Babam küser diye öpüşme sahnesi yazmıyorum

Gupse Özay, “Deliha”nın ikinci filmiyle bu hafta seyirci karşısına çıktı. Bu sefer yönetmen koltuğunda da kendi oturuyor. Yazıp, yönetip oynadığı filmi anlatırken neden kendisine hiç öpüşme sahnesi yazmadığını sordum. Nedeni sevgilisi Barış Arduç değil, babasıymış meğer... Feminizmden gizli muhafazakâr olup olmadığına, şişmanların sevişmesinden parayla ilişkisine kadar her şeyi sordum.

◊ Deliha’nın ilk filmi ile ikinci filmi arasındaki fark ne Gupse?
- Bence oyunculuğum da, yazarlığım da gelişti. 4 sene oldu. Her iş zaman geçtikçe daha iyi olur. Ben de hata yapa yapa, kendi hatalarımı göre göre daha iyi bir iş çıkardım. İlk filme göre ikincisi bence daha iyi.

◊ Şimdi baktığında ilk filmde neleri eksik görüyorsun?
- Yazarken karakterin derinliğini oturtamamışım, skeç gibi yazmışım. Çok fazla bel altı küfür yoktu ama cinsiyetçi söylemler vardı. Şimdi bakınca “Ulan ne gerek vardı” diyorum bazı şeylere.

◊ “Deliha 2”de cinsiyetçi söylemler ya da bel altı küfür yok mu?
- Hiç yok. Aksine çok feminist bir film.

◊ Giderek feminist mi olmaya başladın?
- Evet ya, yaşlanıyorum diye galiba...

◊ Yaşlılıkla mı ilgili sence feminist olmak?
- Bence öyle. 34 yaşındayım. Gittikçe tamamen feminist olacağım gibi geliyor. Sinemada hikaye yazan ve oynayan ilk kadın olunca üzerime bir şey giymiş oldum. Bu kıyafet de hoşuma gitti. Yeni jenerasyon bu karakteri ve beni çok sevdi. Dolayısıyla her yaptığım şey onlara örnek olacağı için yaptığım şeylere çok dikkat ediyorum artık.

◊ “Görümce”yi mi daha çok sevdiler sence, “Deliha”yı mı?
- Çocuk kitlesi “Deliha”yı daha çok sahiplendi. Deliha biraz daha oyuncak gibi bir karakter. “Görümce”, görümcesinden çeken kadınları etkiledi. Çocuklar görümcenin anlamını bile bilmiyordu.

◊ “Deliha”nin ilk filmi 1.6 milyon, “Görümce” 1.9 milyon izlendi. “Görümce”nin ikinci filmini de yapacak mısın?
- İnsanlar istiyor. İkinci filmi yazacağımı düşünüyorum. Aslında devam filmlerine çok mesafeliydim. Ama baktım, sinemadan sonra televizyonda gösterilince daha çok kitleye ulaşıyor.

◊ Televizyonda yayınlanınca daha çok para kazandırıyor bir de...
- Ben kazanmadım. Ben zora koşmayı seviyorum. “Deliha”dan sonra hemen ikinci filmi yapacağımı düşündü insanlar. Aslında yazmıştım da. Ama arada “Görümce”yi yaptım. Çünkü hep aynı karaktere devam edersem ona mahkûm olabilirdim. O yüzden risk alıp “Görümce”yi yaptım. Ondan sonra “Bu kız başka şeyler de yapıyor ve izletebiliyor” denmeye başladı.

Babam küser diye öpüşme sahnesi  yazmıyorum


“DELİHA” SERİYE DÖNECEK GİBİ DURUYOR

◊ “Deliha”, “Recep İvedik” gibi seriye dönecek mi?
- Dönecek gibi duruyor. Ama ben bu kiloyu bir daha alıp verebilir miyim bilmiyorum. Seri yapacağım diye sağlığımdan olabilirim.

◊ Riskli değil mi?
- Riskli. Her sene daha da zorlaşıyor. Doktorlar “Saçmalama” diyorlar. Hollywood’da insanlar global işler yaptıkları için onların canına minnet. 100 milyon kazansam ben de 120 kilo alırım. Ben yaptığım işe saygı duyduğum için bunu yapıyorum. Ama çok kısa sürede yapıyorum. İki ayda kilo alıp 1 ayda vermeye çalışıyorum. Kollarım sallanıyor o yüzden.

◊ Detoks merkezine gitmiştin geçenlerde. Nasıl geçti?
- Çok güzel bir yer. Sadece kilo vermek için gidilen bir yer değil. Vücudundaki toksinler, ödemler, yağlar gidiyor. Filmden sonra yorgun oluyorum ve orası benim için rehabilitasyon merkezi gibi oluyor.

◊ Şişman olmanın zorlukları yok mu?
- Var. Nefesin değişiyor, hareketlerin kısıtlanıyor. Bir anda şiştiğim için enerjim de düşüyordu. Devamlı uyuyup yemek yiyordum.

◊ Galadaki ilk tepkiler nasıldı?
- Çok güzeldi. Ben filmi izlerken “Acaba çok mu drama kaçtık” diyordum. Ama böyle bir karakterin hem güldürüp hem ağlatması iyi bir şeymiş, onu gördüm.

◊ Ağlayacak mıyız filmde yani?
- Evet ama amacımız bu değildi. İlk filmde karakter derinliği 10 metreyse, “Deliha 2”de 50 metre. Karakterin o travmalarını ve zayıflıklarını görmek insanları biraz üzüyor galiba.

CEM’E “ULAN YANDIK, BİZİ BİTİRECEKSİNİZ” DEMİŞLİĞİM VAR

◊ Cem Yılmaz’ın karşısına çıkıyorsun. Onun da “Arif v 216” filmi vizyonda. Çok iddialı değil mi? “Keşke aynı anda çıkmasaydık” dedin mi?
- Dedim. Hatta Cem’e bile “Ulan yandık, bizi bitireceksiniz” demişliğim vardır. Şaka bir yana benim kitlem biraz daha çocuklar olduğu için “Neden olmasın” dedik. Bir de nereye kaçacaksın ki? Her hafta yeni bir film vizyona giriyor. Bir tanesinden kaçsan bir başkasının karşına mutlaka düşüyorsun. “Arif v 216”, “Aile Arasında”, “Ayla” gibi filmler sinemaya izleyici çekti. O yüzden başka filmlerin de şansı oluyor. Böyle deyip haftaya hastaneye yatarmışım “Tutmadı!” diye. (Gülüyor)

DİZİLERDE OYNAMAYI SEVEMEDİM

◊ Bundan sonra filmlerini kendin mi yöneteceksin?
- Çok istiyorum. Çok iyi bir duyguymuş. Yazdığın şeyi görmek istediğin gibi çekmek çok güzel bir şey.

◊ “Ben yazayım, ben yöneteyim, ben oynayayım” olayı biraz egosantrik değil mi?
- Öyle duruyor. Ama becerebiliyorsa herkes bunu tercih eder. “Direksiyonu ben tutayım, kardeşim sen vitesi değiştir, frene de sen bas karıcığım” demek gibi diğeri. Her şeyini sen yapınca iyisiyle kötüsüyle sahipleniyorsun filmi.

◊ Senin hiç dramatik bir yanın yok mu?
- “Deliha 2”deki sürpriz o. “Görümce”de de vardı. Yaşlanıyorum galiba, trajediye doğru gitmeye başladım. Sadece komediyle kalmak istemiyorum. Seneye korku filmi bile yapabilirim.

◊ Dizilere dönmeyi düşünmüyor musun?
- Diziyi sevemedim. Televizyonda çok fazla ünlülük durumu var ve benim bununla aram iyi değil. Ünlülükten de zevk almadım, dizilerdeki o memuriyetten de. Her hafta bir şey yapmak zorundasın. Bağlılık gerekiyor. Benim ruhum, istediğim zaman istediğim şeyi yapmaya kurulu. Sinemada daha özgürsün. “Dizi yapmayacağım” diye bir şey demiyorum tabii. Belki dijital platformlar için bir dizi yapabilirim. Onu stok çekiyorsun.

◊ Sen kendin ünlüyken, Türkiye’nin en ünlü adamlarından biriyle beraberken “Ünlülükten zevk almadım” demen garip değil mi?
- Bu hoşumuza gidiyor mu? Gitmiyor. İkimizin de ünlü olması iyi bir şey değil. Sinemaya gitmeyeli 2 sene oldu.

◊ O zaman ünlü olmayan biriyle birlikte olsaydın...
- Ama aşk bu. İnsan ünlü diye aşktan vazgeçer mi?

◊ “Dizilerde olmam” diyerek acaba kısmetini mi kapatıyorsun?
- 5 senedir bunu söylüyorum ama teklifler gelmeye devam ediyor.

◊ Kabul etmediğine göre demek ki sinemadan iyi kazanıyorsun...
- Yetiyor. Ama diziden daha çok kazanırım. Bölüm başı ücret alındığı için. Hele bana teklif edilen rakamları duysan... Ama mutlu olur muyum? Olmam.

◊ Paracı değilsin o zaman...
- Değilim.

◊ Lükse düşkün müsün?
- Hiç değilim.

◊ Ama lüks bir araban var. Hem de ilk filminden sonra almıştın.
- Benim üniversitede de arabam vardı. İstanbul’a geldiğimde arabaya ihtiyacım yoktu. Ama köpeklerimi gezdirebilmek için araba lazım oldu. Çünkü taksiler kabul etmiyordu. Gıcık oldum ve gittim bagajı büyük bir araba aldım.

◊ Kedin kayıptı, bulundu mu?
- Bulamadık. Çok üzülüyorum. Biraz daha konuşursam ağlamaya başlarım.

◊ Şu anda evde kaç hayvanın var?
- İki köpek ve bir kedimiz var. İtalyan ailesi gibi kalabalığız.

◊ Hayvan hakları yasasıyla ilgili ne düşünüyorsun?
- Bu konuda çok agresifim. Savunmasız canlılara şiddet gösteren herkese ben de şiddet göstermek istiyorum. “Deliha 2”de de bunun altını çizmeye çalıştık. Köyceğiz’de Yılmaz Hoca’nın (Erdoğan) köpekleri ve kedileri filmde gönüllü oynadı. Orada bunun mesajını vermeye çalıştık. Sosyal medya sayesinde insanlar bu şiddeti daha çok görmeye başladı. Farkındalık oluşmaya başladı. Devamı da gelecek. Ben de bunu yapan insanların hapse girmesini istiyorum.

Babam küser diye öpüşme sahnesi  yazmıyorum

“YALAN DÜNYA” HAYATIMIN KIRILMA NOKTASIDIR

◊ Bir diziyle yırttığını düşünüyor musun?
- Yırttığımı düşünmediğim için film sektörüne girdim.

◊ Ama bir dizi yaptın, her şey değişti...
- “Yalan Dünya” hayatımın kırılma noktasıdır. Ömrüm boyunca vaktimde 2012 yılı işaretli olarak kalacak.
Ama diziye devam etmedim. Gülse Birsel’le çalışmak hayalimdi. En kaliteli yerden başladıktan sonra ya kendim yazıp oynamam lazımdı ki buna gücüm yoktu ya da sinemaya yönelecektim. Ben sinemayı denemek istedim.

◊ Ama şimdi kendin yazıp, oynayıp üzerine de yönetiyorsun. Çok zor değil mi?
- Çok zor. Ama sinema-TV mezunu olduğum için yönetmenlik konusunda pratiğim vardı. Bana öyle bir teknik ekip kurdular ki, monitöre bakmasam bile gözüm arkada kalmazdı. Bir de Deliha’yı tanıdığımdan, karakteri tanımak için bir efor sarf etmedim. No name oyuncularda ego olmaz genelde. Onlarla çalışmak kolaydır.

◊ O yüzden mi sevgilin Barış Arduç’u almadın ekibe?
- Yok. Hikaye başka yere kaydığı için Barış bu filmde olmadı. İlk filmdeki cast’la çok fazla devam edemedik.

◊ İlk yönetmenlik deneyimini anlatsana biraz...
- Dediğim gibi çok iyi bir kadroyla çalıştım. Güvendiğim üç-dört arkadaşım “Helal olsun” dedi. Benim de “Keşke şurayı şöyle yapsaydım” dediğim bir yer olmadı.

◊ Filmin montajına da girdin mi?
- Evet. Biliyorsun Necati Bey (Akpınar) montaj ustası. O da vardı. Onsuz olmaz.

◊ Sen bu filmin ortak yapımcısı mısın?
- Yok canım. Ben sadece yazıyorum, oynuyorum ve yönetiyorum. Aslında şimdi düşündüm de ortak gibi olmuşum. (Gülüyor)

◊ Bu iş için üç ayrı kaşen mi var yani?
- Evet. Ayrı kaşeler olur böyle durumlarda. Ama hangisi daha çok onu bilmiyorum. Sanırım oyuncu daha fazla olabilir. Çünkü başrol olarak filmi sen sırtlanıyorsun.

◊ Bu iş sana iyi para kazandırıyor mu? Mesela ilk filmden iyi kazandın mı?
- Film kazandırır ama BKM daha çok kazandırır. BKM biraz daha eli açık bir şirket.

◊ Peki, gişe anlaşman var mı?
- Öyle bir anlaşmaya gerek yok. BKM özel bir yer. Onlar zaten hakkımı verirler.

◊ Ahmet Kural’lar da onlarla başlamıştı, sonra kendi şirketlerini kurdular...
- Nedenini bilmiyorum. Belki yapımcılığı denemek istemiş olabilirler.

◊ Sen ileride kendi şirketini kurar mısın?
- Olabilir. Ama önce Necati Bey’den izin alırım. Eminim o bana izin verir. Destekler. Bizleri çocuğu gibi görüyor.

◊ “Aile Arasında”yı izledin mi?
- Galasına gittim. Muhteşemdi. Gülse’nin kalemine âşığım. Çok güldüm.

GUPSE OLARAK OYNASAM HIZLI KONUŞTUĞUM iÇiN KiMSE BiR ŞEY ANLAMAZ

◊ Hızlı konuşmaktan rahatsız oluyor musun?
- Ben değil, etrafım rahatsız.

◊ Barış şikayet etmiyor mu?
- O da hızlı düşünen bir insan olduğu için beni yakalıyor. Yavaş düşünen insanlar yakalayamıyor.

◊ Çocukken de böyle miydin?
- Çocukken daha fenaydı. Oyunculuğa başladıktan sonra biraz daha yavaşladı. Gupse olarak oynasam kimse bir şey anlamayacak. “Yalan Dünya”da canlandırdığım Nurhayat karakterinin ilk zamanları öyleydi. Kendimi izliyordum, hiçbir şey anlamıyordum ama gülüyordum. Sonra başka bir tarzda konuşan karakter ortaya çıkarınca anlaşılıyor ve yavaşlıyor.

◊ Fonetik açıdan bir hata değil mi?
- Çok büyük hata. Uğraşmam lazım. İstersem yavaş konuşabilirim ama o esnada söylemem gereken 5 cümle ölüyor.

◊ Yazarken de hızlı mı yazıyorsun?
- Çok. “Deliha 2”yı 2.5 ayda yazdım. Ben yazdıktan sonra herkese okuturum. Egom yoktur. Herkesten yorum alıp onları havuz yaparım. Sonra matematikle birlikte düzeltmeye girerim. Mesela ilk “Deliha” 16 kez gidip geldi, “Görümce” 7 kez, “Deliha 2” de 2 kez. Geliştiğimi buradan anlıyorum.

◊ Deliha ismini Yılmaz Erdoğan mı koymuştu?
- İlk başta Deli Zeliha’ydı. Sonra Yılmaz Hoca bu çok uzun dedi ve Deliha’yı buldu.

CEHALETLE UĞRAŞACAK GÜCÜM YOK, YAŞLANDIM

◊ Barış’la Elçin Sangu’nun “Mutluluk Zamanı” filmini nasıl buldun? Gişede iki seksen yattılar...
- Ne acımasızsın... Bir filmin izlenmemesinin birçok nedeni olabilir. Aslında çok güzel film. Bence televizyon izleyicisi bedavaya televizyonda gördüğü karakterleri para verip izlemek istemiyor.
Özcan Deniz’le Aslı Enver’in filmi de öyle oldu. Buğra Gülsoy ile Özge Özpirinçci’nin de aynı şekilde.

◊ O filmde Elçin Sangu’nun sevgilisi, öpüşme sahnelerini izleyemeyip salonu terk etti, sonra da “İsviçre’de yaşamıyoruz” dedi...
- Bu olayı bilmiyorum. Yunus’u çok severim, arkadaşımdır. Bence Yunus bunun mizahını yapmıştır.

◊ Ne şakası, adam ortalığı yıktı...
- Kendi ağzından duymadığım için bilemiyorum. Haberlerde yazılanlar genelde abartı oluyor. Erkekler sevgililerin öpüşme sahnelerini izlemekten hoşlanmayabilir. Buna çaba sarf etmek lazım. Kişi özelinde konuşmamak lazım. Erkekler biraz daha muhafazakâr galiba.

◊ İyi bir feminist olamamışsın daha...
- Bu bir analiz ve bu noktada onları eleştiriyorum. Erkekler, “Etraf ne düşünür” diye düşünebilir. Mahalle baskısı kısaca. Profesyonel olarak oyunculuk yapan bir insanla berabersen, rahatsız da olsan alttan alman lazım. Alttan alabilenler büyük bir efor sarf edip başarılı oluyorlar.

◊ “Deliha 2”de öpüşme sahnen var mı?
- Yok.

◊ Olsaydı Barış’ın tepki göstermesini normal karşılardın o zaman...
- Evet. Ama ben öpüşme sahnelerinde babam küser diye oynamıyorum. Babam muhafazakâr değil ama hoşlanmaz gibi geliyor bana. Çok gerekli bir sahnede atıyorum öpüşmem gerekir, belki yaparım. Ama rahatsız olacaklarını bile bile yapmam. Komedide çok gerekli olduğunu düşünmüyorum zaten. Gülse’nin dizilerine bak, onda da öpüşme yoktur mesela.

AŞK FİLMİNDE YAPAMAM

◊ Çünkü kalem sende ve kendine öpüşme sahnesi yazmıyorsun...
- Komedi yapıyorum. Beni romantik bir filmde düşünsene... Beceremem zaten. Aşk filminde yapamam.

◊ Oyuncuların ve senaristlerin kafasının muhafazakâr olması sence sağlıklı mı?
- Bu muhafazakârlık değil. Babamdan “Kızım öpüşmeseydin iyi olurdu” lafını duymamak için garantiye alıyorum kendimi. Ben muhafazakâr değilimdir ayrıca. Sen evlisin mesela. Neden evlendin? Eşin, dostun, ailen ya da eşinin ailesi üzülmesin diye imza atmadın mı? Öyle bir durum bu da.

◊ Sen niye imzayı atmıyorsun?
- Zamanı gelince atacağım. Birbirine söz vermek bana göre resmi olmamalı. Ama büyüklerimizi üzmemek için yapıyoruz bunu...

◊ Ailen baskı yapıyor mu evlilik konusunda?
- Yapmıyorlar. Bazı şeyleri toplumsal ve sosyolojik etkenlerden dolayı yapıyoruz.

◊ Barış ne diyor bu duruma?
- Bu aramızda tartıştığımız bir konu değil.

Sen Barış’ın öpüşme sahnelerini gördüğünde rahatsız oldun mu?
- Bu bir seçim. Bundan rahatsız olmak da çok doğal. Olmamaya çalışmak da... Ben olmamaya çalışıyorum. Çünkü oyuncu olduğum için o durumu biliyorum. Empati kurabiliyorum. Oyuncu olmayan başka türlü düşünebilir. Karaktere bürünüyorsun sonuçta.

◊ Belki senin öpüşme sahnen olsa Barış rahatsız olur.
- Bilmiyorum. Hep komedi yaptığım ve böyle bir durum olmadığı için bu konu gündemimizde olmadı.

◊ Komedide öpüşülmez diye bir kural yok Gupse!
- Sit-com’da başladım işe ve orada yoktu. Filmlerimde de öyle bir şey olmadı. Ama sana söz, öyle bir durum olursa Barış’ın ne düşündüğünü söyleyeceğim sana. “Cengiz bu senin için” deyip öpüşürmüşüm bir filmde. (Gülüyor)

◊ “Mavi En Sıcak Renktir” diye iki eşcinsel kadının aşkını anlatan çok meşhur bir film var. Böyle bir film için sana teklif gelse kabul etme ihtimalin var mı?
- Bilmiyorum. Muhafazakâr bir toplumda böyle cesur bir hareketi yapmak gerekliyse sinemada yaparım. O riski alırım. Ama komedide gerek olmayan dandik bir sahne için bu riski almaya “yokum” demek istiyorum. İnsanların lafıyla uğraşamam. Cehaletle uğraşacak gücüm yok. Yaşlandım. (Gülüyor)

BARIŞ’A HAYATI ZiNDAN EDiYORUM

◊ 24 kere ev değiştirdiğin doğru mu?
- Olmuştur o kadar. Şimdiki evimde 1.5 senedir oturuyorum. Bu bir rekor. İzmir’de de çok yer değiştiren bir aileydik. Göçebe bir ruhumuz vardır. Farklı mekan ve mahalleleri çok severiz. Cihangir bölgesinde 12 sene yaşadım. Farklı evlerde de olsa. Fakat magazin ve Taksim’deki o olaylar nedeniyle taşındım. Hâlâ bir tarafım orada. Çok özlüyorum.

◊ İzmirli olup gizli muhafazakâr olmanı neye bağlıyorsun?
- Muhafazakâr mı oldum şimdi...

◊ Baksana babam kızar diye öpüşmemeler... Toplumun muhafazakârlığını düşünüp rol seçmeler falan... Ne diyeceğiz buna?
- Muhafazakâr değilim. Saygılıyım diyelim. Babama da çok düşkünüm. Babam çevreci ve aktivisttir. Belki bu röportajı okuyunca “Niye benimle ilgili böyle dedin!” diyebilir. Aslında tam bir İzmirliyim. Marjinalliğe müthiş desteğimdir.

◊ Bir abin var değil mi? Sana karışıyor muydu?
- Evet, bir abim var. Abim dünyanın en tatlı insanıdır. Karışmaz. Ailemle arkadaş gibi yetiştim.

◊ Çocukken hiç babadan fiske yedin mi?
- Babamdan değil de annemden terlik yedim.

◊ İlk kaç yaşında sevgilin oldu?
- Üniversite ikinci sınıfta.

◊ Şişman kadınlar için sevişmek daha mı zordur?
- Bu nasıl soru Cengiz! (Gülüyor) Sevişmeyi bilmiyorum ama şişman olarak yaşamak zor. Baba özür dilerim bu sorulara maruz kaldığım için.

◊ Kontrol hastası olduğun doğru mu? Nasıl film çektin o halde?
- Doğru. 10 senem gitti. Odaklanmak çok zor oluyor benim için. Yazdığını oynamak, oyuncuları yönetmek, etrafı kontrol etmeye çalışmak dünyanın en zor şeyi.

◊ Barış’a zindan ediyor musun hayatı bu kontrol hastalığınla?
- Ediyorum ama kontrolden değil, hiperaktiflikten. “Bir otur, bir sus artık” durumu oluyor çevremde.

◊ Barış’ın hayranlarından bıkmadın mı? Beni bile bıktırdılar...
- İki ünlünün beraberliği genel olarak zor. Röportajda bile konu dönüp dolaşıp Barış’a geliyor. Barış hakkında konuşmak onu üzer mi diye korku içinde cevaplıyorum soruları.
Artı, onun hayran kitlesinin saldırganlığı yaşım küçük olsaydı beni delirtebilirdi, üzebilirdi.
Ama insanların davranışlarının kaynağını anlayıp, empati kurup kendimi hasta etmemeyi öğrendim. Yaşı küçüklerin tavrı normal ama bir de yaşı büyükler var. Onlar keşke psikiyatra gitseler.

◊ Yakın arkadaşlarınız kimler?
- Sarp Apak ve eşi, Buğra Gülsoy, Eda Ece çok yakın arkadaşlarımızdır.

Babam küser diye öpüşme sahnesi  yazmıyorum

O MU BU MU?

◊ Evlenmek mi, birlikte yaşamak mı?
- Fark etmez. İkisi de aynı benim için.

◊ Bülent Ersoy mu, Muazzez Abacı mı?
- Bülent Ersoy.

◊ İzmir mi, İstanbul mu?
- İzmir.

◊ “Kurban olduğum” mu, “Allah’a emanet” mi?
- Kurban olduğum. Bunu çok kullanırım.

◊ Zaytung’a düşmek mi, üçüncü sayfaya haber olmak mı?
- Zaytung’a düşmek.

◊ Röfle mi, perma mı?
- Röfle.

◊ Kerimcan Durmaz mı, Caner Çalışır mı?
- Kerimcan Durmaz.

◊ Adonis mi, six pack mi?
- Adonis.

◊ Evli, mutlu, çocuklu mu, bekar ve huzurlu mu?
- Evli, mutlu, çocuklu.

◊ Çerkez mantısı mı, Sinop mantısı mı?
- Çerkez mantısı.

◊ Zayıflayacağım diye açlıktan ölmek mi, tıksırana kadar yemek mi?
- Tıksırana kadar yemek.

◊ Aile arasında mı, aleni mi?
- Aile arasında.

◊ Seren Serengil mi, Gülben Ergen mi?
- İkisini de kişisel olarak tanımadığım için cevap verirsem çok ayıp olur.

◊ Deli divane mi, fırtınalar mı?
- Fırtınalar.

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle
X

1 Haziran’da açılacaksa, 3 Temmuz’da kapansın

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk önceki akşam Ahmet Hakan’ın programında, gidişata göre okulların 1 Haziran’da açılabileceğini söyledi.

Dün de yazdım ben bu konuyu...
2 haftalığına okul açmanın kimseye bir faydası yok.
Çocukların hazırlığı, okula adaptasyonu derken iki hafta bitecek zaten.
Bu sürede de hiçbir şey öğrenmeyecekler ve virüs konusunda gereksiz bir risk alınmış olacak.
“WhatsApp Anneleri” gruplarından da biliyorum, “2 haftalık okula çocuk göndermem” diyen veli sayısı hiç az değil...
O yüzden bu yılı zorlamanın anlamı yok, artık oturmaya başlayan uzaktan eğitim 19 Haziran’a kadar uzamalı ve öylece okullar kapanmalı.
İlla çocuklar eğitimde geri kaldı diyerek okulları açmayı düşünüyorsak benim bir önerim var...

Yazının Devamını Oku

Virüsün iyi yanı

Koronavirüsle ilgili duyduğum en iyi haber bu oldu:11 Mart-27 Nisan arasında 24 kadın cinayete kurban gitmiş..


Geçen yıl aynı tarihlerde bu rakam 44’tü...
Neredeyse yarı yarıya azalmış.
Oysa tam tersi aynı eve kapandıkları için çiftler arasında tartışmaların, boşanmaların, kavgaların daha fazla olması beklenirdi...
Vuhan’da karantina sonrası boşanmaların arttığını biliyoruz.
Belki de bu kendine güvensiz, kadını dövmeyi, öldürmeyi namus meselesi sayan katillerin en büyük derdi kadının dışarıda olması...
Eve kapanıp dışarı adım atmadığı sürece belki de o yere batasıca kıskançlıkları hortlamıyor, kadının dört duvar arasında yaşamasından memnun oluyorlar...

Yazının Devamını Oku

Müdavim hareketi

Virüs nedeniyle kapanan restoranlar, kafeler için dünyada başlayan dayanışma hareketinin bir benzeri bizde de başladı. Adı: Müdavim Hareketi...


Gittiğiniz, sevdiğiniz restoranlar için 50, 100, 200, 400 lira ödeyerek yüzde 25 indirim sağlayan bir çek alıyorsunuz... Restoran açıldığında da gidip o çeki kullanıyorsunuz...
Aslında karantina sonrası yiyeceğiniz yemeğin parasını bugünden peşin ödüyorsunuz.
Ekonomik sıkıntı yaşayan sevdiğiniz mekanlara destek olmak amacıyla...
Restoranlar, kafeler 1,5 aydır kapalı, haziran ortası açılabilirse 3 ay kepenk indirmiş olacaklar...
3 ay boyunca hiç gelir elde etmeden kira ödemek, personel çıkartmamaya çalışmak, ayakta kalabilmek benim diyen işletme için bile kolay bir şey değil.
O yüzden bu sosyal sorumluluk hareketi önemli.

Yazının Devamını Oku

Marvel’in müzikleri

Ben atlamışım, bir Türk kadın müzisyenin Captain Marvel’ın müziklerini yaptığını bilmiyordum. Geçen akşam filmi izlerken sonunda, “Müzik: Pınar Toprak” imzasını görünce şaşırdım. Hemen kimdir diye baktım...

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nı bitirdikten sonra çok az İngilizce bilmesine rağmen 17 yaşında Amerika’ya gitmiş. Önce Chicago’da caz, ardından Boston’da dünyaca ünlü Berklee Müzik Okulu’nda okumuş.
Orada film müzikleri yapmayı öğrenmiş. Geçen yıl 8 Mart’ta Captain Marvel vizyona girdiğinde, Türk basınında da haberleri çıkmış Pınar Toprak’ın... O dönem Variety dergisine de röportaj vermiş.
Dedim ya ben kaçırmışım, Captain Marvel’ın sonunda imzasını görünce keşfettim ve bir Türk kadınının başarısı filmin kendisinden daha mutlu etti beni...

Tüp... Yallah... Yemek vs...
◊ Hastaları vefat ettiği için yoğun bakıma dalan, sağlık personeline tüple saldıran kendini bilmez hasta yakınları bakalım ne ceza alacak?
12 gün önce Meclis’ten geçen ve cezaları yarı oranında artıran sağlıkta şiddet düzenlemesinin ilk sonucunu göreceğiz...

Yazının Devamını Oku

İstanbul budur işte

Andrea Bocelli’nin Milano Duomo’dan verdiği konseri, dünyaca ünlü sanatçıların evlerinden seslendikleri “One World: Together At Home” konserini geçen hafta çok yazdık, çizdik...


23 Nisan akşamında bir konser de bizde vardı...
7 Tepenin Şehri İstanbul’dan 7 Kıtaya adıyla yayınlandı.
Ben Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın YouTube hesabından yayınlanacağını sanıyordum konserin.
Meğer pek çok kanal yayınlamış, evde o saatte TV açık olmadığından farkında değilim, saat tam 19.00’da YouTube’u açtım o yüzden...
Ayasofya önünde ney sanatçısı Yavuz Akalın’la başladı konser...
Drone’larla çekilmiş tarihi yarım adanın görüntülerine müthiş bir ney sesi eşlik ediyor...

Yazının Devamını Oku

Türkiye ve Almanya

Merak ediyorum, neden Almanya’nın ölüm rakamları tartışılmıyor da Türkiye’nin tartışılıyor?


New York Times neden Almanya’yı değil de, Türkiye’yi mercek altına almaya kalkıyor?
Oysa Avrupa’da koronavirüs salgınını başarıyla yürüten iki ülke var... Biri Almanya, diğeri Türkiye.
Almanya’da 150 bini geçti vaka sayısı, 5 bin 500 kayıp var.
Türkiye’de 100 bine yaklaştı vaka sayısı, 2 bin 500’e yakın kayıp var. Bu iki ülkede vaka sayısıyla vefatlar arasında çok ciddi bir makas var.
Demek ki olabiliyormuş.
Bizde ilk vaka sayısının görüldüğü 11 Mart’tan bu yana 6 hafta geçti, 7’nci haftanın içindeyiz.

Yazının Devamını Oku

Çocuklar da çıkmalı...

Dün 65 yaş üstü insanımıza hafta sonu birkaç saat de olsa dışarıya çıkma izni verilmesi gerektiğini yazdım, “eve kapanmaktan hastalanacaklar” diyerek...Pek çok okur destek verdi bu öneriye...


Cumartesi- pazar 08.00-12.00 arası sadece 65 yaş üstü sokağa çıksa inanın hepsine büyük moral olur.
Sadece yaşlılar değil düşünmemiz gereken bir de çocuklar var... Geçen gün 5 yaşındaki oğlum uzaktan eğitim sırasında sınıf arkadaşıyla konuşuyordu; “Delireceğiz oğlum evde oturmaktan” diyorlardı birbirlerine...
Şaka yapmıyorum 5 yaşındaki çocuklar bunu konuşuyordu.
Avrupa’nın en ağır faturasını ödeyen ülkelerinden İspanya, çocuklara “temiz hava izni” verme kararı aldı. 18 Mart’tan bu yana karantina altında olan 8 milyon çocuğa konan yasak 27 Nisan’dan itibaren temiz hava alabilmeleri için gevşetilecek.
Birçok çocuğun 40-50 metrekare evlerden haftalardır çıkmadığını söyledi İspanya Başbakanı...
Bizde de durum farklı değil...

Yazının Devamını Oku

65 yaş üstü hafta sonu sokağa çıksın

Yaşlılar haftalardır evde. Bakmayın güneşi gördüğünde kendini meydanlara, banklara atan üç-beş kişiye. Milyonlarca yaşı ilerlemiş insanımız uzun süredir dört duvar arasında yaşıyor.


Kendi annemden, etrafımdaki yaşı ilerlemiş insanlardan biliyorum.
Evde oturmaktan hasta olacaklar artık.
Moralleri bozuldu, torun torba etraflarında değil, yürüyüşe çıkamıyorlar, çıkıp temiz bir hava alamıyorlar.
Sürekli kapalı bir evde bağışıklık sistemleri zayıflamaya başladı.
En ufak bir mikroba karşı vücutları direnç göstermeyecek artık...
Unutmayın herkesin evi bahçeli, balkonlu, salon salamanje değil.

Yazının Devamını Oku

Belki de maçları böyle izleyeceğiz

Bu haber tam 6 yıl önce çıkmıştı...Güney Koreli The Hanwha Eagles adlı bir beyzbol takımı seyirci sayısını artırmak için stadyuma robot taraftarlar yerleştirmişti.
Taraftar stadyuma gitmeden akıllı telefonları sayesinde bu robotlardan birini kontrol ediyor ve stattaymış gibi karşılaşmayı robotun gözünden izliyor.
Evinde oturan seyirci robotlara tezahürat yaptırıyor, hatta elindeki dijital pankartları kaldırtıp, şarkılar bile söyletebiliyor.
Her robotun yüzündeki dijital ekrana da evinde oturan seyircinin görüntüsü yansıtılıyor.
Güney Kore beyzbol takımı bu formülü seyirci ve gelir sayısını artırmak için 6 yıl önce bulduğunda ortada virüs falan yoktu.

Yazının Devamını Oku

Neymar bile ağladı, ben hâlâ ağlamadım

“7. Koğuştaki Mucize”, geçen yılın en başarılı filmiydi... 5 milyon 316 bin gişe yaptı, Aras Bulut İynemli’nin oyunculuğu çok konuşuldu...


Seyreden herkesi hüngür hüngür ağlatan bir baba-kız hikayesi;
Haksız yere hapsedilen Memo ve
7 kışındaki kızı Ova’nın...
Şu sıralar farklı dijital platformlarda tavsiye olarak önüme düşüyor film. Belli ki PSG’nin dünyaca ünlü futbolcusu Neymar’ın da önüne düşmüş ve açıp izlemiş “7. Koğuştaki Mucize”yi...
Daha sonra da sosyal medyasından, “Çocuğu olanlar bu filmi izledikten sonraki duygumu daha iyi anlar. İnanılmaz güzel bir film, izlerken çocuklar gibi hüngür hüngür ağladım” paylaşımını yaptı.
137 milyon takipçisi var Neymar’ın... Türk yapımlarının dünyada gücünü ve etkisini göstermek açısından çok önemli bir nokta bu...

Yazının Devamını Oku

Tiyatrocular, komedyenler, şarkıcılara çağrım var

Lady Gaga bu cumartesi akşamı (18 Nisan) sağlık çalışanlarına teşekkür etmek amacıyla "One World: Together at Home” adında YouTube üzerinden bir konser düzenliyor. Konseri Jimmy Fallon, Jimmy Kimmel ve Stephen Colbert sunacak.


Paul McCartney’den
Stevie Wonder’a birçok ismin şarkılarını seslendireceği
konsere David Beckham, John Legend, Kerry
Washington, Priyanka Chopra Jonas gibi ünlü isimler de katılacak.
Ve burada amaç bir bağış toplamak değil. Sadece eğlenmek, sağlık çalışanlarına moral vermek. Bizde de sağlık çalışanlarımız için bir YouTube konseri neden olmasın?
İlk akla gelen tiyatrocular, komedyenler, şarkıcılar moral gecesi düzenlemeliler.

Yazının Devamını Oku

Sokağa çıkma yasağında İstanbul

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı çok doğru bir karardı, 25 gün önce bu köşede önerdiğim bir konuydu bu...

Cuma akşamı yaşanan izdihamın önüne geçilecek tedbirler alınmalıydı meselesi, zaten hepimizin ortak düşüncesiydi...

Cumartesi evden çıkmadım ama pazar günü gazeteci merakıma yenilip atladım bisiklete, şehirde ne oluyor diye bir tura çıktım...

Fotoğraf çekmek, yasağa uyulup uyulmadığına bakmak için...

Cihangir’den Beyazıt’a kadar bisikletle gidip geldim, şunları gördüm;

◊ Denetimler müthişti. Yol boyunca 6 kez çevrildim, memur arkadaşların kimi tanıdı geçmeme izin verdi, kimi sarı basın kartımı görmek istedi.

Yasağa uyma oranı yüzde 100’dü. Yol boyunca toplasan 3-5 araç, sokaklarda sadece 5-10 insan gördüm.

◊ Geçmişte sayım günlerinde böyle boş olurdu İstanbul. O günlerde de ya gazeteye çalışmaya giderdim ya da sayım memuru olarak görev yapardım. Ama o zamanlar bile bu kadar yasağa uyulmazdı.

◊ Doğma büyüme İstanbulluyum, ben kenti bu kadar sessiz bu kadar boş hayatımda görmedim...

Yazının Devamını Oku

333 katlı bir hapishane

Bir hapishane düşünün 333 katlı bir gökdelen ve her katında iki mahkûm kalıyor...


Ortada 8 metreye 2 metre gibi uzunca bir masanın geçebileceği dikdörtgen bir boşluk var her katta...
Her gün en üstteki katta mükellef bir sofra hazırlanıyor; karidesler, pastalar, etler, balıklar aklınıza ne gelirse... Üstelik çok usta aşçılar tarafından.
Ve bu ancak birinci sınıf restoranlarda olabilecek mükellef masa asansör gibi en üst kattan aşağıya doğru inmeye başlıyor.
Her katta 3-4 dakika duruyor en fazla... 4 dakikada ne yedin yedin, çünkü masadan yiyecek alıp saklamak yasak. Bunu yaptığın an ceza var: Bulunduğun kat hızla buz gibi soğutuluyor ya da çok sıcak hale getiriliyor.
En üstteki ilk 30 kat en şanslısı çünkü her şeyin olduğu masaya saldırıp istediklerini yeme, talan etme şansları var...
Her katta 4’er dakika dura dura gelen masada 40-50’nci kattan sonra neredeyse yiyecek hiçbir şey kalmıyor.

Yazının Devamını Oku

Gazetem kapımda

Evlere kapandığımız şu günlerde bizim grup İstanbul’daki okurlar için çok güzel bir uygulama başlattı.


“Bir Tıkla Gazeten Kapıda” uygulaması.
Biliyorsunuz Dünya Sağlık Örgütü, gazete kağıdında koronavirüs riski olmadığını açıkladı, yani gazeteyi gönül rahatlığıyla kağıttan okuyabilirsiniz.
İşte bu keyiften vazgeçmek istemeyen okurlar için Bir Tıkla Gazeten Kapıda uygulaması var.
Demirören Medya’ya bağlı Hürriyet, Milliyet, Posta, Fanatik gazeteleri için şimdilik sadece İstanbul’daki okurlara yönelik bir uygulama bu.
Yakın zamanda Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerle kapıya teslim sistemi daha da büyüyecek.
Yakala.co ve Scooty işbirliğiyle hayata geçen bir sistem bu. Ben kendi işimi kendim yapmayı severim.

Yazının Devamını Oku

Evde yemek yapanlara: Emma Teyze’nin Kitabı

Emma Teyze kim? Bizim Kelebek’in zeytinyağı yazarı olan Elvan Uysal Bottoni’nin eşi sevgili Paolo’nun büyük teyzesi...


Emma Mancini, 1907’lerde kuzey ve orta İtalya’da yaşamış ve o dönem yaptığı yemeklerin tariflerini defterine not almış.
Mancini ailesinin ikinci kuşağı olan Emma Teyze’nin bu not defteri, Elvan’ın eşi Paolo’nun kız kardeşine kadar ulaşmış.
20 yıldır İtalya’da yaşayan Elvan da kucağına kadar gelen bu hazineyi değerlendirme kararı vermiş.
Ve ortaya “Emma Teyze’nin Kitabı” adlı geleneksel İtalyan yemekleri tarifinin olduğu bu kitap çıkmış...
Elvan’la neredeyse 30 yıla yakın dostluğumuz var; kendisi çok iyi zeytinyağı, şarap, peynir ve bal tadımcısıdır.
Bu İtalyan mutfağı ve yemekleri üzerine yazdığı 6’ncı kitabı...

Yazının Devamını Oku

Neden para ödüyorum?

Tartışma sadece bizde değil, dünyada da yaşanıyor.


Şu sıralar dünyada herkesin sorduğu soru aynı: Neden almadığım hizmete para ödüyorum?
Hafta sonu New York Times’da okudum, ESPN gibi birkaç spor kanalına aylık abone olan bir kullanıcı koronavirüsten dolayı maçların oynanmadığını ve ödediği ücretin geri verilmesini istemiş.
ESPN de nanik yapmış ona. Geçen hafta ben de bizim özel okulları ve anaokullarını yazmıştım.
Uzaktan eğitim için normal eğitim ücreti almaya devam etmeleri doğru mu?
Okul binalarında hiçbir şeyden değilse ısıtma, elektrik, su, temizlik gibi pek çok giderden kurtuldu özel okullar.
Bunu neden ücretlere yansıtmıyorlar?

Yazının Devamını Oku

Radyoculara iyi bir haberim var

Media Liven 26-31 Mart tarihleri arasında 15.328 kişiyle radyo dinlenmesi üzerine bir araştırma yaptı.


Söz konusu tarih hepimizin evlerine kapandığı karantina tarihleri...
Açıkçası evde daha çok televizyon izlendiği, insanların araçlarına binmediği için radyo dinleme sürelerinin azaldığını düşünüyordum ben...
Radyocu meslektaşlarıma güzel haberi vereyim, meğer tam tersiymiş...
Korona günlerinde radyo dinleme süreleri artmış...
Ankete katılanların yarıya yakını, 7212 kişi her gün radyo dinlediğini söylemiş...
Her gün 1-2 saat dinleyenlerin sayısı 3804, 4 saatten fazla dinleyenlerin sayısı 3586...

Yazının Devamını Oku

Yanlış yapan ünlüler

.

Serdar Ortaç
“Bir çay demleyenim bile yok” diyerek taksi durağını ziyarete gitti, taksicilerle çay içip sohbet etti.
Üstelik maske takmayan taksici “Acı patlıcanı kırağı çalmaz” dedi.
Anlaşılan o ki; sevgili Serdar’ın ne izolasyondan ne de sosyal mesafeden haberi var.

Nasuh Mahruki-Coşkun Aral
Nasuh Mahruki, Silivri-Durusu’da açacağı Doğada Liderlik Okulu’ndaki son hazırlıkları ailesiyle birlikte hafta sonu denetledi.

Yazının Devamını Oku

Zombiler de gerçek olacak mı?

2013’te Cannes Film Festivali’nde Brad Pitt’in “World War Z” filminin tanıtımındaydım... (O zamanlar uçağa biniyoruz ey sevgili okur, yurtdışına festivallere, maçlara, tatillere gittiğimiz yıllar, ne günlerdi be!)


O yıl Cannes’ın ağır topu Brad Pitt’ti, her yer “World War Z” afişleriyle doluydu.
Şu sıralar sürekli virüs, pandemi yapımları izliyoruz ya, geçen akşam “World War Z” önüme düşünce, “Cannes yılları nostaljisi yaparım” diyerek satın aldım filmi...
Film aman aman bir şey değil, yaşayan ölüler, zombiler hikayesi...
Güney Kore’de ortaya çıkan bir virüs insanları yaşayan ölüler haline getiriyor.
Her zombi filminde olduğu gibi burada da yaşayan ölüler, yeni hücrelere ihtiyaç duyduğu için kontrolsüzce sağlıklı insanlara saldırıyorlar.
Filmi izlerken düşündüm; bu Hollywood yapımlarındaki her şey gerçek oluyor ya, bu zombiler de günün birinde gerçek olacak mı? Belki de bu korona belası insanlığın ilk büyük sınavı...

Yazının Devamını Oku