Altstaedt

2 Haziran Cuma, 20.00, İş Kuleleri Salonu

Haberin Devamı

* Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası&Barbara Hannigan

3 Haziran Cumartesi, 20.00, Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu

* Avludaki Ses

4 Haziran Pazar, 21.00, Galata Mevlevihanesi Müzesi Bahçesi

* Yıldızlarla Bir Kutlama Akşamı: Dr. Nejat Eczacıbaşı Vakfı Müzik Yıldızları Oda Orkestrası

6 Haziran Salı, 20.00, Atatürk Kültür Merkezi Tiyatro Salonu

* Fazıl Say&Serenad Bağcan ‘Cumhuriyet Kadınları’

8 Haziran Perşembe, 20.00, Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu

14 Haziran Çarşamba, 20.00, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

* Hollanda Kraliyet Concertgebouw Oda Orkestrası&Matthias Goerne

9 Haziran Cuma, 20.00, Cemal Reşit Rey Konser Salonu

İstanbul’a yaz müzikle geliyor

* Anne-Sophie Mutter&Mutter’s Virtuosi

Haberin Devamı

13 Haziran Salı, 20.00, Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu

* Cumhuriyet Tangoları

15 Haziran Perşembe, 20.00, St. Benoit Fransız Lisesi Bahçesi

* Salzburg Mozarteum Orkestrası&Arabella Steinbacher

16 Haziran Cuma, 20.00, Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu

* Binboğalar Efsanesi

17 Haziran Cumartesi, 20.00, Süreyya Operası

*

İKİ hafta boyunca Türkiye’nin ve dünyanın önemli orkestralarını, solistlerini dinleyeceğiz. 

Yazarın Tüm Yazıları