Orhan Gencebay’ın sağlıklı yaşam tüyoları

Bu hafta ülkemizin yetiştirdiği en değerli sanatçılardan biri olan ve yaptığı bestelerle hem kalbimize hem de yaşamımıza dokunan Sevgili Orhan Gencebay ile Ankara’da bir araya geldik. Kaldığı otelde buluştuğumuz Orhan Gencebay ile ruh ve beden sağlığını nasıl koruduğunu, beslenme alışkanlıklarını, günlük rutininin vazgeçilmezlerini ve sağlıklı yaşam sırlarını hoş bir sohbet eşliğinde konuştuk. Gencebay’ın verdiği öğütler de altın değerinde...

Haberin Devamı

 Orhan Gencebay’ın sağlıklı yaşam tüyoları
ÖMRÜNÜZÜ BOŞ BİR DOSYA KAĞIDI GİBİ DÜŞÜNÜN

*Siz sağlıklı yaşama önem veren sanatçılarımızdan da birisiniz. Sizin için sağlıklı yaşamak ne anlama geliyor?

Her zaman dediğim gibi; önce sağlık. Çünkü sağlık olmadan hiçbir şey olmaz. Bir insanın sağlığını düşünmesi, bencillik anlamına gelmez. Ama herkes şunu bilmeli ki, bir insan yalnız kendine ait değildir. Önce kendine, sonra ailesine, sevdiklerine, görev yaptığı yere, vatanına ve insanlığa aittir. Ama önce kendine aittir. Sağlıklı bir insan, daha yararlı olur. Kendine hayrı olmayanın başkasına da hayrı olmaz. Sağlıklı olmak için öncelikle hareketli olmalıyız. Vücut fonksiyonlarımız normal ise onu bozmamaya dikkat edeceğiz. Aşırılığa gerek yok. Bir insan, 100 kilogramlık bir güce sahip ise her gün 100 kilogram güç sarf etmesine gerek yok. Hayat, 20, 30 veya 40 kilogramla da yerine geliyor. Fakat bazılarımız daha iyi olmak adına büyük bir güç sarf ederek spor yapmaya çalışıyor. Bence buna dikkat etmeleri gerekiyor. Bir insan taşıyabileceğini kaldırabilir. Aşırı olanı anlaması lazım. Ancak taşıyabileceğiniz yükü taşıyarak, sağlıklı kalabilirsiniz. Daha fazlasını zorlamamalısınız. Bu durum zihinsel ya da bedensel olarak fark etmez. Her ikisi içinde geçerlidir. Bunun için verdiğim bir örnek de vardır. Boş bir dosya kağıdının üzerine küçük küçük noktalar koyun ve bunu bir ömür süreci olarak düşünün. Küçük noktaları da yaşayabileceğimiz olaylar olarak görün. Fakat biz bazen, bu olaylardan bir tanesine takılıp, koskoca dosya kağıdını harcayabilecek derecede eyleme geçebiliyoruz. Bu son derece zararlı. Onun için dengede kalmalıyız.

Haberin Devamı

YÜRÜYÜŞ YAPMAK KENDİNE SAYGIDIR

*Sizin eski bir sporcu olduğunuzu biliyoruz. Bugünlerde sporla aranız nasıl? Özellikle yaptığınız bir spor var mı?

Yürüyüşün yapılması gereken en güzel eylemlerden biri olduğunu düşünüyorum. Aslına bakarsanız yürüyüş, kendine saygıdır. Çünkü yürüyüş yapmayan kişiler, ileride mutlaka bunun sıkıntısı çekerler. Yürüyemezler, ayakları tutmayabilir ve vücutları gücünü kaybeder. Ben tüm spor aktivitelerini seviyorum ve hepsinden de nasiplendim. Bazı spor alanlarını daha da ileriye götürüp, dünya şampiyonluklarına dahi katılabilirdim. Mesela güreşte ilerleyebilirdim. O dönemde bizi Milli Takım Antrenörümüz Nuri Boytorun hoca çalıştırırdı. Kasımpaşa Güreş Kulübünde de çok çalıştım. Ama ben vücut meraklısıydım. Bu nedenle body çok çalıştım. Dünya Şampiyonu Steve Reeves, bu konuda adeta benim ilahımdı. Onun dışında sevdiğim sporcular arasında eski Vücut Dünya Şampiyonu Gordon Scott ve biz de Ahmet Enünlü vardı. Ama o dönemde ben de vücutta çok iyiydim.

Haberin Devamı

*Günlük beslenmenizde nelere dikkat edersiniz?
Günlük beslenmemde gerektiği kadar tüketmeyi ve fazla yememeyi tercih ediyorum. Eşim, bu sıralar biraz kilo aldığımı söylüyor. Bunun nedeni de 10 ay önce Covid-19’a yakalandım. 15 güne yakın hastanede kaldım. Hafif geçirdim ama o sırada bana kortizon verdiler. Sanırım bu da metabolizmamın etkilenmesine neden oldu. Çünkü ondan sonra biraz kilo farkı ben de gözlemledim. Günlük beslenmemde her şeyi yiyorum ama gerektiği kadar tüketiyorum. Sebzeyi de eti de yemeliyiz. Her gıdayı almak lazım ama az yemeye de özen göstermeliyiz.

Orhan Gencebay’ın sağlıklı yaşam tüyoları

BAL, OLMAZSA OLMAZIM

*Beslenme listenizde olmazsa olmaz dediğiniz bir besin var mı?

Haberin Devamı

Petek bal tüketme alışkanlığım var. Bal için olmazsa olmazım diyebilirim. Sabahları yemeği tercih ediyorum ama itiraf etmeliyim ki, balı biraz fazla tüketiyor olabilirim.

Yoğun çalışıyorsunuz, mesela beste yaparken arada atıştırmalıklar da tüketiyor musunuz?

Çalışırken beynim müziğe ve yapmak isteğim hedefe odaklanır. Ve hedefime ulaşma yolunda her şeyi yapmışımdır. O nedenle neler tükettiğimin ve hangi atıştırmalıkları yediğimin pek farkında değilim açıkçası.

Orhan Gencebay’ın sağlıklı yaşam tüyoları
Kahve mi çay mı tercih edersiniz?

Eskiden 30 bardağa yakın çay içerdim, ama şimdi içmiyorum. Şu anda günde 3 kez Türk kahvesi içiyorum. Kahvemi de şekerli sevdiğimi söyleyebilirim.

Peki su ile aranız nasıl? Günlük su tüketimine dikkat ediyor musunuz?

Haberin Devamı

Su tüketmeyi seviyorum. Her zaman söylüyorum, su içmek çok önemli. Günde 2 litre su, mutlaka içerim.

*Düzenli ve kaliteli uykunun da hayatımızda büyük önemi var. Sizin uykuyla aranız nasıl?

Günde 5 ya da 6 saat uyuyorum. Ama 7 saat olunca daha iyi uyuduğumu hissediyorum.

AĞRI EŞİĞİM YÜKSEKTİR

*Düzenli yaptırılan sağlık kontrolleri de sağlıklı kalabilmemiz de önemli bir rol oynar. Siz sağlık kontrollerinizi her zaman yaptıranlardan mısınız yoksa hasta olduğunuz zaman doktora gidenlerden mi?

Sağlık konusunda tahammülüm çoktur. Öncelikle söylemem gerekir ki, ağrı eşiğim çok yüksektir. Bu nedenle doktora geç gittiğim zamanlar da oldu. Ama buna rağmen yine de tedbirliyimdir ve öngörülerimde vardır. Mesela 22 sene önce bypass oldum. Ama kriz geçirmeden oldum. Bypass olmamın 2 nedeni vardı. Biri ciddi ağır sporlar yapmış olmam ve diğeri de müzik diye adlandırılan ve adrenalini yükselten duygu alemine girmiş olmam. Bu iki durumda beni etkiledi ve bypass’a götürdü. Bu operasyondan sonra sağlığın önemini daha da iyi kavradım diyebilirim. Bana “Niye bypass oldunuz” dile sorduklarında, benim cevabım “Başka gönülleri kırmamak için, kendi gönlümü kırdım. Ama şikayetçi değilim” oluyor.

Haberin Devamı

Orhan Gencebay’ın sağlıklı yaşam tüyoları
*Sağlığınızla ilgili sizin de yaptığınız ama “Hiç önermiyorum” dediğiniz olaylar var mı?

Sizlere başımdan geçen iki sağlık sorunumda yaşadıklarımı anlatmak istiyorum. Geçtiğimiz yıllarda bana biyopsi yapmaları gerekti. Operasyon sırasında sakinleştirici vereceklerdi ama sakinleştirici almayı kabul etmedim. Operasyona başladıktan 15-20 dakika sonra üstüme bir yük oturdu. Tansiyonuma baktılar, 25’e 15 olmuş ve bedenimin sınırlarını aşmışım. Bu nedenle bana hemen ilacı verdiler. İkinci olay ise diş hekiminde yaşandı. Kalp ritmimi etkilediği için sakinleştirici ilaç kullanmıyorum. Ancak dişlerimi yaptırmam gerekiyordu ve 27 dişime müdahale edilecekti. Diş hekiminden ilaç kullanmamasını istemedim. Ağrı oluyordu ama dayandım. Diş hekimim, 3 saat sonra bana “Ben sizin gibi bir olayı hiç yaşamadım” dedi. Şunu söylemek istiyorum ağrı eşiğim yüksek diyerek, kendinize bu tarz zorlamaları yapmayın. Ben bunları denedim ama hiç tavsiye etmiyorum. Gereken ne ise yapılması lazım. Bu gereken de bilgiyle gelmeli, bilgi çerçevesinde yapılmalı.

ÖNERİLER
Orhan Gencebay, bedensel ve ruhsal dengeyi çok iyi bir araya getiren birisi. Biliyoruz ki, sağlığımız için ruhsal ve bedensel dengenin bir uyum halinde olması inanılmaz önemli. Geçmişte 30 bardağa yakın çay içtiğini belirtmişti. Çay miktarını azaltmış olması çok sevindirici. Kahvesini de şekersiz içerse çok daha güzel olur. Ancak 3 bardak içiyor olması, onu çok da olumsuz etkilemiyor. Sabahları bal yemesi bizim de çok sevdiğimiz ve önerdiğimiz desteklerden. Ancak balı da aşırıya kaçmadan tüketmesini öneriyorum. Spor yapmaya devam ediyor olması çok önemli. Ancak özellikle ruhun ve bedenin beslenmesinde müziği çok fazla ön plana almış durumda. Orhan Gencebay’ın daha sık sağlık kontrollerinden geçmesi ve sağlığını korumak anlamında vücut detoksuna önem vermesi sağlanabilir. Özellikle düzenli terapilerle kontrollerini yıllık olarak yaptırması ve buna göre de eksik olan vitamin ve mineral takviyelerinin planlanmasını tavsiye ediyorum. Çünkü sağlıklı yaşlanmaya dair desteklerini daha erken dönemde ve düzenli alması, sanatçımızın çok daha uzun yıllar sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olacaktır.

Yazarın Tüm Yazıları