İngilizlere Türk yemekleri

1895 yılında kurulmuş olan dünyanın en eski gastronomi okullarından Le Cordon Bleu’nun Londra’daki merkezinde ilk kez Türk yemekleri etkinliği düzenlendi. İşte İngilizlerin Türk lezzetlerinin yapımına yoğun ilgi gösterdiği etkinliğin detayları...

Haberin Devamı

Düşünülenin ötesinde
Londra Yunus Emre Kültür Merkezi’nin koordinasyonu ve şef Kemal Demirasal’ın eğitimiyle gerçekleşen etkinliğe hem mutfak ortamında hem de online olarak birçok İngiliz katılım gösterdi.
İngilizlere Türk yemekleri
Le Cordon Bleu’nun Londra’daki tarihi binasında gerçekleşen etkinlikte kuzu tandır ve Antep fıstıklı baklava tariflerinin yanında tüm yemeklerin tarihi ve Türkiye’nin gıda coğrafyası özelinde de anekdotlar sunuldu.
Türkiye’nin tanıtım videolarına yer verildi.
Etkinliği organize eden Londra Yunus Emre Kültür Merkezi Genel Müdürü Mehmet Karakuş şöyle dedi: “Türk mutfağı, Londra gibi kozmopolit şehirlerde yaşayan farklı kültürden toplumların ilgisini çeken bir mutfak.
Le Cordon Bleu gibi prestijli bir kurumda Türk gastronomisine karşı İngilizlerin yoğun ilgisiyle karşılaşmak gurur verici. Türk mutfağının düşünülenin ötesinde bir bilinirliği ve beğenilirliği var.”

Haberin Devamı

Kaykaycılara ocakbaşı
Etkinlikteki lezzetlerin yapımını sunan şef Kemal Demirasal, modern bir tarif geliştirerek Antep fıstığı kremasıyla hazırladığı baklavayla adeta şov yaptı. Füzyon lezzetlere karşı merakı olan Kemal Demirasal, yakın zamanda da Foxy isimli markayı kurarak Londra’daki ilk modern kumpir mekanını açmıştı. Somonlu, pancar soslu kumpirleri İngilizlerin beğenisine sunmuştu.
İngilizlere Türk yemekleri
Etkinlik sonrası sohbet ettiğimiz Kemal Demirasal, şimdi de çağdaş bir ocakbaşı konsepti üzerinde çalıştığını söyledi. Kendisinin deyimiyle “kaykaylı ocakbaşı müdavimleri” göreceğimiz Counter isimli mekan, şubat ayında ilk misafirlerini Londra’nın Notting Hill semtinde ağırlayacakmış.

Gastro yatırım
Restoran işletmeciliği demişken... Geçen hafta Atlas Real Estate London’ın sahibi Helin Konnolu ile tanıştım. ABD’deki deneyimlerini İngiltere’ye aktaran Konnolu, “gastronomi emlağı” özelinde çok enteresan bilgiler verdi.
Kendisinin anlattığına göre; yurtdışındaki şeflerin ve yatırımcıların Londra’daki restoran işletmeciliğine ilgisi son 10 yılın rekorunu kırmış. Brexit ve Covid’e rağmen özellikle Katar, Hindistan ve Çin’den yatırımcılar birçok önemli restoranı satın almış. İngilizlerin şehirdeki işletmecilik oranı gitgide düşüyormuş.
İngilizlere Türk yemekleri
Girişimcilere İngiltere’ye gelmeden kiralık ev ve restoran yatırımı hizmeti sunan Helin Konnolu, Türkiye’deki yatırımcıların İngiltere’ye gelmeden de birçok işlemi takip edebildiklerini vurgulayarak şöyle dedi: “Hem ev kiralama hem de restoran yatırımı için uzaktan sözleşme takibi yapıyorsunuz. Londra’ya geldiğinizde birçok işleminiz öncesinde hazırlanmış oluyor. Covid’in getirdiği zorluklar ve mesafeler, Türk markalarının Londra’ya açılması için engel değil. Gastro yatırım trendleri şu an Londra’da yabancıların lehine.”

New York çıkarması
Bir diğer uluslararası gastronomi haberi de Gastronomi Turizmi Derneği’nden.
Telefonda sohbet ettiğim dernek başkanı Gürkan Boztepe, 14 Ocak’ta New York’ta yeni açılan Türk Evi’nde gerçekleştirilecek Gastro Show etkinliğinde Amerikalı misafirlere Dr. Ender Saraç’ın anlatımıyla Türkiye’nin yerel gıda ürünlerinin ve Türk mutfağının tanıtılacağını söyledi. Ticaret Bakanlığı ve Türk Hava Yolları’nın desteğiyle gerçekleşecek etkinliğin bir seri olduğunu belirten Boztepe, ‘Gastro Show’ların 2022’de Los Angeles ve Londra’da devam edeceğini belirtti.

Yazarın Tüm Yazıları