"Başak Dizer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Başak Dizer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Başak Dizer

Kazanan takım bozulmaz

Kim demiş yazın takım elbise giyilmez diye? Onca açılış akşam yemekleri, yaza merhaba partileri ve mezuniyetler varken eliniz mahkûm giyeceksiniz. Ama kalın kumaşların içinde sıcakta pişmek ve eski modeller yüzünden demode görünmek olmaz!

Kumaşını ve rengini doğru seçerseniz yaz aylarında da pekala tiril tiril takım elbise giyebilirsiniz. Bu ilkbahar-yaz sezonu yine takım elbiseye klasik değil, ‘trendy’ diyoruz. Gelin yaz ayları ile birlikte ruhumuzu ve dolaplarımızı siyahlardan, lacivertlerden kurtarıp, takım elbisede yazlık modelle ve renklere bir göz atalım. Ve yaz sezonunda takım elbise seçmenin püf noktalarını okuyalım.


Nerede kullanacaksınız?


Amaç sadece ofiste, önemli toplantılarda kullanmak içinse, ceketi farklı, pantolonu farklı kombinler de yapabilirsiniz. Hem bir ceketle birçok kombin çıkar, hem de tek düze görüntüden uzaklaşırsınız. Ofiste açık gri bir ceket ve mavi pantolon kombini doğru seçim olacaktır.
Takım elbise giymek isterseniz en kolay koton ve keten kumaş ve en doğru renk grinin tonları, mavi ve lacivertin tonları olacaktır. Kahve takım ve bej takımları ofis dışında giyin. Gömlekte açık mavi, beyaz ya da ince çizgililerden şaşmayın.
Eğer gideceğiniz bir düğün ya da davetse, kumaşta hafif parlak koton-saten takım elbiseler çok şık durur. Açık gri, açık mavi, füme, açık lacivert renkler garanti olacaktır. Gömlek seçiminiz her zaman beyazdan yana olsun. Kravat ise takıma göre grinin tonları, gümüş rengi, mavini tonları veya beyaz olabilir.


Alım –satım işleri


Çoklu markalı mağazalar: Yeni başlayanlar için en uygun yer, birden fazla markanın bir arada bulunduğu bu mağazalar olacaktır. Beymen, Brandroom, Harvey Nichols, Debenhams gibi. Birkaç farklı markadan, 3-4 farklı takım denedikten sonra tarzınızı ve beden ölçünüzü tam olarak anlayacaksınız.
Tek markalar: Takım elbisede biraz deneyimli iseniz, tarzını ve kalitesini beğendiğiniz bir erkek markasına gidip oradaki satış danışmanıyla beraber doğru bedeni, kalıpları seçebilirsiniz. Paçayı ve etek boyunu üzerinize göre yaptırın. Tween, Cacharel, Network, Ramsey, Kip,W Collection, Facconable, Avva, Vakko, F&F, Emporio Armani, Hugo Boss, Que gibi.
Özel dikim: Takım elbise erbabı bilir ki en iyi takım elbise diktirilendir. Takım elbisede kalıp çok önemlidir. Ceketin etek boyu, kol boyu ve omuzlarının tam oturması gerekir. Vücut tipinize göre en iyi sonucu özel dikimden alırısınız. Şimdilerde özel dikim oldukça revaçta, çünkü takım elbisede de farklı modeller söz konusu. Sevdiğiniz kumaşları siz seçip, gerisini bedeninize tam oturtacak deneyimli ve profesyonel ellere bırakabilirsiniz. Bildiğiniz ve tavsiye edilen takım elbise terzisi dışında, artık AVM’lerde de yada özel olarak bu servisi veren yerler var. Milimetric, La Misura gibi özel dikim mağazaları.


Hangi takım elbise moda?


*Ceket kol boyları ve paçalar artık kısaldı. Hatta gömleğinizin manşet kısmı ceketinizden 1-2 cm gözükmeli.
*Bu sezon 2 düğmeli ceketler moda. 3 düğme 90’lıların görüntüsünü verir, sizi hantal gösterebilir. Tek düğme, daha dinamik ve fit olması ve iddialı görüntüsü nedeniyle şık takımlarda ve smokinlerde kullanılır.
* Mutlaka ipek ya da keten cep mendili kullanın. Kravat takmasanız bile beyaz gömlekle mendil, şıklık katar.
*Yazın ketenli takım elbiseler en iyisi. Bu sezon çok moda olan gri ve grinin tüm tonlarını keten kumaşta bulabilirsiniz. Dikkat kolay buruşur.
*Kruvaze ceketli takımlar geri geldi. Çizgili, beyaz düğmeli keten bir ceket yada takımınız olsun.

X
YAZARIN DİĞER YAZILARI