GoldsteIn Türkler Amerikalılardan çok daha iyi giyiniyor

NBA ligi takımlarının maçlarına harcadığı yıllık bilet rakamları kadar sahip olduğu özel deri ceket koleksiyonuyla da meşhur olan 82 yaşındaki emlak kralı James Goldstein ile Beverly Hills’teki malikanesinde buluştuk. İşte tam bir Bodrum aşığı olan ünlü isimle sohbetimizden anekdotlar...

Haberin Devamı

Türklerin giyim zevki

Geçtiğimiz yıl NBA basketbol maçlarına 500 bin dolar bilet parası harcayan Goldstein’in bir diğer tutkusu ise özel dikim hazırlanan deri ceketleri...

Dünyadaki birçok moda haftasına davetli olan James Goldstein’in 200’den fazla deri ceketi varmış. Yatak odasını gezdiren moda ikonu bir çocuğun oyuncaklarını gösterir gibi ilk olarak bana bu koleksiyonunu gösterdi.

Ceketlerin için kurduğu uzaktan kumandayla çalışan otomatik döner askı sistemi etkileyiciydi.
GoldsteIn Türkler Amerikalılardan çok daha iyi giyiniyor

Bodrum ziyaretinde hem tatil beldesine hem de Türklerin giyim zevkine hayran kaldığını belirten Goldstein, “Türkler ince ruhlu ve detaylara önem veren bir millet. Hem kadınların hem de erkeklerin günün her saatinde giyimlerine gösterdikleri özene hayran kaldım. Tek kelimeyle Amerikalılardan çok daha iyi giyiniyorsunuz. Özellikle yeni neslin giyim tarzını ülkemizde hiç beğenmiyorum” dedi. Ünlü emlak kralı bu yaz da Bodrum’a gelmek istediğinin altını çizdi.

Haberin Devamı

İçinde kulüp olan ev
Geçen yaz Türkiye’de tanıştığımız James Goldstein ile Beverly Hills’teki çağdaş mimaride tasarlanmış John Lautner tasarımı malikanesinde buluştuk. İlk olarak Goldstein’in kendi ismini verdiği James isimli, içinde uzun bir barı, DJ alanı, masaları ve koltuklarıyla gerçek bir gece kulübünü andıran alanı dolaştım.
GoldsteIn Türkler Amerikalılardan çok daha iyi giyiniyor

Malikane tüm sosyal alanlarında birçok ünlü markanın etkinliğine ev sahipliği yapmış.
En son Bulgari markası Los Angeles gökdelenleri manzaralı evin tenis kortunu pembeye boyayarak “Pink Party” düzenlemiş. Birçok ünlü derginin Hollywood yıldızlarıyla yaptığı kapak çekimlerine de mekan olan evi James Goldstein Los Angeles Modern Sanatlar Müzesi’ne bağışlamış.

Antep’ten Fransa’ya
Moda demişken... Ünlü moda tasarımcısı Dilek Hanif’le telefonda sohbet ederken kendisinden Osmanlı padişahlarının sıkça kullandığı Gaziantep’in yerel kutnu kumaşının Fransız moda markası Dior’un yeni koleksiyonunda kullanıldığını öğrendim.
Kumaşın üretimi girişimci Jülide Konukoğlu tarafından Gaziantep’te kurulan atölyede yapılıyormuş. Yurt dışına ihracı başlayan kutnu kumaşından yapılma Dior marka tasarımlar Paris Moda Haftası’nda yabancı mankenlerin üzerinde yer alarak yurtdışında moda basınının önüne çıkmış. Gurur verici.
GoldsteIn Türkler Amerikalılardan çok daha iyi giyiniyor

Gerçi gönül isterdi ki bu kumaşı Türk moda markaları dünyaya tanıtsın. Ama yine de üretimi oldukça meşakkatli olan bu kültürel mirasın halen ayakta kalarak dünya ile buluşuyor olması sevindirici.
Aynı başarı hikâyesini Türkiye’nin diğer şehirlerindeki yerel kumaşlar için de duymak ümidiyle...

Haberin Devamı

Kasada sergi
Los Angeles’a gitmeden önce Londra’da Miaart Gallery’de Beyond Borders sergi serisinin üçüncü ayağına katıldım. Uluslararası sanat danışmanı İrem Deniz’in kurduğu St James Street’teki galerinin alt katı daha önceki sergilerinde ziyaretçilere açılmamıştı.
Eski bir banka olan binanın zemin katında yer alan 20 m2 büyüklüğündeki iki farklı odadan oluşan kasalar restore edilerek ilk kez halkın ziyaretine açıldı.
Çelik kapıları olan bu dev kasaları sergi alanına çeviren İrem Deniz, Türkiye’den Cengiz Yatağan, Kadir Akyol, Koray Erkaya, Yiğit Dündar ve İskender Giray gibi ünlü sanatçıların eserlerini İngiltere’deki sanatseverlerle buluşturdu.
Londra’ya eşi Neslihan Alkoçlar ile gelen oyuncu Engin Altan Düzyatan da sergiye katılarak özellikle Kadir Akyol’un eserlerini inceledi ve sanatçıdan bilgi aldı. Sergi tüm hafta boyunca sanatseverler için açık olacak.
GoldsteIn Türkler Amerikalılardan çok daha iyi giyiniyor

Yazarın Tüm Yazıları