Ayşegül Domaniç Yelçe
Ayşegül Domaniç Yelçe
Ayşegül Domaniç YelçeYazarın Tüm Yazıları

“Sesim Elim”

Merhabalar sevgili okurlar.

 

Haberin Devamı

Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de en az 8,5 milyon engelli birey yaşıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ nın 2017 yılı verilerine göre bunun 1,5 milyonu işitme engelli. İşitme engellilerin çoğu kendi aralarında işaret diliyle konuşabiliyor, ancak ne yazık ki çevrelerinin onlarla iletişimleri yok denecek kadar az. Ve işitmeyenler işitenler ile de doğru iletişim kurabilmek istiyorlar.  

Bu ihtiyacı dikkate alan iki sivil toplum kuruluşumuz bir araya gelerek, işitme engellilerle doğru iletişim kurmayı sağlayan bir mobil uygulama geliştirdiler. Ücretsiz olarak cep telefonuna indirilebilecek bu uygulama sayesinde isteyen herkesin Türk İşaret Dilini öğrenerek işitme engellilerle iletişime geçebilmesi mümkün olacak.  

Haberin Devamı

Türkiye’deki engellilere ve bütün dezavantajlı gruplara yönelik “Engellilik” olgusuna alternatif çözümler öneren, yenilikçi ve sürdürülebilir projeler üreterek “Engelsiz Türkiye” ye doğru giden yolda üzerine düşen görevleri yerine getirmek üzere kurulmuş bulunan Alternatif Yaşam Derneği (AYDER). “Sesim Elim” adlı bu projenin paydaşlarından biri. Diğer paydaş ise Türk Tuborg çalışanları tarafından hayata geçirilen “%100 Gönüllüyüz” Platformu. Platformun amacı; toplumsal duyarlılıkla hayata geçirilen tüm gönüllülük faaliyetlerini, %100 fırsat eşitliğini gözeterek, hukuki kurallar çerçevesinde gerçekleştirmek ve çalışanlardan oluşan gönüllü sayısını arttırarak daha çok kişiye ulaşmak. Hem IOS hem de android işlemciye sahip akıllı telefonların kendi app store’larından ücretsiz olarak indirilebilen “Sesim Elim” uygulamasında; harflerin ve kelimelerin videolu anlatıldığı işaret dili sözlüğü, örnek diyalogların yer aldığı videolar ve verilen eğitimlerin sağlanması niteliğindeki deneme sınavları bulunuyor. Bugüne dek Türk İşaret Dili alanında yapılmış en geniş kapsamlı uygulama olan “Sesim Elim” de, yaklaşık 8000 kelime ve pratik konuşma diyaloğu yer alıyor. 

 AYDER tarafından gerçekleştirilen ve Türk Tuborg desteği ile hayata geçirilen “Sesim Elim” uygulaması, iki yıl süren hummalı bir çalışma sonucunda ortaya çıkmış bulunuyor. Türk Tuborg CEO'su Damla Birol, “Projemizin adını ‘Sesim Elim’ koyduk. Çünkü bu uygulama ile gerçekten de ‘ellerimiz sesimiz’ olacak.” diyor. Birol, bu uygulama ile işiten ve işitmeyen dünyalar arasındaki engeli biraz olsun azaltacaklarına ve doğru iletişim kurmaya ihtiyaç duyan 1,5 milyon kişinin hayatında önemli bir fark yaratacaklarına gönülden inanıyor. Ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’ nın en önemlilerinden biri olan “Eşitsizlikleri Ortadan Kaldırma” konusunda bir engeli daha aşabilmiş olmalarının, yapılan çalışmanın önemini gösterdiğini söylüyor.  

Haberin Devamı

Türk Tuborg tarafından desteklenen “%100 Gönüllüyüz” Platformu ile Alternatif Yaşam Derneği tarafından geliştirilen “Sesim Elim” adlı ücretsiz aplikasyon, işiten ve işitmeyenler

arasındaki iletişim köprüsü olacak. Bu aplikasyonu ben de telefonuma indirerek kullanmayı deneyeceğim. Ancak ne kadar başarılı olabilirim, bilemiyorum. Zira kollarımı yukarıya doğru kaldıramıyorum. Başarabilirsem çok sevineceğim. Çünkü benim de işitme engelli bir akrabam var. Çocukluğumuz birlikte geçti ve hiçbir zaman doğru iletişim kuramadık. Bu uygulamayı kullanmayı başarabilirsem, belki bundan sonra birbirimizi daha iyi anlayabiliriz.

 Engellerimizi hissettirmeyecek engelsiz bir yaşam dileği ile…

Yazarın Tüm Yazıları