"Can Aydoğmuş" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Can Aydoğmuş" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Can Aydoğmuş

Patilerin birliğinin gücü

Kişisel gelişim yolculuğuma bir kediciğin (Matu'nun) dokunuşu... Patilerin gücü adına... Artık patiler birlik içinde...

SEVGİNİN KAYNAĞININ VE BİRLİĞİN IŞIĞI ADINA TÜM PATİ SEVDALILARINA, KEDİ MANYAKLARINA, FELİN AŞIKLARINA, HAYVAN HAKLARI SAVUNUCULARINA, SEVGİNİN GÜCÜNE İNANAN HERKESE VE IŞIK SAVAŞÇILARINA MERHABA...


Bugün bu köşeyi özellikle kedileri temsil eden Jupiter’in günü olan Perşembe günü sizlerle paylaşmak istedim. Beni kırmadıkları için tüm değerli arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Kedilerin daha uzun yaşaması için neler yapabiliriz? Kedilerin bizim hayatımızda yaşattığı mucizler nelerdir?


Kediler neden tüm yaşam alanlarımız için çok önemli? Neden her bir evde kedi olmalı?  Kediler için birbirinden güzel çalışmalar yapan insanların hikâyeleri ve hatta bazı veterinerler ile kısa röportajlarında olduğu faydalı olabilecek bir Pati Köşesi oluşturmak istiyorum. Tabii köpeklerimiz ve kuşlarımız ile ilgili de yazacağım zamanlar olabilir ancak ilk önce benim aşkım, bütün metafizik öğretilerde insanların hayatına bir kedi girdiği zaman aslında onun hayatına aynı zamanda şifanın da girdiği vurgulamalarının boşuna söylenmediği kedilerimiz ile ilgili yazmak istiyorum. Gerçekten dünyada kedisiz bir hayat düşünemiyorum, iyi ki varlar... Bu yazıyı okuyan bazı insanlar “Çocuğa bak kedilerle kafayı bozmuş” diyecek ama öyle değil. Kediler gerçekten özel varlıklar. Bunu ancak bir kedi İle beraber yaşamaya başlayıp, onunla yakınlaştıktan sonra anlayabilirsiniz. Hatta çevrenizde kedi ya da kediler sayesinde hayatı şifalanan bir insanı örnek olarak görürseniz belki daha iyi anlarsınız. Hepinizden ricam bana yazın. Kedilerle yaşadığınız mucizevi olayları ya da hayatınıza bir kedi girdikten sonra yaşadığınız güzellikleri lütfen benimle paylaşın. Bu köşe tüm patilerin köşesi... Bu köşe patilerin birliğinin gücünü temsil ediyor...


Benim Kişisel Gelişim Yolculuğuma Kediciğimin Dokunuşu..


Çocukluğumdan bu yana kişisel gelişim alanında eğitimler alıyor, okuyor ve ilerliyorum. Annemi, babamı, ablamı kaybetmem ve hayatın içinde yaşadığım süreçler beni gelişim serüvenimde daha ilerilere götürdü. Bu süreçte 25 yaşımda hayatıma bir sevgi üstadı girdi. Onun adı Matu... O bazen benim için Yıldız Savaşlarında ki YODA ( aynı da ona benziyor ), bazen şamşeytanı, bazen inadım inat Matu. Ve çoğu zaman da yumuşaklığın, kibar ve sevgi dolu yaklaşımın, anlayışlı olmanın üstadı Matu oldu. Matuşum benim çok bilgedir. Onun hayatıma girişini çok uzun yıllar istedim. Ve o benim ilk kedim. Bir sabah uyandım ve bugün onu bulacağım dedim ve buldum. Çok ilginç birşey yaşadım. Onu gördüm ama o an onu yanımda götürmedim. Arkadaşım başka bir kediye daha bakalım dedi. O an Matu resmen gözümün önüne çok net birşekilde geldi. Ve onunla aramdaki bağı hissettim ve yaşadım. Adeta benimle telepati kuruyordu. Başka kedileri gördüm ama kalbim Matu ile bağlantı halindeydi... Ve Matu hayatıma girdi. Her koşulda, küsmeden, kırılmadan, sevgi ile yaklaşmaktan asla vazgeçmemesi, o sonsuz kibar, nazik yumuşaklığı ile... Empatik tutumları ve yaydığı enerjiden dolayı kedileri hiç sevmeyen, kedilere dokunamayan insanlara bile kendini sevdirtmesi ile benim için gerçek anlamda kişisel gelişim yolculuğuma boyut atlattı. Matu benim gözlerimin önünde yıllar içinde o kadar çok insanın hayatına şifa ile dokundu, o kadar çok insanın kalbinde karşılıksız sevginin kapılarını açtı ki... O benim için özel bir varlık... O kaynağın bir temsilcisi... Hayatıma girdiği için kendimi çok şanslı hissediyorum. Şu an 7 yaşında. Ve onun sayesinde evime alerjik ürünlerin, temizlik ürünlerinin girmesi yasaklandı. Artık ben içmesemde evime gelen insanlar da sigara içemiyor çünkü Matu istemiyor. Bizde onu dinliyoruz. Benim için Matu’ya en sağlıklı yaşamı sunmak ve onun uzun yıllar yaşaması çok değerli. Bu yüzden gerekli olan tüm araştırmaları yapıyorum. İmkanlarım el verdiği ölçüde her türlü ihtiyacını karşılıyor ve “Bundan çok daha iyi nasıl olabilir? Neler olabilir? Matu’nun en az 38 yıl yaşaması için sonsuz olasılıklar nelerdir?” diye soruyorum.

 

Kediler 38 Yaşına Kadar Yaşayabilir...


Ve tabii Matu’nun dışında da birbirinden özel kedilerim de var. Ve kedilerim uzun sağlıklı bir ömür yaşasınlar istiyorum. Dünya’da 38 yaşına kadar yaşayan kediler var. Bundan da daha sonra bahsedeceğim. Kısaca söylemem gerekirse kedileriniz çok daha uzun yaşayabilir. Bunun için ne yapmak lazım sonraki yazımda irdeleyeceğim bu köşe sayesinde artık Patilerin Birliği harekete geçmiş durumda...


Artık zaman Patilerin Birliği zamanı... Artık patilerin gücü tüm sevgi dolu ışığı ile her yanı aydınlatmaya başladı... İnsanların kedilere olan saf karşılıksız sevgileri Dünya’ya sevginin hakim olması açısından örnek teşkil ediyor. Bu bağlamda pek çok kuruluş ve kişi ellerinden geleni yapıyor. Bunları örnek almak ve herkesin bilgilenmesi açısından biraz sizlere onlardan bahsetmek istiyorum.


Kediversite: Kedi Üniversitesi


Muhteşem örneklerden bir tanesi Kediversite. Kurucusu Atiye Nur Ataç Hanım, hayvan hakları kulübü yönetimi ve hocaları Doç. Dr. Sırma Oya Tekvar ile beraber kurmuşlar. Kediversite Karabük Üniversitesi’nin hayvan hakları kulübüne bağlı, Karabük Üniversitesi’nin rektörü Refik Polat Bey’in destekleri ile açılmış. Hamile, yavrulu kediler ve engellelli kedi bakım evi kurmuşlar. Oldukça büyük bir alan, bazen bir ayda 150’nin üzerinde yavru sahiplendirdikleri bile oluyor. Ve kaza geçirmiş yahut hastalık geçiren kedileri iyileştirip sonra da sahiplendiriyorlar. Safranbolu Belediyesi ve Karabük Belediyesi de yardımcı oluyor. Ama tabii isteyen herkesin mama, yuva, yatak desteklerini kabul ediyorlar ancak para kesinlikle almıyorlar. Bu inanılmaz bir şey... Bence bütün üniversitelerin bu sistemi aynen örnek alıp kendi içlerinde uygulamaları mecburi olmalı...  En başta bu harika gençleri, onların öğretmenlerini ve sevgi dolu rektörlerini tüm Türkiye olarak hepimize örnek oldukları için tebrik etmeliyiz.


KEDVED kedisiz yardıma muhtaç zavallı evlerin ve insanların bir kedi ile buluşması için kurulmuş bir projedir!


Bir diğer beni çok heyecanlandıran ilk duyduğum zaman yaşasın diye sevindiğim haber, Ankara’da Kedi Hastanesi kurulması. İstanbul’da hatta Türkiye’nin tüm illerinde olmasına niyet ediyorum. Kedi Hastanesi Başhekimi ve Kedici Dergisi Genel yayın yönetmeni Tarkan Özçetin ile de konuşma şansım oldu. Türkiyenin ilk ve tek Kedi Hastanesi’nin olması beni çok etkiledi. Kedici Dergisi Ankara, İstanbul ve İzmir’de kedi evleri yapıyor. Kedi Hastanesi’nin belgeselini çekmişler ve devam ediyorlar.  KEDVED Gönüllü Kediciler ve Kedici Veteriner Hekimleri Derneği kurmuşlar ve hepsini aynı çatı altında topluyorlar. Sonuç olarak müthiş bir Kedi Birliği her yönden başlamış durumda. Çok güzel bir projeleri var, projenin adı HEKEV. Amacı ise her eve bir kedi, her kediye bir ev... Kedisiz yardıma muhtaç zavallı evlerin ve insanların bir kedi ile buluşması için kurulmuş bir proje. Çok heyecan verici değil mi?  Kendileri son dönem alternatif tıp çalışmalarını da kedilerin üstünde hastane olarak uyguladıklarını söylediler. Bu da beni çok heyecanlandırdı. Tarkan Bey ile tanıştığım için gerçekten çok mutluyum. Yaptıkları o kadar büyük ki, varlıklarından dolayı hepsine minnettarım.

 

Pati Aşkı...


Sosyal medyada benim çok severek takip ettiğim Patiliyo.com ‘un facebook, instagram hesaplarına bayılıyorum. 3 arkadaş Cihan Çimen, Aziz Uğur ve Ramazan Çalış’ın kurduğu Patiliyo paylaşımları gerçek anlamda çok güzel. Harika bir ekip işinin olduğu çok kesin. Farklı, yenilikçi, farkındalık yaratan ve sevgi dolu işleri için onları tebrik etmek lazım.


Doyuran Kareler...


Bu olaya gerçekten bayıldım. Yönetmen Savaş Çıkrak, Cahan Azer ve oyuncular İdil Fırat ve Melis Birkan’ın birlikte hayata geçirdiği Doyuran Kareler, sokak hayvanlarına mama alınması karşılığı düğün, portre ve kurumsal fotoğraf çekimleri yapıyor, fotoğraf kursları düzenliyor.

Ve şu ana kadar sokak hayvanlarına 50 ton mama yolladıklarını söylüyorlar. Bence muhteşem...


@Kedi_Sahiplendirme


Kedi_Sahiplendirme instagram hesabının sahibi Cenk Bey ile konuşma şansım oldu. Kendisi kurumsal bir hayatı olan sadece kedilere olan sevgisinden dolayı kız kardeşi ile beraber tamamen gönüllü olarak büyük bir iş yapıyor. 23 bin üzeri takipçisi ile birçok kedinin yuva sahibi olmasını sağlıyor. Reklam kabul etmiyor. Web sitesi yok ve sadece gönül verdiği bir yolda yürüyor. İleride bunun daha geniş kitlelere ulaşması için bazı projelerinden bahsetti ama şimdilik onları yazmayacağım. Mutlaka hepinizin takip etmesini ve sevdiklerinizle paylaşmasını diliyorum. Kedisiz bir ev kalmaması için elimizden geleni yapalım ve bu farkındalığı her bir yana yayalım... Gelecek yazılarda neden kedisiz hiçbir ev kalmamalı bunun üstünde duracağım...


İçim Umutla Dolu...


Sosyal medya daha birçok böyle birbirinden güzel kedi dostları ile dolu hepsine gerçekten hayran kalıyorum. Bu yazıyı yazmaya karar verdikten sonra, elbette biraz araştırma yaptım. Ve gördüğüm şu ki inanın karanlığın olduğu kadar aydınlık da var. Ying Yang evrensel kanunun ne kadar gerçek olduğunu her gün daha fazla görüyorum. Ve hergün daha fazla ışığa doğru ilerlediğimizi biliyorum.


SOKAKTA YAŞAYAN KEDİLERİ BESLEYİN! ONLAR BİZİ KORUYOR!


Okuduğum bazı kaynaklar Osmanlı zamanında kasapların her gün kedi köpek gibi sokakta yaşayan canlıları beslemekle mükellef olduklarını da yazıyor. Keşke şimdi de böyle çalışmalar olsa...


Kedilerin gerçek anlamda hayatımızda çok büyük bir önemi var. Her şeyden önce Avrupa vebadan kırılırken ve milyonlarca insan ölürken bizim topraklarımızda böyle birşeyin yaşanmaması tamamen kedilerin sayesinde... Çünkü fareler kanalizasyonda ve yeraltı su kanallarında gezdikleri için çok ciddi bir şekilde hastalıkları yayabiliyorlar. Hala Avrupa’nın pek çok şehrinde kocaman fareleri sokaklarda görebiliyorsunuz. Pek çok evin içine fareler giriyor. Hollanda’da yaşadığım dönemde gerçek anlamda inanamamıştım. Bir gün sokakta karanlıkta bir şey gördüm “Aaaa bu nedir diye yanına yanaştım” ki bir baktım kocaman fare, çığlık atıp kaçtığımı hatırlıyorum. Bir keresinde de annem düşüp kolunu incitmişti. Doktora gittik. Orada bir kadın bütün parmak aralarını fare ısırdığı, etlerini kopardığı için gelmiş. Farelerin nefesi bir tür uyuşturma etkisi yaratıyormuş. Ve uykuda hiç birşey hissetmiyormuş insan... Yüce Rabbim... Türkiye’de tabi kedilerin sayesinde böyle bir hikaye yok. İngiltere’de okuduğum dönemde metroya indiğimiz zaman, Avrupa’nın devlerinden olan ülkede başınızı tren raylarına şöyle bir eğerseniz, farelerin koştur koştur yürüdüğünü görebilirsiniz. Lakin İstanbul’da sokaklarda sürüngenler, fareler v.s. göremezsiniz. Kediler Dünyanın en temiz hayvanlarıdır. Ağızları antiseptiktir. Tuvaletlerinin bile üstünü kapatır, her an kendilerini temizlerler. Özetle hemen şuan sokağa çıkın ve yaşadığınız sokak veya semtte bir kedi yuvası yapın, mamalarını sularını koyun. Evinizde mutlaka kediniz olsun, hatta kedileriniz. Peygamber Efenedimizin( s.a.v. ) bile kedisi vardı. Kedisinin içtiği sudan abdestte alır, kedisi Müezza onun kıyafetinin üstünde uyurken kalkması gerekince, uyuduğu parçayı keser ve kedisini uyandırmadan kalkardı. Sünnet olduğu için hepimiz birçok şeye özen gösteriyoruz. O zaman kediler konusunda da çok daha özenli ve dikkatli olmalıyız ve her eve bir kedi girmeli diye düşünüyorum. Bunun için satın almanıza gerek yok. Sahiplenilmeyi bekleyen sayısız kediş hepinizi bekliyor. Pekçok metafizik öğretilerde kedilerin çok yüksek boyut enerjileri Dünya’ya indirdiğine inanılıyor. Bunun yanında, bir insanın kediye dokunduğu zaman, annesine dokunması ile aynı hissi ortaya çıkardığına ve insan bedeninin annesine dokunduğu andaki ile aynı hormonları salgıladığına dair araştırmalar var. Kedilerin mırıldamasının insanlar üzerinde pekçok faydası olduğundan da bahsediliyor.  Ve daha neler neler...


Patilerin Birliği sizinle... Patilerin Gücü Adına... Bizler Dünya’da koskocaman bir aileyiz.


Kediler ve İnsanlar dostlar... Hemen şimdi harekete geçin... Pati hareketi başlasın...


PATİLERİN ŞİFA DOLU GÜCÜ SİZİNLE OLSUN...


Sokağa çıkın ve sizi, ailenizi ve çocuklarınızı koruyanları sizde koruyun...


Sizi seven bir Can...

X