GeriArda Sayıner Super Bowl heyecanı başlıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Super Bowl heyecanı başlıyor

Pandemiye rağmen 7 Şubat Pazar günü düzenlenecek olan Amerikan Futbol Ligi şampiyonluk maçı Super Bowl’a dair detaylar gelmeye başladı. İşte dünyada en çok izlenen spor etkinliğine dair son gelişmeler...

Super Bowl heyecanı başlıyor

İlkler yaşanacak
Bu yıl 55’incisi Florida’nın Tampa şehrinde Tampa Bay Buccaneers ile Kansas City Chiefs takımları arasında düzenlenecek Super Bowl’un tarihinde bir ilk gerçekleşecek.
Her yıl tüm dünyadan milyonların izlediği müsabaka, ilk kez final maçını oynayacak takımlardan birinin kendi sahasında gerçekleşecek. Kaliforniya dışında oynandığı pek nadir görülen final oyununun Florida eyaletine taşınma sebebi ise Los Angeles’taki stadyumun bakım ve inşa süreçlerinin tamamlanamamış olması.
Bu yıl yaşanacak bir diğer ilk ise reklamlara dair.
Super Bowl’un o merakla beklenen yaratıcı reklam kuşağı içinde 20 yıl sonra ilk kez ne Pepsi ne de Coca-Cola yer alacak.
Super Bowl heyecanı başlıyor

Limon yılı
Super Bowl reklamlarının bir kısmı YouTube’da dönmeye başladı.
Açıkçası en yaratıcı bulduğum reklam, bir limonata markasına ait.
Amerikan reklam kültüründe limon, bizdeki çürük elmayla aynı anlama geliyor. Yani kötüyü, bozulmuşu, eskimişi temsil ediyor.
Bu limonata markası da 2020 yılını limon yılı ilan eden bir reklam hazırlamış.
2020’ye girilen yeni yıl akşamı dahil her gün gökyüzünden limon yağan bir reklam filmi çekerek pandeminin yarattığı problemlere atıfta bulunmuş. Mahvolan bir düğün günü gibi ilginç sahneler var.
Reklamın sonunda verilen mesaj ise yine Amerikan kültüründe meşhur bir deyim olan “Eğer hayat sana limon veriyorsa, limonata yap” gibi düşündürücü bir cümle.
Reklam filmi hem ürünü, hem yerel kültürü hem de mevcut gündemi bir güzel harmanlamış.
Tam da uzun zamandır görmeyi özlediğimiz reklamlar gibi.

Reklam fiyatları düştü
Super Bowl’a geçmişte Türk Hava Yolları’nın da reklam verdiğini görmüştük. Hatta Hamdi Ulukaya’nın Chobani yoğurt markası da global firmaların kıyasıya yarıştığı Super Bowl reklam kuşağında yer almıştı.
Bu yıl ise Super Bowl’un geleneksel reklam verenlerinin tamamen çekildiğini göreceğiz. Pandeminin yarattığı gelir kaybı ve markaların bütçelerini daha temkinli harcaması, bu seneki değişimin en büyük sebebi.
Bu durum, bir alt segmentteki markalara yaradı. O yüzden Super Bowl’da bu sene Meksika yemekleri sunan Chipotle gibi Super Bowl’da daha önce hiç görmediğimiz fastfood markalarının reklamlarını seyredeceğiz.
Organizasyonun tüm bu satışlarda zorlandığı ise aşikâr. Geçen yıllarda Super Bowl’un reklam kuşaklarının satışı aylar öncesinden tamamlanırken, bu yıl etkinlikten ancak 3 hafta öncesinde bu durum sağlanabilmiş.

Şov başlasın
Super Bowl heyecanı başlıyor
Super Bowl’da bu yıl sahne alacak yıldız isim, The Weeknd olarak bilinen 3 Grammy ödüllü şarkıcı Abel Makkonen Tesfaye.
Kanadalı sanatçı, gerçek adını kullanmak yerine bir hafta sonu geri dönmemek üzere evi terk ettiği için “hafta sonu” anlamına gelen “The Weekend” ismini tercih ediyor. Fakat aynı isimde Kanada’da bir başka müzik grubu olduğu için sondaki “e” harfini eksilterek “The Weeknd” adını kullanıyor. Super Bowl için göz doldurucu bir sahne performansı hazırlayan sanatçı, tek kelimeyle muhteşem seçim. Etkinliğin biletleri ise pandemiye rağmen halen el yakar durumda. 6 bin 750 dolardan başlayan bilet fiyatları ve pandemi... 65 bin kişilik Raymond James Stadyumu’nun nasıl dolacağı merak konusu.

X

Sanat ve eğitim dünyasında dijital trendler

Pandemi dönemindeki dijital dönüşüm her alanda olduğu gibi sanat ve eğitim dünyasını da etkiledi. İşte dijital dünyanın bu alanlarda karşımıza çıkardığı trendler ve girişimler...

Online eğitim bitmeyecek

Bahçeşehir Kolejleri Genel Müdürü Özlem Dağ, pandeminin eğitim alanındaki etkisini ve geliştirdikleri özel eğitim platformunu anlattı. Dağ, pandemiyle gelişen uzaktan eğitim alanında Türkiye’nin bölgesel bir lider olduğunu belirtti.

Dağ, Türk mühendislerin geliştirdiği See Meet ve Metodbox yazılımlarıyla nitelikli bir uzaktan eğitim platformunu tasarladıklarını söyledi:

“Mevzu sadece anlık eğitim almak değil, bilginin kaynağına ulaşmak. Şu an İngiltere’deki üniversitelerde kullanılmaya başlayan eğitim platformumuzla e-kütüphaneden sanal müze turlarına, öğrencinin psiko-sosyal gelişiminden öğretmenin pedagojik eğitimine kadar birçok modülü entegre bir şekilde barındıran bir yazılım geliştirdik. Kısacası dijital bir kampüs kurduk. Çünkü pandemi bitse bile uzaktan eğitim avantajları sebebiyle asla bitmeyecek.”

Kızlar okuldan kopmayacak

Özlem Dağ, Türkiye’nin bölgesel eğitim trendlerine yön verecek güçte olduğunun altını çizdi: “Azerbaycan, Kanada ve Almanya’da açtığımız teknoloji liseleriyle Türk yazılımlarının ve Türk eğitim kurumlarının yurtdışında sağladığı memnuniyeti çok net gözlemledik.

Bölgesel liderliğini üstlendiğimiz bu uzaktan eğitim alanındaki faydaları ülkemizde de gördük.

Yazının Devamını Oku

İtalyanlar Türk mutfağını öğrenecek

Eataly’nin şefi Claudio Chinali ile bir araya gelip hem sohbet ettik hem de yemek yaptık. Ünlü şef, önümüzdeki ay Türkiye Cumhuriyeti Roma Büyükelçiliği’nin düzenlediği proje kapsamında İtalya’nın en ünlü gazetecilerine Türk yemekleri öğretecek. İşte sohbetimizin detayları...

Canlı yayında tarifYaptığı yemeklerin yanında Türkiye dostluğuyla da tanınan İtalyan şef Claudio Chinali, Türkiye Cumhuriyeti Roma Büyükelçiliği’nin mayıs ayında düzenleyeceği online etkinlikle İtalya’nın en ünlü gazetecilerine Türk yemeklerini öğretecek.
Etkinlik öncesi gazetecilerin evlerine organik Türk ürünlerinden oluşan gıda paketlerinin de gönderileceğini söyleyen Chinali, şöyle dedi:
“Canlı yayında mücver, patlıcan ezmesi, sigara böreği ve zeytinyağlı taze fasulye yapacağım. Kısırı ise onlara gönderdiğimiz malzemelerle hep beraber yapacağız. 10 yılı aşkın süredir yaşadığım Türkiye’de yemeklerinizi hayranlıkla denedim ve severek öğrendim. İtalyanların Türk mutfağını daha çok tanıması gerek.
Umuyorum ki bu projenin devamını da getirecek ve daha çok İtalyan’a Türk yemeği öğreteceğiz.”

Tanıtım ve strateji

Sohbetimiz esnasında öğrendiğim bir diğer güzel haber ise Eataly’de açılacak Terrazzo Italia isimli restorana dair.

Yazının Devamını Oku

En yaşlı prense veda

İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in 99 yaşında hayatını kaybeden eşi Edinburgh Dükü Prens Philip’in cenazesi Covid-19 gölgesinde gerçekleşti. İşte Windsor Kalesi’nde yapılan törenden anekdotlar...

HARRY VAR MEGAN YOK

Covid-19 sebebiyle sadece kraliyet ailesinin katıldığı, 800 kişilik listenin elenerek 30 kişinin davet edildiği cenaze töreni Kraliçe Elizabeth ve Prens Philip’in yılın büyük bir bölümünü geçirdiği Windsor Kalesi’nde yer alan St George Şapeli’nde gerçekleşti.Prens Harry’nin Los Angeles’tan gelerek katıldığı törene eşi Megan ise hamileliği sebebiyle katılmadı. Cenaze arabasının arkasından Prens William ile yürüyen Harry büyük ses getiren ve kriz yaratan Oprah Winfrey röportajı sonrası ilk kez kraliyet ailesiyle aynı karede görüntülendi.
Cenaze kortejinde sohbet ettiği gözlemlenen kardeşler arasındaki buzların eriyip erimeyeceği ise merak konusu.

Yazının Devamını Oku

Ünlülere hayalet restoran

Dünyada 5 binden fazla oteli bünyesinde barından Accor’un Dubai’de yaşayan Global Ticaret Başkanı Yiğit Sezgin ile Swissotel the Bosphorus’ta bir araya geldik. Turizm trendlerini konuştuk. İşte Harvard’lı Türk Sezgin’in gözünden turizm dünyasındaki son durum...

Türkiye örnek model

Accor grubundaki deneyimlerinden yola çıkarak pandemi dönemindeki turizm hareketliliğine dair analiz yapan Yiğit Sezgin, Türk turizminin pandemiye adaptasyon yeteneğinin bölge ülkelerine kıyasla oldukça yüksek olduğunu belirtti.
Hem Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın başlattığı “Güvenli Turizm” sertifikası hem de otellerin özverisiyle pandemi dönemi turizm karnemizin pekiyi olduğunu söyledi.
Otellerin aldığı önlemlerin ve tüm dünya turistlere kapılarını kapatırken Türkiye’nin gösterdiği misafirperverliğin global arenada örnek bir model olduğunun altını çizdi.
İstanbul’un Accor grubu tarafından bölgedeki “lifestyle” otelcilik merkezi olarak seçildiğini de söyleyen Sezgin, Türkiye’ye yatırımlarının artacağının müjdesini verdi.
Bu kapsamda Çeşme’deki Sheraton Otel’i yenileyerek 2022 yazında Swissotel markasıyla yeniden açacaklarını belirten Yiğit Sezgin, bu yeni otel ve rezidans projesinin Miami’dekine benzer mimari bir çizgide ama İzmir’in yerel dokusuyla uyumlu olacağını vurguladı.

Yenilikçi girişim

Yazının Devamını Oku

Beyaz perdedeki balerin

Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle hayat bulan “Geri Dönüş” filminin galası geçen cuma Grand Pera’da yapıldı. Genç bir balerinin Suriye’deki savaşta yaşadığı dramı anlatan filmin galasından bazı anekdotlar...

MÜZİK ŞÖLENİ

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ve Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız’ın katıldığı gala sosyal mesafe kuralları gözetilerek tarihi Emek Salonu’nda yapıldı.
Geriye sarılmış bir film makarası gibi oyuncuların ters hareketleriyle ilerleyen film hem çekim tekniği hem de müzikleriyle dikkat çekiciydi. Yapımın senarist ve yönetmeni ise Dolapdere Big Gang grubunun kurucusu Gökay Süngü.
Film müziklerini yapan ekip, gösterimden önce sahnede canlı bir performans sergiledi. Pandemiden tam bir yıl sonra kulaklarımın pası silindi diyebilirim. Fakat aynı sahnede gruptan hemen önce öyle bir solist çıktı ki gözlerimi açıkçası sahneden alamadım. Bahsettiğim isim sufi müziğinin genç temsilcisi. Yaptığı müziğin felsefesini muhteşem illüstrasyonlar eşliğinde kendi web sitesinde anlatan sanatçıyı daha önce dinlemediyseniz muhakkak keşfetmelisiniz.

Sekine

Kovan’ın başarısı

Yazının Devamını Oku

Taksim’de son durum

Tarihi Taksim meydanında yüzyılın değişimi yaşanıyor. İşte dünya standartlarında yenilenen AKM ve göz kamaştırıcı bir cami inşaatıyla Doğu-Batı sentezinin mükemmel bir örneği haline gelen meydanda son durum...

YENİ BİR SOLUKİstanbul’da yaşayan yabancı dostlarımdan en sık duyduğum kritik New York’taki Broadway veya Londra’da West End’deki gibi müzikal ve tiyatroların daha sık gösterildiği büyük salonların sayısının yetersiz oluşuydu.
Sanırım dünya standartlarındaki bir değişimle Taksim meydanında yeniden yükselen Atatürk Kültür Merkezi (AKM) bu ihtiyacın ötesinde bir çözüm olacak.
Şehre yeni bir soluk getirecek.
İnşaatı sona yaklaşan AKM’de 2 bin 40 kişi kapasiteli opera salonu, 805 kişilik bir tiyatro alanı, bale çalışma salonları, sanat galerileri ve sergi salonları gibi birçok farklı alan olacak.
Toplam 95 bin metrekare inşaat alanı bulunan projenin Taksim meydanı ile bütünleşen bir mimaride haziran ayında tamamlanarak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda resmi açılışının gerçekleşmesi öngörülüyor.

15 BİN PARÇA SERAMİK

Yazının Devamını Oku

Mohamed Hadid: Maraş dondurmasını özledim

Arda Sayıner, top model kardeşler Gigi ve Bella Hadid’in babası Mohamed Hadid’le İstanbul ziyaretinde bir araya geldi. Uzun süre sonra ülkemize gelen emlak kralının Türkiye özlemini konuştuk.

HERMES VE TAHİN

Tarihi Fişekhane binasında tahin lezzetleri sunan The Levant’ın sahibi Hüseyin Çelik’in misafiri olarak Türkiye’ye gelen Mohamed Hadid’le geçtiğimiz gün bir araya geldik.
Mekan tahinin binbir türlü lezzetini Hermes tabak ve fincanlarda sunuyor. Hadid de Türk gastronomi markalarının çeşitliliğinin artarak dünyaya açılmalarından büyük mutluluk duyduğunu söyledi.
Aslen Filistinli olan 73 yaşındaki Hadid, “Yaşadığım Los Angeles şehrinde ve gezdiğim ülkelerde hiç olmadığı kadar Türk mutfağının yer aldığını ve talep edildiğini görüyorum. Ortak gastronomik değerlerimiz olan tahin, susam ve baharatlar gibi birçok coğrafi ürününün daha da çok anlatılmayı hak ettiğini düşünüyorum. Çünkü her birinin eşsiz bir geçmişi ve kültürel değeri var” dedi.

LEZZETLİ ANILAR

İstanbul’da geçireceği süre zarfından tarihi yarımadayı uzun bir süre sonra ilk kez detaylı olarak gezeceğini belirten Mohamed Hadid, yazın ise Bodrum’a gelecek. İşadamı, Bodrum’un en çok çarşısını seviyor. Emlak kralı, özellikle çocukluk yıllarında ailesiyle sıkça Türkiye’ye tatile geldiğini söylüyor:

Yazının Devamını Oku

Kripto ünlüler

Yeni bir alışveriş ve dijital yatırım yöntemi olan kripto paralar ekonomi dünyası kadar magazin dünyasının da gündeminde. Elon Mask’ın 1.5 milyar dolarlık Bitcoin yatırımıyla trend olan kripto para birimlerine bakın hangi ünlüler yatırım yapıyor.

Bitcoin ile albüm satışı

Amerikan müzik dünyasında kripto parayı iş hayatına sokan ilk isim Snoop Dogg oldu. 2013 yılında henüz kimsecikler Bitcoin nedir diye bilmezken albümlerini bu kripto para birimi üzerinden satışa çıkardı.
Albümlerin tanesi 0.3 Bitcoin’den satıldığı vakit bu para birimi o kadar değer kazanmamıştı. O dönem Snoop Dogg albümü satın alan bir kişi eğer o Bitcoin’i harcamayıp tutmuş olsaydı bugün 14 bin doları olacaktı.


Açıkçası o yıl kaç kişiye Bitcoin ile albüm satışı yapıldığı paylaşılmıyor.
Ama bilinen net bir şey var ki Snoop Dogg müzik dünyasındaki öncü kişiliğiyle finans şirketlerinin Los Angeles’ta düzenlediği kripto para partilerinin halen baş misafiri.

Tepki yatırımı

Yazının Devamını Oku

Pandemi kadınları durdurmuyor

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamaları pandemiye rağmen heyecan içinde sürüyor. Global girişimler, ilham veren projeler bu anlamlı günde hayata geçiyor. İşte pandeminin durduramadığı kadınların dünyasında 8 Mart özelindeki gelişmeler...

KONUŞAN TASARIMLAR

Ne hafta içi ne de hafta sonu spor kıyafet tercih etmeme rağmen Les Benjamins’in uluslararası işbirliklerini yakından takip ediyor ve globalleşme adımlarını heyecanla izliyorum.
Marka 8 Mart Dünya Kadınlar Günü özelinde, Almanya’nın meşhur Lürzer’s Archive dergisinin yaşayan en iyi 200 sanatçıdan biri olarak seçtiği Esra Gülmen’le işbirliği yaptı.Sanatçı, kadınların şehir hayatında bıraktığı izleri koleksiyona taşıdı.
Çeşitli sloganların yer aldığı ürünler, günlük hayattaki söylemleriyle birbirini destekleyen kadınlardan ilham alınarak tasarlandı. İddialı ve düşündürücü sloganlar mevcut.

Yazının Devamını Oku

Gastronomi rüzgarı

Restoran ve kafelerin açılmasını dört gözle beklediğimiz şu günlerde Türkiye’nin gastronomi gündeminde yüz güldüren haberler de var. İşte pandemiye rağmen umut veren lezzetli gelişmeler!

GLOBAL TANITIM ATAĞIDemet Sabancı Çetindoğan’ın kurduğu Türkiye Ortak Nesiller Entegrasyonu Derneği’ni (T-ONE) uzun zamandır takip ediyorum. Çetindoğan, Türkiye’nin yurtdışında tanıtımı için durmaksızın yeni projeler üretiyor.
Bunlardan bir diğeri de dernek bünyesinde kurulan gastronomi odaklı bir girişim.
GastrONE adındaki bu sosyal medya projesinde Türkiye’nin yemek kültürünü tanıtmak amacıyla ünlü şefler Ali Ronay, Maksut Aşkar, Refika Birgül, Fatih Tutak, Osman Sezener, Didem Şenol ve Maximilian J.W Thomae 2021-2023 yılları arasında derneğe gönüllü danışmanlık vererek Türk gastronomisinin kültür elçiliğini üstlenecekmiş.
Global mecralarda lokal içerik ve söylemlerle tanıtımlar yapılacakmış.


YEREL ÜRÜNLER

Yazının Devamını Oku

TÜRKİYE VAZGEÇMİYOR

Geçtiğimiz hafta Raffles Otel İstanbul Genel Müdürü Christian Hirt ile bir araya geldik. Tam bir Türkiye sevdalısı olan Hirt, Türk halkının mücadele gücüne hayran olduğunu söyleyerek pandemiye rağmen ülke turizmine dair güzel haberler verdi. İşte detaylar...

Özlediğimiz hareketler

Yıllarca Türkiye’ye gelen yabancı restoran zincirlerinin haberlerini okuduk.
Şimdi vereceğim haber ise yabancı bir yatırım olmasına rağmen dünyada ilk kez ülkemizde kurulup ikinci şubesini Avrupa’da açacak olan Isokyo isimli Uzak Doğu restoranına ait.
Christian Hirt’in anlatımına göre Raffles Otel İstanbul’un kendi girişimi olan markanın Türkiye’deki başarısı üzerine İspanya’da bir şubesi açılacakmış.
Yani globalleşen ve yakında başka ülkelerde de göreceğimiz bu restoran markasının eğer bir nüfus cüzdanı olsaydı doğum yeri olarak Türkiye yazacaktı.
Bu gelişme yabancı gastronomi markalarının doğup büyümesi için İstanbul’un doğru bir destinasyon olduğunun açıkçası net bir kanıtı.

Yazının Devamını Oku

Kraliçeye Türk tabağı

Geçen hafta sohbet ettiğimiz Karaca Grup’un CEO’su Fatih Karaca, Türk gastronomisinin İngiltere’de tanıtımına dair güzel haberler verdi. Londra’da mağaza açacak marka, gözünü Buckingham Sarayı’na dikmiş.

Londra açılımı
21 yaşımda BBC’de staj yaparken Londra caddelerinde dolaştığımda gözüm Türk markalarını arardı. Yıllar içinde daha çok Türk markası Londra’ya açılsa da bu konudaki beklentilerim halen azalmış değil.
İşte belki de bu yüzden Karaca Grup’un CEO’su Fatih Karaca ile sohbetimizde kendisinden aldığım haberler benim için ayrıca kıymetli oldu.


Karaca’nın anlatımına göre mayıs ayında markanın Londra’da hem bir mağazası hem de bir lojistik merkezi açılacakmış. 13 ülkede halihazırda mağazaları olan marka için İngiltere sanırım tek kelimeyle bir prestij noktası olacak. Porselenleriyle meşhur Londra aslında her marka için zor bir pazar. Bu sebeple Karaca, Türk kültürünü halen yansıtan ama İngilizlerin yerel beklentilerini de karşılayan özel ürünler tasarlayacakmış. Türk gastronomisini sahiplenen ve tanıtan geniş boyutlu bir reklam ve pazarlama kampanyasına girişilecekmiş.
Hatta Fatih Karaca’nın ajandasında bir gün İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in dahi bir Türk porseleninde yemek yemesi veya çay içmesini hedefleyen uzun soluklu bir plan var.

Yazının Devamını Oku

MERYEM’E “KARANLIK” TEKLİF

İkinci çocuğunu çok yeni kucağına alan Meryem Uzerli’ye Alman yapım “Dark”ın (Karanlık) yapımcılarından yeni bir dizi teklifi geldi...

Meryem Uzerli’ye “hayırlı olsun” demek için telefon açtım. Berlin’de yaşayan oyuncuyu aradığımda iki bebekli bir anne olmaya şimdiden alıştığını, dadılar yerine kızlarına kendisinin zaman ayırmaya çalıştığının altını çizdi.

Yapım dünyasındaki bazı isimler Meryem’in ikinci çocuğunu dünyaya getirmesinin kariyerine olumsuz etki yapacağını konuşmuştu. Ama durum farklı...

Meryem’in telefonda anlattığına göre izlenme rekorları kıran Alman yapımı “Dark”ın (Karanlık) yapımcıları oyuncuya yeni dizide rol vermek istiyor.

Hatta önümüzdeki ay tüm ekip Berlin’de bir araya gelecekmiş.

Ardından yıldız oyuncu, bu yabancı dizi için Los Angeles’a gidecekmiş. Ünlü oyuncu, bugün 2’nci sayfada Mehmet Üstündağ’ın yazdığına göre, mart ayında da İstanbul’a bir sinema projesi için görüşmeye geliyor. Kısacası Meryem, lohusalık döneminde bile boş durmuyor. İkinci bebeği Lily uğurlu geldi Uzerli’ye.

Meryem Uzerli’yi 2019 yılında Barbaros Tapan’ın davetlisi olarak katıldığımız Golden Globe ödül töreninin partisinde yakından gözlemledim. Meryem’in Hollywood yıldızları arasında dahi nasıl dikkat çektiğine, davetlilerin onunla tanışma arzusuna bizzat şahit oldum. Meryem için Hollywood’da isim yapmak hayal değil.

Yıldızlarla iş yapmak

Yazının Devamını Oku

WASHINGTON MODASININ ŞİFRELERİ

Olaylı günlerin ardından Joe Biden, yeminini ederek ABD’nin 46. başkanı oldu. Yemin törenine katılan ünlüler ve siyasetçilerin giyim tercihleriyle verdiği mesajlar ise törenin kendisi kadar konuşuldu. İşte yemin törenindeki ünlü isimlerin kıyafetlerindeki şifreler...

Morun gücü

Yemin töreninde en çok dikkatimi çeken detay ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris ile ABD eski dışişleri bakanı Hillary Clinton’ın kıyafetleri arasında renk eşleşmesi oldu. Bu iki güçlü kadının moru bilinçli olarak seçtiğini, sadece hoşlarına giden bir renk olduğu için değil taşıdığı anlamdan dolayı bu özel günde tercih ettiklerini düşünüyorum.

Amerikan halkı mor rengi bayraklarındaki mavi ve kırmızının birleşimi yani birlikteliğin sembolü olarak görse de morun siyasetçilerce tercih edilme sebebi biraz daha farklı.
Geçmişte mor rengi oluşturan bitkilerin doğada bulunması oldukça zor olduğu için mor kumaşların kullanım ayrıcalığı krallar ve rahipler gibi dönemin güçlü ve zengin zümresine aitti. Yani mor asırlardır “güç bende” mesajı veren bir renk. Yemin töreninde de bu mesajı açıkça gördük.
Hatta Hillary Clinton ABD başkanlık seçimlerini kaybettiği yıl sonuçlara dair konuşmasında yine aynı rengi tercih edip “yıkılmadım ayaktayım” diyerek asıl gücün halen kimde olduğu mesajını vermeye çalışmıştı.

Yazının Devamını Oku

Gastronomi başkentinde son durum

Gaziantep’in pandemi dönemindeki son durumu, lezzet ve seyahat düşkünleri için merak konusu. Bu süreçte şehirde gastronomi ve turizm alanında yapılanları Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’le konuştuk. İşte “Türkiye’nin mutfağı” diyebileceğimiz bu tarihi kentteki gelişmeler...

Kendi maskesini üreten şehir
Gaziantep’in pandemi dönemi ve sonrasındaki tanıtımına dair detaylı bir Turizm Master Planı hazırlanmış.
Şehirdeki tüm oteller, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “Safe Tourism – Güvenli Turizm” sertifikasını almış.
Keza birçok işletme karekod uygulamasına geçerken, toplu taşıma araçlarında da HES kodu zorunluluğu getirilmiş.
Çünkü belediyenin bir diğer hedefi de sadece gastronomi başkenti olmak değil, sağlıklı lezzetin merkezi olmak.
Bu kapsamda zabıtaların hijyen kontrolleri de artırılmış.
Belediye’ye ait Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları’nda 21 usta öğretici ve 8 biçki dikiş kursiyeriyle maske üretimine başlanmış.

Yazının Devamını Oku

Yıldızların evleri satışta

Covid-19 her sektörde olduğu gibi emlak dünyasında da büyük bir değişim yarattı. Daha az nüfuslu bölgelerde, yüksek hijyen teknolojisiyle donatılmış evlere yatırım yapmak zenginlerin tercihi oldu. İşte pandemi zamanı satılığa çıkan ünlü evleri...

Kullanmaya zamanı yok

“Game of Thrones” dizisinin ünlü oyuncusu Emilia Clarke, Kaliforniya’nın Venice Beach semtindeki evini 4.4 milyon dolara satılığa çıkardı. Oyuncu, 2016 yılına 4.6 milyon dolara aldığı evi, orijinal fiyatının biraz altında satma kararı aldı. Clarke, evini aynı zamanda aylık 25 bin dolardan kiraya da çıkardı. “Game of Thrones” dizisinden sonra “Solo: A Star Wars Story” filminin yoğun temposu sebebiyle evini doğru dürüst kullanamadığı için satışa çıkaran oyuncunun, 80 yıllık zeytin ağaçlarıyla çevrili villasını ünlü mimar Abramson Teiger tasarladı.


58 yıllık malikane

Ünlü TV sunucusu Ryan Seacrest ise bir başka TV yıldızından aldığı evin satışıyla gündemde. Pandemi boyunca evde yaptığı yap-bozlarla izlenme rekorları kıran Ellen DeGeneres, bir ev tutkunu... Buna rağmen kendi evini satın almak isteyen Ryan Seacrest’i kırmadı ve Los Angeles’taki malikanesini 2012’de meslektaşına sattı.

Yazının Devamını Oku

İngiliz kraliyet ailesinin Noel’i

İngiltere olağanüstü Covid-19 önlemleri ve virüs mutasyonu haberleriyle çalkalana dursun, magazin dünyasının gözü geçtiğimiz hafta kraliyet ailesinin Noel kutlamalarındaydı. Pandemi yüzünden farklı şehirlere bölünen aile bireyleri, bakın nerelerde hangi mesajları verdi...

1987’DEN BERİ İLK KEZ

Kraliçe Elizabeth, Noel’i eşi Prens Philip ile Windsor Kalesi’nde karşılarken Prens Charles ve Camilla ise Highgrove’daki evlerindeydi.

Sandringham’daki geleneksel kutlamaların iptal edilmesiyle beraber Kraliçe Elizabeth, 1987’den sonra ilk kez Windsor Kalesi’nde Noel’i karşılamış oldu.

Sosyal medya üzerinden yayınladığı video mesajda Covid-19’a sıkça atıfta bulunarak “Hayat devam etmek zorunda” ifadesini kullandı.

“The Royal Family”, hesabından paylaşılan videoda geleneksel pozundan taviz vermeyen kraliçenin oturduğu masada sadece eşi Prens Philip’in çerçeveli fotoğrafının yer alması ise dikkat çekti.

Yazının Devamını Oku

KARLAR ALTINDA PANDEMİ

Kayak tutkunları bekleyişte. Herkesin sorusu, kış otelleri Covid-19 özelinde nasıl bir adaptasyon yaşayacak ve hangi önlemleri alacak... İşte Avrupa’da ve Türkiye’de kış turizmindeki son durum...

Avrupa jet-set’i kararsız
Avrupa’nın jet-set misafirlerini ağırlayan ünlü kayak destinasyonları ikiye ayrılmış durumda.
Fransa, İtalya ve Almanya’daki merkezler ve oteller kapalı.
İsviçre ve İspanya’da kayak merkezleri açık.
Avusturya’da ise 25 Aralık’ta açılacak.
Oteller ise 7 Ocak’a kadar kapalı olduğu için bu üç ülkedeki kayak merkezlerine gidenler ya ev kiralayacak ya da günü birlik seyahat edecek.
Fransa, Covid-19 özelinde en sert kış turizmi önlemi alan Avrupa ülkesi.

Yazının Devamını Oku