Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Yetiş Ayşe

Yetiş Ayşe’nin kanatsız yardım melekleri iyi ki varsınız.

Sizleri çok seviyorum. Burs, iş, bebeğe mama, yakacak odun kömür, kıyafet.. Herkese koştunuz.. Bütçeniz elverdiğince gönlünüzden ne kopuyorsa hadi benim canlarım, bize uzanan elleri boş bırakmayalım… Hangi konuda yardım istediğinizi (kıyafet ise beden belirterek) aaral@hurriyet.com.tr adresine e-posta olarak gönderin. Yardımda bulunmak isterseniz lütfen yardımcı olacağınız kişinin iletisini, rumuzunu ve yayınlandığı tarihi belirtin. Yazının altına yapılan yorumlardaki yardım talepleri ya da yardımcı olma isteklerine yoğunluktan dolayı dönüşler gecikebiliyor. O yüzden e-posta yolu daha sağlıklıdır.

Çocuğumun doğum gününde anısı olsun istiyorum-Vildan

Çocuğum doğduğundan beri hep onu başkalarının eskisiyle büyüttüm, şimdi 1 yaşına girecek ve ona pasta oyuncak almak istiyorum. Maddi durumumuz çok kötü olduğu için bebekliğine dair bir güzel anısı yok. Doğum gününde güzel küçük de olsa bir anı olsun istiyorum, fotoğraflarını çekmek istiyorum. Masraflar için sadece 100 TL’ye ihtiyacım var fazlasında gözüm yok şükür. Şimdiden Allah razı olsun

CEVAP: Vildan’ı okuyun lütfen. Ben ve asistanım Aslı elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalıştık ancak bir yere kadar yetebiliyoruz ama yine de yayınlıyorum; olur ya birkaç yüz lira yardım etmek isteyen olur…

Sınav ücreti istiyorum-Leyla

Üniversitede öğrenciyim, bu yıl son yılım hiç bir burs desteğim yok. Babam engelli, annem ev hanımı. Maddiyatsızlıktan çok kötü bir öğrencilik hayatı geçirdim. Katılacağım sınavların ücretleri hep 50-70 TL. Şimdiden teşekkür ederim.

Kullanılmış buzdolabı istiyorum-Elif

Yaklaşık 25 yıllık bir buzdolabım vardı, arızalandı. Evimde de zaten eşya namına hiç bir şey yok desem yeridir. Bir gece yüksek voltaj nedeniyle televizyonum ve buzdolabım arızalandı, tamir de olamıyorlarmış. 2 çocuğum var, sütleri yoğurtları, peynirleri bozuluyor dışarıda. Günü birlik yemek yapacak durumda da değiliz, bir tencere yemek 3 veya 4 gün idare ediyoruz. Dolap olmayınca hepsi dışarıda bozuluyor. Acil bir ihtiyaç olarak gözükmeye bilir ama gerçekten çok zor bir durum. Eşim çalıştığı yerden kaç aydır para alamadığı gibi maaşını isteyince işten de kovuldu. Köy yerinde yaşıyoruz, öyle çarşı pazar da yok buralarda, yoğurdu kendim mayalıyorum bir günde ekşiyor. Süt derseniz öyle.. Bize yardım edecek bir hayırsever olursa çok sevineceğiz.

90 yaşındaki babama bakıyorum-Esin

90 yaşında babama bakıyorum. Maddi manevi bitmiş durumdayım. Hasta bezlerine bile yetemiyorum okuyan kızım var. Babamı yalnız bırakamıyorum o yüzden çalışamıyorum. Allah rızası için yardım edin her namazımda duam olursunuz, yaşama sebebim kızım sadece. Çok çaresizim.

Kömür istiyorum-Rumuz: Suspus

Kış bitmek bilmiyor, kömürümüz bitti. Kışı geçirmemiz için 5 torba kömür. Lütfen görenden de duyandan da Allah razı olsun.

10 kardeşiz-Eylem

Ben Hakkari Yüksekova ilçesindenim. Iğdır Üniversitesinde siyaset bilim 3. Sınıfta okuyan engelli bir öğrenciyim. Engelli raporum var. Fazla yürüyemiyorum, en kısa bir mesafede bile arabayla gidiyorum okula. Bu da bana maddi bakımından güçlük veriyor. Biz tek anneden 10 kardeşiz, ben en büyüğüyüm. Babam çiftçi, ben ve diğer üç kardeşim daha üniversite okuyoruz. Diğer kalan kardeşlerim de lise ve ilköğretim okuyorlar. Ailem beni ve diğer kardeşimi okutmakta zorlanıyor. Lütfen bana ve diğer kardeşlerime bir yardım eli gönderin. Maddiyat yüzünden okulu bırakmayı bile düşünüyorum.

Okulumuza kütüphane desteği istiyoruz

Ben Bingöl/Solhan İmam Hatip Ortaokulunda öğretmenim. Okulumuzun kütüphanesi bulunmamaktadır. Öğrencilerimizin faydalanması amacıyla okulumuza kütüphane oluşturmaya çalışıyoruz. Bunun için kitap yardım kampanyası başlattık. Sizlerin de bu kampanyamıza katılmanızı ve oluşturacağımız kütüphanemize kitap göndermenizi cani gönülden arzuluyoruz. Gayret bizden muvaffakiyet Allah'tan. Selam saygı ve sevgilerimizle.

Yanlış şeyler yapmaktan korkuyorum-Ceren

28 yaşındayım, eşimden yeni ayrıldım ve çok zor durumdayım şu an. Çünkü normal bir ayrılık yaşamadım, Mevlalın bana uygun gördüğü bir derdim var, çocuğum olmuyor bu yüzden ayrılmak zorunda kaldım. O kadar kötü durumdayım ki hem maddi sorun hem bunalım hem boşluk… Elim kolum bağlandı resmen. Birçok yerden iş aradım ama eğitim durumum yüzünden iş de bulamıyorum. Önce Rabbim sonra siz ve okurlarınıza güveniyorum Evim kira, faturalarım üst üste binmeye başladı. Ne yapacağımı hiç bilmiyorum, yanlış şeyler yapmaktan çok korkuyorum. Allah rızası yardımcı olun bana. Açılan hiç bir eli geri çevirmedim Rabbim biliyor. Bende size el açtım aman ettim yardımcı olun. Bana ya da bir başkasına yardım eden herkesten de Rabbim razı gelsin.

Engelli bir anneyim-Rumuz: Gülengöz

Benim 4 yaşın da bir oğlum var, sorumsuz bir de eşim! Eve ve bize bakmıyor. Ben engeliyim ve bulunduğum ilçede iş imkânı da yok. Bu yüzden sizlerden ricam, öncelikle oğluma kıyafete ihtiyacım var ve kendime alamıyorum. Bana bu konuda yardım ederseniz çok sevinirim.

KPSS hazırlanıyorum-Yüksel

Ben PDR son sınıf öğrencisiyim. KPSS sınavına ye hazırlanıyorum. Maddi sıkıntı çekiyorum ve sınava birkaç ay kaldı. Alan sınavı için kitaplarımı alamadım. İhtiyaç yayınlarının PDR ÖABT kitaplarına ihtiyacım var. Yardımcı olmayı gönlünden geçiren ya da yardımcı olabilen herkese mutlu günler dilerim.

Bursa ihtiyacım var- Nurhan

Ben Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde hazırlık öğrencisiyim. Bölümüm Uluslararası İlişkiler. Ailem Ankara Gölbaşı'nda yaşıyor. Aylık 450 kira veriyoruz. Babam emekli, aylık 679 TL emekli maaşı alıyor. Spastik engelli bir kardeşim var. Devlet bursu da çıkmadı. Şuan herhangi bir yerden burs almıyorum. Bursa ihtiyacım var.

Masörlük kursu için yardım-Uğurcan

Kocaeli Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda okuyorum. 1000 TL’ye masörlük kursu var ben 600 TL biriktirebildim ve 400 TL açığım var yardımcı olursanız çok mutlu olurum ve inanın para kazanmaya başlayınca geri ödeyeceğim size.

Selahaddin Eyyübi Ortaokulu Taşlıçay-Ağrı

Okulumuz ekim ayında açıldı. Laboratuar oluşturmak için yerimiz var fakat malzememiz yok. Pırıl pırıl parıldayan gözleriyle masumluğun ifadesi sevimli öğrencilerimizin daha iyi şartlarda eğitim-öğretim görmeleri en büyük hakları diye düşünüyorum. Köy çocuğu olanlar bilir. Onlar genelde (istisnalar hariç) dünyaya 1-0 yenik olarak geliyorlar. Çünkü maddi imkânsızlıklar, kalabalık aile, tarlada çalışmaya mecbur bırakılmak, kitapsız büyümek... Okulumuz fiziki açıdan iyi durumda yeni açıldığı için her şey düşünülmüş fakat olanaklarımız kısıtlı. Bu durumu yakından gözlemleyen biri olarak bu yoksunluğu ortadan kaldırmak istiyorum. Umarım sesimizi duyan olur.

İHTİYAÇLARIMIZ:

*Öğrencilerimizin seviyesine uygun(ortaokul düzeyinde)hikaye kitapları,romanlar,okuma kitapları

*Teog Hazırlık Kaynakları

*Kırtasiye Malzemeleri

*Fotokopi Makinesi

*Projeksiyon

*Fen Laborutuvarı Malzemeleri (Ağırlık Takımı ,Elektroskop ,Reosta Üçgen ayak ,Döküm ayak ,Demir U çekirdek ,Manometre,Sifonlu barometre ,Optik ray ,Termometre,Tümsek ve çukur aynalar ,Duvar termometresi ,Terazi ,Elektrik modeli,Alçak gerilim güç kaynağı ,Ampermetre ,Miliampermetre,Voltmetre ,Optik kutu ,Geisler tüpleri,Bisturi Bobin(su ısıtıcısı) ,İndüksiyon bobini ,Basınç iletim aleti ,Kil üçgen,Su terazisi ,Direnç serisi ,Bağlantı kabloları, Basınç iletim aleti ,Şişe tutturucu ,Sarmal yay,Duy ,Eğik düzlem arabası ,Dinamometre ,su çarkı)

X
YAZARIN DİĞER YAZILARI