GeriAygül Aydın Astroloji gerçekten özgür irade ile mi çalışıyor?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Astroloji gerçekten özgür irade ile mi çalışıyor?

Günaydın yıldız savaşçıları;

Bugün de ayrı bir konuya dokunalım istedim. Size eminim bugüne özel katkısı olacağına inanıyorum. Hiçbir duruma ya da konuya sonsuza kadar cevap bulamayacağımızı biliyoruz. Astroloji ise bunların en başında gelen önemli bir sanat. Sizin ruhunuzu, kendinizi ve aklınızı tasarlamaya yardım eden ruhsal bir öğreti.

Astroloji doğduğumuzdaki durumumuzu ve hayatımızın nasıl devam edebileceğini anlatıyor. 

Bununla birlikte, pratikte elde edilebilecek veya elde edilemeyecek bir büyüme potansiyeline sahip olan insanın dünyaya gelişiyle amacını bulmasını açıklıyor. Eğer insanı Dünya’ya ekilen bir tohum olarak sembolize edersek bu tohumun gelişmesi için muhakkak bir irade kullanması lazımdır. Örneğin bu yazıyı yazarken bir irade kullandım. Yazmak ya da yazmamak benim bir seçimimdi. İnsan dünyaya ekilmiş bir tohum ise onun gelişme evresi bir özgür irade süreci olabilir.

Okuduğum bir çok psikoloji kitabında gözlemlediğim bir konu varsa uzmanlar özgür iradeyi “Doğa" ile benzeştiriyorlar.İlginç dimi?

Doğa ile ne alakası olabilir. Sonra karar verdim. Neden ruhumun incindiğini hissettiğimde bir deniz kenarına gittiğimi ya da büyük ağaçlar arasında gezerken ağaca sarılma hissimi en mutsuz zamanlarımda yakaladığımı…

Öncelikle, gençken yaşam deneyimimiz yok ve hayatta kalmak için ebeveynlerimize güvenmek zorunda olduğumuzu biliyoruz. Bu yüzden "bize söyleneni yapıyoruz". Daha sonra ebeveynden uzaklaşmaya başlayıp kendi idrak gücümüzü yakaladığımızda kişisel deneyimlerimiz oluşmaya başlıyor.

İnsanın “Doğa" ile reaksiyona girebilmesi için "Beslenmeyi de" öğrenmesi gerekir.

Bu esas olarak Doğum Haritamızdaki Ay konumunun yeridir. Ay burcunuz sizin beslenme şeklinizi anlatır. Doğum haritanızda Ay burcunuz ne ise bu alan sizin esas olarak bilincinizdir. Ay, sizin kendinize olan inancınızı açıklar.

İradenizi geliştirdikçe (Doğum Haritamızdaki Güneş'in alanıdır), kendimiz için seçimler ve kararlar almaya başlarız.

Yani, farklı yapıldıkları takdirde hayatımızın seyrini ve yönünü değiştirebilecek seçimler ve kararlar alırız. Mesela işimizi değiştirip değiştirmememiz, eve taşınıp taşınmamamız, evlenip evlenmememiz gibi. Bu durum özgür iradedir. Peki kader bunun neresindedir?

Ne kadar çaba gösterdiğin ya da ne kadar hakkaniyetli davranmanla ilişkili olabilir mi?

Farkındaysanız şu ana kadar hiçbir durumu savunur bir ifade kullanmıyorum. Sadece arıyorum. Kavga etmiyorum, var ya da yok fikri umurumda değil. Sadece bunu arıyorum ve bu arama fikri bile beni heyecanlandırıyor.

Tam özgür iradeye sahip değiliz çünkü hala bir insan bedenine sarılmış ruhlarız.

Özgür irade gücü ve bilincin ışığı doğum Haritamızda Güneş'te bulunmaktadır. Örneğin, bir şeyin var olduğunun bilincinde değilsek, onu başarmaya ya da sahiplenmeye çalışmayız.

Çoğunlukla kararlar aldığımıza inanırız, ancak gerçekten çocukluktaki erken dönem psikolojik “programlamamıza” dayanarak karar veririz. Ebeveynlerimizin "ayak izlerini takip etme" eğilimindeyiz ve kırılması zor yaşamanın alışılmış yollarını buluyoruz. Bu, insan türlerinin ve özellikle de genlerimizin hayatta kalmasını sağlayan genel veya biyolojik yaşam- doğum- okul- evlilik- çocuk- ölüm modeliyle kanıtlanmaktadır.

Bazı insanlar tüm yaşamları boyunca bu döngüyü tekrarlamaya devam ederler. 

Astrolojik olarak özgür iradenin gelişimi Güneşimizin yaratıcı yeteneğini geliştirmek anlamına gelir. Gezegensel Güneş Sistemimizdeki Güneş gücün ve yaratıcılığın merkezi olduğu gibi, Doğum Haritasındaki Güneş de öyledir. Güneş'in Doğum Haritamızdaki İşaret, Ev ve Bakış Açılarına göre konumu bize farklı kişisel yaratıcı yetenekler verir.

“Aynı tohumları ekmeye” devam edersek, “aynı hasadı almaya” devam ederiz.

Öldüğümüzde, "yolculuktan" öğrendiklerimiz dışında, giderken yanımıza hiçbir şey almıyoruz. Astrolojiyi bu yüzden bilim noktasına bende koyamıyorum. Bilim adamları aslında hiçbir şey yaratmazlar. Sadece zaten orada olanı keşfederler. Biz burada bir tohumun yaratımına yardımcı oluyoruz. Allah’ın kusursuz yarattığı insanı yine Allah’a yakışır bir şekilde hikayenin sonunda teslim etmek gerekiyor. Onun muhteşem yarattığı insanı en iyi formatıyla hakkıyla ona ulaştırmak.

Becerikli ellerde astroloji, yaşamdaki faydaların ve zorlukların gelgitlerini özetleyebilir. Özgür irade, iyi ya da kötü, kolay ya da zor zamanlara nasıl yaklaşacağımızı seçmemizi sağlar. Bunu nasıl yapacağımız kişisel seçimimizdir, asla astroloji tarafından dikte edilmez!

Bu yüzden özgür irademiz, düşünceleri ve duyguları seçmekte ve onlar gerçekleşene kadar ona bağlı kalmakta yatmaktadır. 

Kendimi nasıl ifade ederim.

Yaşama ışık olmak için geldiğinizi unutmamalısınız. Kendinizi göstermek ve ifade etmek her zaman size iyi hissettirir. Beğenilmek ve dış görünüşünüzün önemi büyüktür. Bakkala bile gidiyorsanız şık ve temiz bir görüntünüz olmalıdır. Güneş’in ısıtıcılığı ile gezdiğinizi unutmayın. Eğer paspal ve kötü bir görüntü ile olursanız Güneş’in karanlık ve soğuk tarafı ile görünürsünüz. Bunu siz değerlendirip kullanacaksınız. Güneş hangi evinizdeyse o alanda ışık olmak için nasıl ilerlemelisiniz. Kendinizi hangi alanda ifade etmek size iyi gelir. Güneş’inizin bulunduğu eve göre değerlendirmeleri yapabilirsiniz.

1. Evdeki Güneş; Görünüşünüzle kendinizi ifade edersiniz:

Davranışlarınız, kişisel endişeleriniz, ilgi alanlarınız ve tarzınız. Kendi İmajınız hayatınızın ana temasıdır, bu yüzden kendinizi yansıtmaya gelince çok dikkatli ve / veya bilinçli olursunuz. 

2. Evdeki Güneş; Sahip olduklarınız ya da sahip olmak istediklerinizle kendinizi ifade edersiniz 

Koruyabileceğiniz, inşa edebileceğiniz veya başarabildiğiniz şeyler (özellikle maddi olarak). Güvenlik hayatınızın ana temasıdır, bu nedenle aşırı derecede sahiplenici, materyalist veya sonsuza dek tatminsiz olabilirsiniz. Bu durumda para kazanma ve harcama kabiliyetinin çok önemli olmasının yanı sıra daha pahalı şeylerden hoşlanma da söz konusudur. Sahip olma isteği mevcuttur ve kendi rahatına düşkünlük olasıdır.

3. Evdeki Güneş; Kendinizi kelimeler, düşünceler, fikirler içinde ifade edebilirsiniz.

İletişim becerileriniz ve kavramları, fikirleri ve insanların davranışlarını anlama yeteneğiniz üstündür. Zihinsel yetenekleriniz ve zekânız temelde kim olduğunuzun bir parçasıdır.İletişim kurma beceriniz ve bilgiyi işleme, yayma yeteneğiniz her şeydir. İlgisizlik tahammül edebildiğiniz bir durum değildir.

4. Evdeki Güneş: Kendini güvende hissettiğinde sadece kendinsin. 

Özel hayatınız, eviniz (gerçek ya da değil) ve kökleriniz sizin asıl mutluluğunuzdur. Kişisel tatmininiz sizlerin olayların temellerini atarken gelir. Nereye ait olduğunuzu bildiğinizde kendinizi eksiksiz hissedersiniz.Mutlu değilseniz hiçbir şeye sahip değilsiniz.

5. Evdeki Güneş: Yeteneklerinizle kendinizi ifade edersiniz. 

Eşsiz nitelikleriniz ve bunları sergileme yeteneğiniz vardır. Kişisel potansiyeliniz için bir çıkışa ihtiyacınız var ve böylece yaratıcı, özgürce kendinizi ifade etmeye çalışıyorsunuz.Asıl kendi varlığınızı böyle ispat edebilirsiniz.

6. Evdeki Güneş: Günlük ne kadar hizmet ettiğiniz ve sorumluluk aldığınızla ifade edersiniz.

Günlük işiniz, meşgul ve üretken olmak, işleri organize etmek ve tamir etmek ve zamanınızı boşa harcamamak. Yararlı ve verimli olmak, başkalarına yardım etmek gibi, kim olduğunuzun bir parçasıdır. 

7. Evdeki Güneş: Kendinizi başka insanlarda bularak ifade edersiniz. 

Ortaklıklarınız ve ilişkileriniz, böylece başkalarının sizin hakkınızda nasıl hissettiğine çok önem verebilirsiniz. Yalnız olmaktan hoşlanmıyorsunuz ve diğer insanlarla birlikteyken hayatın tadını çıkarıyorsunuz. 

8. Evdeki Güneş: Zorlandığınızda yalnızca sizsiniz. 

Deneyimleriniz, keşifleriniz ve en derin arzularınızın yerine getirilmesi, aynı zamanda iç gizli benliğinizdeki kavrayışınız için varsınız. Her şeyi yüzeysel görmek istersiniz ama hayat sizi hep derinleştirir.

9. Evdeki Güneş: Kendinizi inanç / ahlak yoluyla ifade edersiniz.

Farklı, yabancı ve bilinmeyenlerle iletişim kurma arzunuz olarak öğrenmeye olan susuzluğunuz, daha yüksek bilince, gerçeğe ve saf bilgiye ulaşmanıza yardımcı olur.

10. Evdeki Güneş: Tamamlamalarınızla aşırı özdeşleşiyorsunuz. 

Kamusal imajınız, sosyal konumunuz ve tanınırlığınız. Her şeyden önce kişisel tatmin arayışındasınız ve hedeflerinize ulaşmak son derece önemlidir. Statünüz hep önemli olacaktır.

11. Evdeki Güneş: Kendinizi daha büyük nedenlerle buluyorsunuz. 

Sizin bağlantılarınız ve gruplarınız, aynı zamanda bu dünya ve kişisel hayaller için umutlarınız. Benzer düşünen insanlar arasında ilgi alanları / hedefler / idealler açısından kendinizi eksiksiz hissedersiniz, ancak çeşitliliği översiniz ve önyargıdan kaçınma eğilimindesiniz.Topluma hizmet ettiğiniz ve amaçlarınız olduğu sürece güçlüsünüz.

12. Evdeki Güneş: Yalnız veya hayal kurabilirken sadece kendinizsiniz.

İç dünyanızı ifade etmekten korkuyorsunuz, böylece saklanıyorsunuz. Oldukça iç gözsünüz ve iradeniz içe doğru yönlendiriliyor ve kendinizi izole ya da duygusal anlamda pasif hissetmenizi sağlıyorsunuz. Hayatınızı hayal etmeden gerçekleştiremezsiniz. Hayal etmekten asla korkmamalısınız. Hayalleriniz en çok sizin gerçek olabilir. 

Doğum haritanızdaki bu konumu bulmak için herhangi bir astroloji doğum haritası çıkartan siteye girip bulabilirsiniz. Doğum tarihi, doğum saati ve doğum yerinizi bilmeniz bu bilgiye sahip olmanız için yeterli olacaktır. Başarılar...

Mutlu günler dilerim.

X

Hoş geldin Mayıs! Gökyüzünde neler oluyor?

Günaydın yıldız savaşçıları;

Bu ay sizler değerli Doktor Ender Saraç ile birlikte çıkarttığımız “Astroşifa 2021” Ajandamızdan mayıs ayı gündemini paylaşmak istiyorum. 

04 Mayıs Salı saat 05.50’de Merkür, İkizler burcuna geçiyor. Ne istediğini bulabilmek için kendine doğru soruları sorman gerekiyor. Dağılmaman gereken bir dönemdesin! 

09 Mayıs Pazar saat 05.01’de Venüs, İkizler burcuna geçiyor. Başkalarıyla ilişki kurma şeklini geliştirmek için ne tür değişiklikler yapman gerektiğini anlayacaksın. 

11 Mayıs Salı saat 22.00’da Boğa burcunda bir Yeni Ay gerçekleşiyor. İş anlamında yenilikler seni bekliyor. İlişkilerinde de yeniliğe gideceğin bir dönemdesin. 

15 Mayıs Cuma saat 01.37’de Jüpiter, Balık burcuna geçiyor. Senin felsefen nedir? Neye inanıyorsun? Bu rüyaya, yürüdüğün yola ne kadar inanıyorsun? 

20 Mayıs Perşembe 22.37’de Güneş, İkizler burcuna geçiyor. Öğrendiğin her yeni bilgi, her yeni yöntem seni kendinle daha barışık hale getirir ve yaşam hazzını artırır. Bu sebeple hayatta esas olan sürekli öğrenme ve gelişimdir. 

23 Mayıs Pazar saat 12.19’da Satürn, Kova burcunda geri hareketine başlıyor. Hiçbir sırrın sonsuza kadar gizli kalamayacağını unutma! 

26 Mayıs Çarşamba saat 14.12 Yay burcunda bir Dolunay (Ay tutulması) gerçekleşiyor.

Yazının Devamını Oku

Akrep Dolunayı sonrası; “Kapattık kardeşim çabalamıyoruz.”

Günaydın yıldız savaşçıları;

Savaşacak hali kalmayanlar ve artık ben bıktım yıldım diyenler size de günaydın… 

Biliyorsunuz bizim yıldızların kitabında yılmak, bıkmak ya da pes etmek yok. Yeni bir yol bulmak yeniden umut etmek yeniden denemek var. Bu öyle her zaman çok kolay olabilen bir şey değil. Bir an geliyor. Yine mi böyle olacak? Yine mi ben yapacağım? Ya da hep mi böyle gidecek diye soruyoruz. 

Harold Pinter şöyle der: “Fırtına dinip karanlık çöktüğünde ve ay tüm zarafetiyle geceyi aydınlattığında; işte o zaman sadece denizin ve dalgaların ritmi ile baş başa kalır insan. İşte o zaman Tanrı’nın insanoğluna nelerin bahşetmiş olduğunu anlarsın, cennetin ne demek olduğunu anlarsın.” 

Bizlerde belki şu an dinmeyen fırtınanın karanlığı ne düşünmemiz gerektiğini bilmiyoruz. Şu aralar gereğinden fazla birilerini kafanıza takıyor olabilirsiniz. Unutmayın bazı insanlar kötü bir şakadan başka bir şey değil. 

Bazen geçmişte kalanın asla geçmişte kalmadığına inanıyorum. Alay ediyor gibi geliyor sanki benimle birileri…Herkes bir yolunu buluyor sanki…Çaresizlik kötü ve beklemek büyük bir işkence ama yine de bunu hayatımızın bir noktasında hep yapacağız. Gün ışıdı, kaygılarımız kocaman… 17 Gün sonunda güllük gülistanlık mı çıkacağız bu savaştan? 

Bir yanılgımız var. Sadece kendimizin anıları var sanıyoruz. Her insanın bir anısı olduğunu unutuyoruz. Anılardan yapılıyoruz. Hele ki insan yaşlandıkça o anılar kutusuna çok fena düşüyor. Başında bir şey anlamıyorsunuz ama sonrasında bir şey oluyor ve o anılar kutusu elinizde patlıyor. Ne çok şey anı oldu. Çilekler eski çilek değil, karpuz eskisi gibi kokmuyor, sokakta bir çocuk eskisi gibi ip atlayamıyor, Dedeyle içilen günün kahvesi ya da günün sütü yok artık. İnsanlar zenginlikle yoksulluğun arasındaki şeyin sadece para olduğunu sanıyorlar. Hâlbuki ne yoksul zenginler var unutuyorlar.

Eskide özledikleriniz, sevdikleriniz artık geride kalmak zorunda olanlar…

Yüreğimden söküp atamadıklarım ama böyle yaşaması da hiç kolay olmayanlar….

Yazının Devamını Oku

Dolunay Sabahı! ufak bir kıvılcım yangın için yeterli olabilir

Günaydın yıldız savaşçıları... Bugün sabah 6:34’te malum önemli dolunayımız gerçekleşti. Önemli ve zaten kaos içeren olayları hayatımıza çeken bir dolunay olduğu aşikar. Fantastik bir aydınlanma,3K Kuralını sizlere bu dolunay tavsiye ediyorum.

3K KURALI NEDİR? 

KONUŞMA

KARIŞMA

KINAMA 

Bakın bu üçü çok önemli ve bu akrep dolunayında bu üçünü mutlaka uygulamayı tercih edin. 

AKREP DOLUNAYI VE AKREP BURCU ÜLKEM TAM KAPANMA! 

Türkiye Akrep burcu bir ülke ve tam ülkemizi etkileyecek dolunayı aldık. Bu önce ABD’nin yaptığı açıklamalarla başladı ve bizi yeni bir uyanışa doğru sürüklüyor. Kendi içimizde şu an tam kapanmaya giriyoruz. 17 Mayıs tam kapanmanın bittiği zaman olarak açıklandı. Bilin bakalım gökyüzünde o tarihte ne gibi bir aksiyon var? 

Jüpiter burç değiştirip balık burcuna geçiş yapıyor.

Yazının Devamını Oku

Dolunaya doğru… İnsanı açlık değil, alıştığı tokluk öldürür.

Günaydın yıldız savaşçıları;

Önemli ve değişim dolu hatta sürprizlerle dolu bir haftaya başlıyoruz. Hiçbir şey şu an gerçekleşmiyor ya da bu hafta birdenbire olmayacak. Bir şeyler olacak ama kiminiz bunun farkında olacakken kiminiz farkında olmayacak. Bu yolculuk uzun süren bir yolculuk. Bu dönem başlayan şeyler hayatınızın gerçek yönleri ile tanıştığınız ve bunu kabul etmek zorunda olduğunuzu gördüğünüz zamanlardır. 

Şu sıralar bir şeyi bulmak için çaba sarf ediyoruz ama bulmak için önce anlamak gerekir. Sonra onu istemek gereklidir. Eğer istediğimiz şeyi anlamıyorsak nereye gidersek gidelim aradığımızı asla bulamayız. Hep bir boşluk hep bir hüsrandır. 

İnsan kendi dışında olan dünyaya bakmak ve anlamakla mükellef olduğu kadar, kendi içine de bakmak ve anlamakla mükelleftir. Bu dünyaya öylesine tesadüfen genel canlılar olduğumuzu mu düşünüyorsunuz? 

Ya da kendinizi gerçekten öylesine bu dünyaya geldiğinizi ve gideceksiniz mi sanıyorsunuz? 

Tabiata baktığınızda her şey muhteşem bir denge içinde ilerler. Bizde o dengenin içinde minik bir parçayız. Ancak yaşadığımız dış sorunlar bizi öyle bir gerçek olayın boyutundan çıkartır ki ne olduğunu anlamayız. Aldatılmak, aldatmak, para korkusu, işten istifa etmek, isten kovulmak, terkedilmek, yalnız kalmak vs. derken ne muhteşem bir parçanın içinde olduğumuzu göremeyiz. Çünkü kendi dengesini kaybeden bir insanın bir şeyleri anlaması ve araması mümkün değildir. 

İnsan gerçeğinin farkına sadece acı çekerek varabiliyor. Gerçeğinin farkında olan insanı kimse kandıramıyor kimse manipüle edemiyor. Dışarda o insan o kadar komik ve acınası görünüyor ki üzülüyorsun. İnsan bir şeyi arama duygusu ile yola çıktığında öyle şeyler yapabiliyor ki…

Ülke değiştiriyor, yeniden üniversite okuyor, hiç yapmadığı bir mesleğin kahramanı oluyor vs…

İşte aradığını bulmak tam anlamıyla budur. Bu belki astroloji ile belki tasavvuf ile belki de başka bir şey ile… İnsanın ilk yapacağı şey neyi araması gerektiğini bilmesidir. Bu tamamen başarmasının yarısıdır. Bunu başarmak içinde kendinize dönmeli ve kendinize sorular sormalısınız. İnsan genelde anlamadığı şeyi reddederek veya tepki verir. Bu yenilikler söz konusu olduğunda da böyledir. Ama anlamaya başlayınca hayatı değişmeye başlar. 

Yazının Devamını Oku

27 Nisan Akrep dolunayının size etkisi nedir?

Akrep dolunayı! Temelde yatan sorunları fark etmek bir hayal kırıklığı değildir!

27 Nisan saat 06:34 civarlarında Akrep burcunda bir dolunay gerçekleşecek. Normal koşullarda dolunaylar zaten insanın duygularını türbülansa sokan bir gökyüzü işaretiyken üzerine akrep burcu gibi derinliklerin işareti olan bir burçta gerçekleşmesi başlı başına hissetme şiddetini yükseltecek.

Hayatınızın olmasını istediğiniz yol ile şu anki durum arasındaki mesafenin farkına varacaksınız. Çoğu zaman insan bu boşluğu gördüğünde ne yapacağını şaşırır. Çevrelerinden gelen yansıma, onlara ilişkilerinin gerçekçi bir görünümünü gösterir. Güçsüzlük hissi, bir şeylerin olmasını istediğiniz yolla gerçekte oldukları yol arasındaki tutarsızlığın farkındalığından gelir. Güçlendirme, farkına vardıktan sonra işleri başarıyla değiştirme şansına sahip olmanızdır. Akrep zodyak kuralları gereği sonu anlatır. Yani 8. ev temasını verir bize. Korkularınız ve hayatınız boyunca en büyük korktuğunuz şeylerin başınıza gelmesi felsefesini taşır.

Akrepteki dolunay, Güneş'e karşı çıkıyor ve burada Venüs çok etkin rol alıyor. Aynı zamanda gökyüzünde dolunay esnasında Boğa burcu yükseliyor. Bu yüzden bir çoğunuzun meşguliyeti muhtemelen parayla ilgili bir sorun veya bir bağın ihaneti gibi konular olabilir. Eğer mağdur taraftaysanız, kendi güvenlik duygunuzu yeniden kazanmayı belki güvence vermek veya onlara gerçekleri ve rakamları göstermek işe yarayacaktır.

Bu durum sizin hayatınızda nasıl etki sağlar?

Öncelikle yeniden tekrar etmek isterim ki astroloji burçlardan ibaret değildir. Kendinize zaman ayırıp uygun bir siteden doğum tarihiniz, doğum saatiniz veya doğum yerinizi girerek 8.evinizi öğrenip buna göre yorumlar yapabilirsiniz. Örneğin yükselen burcunuz başak burcu. Muhtemelen sizin 8.eviniz zaten Koç burcudur. Ama Mars gezegeniniz 8.evde olmak zorunda değildir. Mars’ınız diyelim ki 2.evinizdedir. Sizi ilgilendiren sadece 8.eviniz olacak. Şayet doğum haritanıza ulaştıktan sonra 8.evinizde herhangi bir gezegen bulunuyorsa onun da olduğu kategoriyi okuyabilirsiniz. Eğer hiç gezegen bulunmuyorsa sorun yoktur.

8. ev sakladığımız ve başkalarının görmesini istemediğimiz her şeydir. Güvensiz yerimiz, korkularımız, şüphelerimiz ve derin yaralarımızdır.

Yazının Devamını Oku

Dolunaya ilerliyoruz: İçdünyanız için zaman ayırın

Günaydın yıldız savaşçıları;

Hayatı ne kadar anlık yaşıyoruz öyle değil mi? Zaman tüm hızıyla yine akıp geçiyor. 

Bütçe planlaması alanında dünyanın her tarafında kabul edilmiş bir ilke vardır: Diğer faturalar ödenmeden önce, ilk ödemeyi kendinize yaparsınız bu kendinizi bir çeşit alacaklı olarak düşünmektir. 

Finans felsefesinde mantık şudur; Kendi alacağınızı başkalarına yapılacak ödemeler tamamlanana kadar beklettiğiniz taktirde, size hiçbir şey kalmaz. Sonuç olarak siz hep kendi alacağınızı ertelersiniz ve sıra size geldiğinde iş işten geçmiş olur. 

Şimdi bunu kendi iç dünyanızla benzetip kullanabilirsiniz. İç dünyanınız inmek için tüm sorumluluklarınızın ya da işlerinizin bitmesini beklerseniz buna hiçbir zaman eğilemeyeceksiniz. 

*

Bunun için kendinize gerçekten önem verip bir takvim kurun ve deyin ki kendimle şu saate toplantım var. Hiçbir şeyi kabul etmiyorum. O saatte kendimi dinleyeceğim. Bu sanki gerçek bir randevu gibi programınıza dahil olursa işe yarıyor. Bir saat bile erken kalkmanız, fazladan dua etmeniz, fazladan kitap okumanıza ya da neyle fazladan uğraşmak istiyorsanız ona dönüşebiliyor. Bir arkadaşım sadece kendine zaman ayırabilmek maaşının hepsine bebek bakıcısı tutmuştu. 

Herkes ona akıl verdi. Ayrıl işten ve çocuğuna bak diye.

Yazının Devamını Oku

Boğa burcu sezonu açıldı! Huzur, güven ve anlayışın güç kazandığı bir dönem!

Günaydın yıldız savaşçıları; son birkaç aydır çok telaşlı ve koşturmalı bir dönemin içinden çıkıp artık daha dingin ve anlaşılmayı beklediğimiz bir sürece ilerliyoruz. Boğa burcu demek, aşk, sevgi, konfor, para ve huzur temalarını anlatır.

Hayatınızın artık bu kısmında yer almak ve gerçekten kaostan uzaklaşmak istersiniz. Tabi koşullar buna ne kadar izin verirse bu mümkün olacaktır.

Önümüzdeki günler diğer gezegenlerinde Boğa burcuna geçişi ve hafta ortasında Venüs/Uranüs’ün de Boğa burcunda kavuşmasıyla oldukça şaşırtıcı durumları göz önünde bulunduracaksınız.

*Güneş, 19 Nisan'da Boğa burcuna giriş yaparak bize rahatlık ve güvenlik duygusu geliştirmeye izin verecek.

*Merkür, 19 Nisan'da Boğa burcuna geçerek iletişimimizde daha ikna edici ve hiç bilmediğimiz nedenleri öğrendiğimiz bir sürece ilerletecek.

Yazının Devamını Oku

19 Nisan haftası: Yenilmediniz, yenileneceksiniz.

Günaydın yıldız savaşçıları;

İnsanın zihni çok tuhaf bir şekilde hep aynı nakaratta takılıp aynı yeri defalarca düşünebiliyor. Neden?

Neden beni istemedi?

Neden beni seçmedi?

Neden bana gelmedi?

Neden benim başıma geldi?

 

Diye bir sürü soru size türetebilirim.

 

Yazının Devamını Oku

Hayat tıpkı zar oynamak gibi. Tek gerçek, bahtına çıkanla ne oynadığın?

Günaydın yıldız savaşçıları;

Zamanın su gibi akıp geçtiğini her gün yazıyorum. Zaman öyle hızlı akıyor ki…

Geldik cuma gününe…

Cuma Venüs günüdür.

İnsanların sevgiyi, merhameti ve yardımı hatırlaması gereken bir gün.

Bugün çevrenizde mutlaka birilerine gücünüz kadar yardımlarda bulunun. Hem size hem de çevrenizdeki insanlara iyi gelecektir.

Sert konuşmalardan ve umutsuzluktan kaçının.

Yaşam sürprizlerle doludur. Bugün Güneş ve Plüton arasındaki sert açı sizleri biraz engelliyor duygusu verebilir. Duygusal dünyanızda ya da kişisel hayatınızda otorite sağlamaya çalışıyor olabilirsiniz. Bazı olayların gizliliğini öğrenebilir ya da şaşırtıcı konuşmalar içine çekilebilirsiniz. Bunu doğru yönetmeye çalışın. İş hayatınızda şu an her şey istediğiniz yönde gitmiyorsa yeni bir model geliştirin kendinize…

Yeni bir yol,

Yazının Devamını Oku

Koç yeniayı! Asıl soru bana kimin izin vereceği değil, beni kimin durduracağı

Günaydın yıldız savaşçıları;

Bugün koç burcunda bir yeniay gerçekleşti.

Hem bununla birlikte yeniay doğarken Ramazan Ay’ının ilk gününe uyanış sağlayacağız.

Hoş geldin Ramazan ayı diyoruz.

Allah, tekrardan bu aya bizleri birlikte kavuşturdu. Ben hem ramazan ayının ilk girişi hem de yeniay zamanı olması durumuyla “nasibini alma” yeniayı diyorum.

Venüs gezegenin bu kadar etkin olması ve koç burcunda olması bu Ay’ın nasibinizi almak olarak değerlendirebilirsiniz. Bu önünüze gelenlere bu şekilde bir farkındalık katabilirsiniz.

 

Nasip nedir?

 

Yazının Devamını Oku

İstediğin bir şey olursa bir hayır, olmazsa bin hayır ara!

Günaydın yıldız savaşçıları;

Biri bana nasıl cuma gününe geldiğimizi söylesin yahu,

Zaman oldukça şaşırtıcı hızıyla geçip gitmiyor mu?

 

Bıkmışlık ile sıkışmışlığın arasında bir yerlerde yaşamaya çalışıyoruz. Nereden bakarsan bak, denizden çıkarılıp toprağa atılmış çırpınan balık gibi hissediyorsunuz. Nereden bakarsanız bakın ipi kopmuş uçurtma gibi görüyorsunuz, nereden bakarsanız bakın yönünü bulamayan bir kuş gibisiniz…

 

Fazla düşünüp akıl sınırlarını zorlamayı sevmeyen insanoğlu gündelik dünya işleriyle kendini oyalayarak bir şekilde vadesini doldurup gitmeyi düşünüyor. Kimi vadeyi doldurmadan bile bunu düşünebiliyor ama sırf anlamsız diye çoğu insan ölmeyi seçmez çünkü o daha büyük bilinmezlik…Farkındaysak hiçbir şeyi bilmiyoruz. Bilmek istediğimiz ve tatmak istediğimiz tek bir duygu var o da “sevmek” …

 

Dün bir okuyucumdan mail aldım. Kendisinin izniyle duygularını paylaşıyorum. Bu hisler aslında hepimizin başka alanlarında sahip olduğu şeyler ama yine de zaman ayırıp kendiyle bir savaş vermiş ve bana mektup yazmış. Sorguluyor ve düşünüyor. Belki yanlış düşünüyor belki yanlış sorguluyor belki de doğru…

Yazının Devamını Oku

Hayal gücümüzün yerini dayanma gücümüz aldı!

Günaydın yıldız savaşçıları;

Bu sabah hava puslu, sisli ve yağmurlu…

Kiminiz çok sever kiminiz hiç…

Bugün tropikal desenli bir maske takarak güne başladım. Kız kardeşim beni gördü ve gülmeye başladı.

Abla, hayata nasıl tutunmaya çalıştığını anlıyorum diye.

Sonra ikimizde gülme krizine girdik.

Hayattan bezmiş ve nereye gittiğini bilmeyen ruh halimizle kuyruğu da dik tutmaya çalışan tavrımıza benim rengarenk tropikal görünümlü maskem bir değişim kattı.

En azından başardık…

Sonra clubhouse rutin yol sohbetimizi açtık.

Yazının Devamını Oku