"Dilek Dayınlarlı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Dilek Dayınlarlı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Dilek Dayınlarlı

İlk Türk “Unicorn”u Trendyol mu?

Son üç ayda çok önemli ve ekosistemi çok ileri zıplatacak gelişmeler oldu. Peak Games’in bir kısmını çok ciddi değerlemelerle Zynga aldı, Gram Games son yatırımından sonra 50 kat değerleme ile Zynga’ya satıldı ve Trendyol dünya devi Çinli Alibaba’dan Türkiye’de şimdiye kadar yapılmış en büyük yatırımı aldı.

Bu yatırım çok önemli bir mihenk taşı çünkü Türkiye’nin ilk 1 milyar dolar değerleme üzerine çıkan internet şirketi yani unicorn’u ortaya çıkartmış olabilir.

Bu yatırım ile Trendyol hem kaynaklarını arttıracak hem de dünyanın en büyük e-ticaret şirketlerinden biri olan Alibaba ile globalleşecektir. Hem yatırımcı hem de müşteri şapkası ile Trendyol’un globalde çok büyük potansiyeli olduğuna inanıyorum.

Türk kadın girişimci ve CEO’nun yarattığı başarı
Bundan tam 8 yıl önce Demet Mutlu tarafından kurulan Trendyol, ilk önce Evren Üçok ardindan da Emre Kurttepeli’den melek yatırımını aldıktan sonra, Tiger Global, Silikon Vadisi’nin en önemli yatırımcılarından olan Kleiner Perkins Caufield Byers (KPCB) ve EBRD’den yatırım aldı. Bu yatırım ile tüm yatırımcılar hisselerini satarken hepsi önemli kâr ettiler. Bu melek yatırımcıları ve girişim sermayesini ayrıca çok olumlu etkileyecektir. Kurulduğu günden bugüne diğer birçok e-ticaret şirketleri zorluk yaşarken Demet, ürünleri, organizasyonu ve özellikle hem kendi hem de takımının adanmışlığı ile büyük fark yarattı.

Alibaba Neden Yatırım Yaptı?
Bilmeyenler için Alibaba Amazon’dan son gelir bazında dünyanın en büyük ikinci e-ticaret grubu. Çin’de 1999’da kurulan ve dünya devi olan Alibaba Trendyol’a niye yatırım yapmış olabilir:

1- Trendyol iyi bir şirket. Hem metrikler hem ürün gücü, 16 milyon müşterisi ve tedarik gücü ile Trendyol Türkiye ve bu bölge için çok önemli potansiyele sahip. 80 milyon nüfusumuzun yüzde 50’si 30 yaş altında ve bu Avrupa’nın en genç pazarı. Sadece yüzde 3,5’u online yapılan perakende satışların çok önemli büyüme potansiyeli var. Avrupa’da online satışların oranı yüzde 15’leri bulmuş durumda yani 5 kat büyüme potansiyelimiz mevcut. Benim ise en çok hoşuma gidenlerden biri Trendyol’un bu kadar güçlü olabilmesinin sebeplerinden biri olan lokal üreticilerimizin bu yatırım ile globale açılma şansları. Daha önce tekstilde yakaladığımız güçlü pozisyonu belki tekrar yakalayabilmemizi sağlayacak kritik bir adım.

2- Amazon ve Alibaba rekabeti. İki şirket arasında ezeli bir rekabet var. Amazon, Amerika’daki Walmart’ın modelini dijitale taşımak yani büyük ölçekte teknoloji ile fiyat rekabeti sağlamaya çalışırken, Alibaba ise tam tersine daha çok kolektif girişimciliği online ortama taşımak, tedarikçileri girişimci yapmak istiyor. Biri Amerika’da diğeri Çin’de güçlendikten sonra şimdi uluslararası pazarlarda rekabet ediyorlar. İkisi mevcutta Hindistan’da, Güney Doğu Asya’da çok ciddi yarışıyorlardı. Geçtiğimiz yıl Amazon 580 milyon dolara Ortadoğu’da Souq.com’ı satın aldı. Satın alma gerçekleştiğinde Souq’un 45 milyonluk trafiği bulunuyordu. Bu satın almadan altı ay sonra Amazon logistik servisler sunan Wing.ae’i satın alarak stratejik adımlar attı. Alibaba’nın da bir aksiyon alması bekleniyordu. Buna göre Trendyol’un yakın zamanda bu bölgede ciddi adımlar atacağı düşünülebilir.

3- Alibaba’nın hisse değeri. Alibaba’nın borsadaki değeri özellikle hızlı büyümeye çok endekslenmiş durumda. Amazon’nun yüzde 2.3 kâr marjına karşı yüzde 31 kâr marjı ve operasyonel metriklerinin iyiliği ile güçlü finansal performansa sahip ancak değerini yükseltmek için büyüme hızı çok kritik ve devam etmeli. Bunun için Alibaba 2016’dan bu yana inanılmaz hızlı bir yatırım yapma ve satın almaya geçti. Neredeyse her ay milyar dolarlık yatırımlar yapıyor. Güney Doğu Asya’da Lazada, Almanya’da Rocket Internet ve İngiltere’de Tesco gibi çok önemli yatırımlar yaptı. Trendyol bu büyüme stratejisinde önemli bir değer olacaktır.

Özetle 8 yılda Trendyol güçlü takımı, güçlü ve uygun fiyatlı ürün seçeneği, güçlü tedarikçi ağı ve Alibaba ile bölgede yaratabileceği potansiyel ile önemli bir şirket yarattı. Demet’i ve tüm takımı gönülden kutluyorum. Darısı daha da büyüklerine!

X