Çiğdem Kacar Selimoğlu ile 5 soru 5 cevap

Çiğdem Kaçar Selimoğlu... Onun tasarladığı çantalar, birer hikâye anlatıyor aslında.

Haberin Devamı

Çiğdem Kacar Selimoğlu ile 5 soru 5 cevapÇantalara geçmeden önce, şu önemli konuya dikkat çekmek isterim.
Bakınız.
Günümüzde koşullarında bir zanaatkar, üç gün boyunca tezgâhta dokuyarak ortaya çıkardığı peştamalin ücretinin neredeyse beş katını, bir günlük bağ-bahçe işlerinden kazanıyor.
Ve maalesef, birçok zanaatkar geleneksel dokumacılık mesleğinden uzaklaşıyor.
Makina üretimiyle oluşan haksız rekabet de buna eklenince, el emeği ürünler alıcı bulmakta zorlanıyor.
Sonuç olarak da kırmızı, sarı, siyah çizgili örtünün geleneksel üretimi yok olmaya yüz tutuyor.
* * *
Sevgili Çiğdem Kaçar Selimoğlu, ‘K’ai&Vrosi’ markası adı altında kara tezgâhta dokunan geleneksel değerimiz ‘Karadeniz peştamalini yaşatmak ve yerel üretimi desteklemek için yola çıkmış bir isim.
Kullanım alanı azalan bu zengin kültür ürünü kumaşı, çantalarda yeniden yorumluyor. Deri ile modern ve kullanışlı parçalarda hayat bulan peştamal, artık şehrin sokaklarında, herkesin üstünde.
“Karadeniz’e bu borcu ödeme zamanı” diyerek bu güzel tasarımları ortaya çıkaran Çiğdem Kaçar Selimoğlu ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Haberin Devamı

1-Üretim aşkı nasıl başladı?
Üreten bir anne-babanın kızı olarak, ortaya yeni bir şeyler çıkarma fikri sanıyorum genlerimde var. Tasarımcıyım diyemem ama hayatta dokunduğum ve gördüğüm her şeyi kendi bakış açım ve estetik algımla yeniden yorumlamayı seviyorum diyebilirim. İtalyan Dili ve Edebiyatı’ndan mezun olduktan sonra İtalya’nın a-plus markalarına üretim ve ihracat yapan tekstil firmalarında çalışırken birebir tasarımcılarla çalışma şansım ve üretim sürecini son aşamaya kadar sıfırdan yönetme fırsatım oldu. Tekstilin zehrini alanlar bilir, ya çok seversiniz ya da tam tersi. İçimde üretme aşkı da olunca ben her zaman bir şeyler üretmeyi seven tarafta oldum.

2-Çanta, kıyafette ne kadar önem taşır?
Çanta, yeri gelir evladınıza ya da sevdiğiniz birine bile bırakabileceğiniz bir miras olabilir. Bu maddi değil manevi bir hazdır, çünkü stilinizin anahtar parçalarından biri de her zaman çantadır. Söz gelimi siluetinizin tamamlayıcısı olan çantalar sıradan olan bir kıyafetin dilini bambaşka bir şekilde değiştirme gücüne sahiptir. Farklı dokular ve malzemelerden oluşan ezber bozan çantalar takıp göze çarpmayı da tercih edebilirsiniz ya da klasik bir modelle yine tarzınızı yansıtabilirsiniz. Seçim sizin.

Haberin Devamı

Çiğdem Kacar Selimoğlu ile 5 soru 5 cevap3-Çanta tasarlarken nelerden ilham alıyorsunuz?
Marka ruhu olarak çıkış noktamız güçlü Karadeniz kadınının adeta sembolü olan ve günlük hayatında çayını, fındığını toplarken başından ya da belinden eksik etmediği peştemal oldu. Amacımız ise peştemalin orijinal haline sadık kalarak, zanaatkarlarını ayakta tutmak amacıyla elde dokunmuş halini kullanıp, şehir hayatını yaşayan kozmopolit kadının kolunda görmekti. Kısaca diyebiliriz ki K’ai&Vrosi köklerine oldukça bağlı bir marka ve ilhamını Karadeniz kadının gücünden alıyor.

4- Şıklık mı? Stil mi?
Hiç düşünmeden stil. Bir mağaza vitrininde gördüğünüz bir kombini birebir giyip şık olabilirsiniz ama içinde ruhunuza ait bir şey yoksa asla stilinizi yansıtmış olmazsınız.

Haberin Devamı

5-Bu yaz nasıl çantalara yatırım yapalım?
Dev kemer tokaları, akrilik gibi aksesuarların ve farklı materyallerin ön plana çıktığı bu sezon farklı formda çantaları bol bol göreceğiz. Bunun yanı sıra geçtiğimiz senelerde olduğu gibi bel çantaları yine revaçta. Yazın olmazsa olmazı hasır çantalar ise yalnızca plajda değil romantik şehir kadınlarının da eşlik etmeye devam edecek. Sürdürülebilirliği ve yerli üretimi destekleyecek elde yapılan her türlü ürünü keşfetmekten kaçınmayın. Ucuza aldığınızı düşündüğünüz bir çantayı bir sezon takabilirsiniz ancak kaliteli bir ürün aldığınızda bir ömür sizi yansıtacak bir parçaya sahip olmuş olursunuz.

AYSUN KABA’YA SORUN

Haberin Devamı

SORU: Minyon birisiyim. Kıyafetlerim kadar çantalarım da en sevdiklerimden. Büyük çantalar ilgi odağım ama çevremde küçük çanta kullanmamı söylüyorlar. Bir de küpe olarak büyük küpeler tercih edebilir miyim?
Aysel SOMUNCU

CEVAP: Sevgili Aysel Hanım... Kesinlikle doğru bir seçim. Stili olan minyon kadınlara her zaman büyük çantalar, büyük küpeler çok yakıştırıyorum. Özellikle kafalarına eşarptan bandanalar, büyük güneş gözlükleri derim.

Yazarın Tüm Yazıları