"Doç. Dr. Salih Boğa" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doç. Dr. Salih Boğa" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doç. Dr. Salih Boğa

Doç. Dr. Salih Boğa

Kolonoskopi ne zaman gereklidir? Hangi durumlarda yapılmalıdır?

10 Eylül 2020

Kanser taraması, kanserli hastada henüz kanser dokusu oluşup hastalık yayılmadan ve de kansere bağlı şikayetler ortaya çıkmadan kanser öncülü bulgu ya da erken evre kanser varlığının saptanması için yapılır. 

Kolon kanseri Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre ülkemizde en sık görülen ilk 5 kanser arasında yer alır ve bu kanserden korunmak, kolon kanserine yakalanma riskini sıfırlamak basit bir kolonoskopi ile mümkündür.

Kolon kanserlerinin önemli bir çoğunluğu başlangıçta içinde kanser hücresi bulunmayan görece iyi huylu olan ‘polip’ ismini verdiğimiz yapıların zaman içinde kanserleşmesi ile ortaya çıkarlar. Bu nedenle kalın bağırsak için taramanın asıl amacı bu iyi huylu henüz kanserleşmemiş polipleri bulup tamamen endoskopik yollar ile çıkarmak, böylece kalın bağırsak kanseri riskini ortadan kaldırmaktır. Ultrasonografi, MR, Bilgisayarlı Tomografi gibi tetkikler ile bu poliplerin saptanması oldukça güç iken, hem bu poliplerin kesin tanısının konulması hem de saptandığı anda bazı özel aletler kullanılarak bu poliplerin çıkarılması ve böylece kolon kanseri riskinin sıfırlanması için en ideal yöntem kolonoskopidir. 

Kolonoskopi ne zaman ve hangi durumlarda gereklidir?

Riskli hastaların (ailesinde bağırsak kanseri olanlar, iltihaplı bağırsak hastalığı olanlar gibi) izlemi ise farklı olmaktadır ve hekime başvurularak planlama yapılması uygun olacaktır.

Kolonoskopi ile kolon kanseri ya da kanser öncülü kolon polipi taramasının en geç 50 yaşından itibaren başlatılması önerilse de; günümüzde her 10 kolon kanseri vakasından en az birisi 50 yaşından önce saptandığı için çoğu merkezde kolonoskopi taramaları artık 40 yaşından sonra başlatılmaktadır. Eğer  anne, baba, kardeş gibi birinci derece yakın akrabalardan birinde genç yaşta kalın bağırsak kanseri saptanmış ise, kanserin tespit edildiği yaştan 10 yıl geri gidilerek kolonoskopi ile tarama yapılır.

Bağırsakta geçmeyen karın ağrısı, makattan kanama, kronik kabızlık, dışkı kalınlığında azalma, açıklanamayan kansızlık veya demir eksikliği, kronik ishal ve nedeni açıklanamayan kilo kaybı gibi belirtilerin varlığında hastaya gecikmeden kolonoskopi yapılmalıdır.

Nasıl uygulanır?

Yazının devamı...
Doç. Dr. Salih Boğa Kimdir?

Doç. Dr. Salih Boğa; ilk orta ve lise eğitimini doğum yeri olan İskenderun’da tamamlamıştır. İskenderun İstiklal Makzume Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi - İngilizce Tıp bölümünde tıp eğitimine başlamış ve 2004 yılında başarıyla mezun olarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. İç Hastalıkları ihtisasını 2004-2010 yılları arasında Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi’nde yapan Dr. Boğa, bu üniversiteden İç Hastalıkları Uzmanı ünvanı alarak ayrıldıktan sonra girdiği yan dal uzmanlık sınavında Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği’nde yan dal ihtisası yapmaya hak kazanmıştır. 2010-2014 yılları arasında yaptığı ikinci ihtisas ile Gastroenteroloji Uzmanı olan Dr. Boğa, bu zaman diliminde yaptığı çalışmalar ile Amerika Birleşik Devletleri’nin en saygın üniversitelerinden olan Yale Üniversitesi’nden kabul almıştır. 2014-2016 yılları arasında ABD’de Gastroenteroloji alanında araştırma görevlisi olarak çalışan Dr. Boğa, kendi alanında prestijli tıp dergilerinde yayımlanan başarılı çalışmalara imza attıktan sonra yurda dönmüş ve Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği’nde mecburi hizmet yükümlülüğünü yerine getirmiştir. 2018 yılında Gastroenteroloji Doçenti olan Doç. Dr. Boğa bu tarihten itibaren Memorial Bahçelievler Hastanesi’nde çalışmaya başlamıştır. Yurt içi ve yurt dışı dergilerde basılmış, kongrelerde yayınlanmış 100’ün üstünde makalesi bulunan Doç. Dr. Boğa, Memorial Bahçelievler Hastanesi bünyesinde kurulan Türkiye’nin ilk ve en donanımlı İleri Endoskopi Merkezi’nde hastalarını görmekte ve özellikle mide bağırsak hastalıkları ve obezitenin endoskopik tedavisi konuları ile ilgilenmektedir.