"Bülent Katarcı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Bülent Katarcı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Bülent Katarcı

Gözyaşı kanalına laserle tedavi

GÖZYAŞININ son ulaştığı yer gözyaşı kanalı vasıtası ile burnumuzun iç kısmıdır.

“Eğer tetkikler sonucunda gözyaşı kanalının tıkalı olduğu saptanırsa, bu artık lazer ile tedavi olmaktadır” diyen Kaşkaloğlu Göz Hastanesi doktorlarından Op. Dr. Mehruz Cevadzade, diode lazerle ameliyatı yurtdışı ile eş zamanlı uygulamaya başladıklarını söyledi. Op. Dr. Cevadzade, konu ile ilgili şu paylaşımlarda bulundu:

ÇOCUKLARDA DA GÖRÜLÜYOR
“Gözyaşı kanal tıkanıklığı yeni doğan çocuk dahil olmak üzere her yaşta görülebilecek bir hastalık. Belirtisi ise sürekli göz yaşarması, çapaklanma ve gözyaşı kesesinin burun kökü ile göz arasında yerleştiği bölgede şişlik. Bu şişen bölgeye basınca göz kapakların iç köşesinde yerleşen deliklerden göz içine irin (püy) ve iltihap çıkar. Kabaca lavabo borusu tıkandığında olan duruma benzetebiliriz. Tedavisi çocuk yaşlarda (2-3 yaşa kadar) yüz kemikleri gelişimini tamamlamadığı ve halen kıkırdak yapıda olduğundan daha rahattır. Ancak yüz kemikleri zaman içinde gelişimini tamamlayıp kıkırdak özelliğini kaybedince tıkalı olan gözyaşı kanalını sondalama ile açmak mümkün olmaz.

KARSIZ DİKİŞSİZ AĞRISIZ
Eskiden hastaya genel anestezi verilip cilt kesilir, burun kemiği matkap veya çekiçle kırılarak buruna gözyaşının akışı sağlayan yeni bir yol oluşturulurdu. Ancak lazer teknolojisi bu hastalığa da çare bulmuştur. Diode lazer sayesinde göz yaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatı, hastaya genel anestezi verilmeden, cilt kesilip yüzde hiçbir kalıcı iz bırakmadan, ameliyat sonrası saatlerce kanamaya sebep olmadan, burun kemiği çekiç veya matkapla kırılmadan, günlerce ağrı olmadan, göz çevresinde morarmaya sebep olmadan, kısa bir süre içinde tamamen iyileşen bir teknik haline gelmiştir. Gözyaşı kanal tıkanıklığının lazerle olan ameliyat tekniği ise normal gözyaşı deliğinden girilerek gözyaşı kanalını lazerle açma anlamına gelen Transkanaliküler Diode lazer DSR tekniği olup Avrupa, Amerika ve Türkiye de yeni bir yöntem olarak uygulamaya girmiştir.”

X