"Anlatanadam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Anlatanadam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Anlatanadam

Ahmet’le Sıla Masalı

4 Kasım 2018

 

Genç erkek zengindi, yakışıklıydı, akıllıydı, komikti, romantikti. Hayallerinin peşinden koşarken parayı bulmuştu, hayallerinden bir hayat kurmuştu. Bir prensesle karşılaşmış, onun için zaman orada durmuştu.

Genç kadın güzeldi, yaratıcıydı, zekiydi, muhteşem bir sesi vardı. Kendi şarkılarını yazar, şarkılarıyla insanların hayallerine girerdi. Kendi hayalini Ahmet’te yaşıyordu, aşkı gözlerinden taşıyordu.

Memleket Ahmet’le Sıla’nın aşkına kilitlenmişti. Herkesle birlikte olabilecek iki kişi, birbirlerini seçmişlerdi. Bulutların arasındaki beyaz kapıdan geçip, masal gibi bir aşka geçmişlerdi.
 

Muhteşem giden bir ilişkileri vardı, ışıltılı çift her yerde el ele, yanak yanağa dolaşıyordu. Prens ve prensesin mutlulukları ekranlardan taşıyor, evlerimize ulaşıyordu.

Bir ara ayrıldılar, herkes nefesini tuttu. Tekrar barıştılar da Allah’tan, millet boğazındakini yuttu.

Yazının devamı...

Herkes sanat yapmasın canım!

28 Ekim 2018

Yaratıcılık sürecini yaşıyor mu yapay zeka acaba? Mesela bir şey üretmeden önce içi sıkışıyor mu? Günlerce yataktan çıkamadığı oluyor mu?

Robot van Gogh da bir üretim bunalımında kendi kablosunu kesecek mi acaba?

Ne mi diyorum?

Yapay zeka resim çizmiş de onu anlatıyorum size. ‘Çizmiş, ne var?’ diyeceksiniz. Neler yapıyor yapay zekalar neler. Mesele o değil. Yaptığı tablo satışa çıktı geçen gün, adı Edward Belamy’nin Portresi.

Tam iki buçuk milyon liraya satılmış tablo!

2.500.000 Te Le! Yanlış anlamayın yani.

Yazının devamı...

O Ses Türkiye’deki Beyazıt Öztürk

24 Ekim 2018

*

 

Türk televizyon tarihinin en köklü ve en önde gelen isimlerinden Beyazıt Öztürk, tartışmasız. Yirmi yılı aşkın sürede yaptığı ve şimdilik kısa bir ara verdiği Beyaz Show’un ardından, televizyondan uzak bir dinlenme sürecinde olacağını düşünmüştüm şahsen.

 

Çok eski bir arkadaşı ve hatta bir süre Beyaz Show çalışanı olarak, Beyaz Show’u nadasa bırakabileceğini ve bir başka projeye asla sıcak bakmayacağını tahmin etmiş ama kendisiyle bu konuyu hiç konuşmamıştım.

 

*

 

Yazının devamı...

Pazar Testi

21 Ekim 2018

Bu testi bilmeyenler için söylüyorum, benim testlerde cevap her zaman (e) şıkkı. Maksat muhabbet olsun, pazar pazar kafayı yormayalım. Bir birim öğrenelim, iki birim kıkırdayalım. 

Bu hafta sosyal medyada en çok konuşulan konulardan biri, bir psikoloğun ciddi ciddi attığı bir paylaşımın altına gelen muhteşem yorumlardı bence. Kızımız şöyle demişti: ‘Bir psikolog tespiti olarak şuraya yazayım: Kimsenin hayatı dışarıdan göründüğü gibi değil. Herkesin hikayesinin gizli bir tarafı var.’ Twitter mizahşörleri altına anında yorumları doldurdu tabi. Aşağıdakilerden hangisi, psikolog hanım kızımıza gelen en iyi cevaplardandır?

a) Bir jeolog olarak söylüyorum: Her şeyi herkesin yanında konuşmayın. Yerin kulağı var.
b) Bir edebiyatçı olarak şunu söylüyorum: -de ayrı yazılır
c) Bir duvar ustası olarak söylüyorum: Yalnız taştan duvar olmaz
d) Bir tıpçı olarak söylüyorum: Nefes almazsak ölürüz, bu yüzden nefes almalıyız.
e) Hepsi

Adana’da çeşitli suçlardan aranan bir vatandaş, polisi kandırmak için, akla hayale gelmeyecek bir plan yapmış. Babası tarafından ortaya çıkarılan bu plan tutmamış ve suçlu tutuklanmış ama hayal gücü ve çabası çok enteresan. Sizce bu arkadaş, polisten kaçmak için ne yapmış olabilir?

Yazının devamı...

Daha iyisini bilememek

17 Ekim 2018

*

Sonradan hem Star televizyonu yönetimi, hem de programın sunucusu Onur Buldu özür diledi, gönül aldı ama özürler Eyvah Düşüyorum adlı yarışma programında sorulan soruyu affettirmedi benim gönlümde.

 

Yarışmada sorulan soru şuydu:

 

‘Yazın üç ay tatil yapıp, bir de üstüne maaş aldığı için çok kıskanılan meslek grubu nedir?

 

Cevap: Öğretmenler

Yazının devamı...

Yazık etmiş Arda Turan bize

14 Ekim 2018

Kafa atmış.

 

*

 

Meğer bu darp ettiği kişi meşhur popçu, evli barklı Berkay’mış.

 

Günlerdir her yerde yazılıp çizilene göre; Arda Turan, Berkay’ın eşine, gecenin bir vaktinde bir şeyler fısıldamış. Berkay da haklı olarak sinirlenmiş, ortamda tansiyon yükselmiş ve olanlar olmuş.

 

Yazının devamı...

Zenginden almış, fakire vermiş

7 Ekim 2018

Amacı, kredi başvurusunda bulunan ve alamayan kişilerin hesaplarında bir miktar para bulunması ve bu sayede kredi alabilmelerini sağlamakmış. Bir süre, hiç bir problem yaşamadan, emeklilere ve gençlere kredi sağlamış. Kimse fark etmeden de, ‘yer değiştirdiği’ parayı geri koyuyormuş.

Bu arada kendi hesabına hiç para aktarmamış, bu önemli.

Sonra ne olmuş dersiniz?

Hesaplarına para yattığını fark eden bazı insanlar, paralara anında el koymuş, aldığı parayı da geri vermemiş. Melek kalpli bankacı zor durumda kalmış haliyle. Yardım ettiği insanlardan kazık yiyen müdür bey, şimdi yaptığının cezasını çekmek için hapse giriyor şu aralar.

Buradan ne öğrendik sizce?

Bir, demek İtalya’da da parası olmayana kimse kredi vermiyor.

İki, Avrupa eşittir medeniyet falan diyoruz ama para herkesi bozuyor belli ki. 

Elli liralık yol için iki yüz on üç lira alan taksici dolandırıcılık suçlamasıyla ve beş yıl hapis istemiyle karşı karşıyaymış. Çok güzel!

Yazının devamı...

Nilgün Bodur’a maruz kalmak

3 Ekim 2018

Belki de Twitter’da tam bir gün TT olmanın keyfini sürerek şöyle sırtını bir koltuğa yaslıyordur Nilgün Hanım, bilemiyorum.

 

Halbuki ‘Herkes bir gün on beş dakikalığına ünlü olacak’ diyen vizyoner sanatçı Andy Warhol’un öngördüğü herkeslerden biri izlediğim, parça parça okuduğum kadarıyla.

 

*

 

Sevgili Andy Warhol da zaten, ‘herkeşler bir gün yaptıkları çok önemli işlerle ünlü olacaklar!’ dememiş. Medyayı, yeni düzeni öngörmüş; bir gün herkesin kısa bir popüler hayatı olacak, geldiği gibi püf diye geçecek, demek istemiş.

 

Yazının devamı...