Tehlikenin farkında mısınız ?

Haberin Devamı

Ilıca Plajı hızla kirleniyor

Tehlikenin farkında mısınız

PERŞEMBE günü yazdığım “Çeşme Alaçatı’dan ibaret değil” yazıma, adeta e-posta yağdı. Ortak serzeniş şu:

“Ilıca Plajı (henüz deniz olarak değilse bile) sahil şeridi olarak hızla kirleniyor. Her gelen çerini, çöpünü, pisliğini, izmaritini plaja bırakıp gidiyor.”
Yıllardır, dünyanın en güzel plajları arasında yer alan Ilıca Plajı’na özellikle temmuz ve ağustos aylarında, hafta sonu adım atmanın mümkün olmadığını zaten Çeşme’nin yerlileri olarak gayet iyi biliyoruz. Bu, yeni bir şey değil. Beyaz Türklük yaparak (kendimi de ötekileştirerek) “gelmesinler kardeşim” demenin alemi yok. Herkes denize girecek. Üstelik beach’lerden şikayet ediyorsak, halk plajlarını desteklemek zorundayız. Benim meselem ve Çeşme’de yıllardır yaşayanların meselesi başka. Kirletiyoruz. Genci de yaşlısı da okumuşu da hayat okulu mezunu da kadını da erkeği de izmaritlerimizi kuma söndürüyoruz. Pet şişelerimizi ardımızda bırakıyoruz. Daha bin türlü şey. Yüksek sezonda Hafta içi yaklaşık 2 bin, hafta sonu yaklaşık 5 bin kişinin geldiği bir plajın insan eliyle ardında bıraktığı kirlenmeye hangi belediye yetişebilir?
Not: Bundan böyle gözüm üzerinizde, gittiğim her fırsatta, çöp bırakanın izmarit atanın fotoğrafını çekip sosyal medyadan yayınlayacağım (anne ben atarlı oldum).)))

Haberin Devamı

Kaz Dağları’nda çocuklar için: Analı Kuzulu Kampı

Tehlikenin farkında mısınız

İlk önce isme vuruldum. Sonra da web sitesine: www.analikuzulu.com - Kaz Dağları’nda iki çok sevdiğim kampın (Edremit Mehmetalan Köyü’ndeki Hızır Kamp ve Burhaniye’deki Altın Kamp) ev sahipliği yapacağı, 19 Temmuz’da başlayıp birer hafta atlayarak yaz sonuna dek sürecek olan anne-çocuk kampı. En büyük özelliği anneler ve çocuklarının birlikte bir sürü aktivite yapıyor olması, ama annelerin ayrıca dinlenme saatlerinin de olması. Daha ayrıntılı bilgi için (0533 3208924) ve analikuzulu@gmail.com’a müracaat ediniz kuzuların anaları.

Haberin Devamı

Ebru sanatının babası Nedim Sönmez Çeşme’de

Dünyaca ünlü ebru sanatçısı, Ege Üniversitesi Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi Koordinatörü Nedim Sönmez’in, dünyanın pek çok yerinde gerçekleştirdiği atölye çalışmalarının bir benzeri Çeşme’de düzenlenecek olan Ebru Atölyesi etkinliğinde sanatseverlerle buluşacak. Etkinlik boyunca usta sanatçının eserleri Arinnanda Otel’de satışa açık olarak sergilenecek. Atölyeye herkes katılabilir. Çeşme Arinnanda Otel, Kedi Kültür Sanat Merkezi ve Nedim Sönmez’in desteğiyle 8-10 Temmuz arasında düzenlenecek olan Ebru Atölyesi etkinliği çocuklar ve yetişkinler olmak üzere iki ayrı grupta gerçekleştirilecek. Üç gün sürecek olan etkinliğe kaydını yapan sanatseverlere ebru sanatının incelikleri anlatılacak. Ayrıntılı bilgi için: www.kedikultursanat.org

Haberin Devamı

Alaçatı’da Ege’ye aşık bir Ayvalıklı

Tehlikenin farkında mısınız

İki yıldır sürekli ismini duyuyorum Alaçatı Viento Otel’i ve sahibesi Figen Erbaş’ın. Sebebi dillere destan yemekleri ve anaç ev sahibeliği. Anaçlığı, evet. Çünkü, genelde genç çiftlerin, birlikte tatile çıkmış arkadaşların, genç yöneticilerin, mimarların, yazar çizer takımının vs. tercih ettiği bu 26 odalı nefis oteli, bir anne edasıyla yönetiyor bu enteresan kadın. Biraz rengin mi soluk, yorgun mu geldin, hemen papatya çayın önüne geliyor, plajda rüzgarda kalıp üşüttün mü, şıp diye anlıyor. Gece alkollü araba kullanmayın çocuum’dan, kilo almayasınız diye tam buğday unu ile pişirdiği pişilere kadar Alaçatı’da bir efsane haline gelmiş durumda. O kadar güzel yemek yapıyor ki, sırrını öğrenmem uzun sürmüyor. Çünkü, o bir Ayvalıklı! Taze, doğal, Ege’ye ait olmayan hiç bir şeyi mutfağına sokmuyor. Binbir çeşit adını bilmediğim otlardan nefis çaylar ya da salatalar, mezeler yapıyor. Konaklamaya ya da sadece kahvaltıya / akşam yemeğine gitmenizi ve Figen Hanım anaçığıyla tanışmanızı şiddetle öneririm. www.vientoalacati.com

Yazarın Tüm Yazıları