Ayşe'nin iyi yaşam kuralları

Günümüzün sağlıkla ilgili tüm sorunları aslında beslenme ve hayat tarzımızdan kaynaklı.

İnsanlar hastalandıkça hastanelere ve ilaçlara sarılıyor ancak, ilaçlar, operasyonlar ve gıda takviyeleri dışında günümüzün tıp ve ecza dünyası bize fazlaca bir şey veremiyor. Gerçekten besleyiciliği olan canlı gıdalarla beslenmek, iyi su içmek, kaliteli bir uyku uyumak ve stresle baş etmeyi öğrenerek daha dengeli bir duygusal yapıya sahip olmak gibi gerçekten basit şeyler pek anlatılmıyor. Kendimizi tam anlamıyla sağlıklı hale getirmek ve öyle kalabilmek gerçekten bazen zorlayıcı. Gün içerisinde sokakta veya bir mağazada iken bana gelip, ‘bende sağlıklı olmak istiyorum, ancak yapamıyorum, ne yapmalıyım ‘ diye soran pek çok insan var çevremde. Bugünlerde bunu düşünüyordum. Bu kişilere ne cevap veriyorum biliyor musunuz? Sağlıklı olmadığını düşünerek başlayabilirsin.


Peki nasıl?

Yapacağımız ise basit..


Ayşenin İyi Yaşam Kuralları


Kararlı Ol: Kendini Sağlıklı Bir İnsan Olarak gör ve tanımla. Umarım sağlıklı olurum, sağlıklı olmak istiyorum yerine sağlıklıyım terimini getir. Senin için sağlıklı olmak ne demektir, öncelikle bunu bir netleştirin. Senin için olanla başkları için olan aynı değildir. Hayatına, kapasitene ve şu anki durumuna bağlı olarak net ol. Mesela benim sabah 08.00’de bitirdiğim 8 KM’lik sabah koşumun ardından zencefil çayımı içtiğim instagram fotoğrafım değil. Sağlığın ne olduğunu netleştir. ‘Hareket etmem gerektiğinde, üşenmeden spora gidiyorum. Sabahları beni iyi hissettirecek ve iyi enerji verecek gerçek gıdaları yiyorum. Susadığımda sadece su içiyorum’ gibi olumlamaları hayatına soktuğunda, seçimlerinin etkilerine inanamayacaksın.


Olmazsa Olmazlarını Netleşir!
Sağlıklı yaşam için nelere ihtiyacın olduğunu netleştirdiğine göre, hayatında neler olmazsa olmaz netleştir ve uygula. Mesela haftada 3 gün mutlaka spor yapacağım, ya da asla ekmek ve benzeri şeyleri yemeyeceğim, proteinsiz beslenmeyeceğim benim olmazsa olmazlarım. Bu kurallarını alışkanlık haline getirmen iyi yaşamın kapılarını açacak.


Kendini Olduğun Gibi Kabul Et. Olmak istediğin kişi ve yaşamak istediğin hayat tarzını netleştirdiğinde, işin sadece alışkanlıklarını kazandırmak olacak. Bu nedenle, adımların küçük olabilir, ama uzun vadede kendine verdiğin sözü ve kazandırmak istedğin alışkanlıkları unutmadığın sürece sorun yok. Şu anda detoksunun 3. Gününde belki baş ağrıları ile kıvranıyor, açlıktan miden gurulduyor, spordan sonra kaslarını kaldıramıyorsun. Hiç biri sorun değil, sen bu yolda fedakarlık ve azimle devam edeceksin. Beğendiğin giysinin içinde harika görünmek hedefin. Bu yüzden kendini hırpalama, sürece güven.


Mütevazi Kahramanlar, Süper Besinler..


Süper besin çılgınlığı bitecek gibi durmuyor. Sağlık açısından sayısız yararı olan süper besinler, kilo vermenizi de destekliyor. Kilo vermenize yardımcı olacak süper besinler nelerdir aşağıda listeledim. Tabi ki bu gıdaları, uygun bir beslenme ve hareket düzeni ile beraber yemeniz önemlidir.


1-) Badem


Badem, temel besleyici maddelerle dolu olduğu bilinen sağlıklı gıdalardan biri. Eskiden, yağlı oldukları için bademden uzak durulurdu. Fakat daha sonra kanıtlandı ki, bademin içerdiği yağ, aslında vücut için faydalı. E ve B vitamini, lif ve çoklu doymamış yağ asidi açısından da zengin.


Badem, tokluk hissinin uzun sürmesini sağlar. Meşhur taş devri diyetinde bulunur ve gün boyunca atıştırmanız için de idealdir. Yalnız bademli dondurma sayılmaz, aklınızda olsun.


2-) Acı Arnavut biberi


Acı baharatlar herkesin harcı olmayabilir ama kilo vermeye yardımcı olurlar. Arnavut biberinin içinde kapsaisin bulunur. Kapsaisin, biberlere acılığını veren ve kilo vermeye katkıda bulunan maddedir. Bu bileşen, çeşitli aktiviteler esnasında vücudun daha fazla kalori yakmasını sağlayacak şekilde metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca terlemeye, dolayısıyla toksinlerin vücuttan atılmasına sebep olur.


Yemeklerinize biraz acı Arnavut biberi eklemek, midedeki kan akışını hızlandırır ve daha fazla besleyici maddenin emilmesini sağlayarak yemeklerin sindirilmesine yardımcı olur.


3-) Chia


Chia, faydalı özellikleri Aztekler tarafından keşfedilen bir mahsul. Güç veren bir besin olan chia, eskiden, uzun yolculukları boyunca dayanıklılıkları artsın diye ulaklar tarafından kullanılırdı. Bu tohumlar çok küçük olsa da, bol bol omega-3, protein ve lif içerirler. Belirgin bir tatları olmadığı için de, istediğiniz her türlü yemeğin içine ekleyebilirsiniz. Buna enerji içecekleri, soslar ve kahvaltılık gevrekler de dahil.


Chia tohumu lif açısından zengin olduğu için, uzun süre tok kalmanızı sağlar. Diğer yiyeceklere karıştırıp yediğinizde, sindirimi de yavaşlatmış olursunuz. Ayrıca omega-3 bileşenlerine sahip olduğu için, kas gelişimini destekler. Chia tohumlarını, genelde hamur işlerinde yumurtanın yerine kullanılan, toz haline getirilmiş şekilde de bulabilirsiniz.


4-) Avokado


Kilo verme çabanızda işinize en çok yarayacak gıdalardan biri de, avokadodur. Oldukça yağlı olmasına rağmen, bunlar sağlıklı yağlardır ve açlığı azaltarak, besinlerin emilimine yardımcı olur.


Lif, C ve B vitamini, amino asit, karbonhidrat ve magnezyum açısından zengindir. Kalorili olduğu için, kilo vermeye yardımcı ve genel sağlığınıza faydalı olması açısından, günde yarım avokado tüketilmesi tavsiye edilir.


5-) Yeşil maça çayı


Maça çayı, enerji ve zihinsel olarak uyanıklığı artıran amino asitler ve diğer başka bileşenler içerir. Eskiden Japon samuraylar tarafından çok tüketilen bu çay, görünüşe göre bilinen en eski enerji içeceği.


Yeşil maça çayının tadı, diğer çaylardan çok daha farklıdır çünkü içilen kısım, yaprağın bütünüdür. Antioksidan ve güçlü EGCG (epigallokateşin gallat) açısından oldukça zengindir. Maça, sakinleşmenizi sağlar, kolesterolünüzü düşürür ve hastalıkları önler.


6-) Hindistan cevizi yağı


Hindistan cevizi yağı, sağlıklı yağlar içerir. Yağ asitleri, metabolizma için oldukça sağlıklıdır ve dinleniyor olsanız bile kalori yakmanıza yardımcı olurlar. Hindistan cevizi yağı, enerjinizi artırır ve yemek pişirmede kullandığınız diğer yağların yerine kullanabileceğiniz en iyi alternatiftir.


7-) Greyfurt


Greyfurtun yağlarla mücadele ettiği bilinen bir durum. Yemeklerden önce yarım greyfurt yemek, kilo vermeye yardımcı olur. Sadece 39 kalori içerir. Ayrıca liminoid ve likofen formundaki, kanserle savaşan bileşenler içerir. Hem görünüşü hem tadı harika olduğu için greyfurtu beslenme alışkanlığınıza sokmanız zor değil.


8-) Sardalya


Omega-3, kalbi, kanı, beyni ve neredeyse her şeyi destekleyen bir bileşen. Spor salonundan çıkmayanlar içi, omega-3’ün en iyi özelliği, kilo vermeye yardımcı olma kapasitesinde yatar. Bu bileşeni taze sardalyadan almaktan daha sağlıklı bir yol düşünemiyoruz.


Sardalya, sizi tok tutan ve metabolizmayı uyaran proteinlerle doludur. İçindeki omega-3, kas ağrılarını azaltır, böylece egzersiz yapma sürenizi artırır. Hastalıklardan çabuk toparlanmayı sağlaması, yağ yakması ve kas kaybını yavaşlatması ile de ünlüdür. Eğer sardalya yemek size fazla geliyorsa, destekleyici olarak kullanabilirsiniz.


9-) Yoğurt


Yoğurt, proteinle doludur ve az miktarda şeker içerir. Ekşi krema yerine kullanabilirsiniz; böylece kalori ve yağ tüketiminizi azaltmış olursunuz. Atıştırmalık olarak patates kızartmasına saldırmak yerine, bir kase yoğurt yiyin.


10-) Zeytin yağı


Yüksek kalorili salata sosları yerine zeytin yağı kullanarak, kilo verme çabalarınızı riske atmamış olursunuz. Ayrıca yemeklerde kullandığınız ve muhtemelen kilo yapan sağlıksız diğer yağların yerine, zeytin yağını tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda kalp sağlığı için de faydalıdır.

 

 

 

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle
X

Güç seninle olsun...

Tüm dünyadan Star Wars hayranlarını bir araya getiren “Star Wars Celebration Europe” etkinliği, geçtiğimiz günlerde Londra’da yapıldı. Sinema tarihine damga vuran serinin önemli isimlerini fanlarıyla bir araya getiren etkinliğe Ayşe Tolga da davetliydi. Tolga, izlenimlerini Kelebek okurları için kaleme aldı.

Serinin 1977 yapımı ilk filmi “Yıldız Savaşları: Yeni Bir Umut”u seyrettiğimden beri hayranıyım. Yıldız Savaşları, George Lucas’ın muhteşem vizyonu ile oluşturulmuş bir evren.
“Star Wars” serisi bana göre aslında insan ruhundaki ikiliği anlatan bir felsefe ile görsel olarak tasarlanmış bir evreni anlatır.
Felsefesi ve içeriğiyle aslında bilimkurgu filminden öte şeyleri anlatır, çok derin bir filmdir. Bu nedenle de 1977’den günümüze daha da kuvvetlenerek gelmiştir. Serinin devam filmleri, bilgisayar oyunları, kostümleri, sahne tasarımları, sözleri, müzikleri ve filmin kahramanları ile bir bütündür.
Büyük hayranı olduğumu bildikleri için, United International Pictures’ın Türkiye’den özel davetlisi olarak bir tek bendenizin katıldığı “Star Wars Celebration Europe” ise muhteşemdi... Peki, Yıldız Savaşları Kutlamaları nedir?
Bu 2 veya 3 gün süren, tüm dünyadan Star Wars hayranlarının toplandığı bir etkinlik aslında. İlk kez 1999’da Colorado’da “Star Wars: Episode I – The Phantom Menace”in tanıtımı için başlatılan bu ekinlik o kadar sevilmiş ki tam 11 tane düzenlenmiş.
15-18 Temmuz’da, Londra Excel Kongre Merkezi’nde düzenlenen son etkinlik, kutlamaların Avrupa ayağı idi.
3 günde 10 bin ziyaretçinin gezdiği, paneller, özel gösterimler, söyleşiler, sergiler, etkinliklerle dolu dolu geçen bu etkinlikte harika şeyler gördüm...

Yazının Devamını Oku

Bulaşmasından korkma, İyilik Her Yerde.

Bu pazar ne güzel gün..

Anneler günü. Bana göre, annelik demek bir insanın dünyaya gelmesine vesile olmak ve onun büyütmek değil. Onunda beraber kendini de doğurup, büyümek demek. Evlat kolay yetişmiyor derler di de anlamazdım. Anne olunca anlıyormuş insan. Kızımın doğumundan sonra, dünya üzerinde yaşayan her insanın bir annenin evladı olduğunu anladığımdan beri, her insana derin bir şefkat besler oldum.

 Çevremde bebek sahibi olmak isteyen ne çok arkadaşım var bilseniz. Çok geç yaşta anne oldum, hayatta gerçekleştirmek istediğim önceliklerimden dolayı. Anne olmaya hazırlandım, kendimi hazır hissettiğimde bebek sahibi oldum. 

Hayat hiç birimiz için kolay değil. Hepimizin hayatında zorluklar var. İş hayatımız, sosyal çevremizde dengeleri sağlamayı çalışmak annelikle beraber bazen bizi zorlayabiliyor. Bir de çocuklarımızın hayatındaki zorluklar var, çocuklarımız büyüdükçe yaşadıkları çevreyle sorunlar yaşarken, işte o noktada bizlerin en önemli görevi burada başlıyor. Onları bu zorluklarla baş etmede nasıl yönlendirdiğimiz geleceklerini belirliyor. Şiddetsiz, sağduyulu, şefkatli, erdemli, sevgi dolu ve  her şeye saygılı, özgüvenli ve özdeğer duygusuna sahip çocuklar hedef olmalı.

 Annelik demek, kahraman olmak demek. Annelik demek, hayatta olan ne olursa olsun, yüzünde kocaman bir gülümseme ile evlatlarının karşısına çıkmak demek. Yumuşak ama güçlü, esnek ama kararlı, şefkatli ve disiplinli ama her şeyden önemlisi eğlenceli olmak  demek. Ciddiyet bir çocuğa sunulacak son şey. Çocuklarımız bizim aynamız. Davranışlarımızı, tepkilerimizi kopyalıyorlar. Kendimizle ve  hayatla iletişimimizle onlara kendi hayatlarında kopyalacakları rol kahramanları oluyoruz.

Anne olunca anladım ki,  her zaman elinden gelenin en iyisini yapmalı. Tabi ki hatalarımız olacak, ancak ne olursa olsun, bu hatayı görebilmek, düzeltebilmek ve daha iyisini yapabilmek isteğinde olalım.

Çünkü çocuklarımız bu hayatı nasıl yaşayacaklarını bizlerden kopyalayarak öğrenecekler. Biz çocuklarımızın rehberleriyiz .

Ve, inanın iyi rehberler yanılmayan değil, yanılsa da doğrudan vazgeçmeyen insanlardır.

Anneler üzerine ilk anneler gününde bana gelen hediyenin üstünden yazarını bilmediğim şahane bir hikaye paylaşmak isterim.

Yazının Devamını Oku

Geri dönüşüme destek vermek için neler yapabiliriz?

18-24 Nisan tarihleri arası tüm dünyada Geri Dönüşüm Haftası olarak kutlanıyor.

Nedeni açık, tüketim hızımıza dünyamız yetişemiyor. Giyip attığımız giysilerimiz, evsel ve diğer atıklarımız ile çöp bir gezegen olma yoluna giderken buna bir dur demek için geri dönüşümün önemine dikkat çekmek amaç.

Kendini gerçekten iyi hissetmenin, sağlıklı olmanın, iletişim kurmanın, gelişmenin, topluma faydalı olmanın ve bir çok aradığımız meziyetin en etkin aracı hizmet etmek ise bizde yaşadığımız topluma etki edebilmek için çaba göstermeliyiz.

 

Geri dönüşüme destek vermek için neler yapabiliriz?
Geri dönüşüm evde başlar.
Kağıt, cam ve plastik geri dönüştürülebilir. Kağıt, cam ve plastik atıklar için hazırlayacağınız üç farklı geri dönüşüm kutusunda, ilgili atıkları geçici bir süre biriktirebilir, bağlı bulunduğunuz belediye ile irtibata geçerek kutularınızın toplanmasını isteyebilirsiniz. Belediyeler, atıklarınızın alınması için size genellikle belli bir gün veriyorlar. Bazı belediyelerin geri dönüşüm kumbaralarını ise sokaklarda bulabilirsiniz .
Çocuklarımız bu süreçte bizle çalışmalı, çevre bilincini kazanmalılar. aşılayabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki linkler çok bilgilendirici ve geri dönüşüm firmalarına ve kuruluşlarına ulaşmanızı sağlayacak kaynaklar

Yazının Devamını Oku

Sıkça şu soruyu düşünüyorum şu son günlerde, Nedir bizi insan yapan? 

Tüm dünya fiziksel ve ruhsal olarak, hem dışardan hem içerden bombalarla patlarken ve biz izlerken bunu soruyorum kendime. İnsan nedir?

Doğma hakkına erişip yüzeyine metrekare kapladığımız ve adına dünya dediğimiz bu sahnede yaptıklarımız mıdır? Varoluşumuzu evrene ifade edişlerimiz mi?  Yoksa yapmaya geldiğimiz görevlerimizi hap hatırlamak ve buna göre yaşayabilmek mi?

Biliyorum yazıya böyle başlamam sizi biraz şaşırttı. İyi yaşamın içerisinde sadece sağlıklı bir bedene sahip olmak yok. İyi yaşamın içerisinde duygularımız, düşüncelerimiz ve ruhumuzun da iyi olması var.

Dünyayı ve kendimizi iyileştirmek birinci görevimiz, dünya üstündeki tüm canlıların ise kendilerini iyi hissettikleri, mutlu ve tatmin dolu hayatları yaşadıklarını görmek ve dünya tezahüründeki acıya son vermek hedefimiz. Binlerce yıldır tüm kavgamıza ve şımarıklığımıza rağmen şikâyet etmeden sevecenlikle bizi bağrına basan şu mavi gezegene yarar sağlamak dışında bir misyonu olmayan insanların bir araya gelmesi ve giderek çoğalması tek kişisel motivasyonum.

Dünyamız, buraya asıl geliş amacımızı anladığımızda ve o yolda çalışmaya başladığımızda dengesini bulacak. Bu günlerde hepimiz içimizde ve çevremizde yaşanan kaos ve korku ortamına karşın bu satırları yazmak istedim. Çünkü dengemizi  korumamız ve sakinleşmemiz gerekiyor.

Şimdi, eğer doğmak ile ölmek arasında geçirilen süreye yaşam deniyorsa ve bu okullara gidip, iş sahibi olup, evlenmek ve çocuk sahibi olmak ve bunlarla çerçevelenmiş bir sürecin aralarında yaşanan duygular ve hatıraları kadar mıdır? Yoksa, kendini anlamak, kim olduğunu, yaşam ve geliş amacını hatırlamak ve sonrasında bunun doğrultusunda yaşamak mıdır? Bence budur.  Kim olduğunu bilmek için ise biraz gözleri açmak gerekiyor. Ama içeriye doğru, yani farkındalığa doğru.. Dünya giderek deliriyor. Okuduğum kitaplarda ön görülen ahiretin her boyutta yaşandığına şahit olmak ise benim için en büyük ders.  

 Ders çünkü öğretilerin çoğu bu değil mi? Mevlana’nın ne güzel sözü:

Başına gelenlerden şikayet etme bunlar imtihandır, imtihan dediğin kağıt kalem ile olmaz,  kul kul ile sınanır.  Elmas nasıl ki yontulmadan kusursuz olmazsa insan da acı çekmeden olgunlaşamaz.

 Bazen tüm bunlara kendimi kaptırarak isyan ettiğim, acı çektiğim, şaşırdığım oluyor. Sonrasında ise hatırlamak gerekiyor. Sınava da olduğumuzu hatırlamalı. Şu hayatımızda okuduğumuz kitaplar, öğrendiğimiz öğretiler ne için? Tüm bu kaosa rağmen insan kalabilmek, önce kendimize ve sonra çevremize iyilik verecek sakin limanlar olabilmek için.  Sonra da birlik bilincine gelebilmek için. Tüm zihinsel sınırların ve SEN tanımının bittiği yerde BİZ ve BİR olmanın hissedileceği ruhani birleşme.

Yazının Devamını Oku

Ülkenin tüm karmaşasına rağmen

Merhaba Sevgili Okur;

Ülkenin tüm karmaşasına rağmen doğa muhteşem döngülerine bize rağmen huzurla ve uyumla devam ediyor. Bu aylar bireysel olarak benim de tohumlarını attığım ve meyvelerini sizlerle paylaştığım aylar. Öncelikle sevindirici şeyler de oluyor, kitabım İyilik sende’nin çıkışını ve 7. Baskıya doğru gidişini kutladık.

Ayşe olarak hayatımı yaşarken zorlandığım anlardaki çıkış noktalarımı, şifa sistemleri ve tıp üzerine düşüncelerimi, sağlıktan beslenmeye keşfettiğim ve uyguladığım pratik tariflerimi içeriyor. Gündelik hayatınızda kendiniz ve aileniz için çok faydasını göreceğiniz bilgiler var. Uzunca bir süredir “Ayşe Tolga İyi Yaşam” projemi başlattığım sosyal medya hesaplarımı ve internet sitem üzerinden paylaşımlarımı biliyorsunuz. Bundan önce, klinik aromaterapist ve bütünsel terapi uzmanı olarak çalıştığım on senelik dönemde yaptığım tüm çalışma ve uygulamalarım, sonrasında Türkiye’nin dört bir yanında verdiğim eğitim, seminer ve söyleşilerimde karşılaştığım insanların dönüşümlerine şahitlik etmek bana cesaret verdi, o yüzden bunları sizinle de paylaşmak istedim. Çünkü her ne yaşarsak yaşayalım, dünya ne halde olursa olsun, içimizdeki o tatlı çocuklar hep perilere inanıyor. Bu da bize iyi gelecek tek şey. Kitabımı hepimize şifa olması adına yazdım. Umarım seversiniz.


Artık resmen bahar geldi, en sevdiğim mevsim. Bahar zamanı doğa uyanacak. Üzerine çiçekleri polenleri atacak, gencecik bir anne gibi döl tutacak, meyvelerini sevecenlikle bizlerle paylaşmak için var gücüyle çalışacak. Havalar ısınacak, bitkiler dışında tüm doğa uyanıp dışarıya çıkacak.


Yazının Devamını Oku

Koşan Kadın SendromuBu sendromu duydunuz mu?

Duymadı iseniz şimdi benden duyacaksınız. Koşan Kadın Sendromu benim de bir ara muzdarip olduğum şehirli kadınların yaşadığı bir durum.

Modern çağın ilerlemesiyle birlikte değişen sosyolojik şartlar gereği kadın yani anne evinden ayrılıp iş dünyasına katıldı. Böylece anne, eş, kız, kızkardeş gibi evdeki geleneksel rollerinin dışında bir de işyerinde işçi, çalışan gibi etiketler de edindi. Ancak işyerindeki emeklerinin yanısıra bu geleneksel rollerindeki işlerini de yaparak çalışmaya devam ettiler.

Bu yeni ve çok hızlı hayatın kadınlar üzerinde fiziksel,ruhsal ve duygusal etkileri oldu tabi. Yorgun argın işten dönen kadın evinde akşam yemeğini hazırlama, eşinin istediği gömleğini ütülemek, çocuklarının ev ödevlerine yardım etmek ve onlarla kaliteli vakit geçirmek, bir yandan eşlerine sevgili olarak memnun etmekle koşturmak zorunda kaldılar.  Bunları yaparken kendilerinden o kadar uzaklaştılar ki. Koşmaya başladılar, üstlendikleri görevler arttıkça daha hızlı koşmaya başladılar.

Ta ki dünyadaki yerlerini, kim olduklarını, kendilerinin dünyadaki yerini kaybedene kadar. Bununla da bitmedi. Kim olduklarını kaybedince gerçek duygularını bağlantılarını da kaybettiler.  Kadınlar iyi bir eş, iyi bir çalışan, iyi bir anne olmak adına bütün enerjilerini veriyorlar. Sürekli koşturuyorlar, sürekli daha iyisini yapabilirim hissi ile parçalanıyorlar. İnsanüstü bir enerji çıkıyor ortaya. Uyku düzenleri bozuk, yeterince beslenemeyen biz kadınlar bu enerjiyi nasıl sağlıyoruz peki?

Ayrıca hormon dengeleri de bu hızlı ve seri hayat tarzından etkilenmiş durumda.  İşte burada kortizol ve adrenalin devreye giriyor. Bu hormonlar bizi sürekli tetikte tutarak gün içinde aktif kalmamızı sağlıyorlar. Atalarımızdan bize miras kalan ve hayatta kalmamızı sağlayan –kaç ve kurtul  içgüdümüzü tetikleyen bu hormonlar ise vücutta ne etki yaratıyor? Sürekli olarak adrenalin salgılanan vücut, beyin tarafından ‘tehlikedesin ve enerjiye ihtiyacın var’ olarak algılanarak daha fazla yağ ve şeker ihtiyacı  yaratıyor. Vücudumuz, glikozin ve yağ ihtiyacı duyduğu için bu tarz gıdalara yöneliyor. Bu ise, atalarımız olan mağara  kadınlarının vücut biokimyaları ile günümüz kadının vücut biokimyası arasındaki ciddi farklılıklar doğuruyor. Günümüz kadınının bedeninde, yaşadığı bu hızlı hayatı karşılayacak kalitede besinlerle beslenemediği ve uyumadığı için, vücudunda çok ciddi hasarlar oluşmakta. Aşırı dengesiz kilo almak ve vermek, kilo dengesizliği gibi sorunların yanı sıra, hipertiroid, hormonal sorunlar, şeker, gizli şeker gibi metabolizma rahatsızlıkları da yerini buluyor. Hayatını devam ettirmek için de doğasından uzak şeyler yapıyor bu kadın. Sistemini açmak için güne kafeinle başlamak ve akşam uyuyabilmek yani sistemi kapatmak için içkiye ihtiyaç duyar hale geliyor.  

İşte bu çok fena.. Bu kadın sürekli olarak vücuduna ve varlığına’ Yetemiyorum. Daha iyisini yapabilirim. ‘ mesajını veriyor. Ancak yetemiyor, yetemiyor, yetemiyor. Tükeniyor. Mutsuz oluyor ve devam ediyor. Ancak yapılacak şeyler basit. Her şeyden önce yavaşlamak. Yavaşlamanın ilk kuralı ise, derin nefesler almak ve vermek. Bir de temizlenmek nasıl mı? Aşağıda. 

Yazının Devamını Oku

Kadınım bu dünyada ben de varım

Bugün ne anlamlı bir gün. Bu yazıya  alışkın olduğunuz kadınlar günü yazıları gibi başlamak istemiyorum.Ben kadınlar günü yazısı yazmak da istemiyorum. 

Aslında biraz manifesto olacak, biraz biz kadınlara kendimizi hatırlatacak bir iki satır yazacağım o kadar.Güçlü olduğunu unutmamalısın, tercihlerinin olduğunu da. Seçimlerin ve yolların olduğunu unutmaman gerektiği gibi. Çalışan, üreten, emek veren, doğuran ve çoğaltan olduğunu unutmamanı isterim bugün.  

Esas gücün kırılganlık olduğunu, gücün zorluklara rağmen çözüm bulmak olduğunu. Ve bunların hepsinin de sende olduğunu hatırlamanı birde. Kız kardeşKendi hikayenin kahramanı olduğunu hatırla. Kendi ayaklarına güven, kendi adımlarına güven, kendi rotana ve kendi hikayene güven.

Hayatta sen olabilmek için her şeye sahipsin. Moda, evlilik, din ve sayamadığım pek çok sistem ve sektör tarafından sürekli eksik hissettirildiğini anlayıp bunu bıraktığında, kendi hayatının kahramanı  olacaksın.  Yok edilmez, kırılamaz, küllerinden yeniden doğan ve doğuran sensin. Bugün senin günün kutlu olsun.  

“Dünyadaki her şeyin bir sebebi vardır.Her bitki bir hastalığı tedavi etmek için büyür.Ve her insan bir görevle yaratılmıştır.”
Apaçi Kızılderilileri Atasözü


Yazının Devamını Oku

Ayşe Tolga iyi yaşam

Herkese yeniden taptaze enerjimle ''Merhaba'' diyorum. Bundan böyle sizlerle İyi yaşamı ve iyi yaşama dair her şeyi konuşacağız. Bu köşede zihninizi, ruhunuzu ve bedeninizi iyi hissettirecek iyilik reçetelerimi sizlerle paylaşacağım.

Herkese yeniden taptaze enerjimle ''Merhaba'' diyorum. Bundan böyle sizlerle İyi yaşamı ve iyi yaşama dair her şeyi konuşacağız. 

Bu köşede zihninizi, ruhunuzu ve bedeninizi iyi hissettirecek iyilik reçetelerimi sizlerle paylaşacağım.  

Sene başlamış olabilir ama hala taze, yepyeni bir yıl umutları, fırsatları, kazançları ve sürprizleriyle karşımızda duruyor.

Yazının Devamını Oku

Hastayken spora devam etmeli mi

Spora başlamanızın 5’inci gününde hastalandınız. Şimdi kara kara düşünüyorsunuz; devam etmeli mi, yoksa yatmalı mı?

Sağlıklıyken, vücudumuz spor yaptığımız sırada bizi daha güçlü ve sağlam hale getirmek için çalışır.
Ancak hastayken bağışıklığımız düşüktür ve vücudumuz beklenen tepkiyi veremez. Bu durumda kendinizi dinlemeniz önemli.
Eğer burnunuz akıyorsa, boğazınız hafif yanıyor ve hafif üşümeniz varsa, nezle oluyorsunuz demektir.
Kendinizi çok zorlamadan hafif egzersizlerle bağışıklığınızı kuvvetlendirebilirsiniz.
Temiz havada yürüyün, hafif tempoda bisiklete binin veya yoga yapın.
Hafif ateşiniz varsa, kemikler ve eklemleriniz de ağrıyorsa, işte bu dinlenmeniz gereken durumdur.
İşte yapacaklarınız:

Yazının Devamını Oku