Yazın ortasına geldik

Geldi geliyor derken, neredeyse yazın ortasına geldik. Hava sıcaklarının mevsim normalleri üzerinde seyrettiği bugünlerde cildimizi ve bedenimizi korumak için yapmamız gerekenleri maddeler halinde sizlerle tekrar paylaşmak istiyorum. Malum bu dönemde özellikle cilt sağlığınızı korumak adına biraz daha özenli davranmak gerekiyor. Aksi takdirde kış boyunca cildinizi ve bedeninizi eski haline döndürebilmek için epey zaman ve çaba harcamak durumunda kalabilirsiniz.

Haberin Devamı

Yazın ortasına geldik

Yazın cildimize neler olur?

Havalar ısındıkça ve ortamdaki nem arttıkça cildinizin yağ bezleri aşırı sebum (doğal yağ) üretmeye başlar. Salgılanan yağ cilt yüzeyine yapışarak, yapışkanlık, yağlanma ve tıkanmış gözeneklere sebebiyet verebilir.  Bu da akneye meyilli ciltlerde akne oluşumunun hızlanmasına sebep olur. 

Bunun yanı sıra cildimiz fazlaca güneş ışınlarına maruz kaldığında güneşin zararlarından korumak için melanin üretimini arttırır. Melanin, fotokoruyucu niteliklere sahiptir. Fazla melanin daha koyu, bronzlaşmış cilt ile sonuçlanır. Bizim bronzluk olarak nitelendirdiğimiz cilt rengi değişikliği aslında cildin kendini koruma reaksiyonudur. Bronzluk bir yana ciltlerde leke oluşumu da melanin salgılanması ile birlikte artar. Kuru ve alerjik ciltlerde ise özellikle güneşlenmeye bağlı ciltte kaşıntı, güneş yanığı ve güneşe karşı hassasiyete bağlı kızarıklıklar oluşabilir.

Haberin Devamı

Cilt temizliğini ihmal etmeyin

Cilt bakımınızın temelini cilt tipinize uygun iyi bir arındırıcı temizleme ürünüyle başlayın. Kuru ciltler için jel bazlı ve yağlı ciltler için ise su bazlı ürünler tercih edin edebilirsiniz. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez temizleme, tonikleme ve nemlendirme rutini oluşturarak cildinizin yazın nefes almasına yardımcı olursunuz. Böylece cildinizin temiz ve taze kalmasını da sağlayabilirsiniz.

Yazın ortasına geldik

Cildinizi nemli tutun

Hidrasyon yani su kaybı yaz aylarında kaçınılmazdır. Özellikle geceleri yatmadan önce cildinize nemlendirici bir yüz maskesi kullanabilirsiniz. Gün içinde artık hazır satılan içeriğinde maden suyu bulunan püskürtmeli cilt suları ya da soğuk nemli havlular ile cildinizi nemli tutabilirsiniz.

Cildinizi tahriş etmeden derinlemesine temizlenmesini sağlayın

Yazın güneş kremleri ciltte gözeneklerin daha hızlı dolmasına neden olur. Haftada iki kez cildinizi tahrip ve tahriş etmeyecek uygun bir peeling ile ovmadan, dairesel hareketlerle cildinize masaj yaparak uygulamayı yapmanızı öneririm. Böylece cildiniz hem derinden temizlenir hem de masaj ile hücreler aktive olur ve cilt yenilenir.

Haberin Devamı

Ağır makyajdan kaçının

Yaz akşamlarında dışarı çıkarken makyaj yapmayı kim istemez. Ancak yazın yapılan ağır makyaj cildin nefes almasını engeller. Özellikle yüksek nem ve ısı da cildin nefes alma yeteneğini etkiler. Bu faktörlerin hepsi bir araya gelince cildin nefes alması güçleşir. Yazın ağır fondöten, kapatıcı ve diğer kozmetikler yerine, illa makyaj yapmak istiyorsanız zaten bronz olan cildinizi renkli bir dudak kremi ve renkli bir nemlendirici kullanarak makyajınızı yapabilirsiniz.

Yazın ortasına geldik

Su tüketimini arttırın

Cilt ve genel sağlığımız için yaz aylarında su alımınızı muhakkak arttırın, günde en az 1,5-2 litre arasında su içmeyi ihmal etmeyin. İçme sularınızı mevsim meyveleri ile zenginleştirerek su içmeyi kolaylaştırabilirsiniz. Su tüketiminin cilt sağlınızla doğrudan ilişkisi olduğunu unutmayın. Üstelik tatile gitmeden önce nem aşısı yaptırdıysanız, maksimum fayda sağlamak için su tüketiminize çok dikkat etmelisiniz.

Haberin Devamı

Şekerli içeceklerden ve ağır yemeklerden uzak durun

Şekerli gazlı içecekler, kendinizi halsiz hissetmenize neden olur ve vücutta hidrasyona sebebiyet verebilir. Ağır yemekler de genel sağlığınızı etkileyebilir. Mevsim sebze-meyvelerini içeren bir beslenme programı ile kilo kontrolünü de sağlayabilirsiniz. Yaz dönüşü danışanlarımda en sık karşılaştığım durumlardan biri; uzun akşam yemekleri, bol kalorili içeceklerden dolayı bölgesel yağlanmaların artması ve kilo alımı oluyor.

 

Yazarın Tüm Yazıları