Alev Akkoyunlu

Yeni Yıl Kararı: 2022'de Dijital Benliğinizi Koruma Sözü Verin

30 Aralık 2021
Yeni yıl neredeyse geldi. Ailenizle ve arkadaşlarınızla kutlama, eğlence ve yeni kişisel hedefler belirleme zamanı geliyor. Bu yeni yıl, dijital kimliğinizi korumaya yardımcı olmak için listenize bir siber güvenlik çözümü eklemenin zamanı gelmiş olabilir.

Kimlik hırsızlığı ile ilgili suçların rekor kıran mali zararlarına karşın çevrimiçi güvenlik uygulamalarına kullanıcıların duyarsızlığı tüyler ürpertici seviyede. Siber suçlar, dolandırıcılık faaliyetleri, kimlik avı hırsızlığı ve kullanıcılar arasında azalan siber dayanıklılıktan yararlanan kötü amaçlı yazılım saldırıları için maalesef pandemi odaklı bir dijital ortam da yeni fırsatlar getiriyor.

2022’de Çevrimiçi Güvenliği Artırmak için Yapılacaklar Listemizi Hazırlayalım

Şifrelerinizi güncelleyin

Parolalar, kişisel verilerinize yetkisiz erişime karşı ilk savunma hattıdır ve iyi siber hijyen, her çevrimiçi hesap için güçlü ve benzersiz parolalar kullanmanızı gerektirir. Çocuğunuzun, evcil hayvanınızın adı veya doğum tarihiniz gibi bariz şifreleri kırmak çok kolaydır ve siber suçluların hesaplarınızı ele geçirmesine, kişisel verilerinizi ve hatta paranızı çalmasına izin verir. Aynı şifreyi birden fazla hesapta kullanma dürtüsüne karşı koyamıyorsanız, bir şifre yönetim aracı kullanmayı düşünün.

Örneğin Bitdefender Password Manager, tek bir ana parola yardımıyla tüm web siteleri ve çevrimiçi hizmetler için parolalarınızı otomatik olarak kaydeden, otomatik olarak dolduran, otomatik olarak oluşturan ve yöneten çok platformlu bir hizmettir. Böylece artık oturum açma bilgilerinizi yazmak için zaman harcamanıza gerek kalmaz ve unutulan şifreleri sıfırlamak zorunda kalmazsınız.

VPN kullanarak gizlilik seviyenizi arttırın

VPN bağlantınız, sizinle ziyaret etmek istediğiniz çevrimiçi hedef arasında güvenli bir tünel oluşturur. Başka bir deyişle halka açık bir WiFi ağına bağlanıyorsanız bir VPN, özellikle alışveriş yapmak veya banka işlemleri yapmak için internet trafiğinizi şifreleyerek çevrimiçi etkinliğinizin bilmediğiniz kişiler tarafından kontrol edilmesine karşı koruyacaktır.

Bitdefender VPN gibi VPN araçları, siber suçluların verilerinizi ve kredi kartı bilgilerinizi çalamaması için size anonim olarak gezinme ve güvenli bir ortamda çevrimiçi bankacılık işlemleri gerçekleştirme özgürlüğü verir. VPN, gizliliğinizi daha da artırmak ve kesintisiz bir trafik deneyimi sağlamak için reklam engelleyici ve izleme önleyici gibi iki yeni özellikle birlikte gelir.

Yazının Devamını Oku

Siber hayaletlerin Cadılar Bayramı'nızı mahvetmesine izin vermeyin

28 Ekim 2021
Bu Halloween gecesinde kimse güvende değil!

Siber Güvenlik Farkındalık Ayı olan Ekim, Cadılar Bayramı ruhuyla sona erebilir. Bu, internetin her köşesinde pusuda bekleyen ürkütücü sanal tehditleri savuşturmamız gerektiğinin harika bir hatırlatıcısı.

Ülkemizde de son yıllarda Cadılar Bayramı kutlama trendi giderek artmaktayken, sizi ve verilerinizi ters giden her şeyden korumanıza yardımcı olacak ipuçlarına ve püf noktalara bir göz atmanızda fayda var.

Şekerlerinizi Parolayla Koruyun

İnternet hortlakları, şeker zulanızı çalmak için çevrimiçi hesaplarınıza girmek istiyor. Verileriniz, karanlık ağdaki kimlik hırsızları ve siber suçlular için oldukça değerlidir. Her çevrimiçi hesap için farklı bir parola kullanın ve mümkün olan her yerde iki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) etkinleştirin.

Cadılar Bayramı Kostümüne Aldanmayın

Muhtemelen çocuğuna Cadılar Bayramı'nda kostüm giydiren tek kişi sen değilsin. Siber suçlular ayrıca bu dönemde en iyi kostümlerini giyiyorlar. Şaka mı şeker mi yerine, elbette verilerinizi ele geçirmek için phishing yani kimlik avı hilelerine başvurabilirler. Banka hesap bilgilerinizi çalmak veya gününüzü kabusa çevirmek için en sevdiğiniz online alışveriş sitelerini veya bankanızı taklit edebilirler.

Gelen spam ve istenmeyen iletilere karşı dikkatli olun. Sizi korkutmak veya paniğe kapılmanızı sağlamak için gönderilen bağlantılara tıklamayın veya anlık mesajlaşma uygulamalarında bilmediğiniz dosyaları indirmeyin. Güvenilir kuruluşlardan gelen hiçbir gerçek e-posta, metin veya mesaj şifrelerinizi, kredi kartı numaralarınızı veya diğer hassas bilgilerinizi istemez.

Cadılar Bayramı'nda Kimse İkramları Paylaşmaz

Yazının Devamını Oku

macOS sistemlere virüs bulaşır mı?

28 Eylül 2021
Stev Jobs çalıştığı mühendislere, özellikle kullanıcıların sisteme çok fazla müdahale etmeyecek şekilde ürünlerinin geliştirilmesi için titiz davrandığını biyografisinde yazıyordu. Siyah beyaz DOS ekranlarından görsel albeniye sahip işletim sistemlerine geçişimizde kendisinin çığır açtığını söylemek pek de abartı olmaz.

Ürünleri iyi ve performansı mükemmel! Peki dünyada kullanım oranı ne kadar? 

Bağımsız pazar araştırmaları yapan IDC’ye göre 2021 PC pazarında günde yaklaşık 1 milyon satış gerçekleşiyor. Dünya genelinde bu satışlara göre Apple’ın pazar payı %8 olarak açıklanmış ve sıralamada 4. marka olarak konumlanmış. Tabi bu oran bile büyük bir başarı ama söylemeye çalıştığım, dünya genelinde en çok kullanılan marka ve işletim sisteminin macOS olmaması. 

Peki bunları neden anlatıyorum? 

Siber saldırganlar bir virüs geliştirirken özellikle bunu en çok etki edecek popülasyon için geliştiriyor. Bir kurşunla milyon kuş vurmaya çalışmaları nedeniyle dünyada en çok kullanılan sistemleri hedef aldıklarını söyleyebiliriz. Durum böyle olunca macOS üzerine tasarlanmış siber saldırılar ile karşılaşma oranımız, diğer işletim sistemlerine nispeten daha az oluyor diyebiliriz. 

Yine de bir macOS kullanıcısıysanız, tüm bunlara rağmen oluşabilecek saldırılar için önlemlerimizi almanız şart. Yıllar önce Jennifer Lawrence’ın başına gelen iCloud saldırısını hatırlayabiliriz. Gerçi kız, dünya çapında tanınmıyorsa da bu olaydan sonra tanınır hale geldi. En basiti iCloud hesabınıza çok sıkı sahip çıkmanız en ciddi uyarım. 

Hesaplarımız için kullandığımız eposta adresimiz ve güvenilirliği için mutlaka 2FA kullanılmasını tavsiye ediyorum. Düzenli olarak işletim sistemi güncellemelerini yapalım ve mutlaka bir güvenlik yazılımı kullanalım.

Yazının Devamını Oku

Anlık mesajlaşma uygulaması mağduru olmayın

7 Eylül 2021
WhatsApp’ın web uygulamasını kullanmak konusunda pandemi sürecinin öncesine kadar dirençliydim. Hem hibrit çalışma ortamı, hem çoğunluğun artık iş süreçlerinde e-postalarından daha aktif olarak WhatsApp kullanması bu önyargımı kırmama sebep oldu. Sanırım yalnız değilim, benim gibi birçok insan WhatsApp’ı web üzerinden kullanmaya başladı.

2021 ilk yarısı değerlendirildiğinde de Türkiye’de ziyaret edilen ilk 10 site içerisinde WhatsApp üçüncü sırada. Messenger da yine bu listenin dokuzuncu sırasına yerleşmiş bulunuyor. Peki, iletişimin bu denli yoğun bir şekilde aktığı bu platformlarda nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

WhatsApp web kullanabilmemiz için tabii ki bir WhatsApp hesabımızın olması ve hesabınıza web üzerinden erişmek için cep telefonunuza ekrandaki QR kodu okutarak erişim sağlamanız gerekiyor. WhatsApp web hesabına farklı bilgisayar ortamlarından erişim sağlıyorsanız, mutlaka işiniz bittiğinde telefonunuz üzerinden bu erişimi sonlandırmanız gerekir. Bu işlemi yapmadığınız zaman aynı bilgisayar üzerinden istemediğiniz kişiler tarafından Whatsapp uygulamanızın içeriği takip edilebilir. 

Çoğunluğun iş ve özel hayatında vazgeçilmez iletişim aracı olarak kullandığı bu ve benzeri uygulamalar için gerekli önlemleri almamız şart. 

* Güncel sürüme sahip bir güvenlik yazılımı kullanmalıyız.

* İşletim sistemi ve kullanılan uygulamaların mutlaka güvenlik yamalarını takip edip güncellemeliyiz.

* Tüm uygulamalarımız için farklı şifreler kullanalım ve 2 faktörlü doğrulama yöntemini aktif hale getirelim.

*

Yazının Devamını Oku

Kendinizi siber stalker'lardan nasıl korursunuz?

23 Ağustos 2021
Öncelikle siber stalker kime denir herkes biliyor mu?

Siber stalker, seçilen bir kurbanı taciz etmek ve tehdit etmek için çevrimiçi teknolojilerin kullanılması olarak tanımlanır. Yaş ve cinsiyetten bağımsız olarak herkesin başına gelebilir. 

Teknolojinin evrimi ve sosyal medya uygulamalarındaki artış, takip edenlerin hedeflerini izlemesini ve taciz etmesini kolaylaştırdı. Dijital dünyanın anonimliği, çevrimiçi takipçilerin hedefleriyle fiziksel olarak etkileşime girmeden bilgi toplamasına ve kurbanlarını manipüle etmesine maalesef olanak tanımaya başladı. 

Siber Stalker Nasıl Tespit Edilir 

Ocak 2020'de yapılan bir ankete göre, internet kullanıcılarının %44'ü çevrimiçi olarak minimum bir tür tacize uğradığını belirtiyor. Spesifik olarak, %28'i fiziksel tehditler ve takip etme dahil olmak üzere daha ciddi bir çevrimiçi taciz biçimine maruz kaldı. Ayrıca, kurbanların %77'si Facebook'ta tacize uğradığını veya takip edildiğini bildirmiş. 

Siber saldırganlar, kurbanları korkutmak, aşağılamak ve kontrol etmek için aşağıdaki gibi çeşitli taktikler kullanır; 

Bir hedefin sosyal medya gönderilerine aşırı yorum yapmak.

Tehdit edici ve istenmeyen cinsel içerikli e-postalar, mesajlar veya metinler göndermek.

Mağduru rızası olmadan gönderilere etiketlemek.

Yazının Devamını Oku

Dijital dünyada sizi kim izliyor? Cevap: Herkes!

3 Mayıs 2021
Çevrimiçi izleme, bir web sitesini her ziyaret ettiğinizde, "beğen" düğmesine bastığınızda, bir e-posta gönderdiğinizde, çevrimiçi alışveriş yaptığınızda veya en sevdiğiniz uygulamayı kullandığınızda gerçekleşir. Göz atma geçmişimiz, alışkanlıklarımız ve beğenilerimiz titizlikle kaydedilir, saklanır ve kullanıcı tercihlerine ilişkin içgörüler sağlayan şirketler tarafından yeniden paketlenir. Pazarlama şirketlerinin kendilerine özel reklamlar ve içerikler hedeflemelerine yardımcı olan her bireyin kendi "profili" vardır.

Kullanıcı verilerini toplayanlar sadece büyük teknoloji devleri değil. Çevrimiçi izleme, internete her bağlandığınızda başlar ve internet servis sağlayıcınız, çeşitli etkinliklere girdikten sonra web trafiğinizi toplayan ilk varlıklardan biridir. İnternet servis sağlayıcıları (ISS'ler) toplanan kullanıcı verilerini reklamlarla kişileri hedeflemek için kullanan pazarlamacılara satar. 

“İnternette gizli modda gezinmek, çevrimiçi gizliliğinizi korur.” Efsane mi Gerçek mi? 

Zaten bildiğiniz gibi, birçok tarayıcı özel veya gizli tarama modları sunar. Gizli tarama, internette gezinirken tam bir anonimlik sağlamaz. E-postanızı herkese açık bir bilgisayardan kontrol ederken veya aynı cihazı kullanan diğer kişilerden göz atma geçmişinizi gizlerken kullanabileceğiniz kullanışlı bir araç olabilir ancak çevrimiçi gizli kalmak kurşun geçirmez çözüm değildir. Gizli tarama, ISS'inizin sizi izlemesini engellemez ve farklı web sayfalarını ziyaret ettiğinizde veri toplama sürecini engellemez. 

Tarayıcınız özel göz atma açıkken tanımlama bilgilerini, arama geçmişini veya indirme bilgilerini kaydetmeyebilir ancak oturum sırasında kullanılan belirli tanımlama bilgileri, yine de üçüncü parti kişilere tarama verileri hakkında ayrıntılar iletebilir. 

Bu veriler, IP adresinizi, kullandığınız cihazla ilgili bilgileri, tarayıcı yapılandırmasını ve belirli bir cihazı tanımlayabilen benzersiz bir model oluşturan ayarları içerebilir. Cihaz parmak izi olarak bilinen işlem, gizli modda gezinirken ayrı cihazları tanımlamak için benzersiz bir kimlik oluşturmak üzere donanım ve yazılım yapılandırmalarını analiz eder. 

Çevrimiçi izlenmenin artıları ve eksileri, dijital kullanıcılar arasında ikilem yaratabilir. Bir yandan, ilgi alanlarına göre her kullanıcı için dinamik ve verimli bir çevrimiçi deneyim sağlar.  Daha önceki profil verilerimiz sayesinde internet ortamında sörf yapmak, çoğumuz için ilk zamanlarda inanılması zor bir etkileşimdi. Öte yandan, güvenlik ve mahremiyet endişeleri son zamanlarda artık herkesin gündemine oturdu. Birçok uygulama, web sitesi ve sosyal medya platformu veri toplama konusunda tam olarak şeffaf olmadığı gibi hatalı kullanılan kullanıcı verileri yanlış ellere geçebilir. 

KVKK (Kişisel Verileri Koruma Kanunu) ile birlikte birçok site artık bizden çevrimiçi verilerimizi alabilmek için izin talep ediyor. Eminim ki birçok kullanıcı nihai amacına ulaşmak için fazla düşünmeden bu izinleri onaylıyor. Kimseyi suçlamıyorum, kişisel olarak aynı durumdan dolayı ben de benzer davranışlar sergiliyorum. Üstelik bazı sitelerde bu izinleri vermeden hareket etmek neredeyse imkansız. 

Çevrimiçi gizliliği korumak sıkıcı ve zor bir iştir. Son dönemde meydana gelen Facebook, Linkedin gibi uygulamaların veri sızıntıları da kullanıcıların endişelerini artırdı. Ele geçirilen verilerimizin nerede kimler tarafından kullanılabileceğini bilemiyoruz. Bitdefender’ın Dijital Kimlik Koruma aracıyla kişisel bilgilerinizin çalınıp çalınmadığını veya internette herkese açık olup olmadığını kontrol ederek bu konuda profesyonel bir çözüm kullanmak da sizin için sunabileceğim bir seçenek.

Yazının Devamını Oku

WordPress web sitelerinde yeni bir açık keşfedildi

31 Mart 2021
Web sitelerini WordPress ile yapanların, GDPR veya KVKK kapsamında ziyaretçilerinden toplanan kişisel veriler için "Ultimate GDPR & CCPA Compliance Toolkit" eklentisini kullanması gerekiyor.

Ancak güvenlik araştırmacıları, WordPress için "Ultimate GDPR & CCPA Compliance Toolkit" eklentisinde, halihazırda bilinen bir güvenlik açığının yeni bir sürümünü keşfettiler. 

Golang'da yazılan bot, WordPress için "Ultimate GDPR & CCPA Compliance Toolkit" eklentisini direkt hedefliyor. Bu eklenti, saldırganların trafiği kötü amaçlı bir web sitesine yönlendirmesine olanak tanıyan kritik bir güvenlik açığına sahip. 

Neden WordPress eklentileri? 

Türünün en büyük platformu olan WordPress, sayısız eklenti kullanır. Bu esnek yapısı sayesinde yaygın olarak kullanılıp pazarda kullanım oranını artırdı. Ancak aynı zamanda siber saldırganlar da eklentilerdeki açıkların peşine düşüp WordPress sitelerini sık sık hedef tahtası haline getiriyor. Özellikle güvenlik açığı bulunan eklentiler ve güncel yamalarının yüklenmemiş olması, siber suçlular için altın madeni etkisi yaratıyor. 

"Ultimate GDPR & CCPA Compliance Toolkit", web sitelerinin Avrupa'daki Genel Veri Koruma Yönetmeliği'nin katı kurallarına uymasını sağlar ki bu bizim ülkemizde de KVKK ile benzer yaptırım gereksinimleri anlamına geliyor. GDPR ve KVKK kurallarına uyulmaması, web sitesi sahiplerini büyük para cezalarına maruz bırakıyor. Site sahipleri, ​​ziyaretçilerden topladığı verilerle başa çıkmak için bu eklentiye ihtiyaç duyuyor. 

Bitdefender araştırmacıları "Ultimate GDPR & CCPA Compliance Toolkit" eklentisindeki güvenlik açığını keşfettiklerinde, eklenti yaklaşık 6.000 kez satın alınmıştı.  WordPress 2.4 veya daha düşük bir sürümü kullanan herkes, bu güvenlik açığına maruz kaldı. Geliştirici ekibi, sorunu 28 Ocak 2021'de düzelterek n-day güvenlik açıklarına tam bir savunma getirdi. Basitçe ifade etmek gerekirse, bu eklentiyi kullanan web siteleri bu güncellemeyi yüklemedilerse saldırılara karşı açık bir kapıları bulunmaktadır. 

Zero-day güvenlik açıkları daha çok dikkat çekse de n-day güvenlik açıkları çok daha fazla güvenlik sorununa sebep olabiliyor. Bu güvenlik açıkları zafiyetleri zaten biliniyor ve çoğunun zaten güncellemeleri bulunuyor. Maalesef sorun şu ki, insanlar ve şirketler sistemlerine veya yazılımlarına yeni yayınlanan güncelleme yamalarını yüklemiyor, siber saldırganlara açık birer kapı bırakıyor. Web sitesinde WordPress altyapısını kullanan herkese güncellemelerini bir an önce yapmalarını tavsiye ediyorum.

Yazının Devamını Oku

2 kere düşün bir kere Clubhouse’da söyle

12 Şubat 2021
Etrafımdaki çoğu insan anlatıyor, okuduğum çoğu makalede de Clubhouse karşıma çıkıyor. “Algıda seçicilik mi yapıyorum?” diyorum ama galiba hayır, son günlerde kitleleri peşinden sürükleyen bir platform oldu Clubhouse!

Yeni bir restoran açılmış gittin mi? 

Normal koşullarda insanlar yeni açılan bir restoran olduğunda birbirine ballandırarak anlatır ve bir şekilde o restoran ilgi odağı haline gelirdi. Covid-19 pandemisi dönemiyle birlikte dışarıdaki sosyalleşme alanları kısıtlandığından ötürü bu reaksiyon artık uygulamalar üzerinde yaşanmaya başlandı. Yapacak fazla bir şeyimiz olmadığı için yeni gelen bir uygulamayı merak edip deniyoruz. 

Eşsiz, seçilmiş olma arzusu? 

Clubhouse şu an iPhone kullanıcıları için sunulan bir uygulama ve sadece davet yoluyla uygulama içerisindeki sohbet odalarına girilebiliyor. İnsanlar böyle olunca kendini seçilmiş özel kişi olarak değerli hissediyor. Eskiden pazarlama oyunlarında uygulanan bir yöntem vardı; “bu fiyat sadece kısıtlı bir kullanıcı grubuna uygulanıyor ve siz de bu küçük gruba ait nadide bir insansınız“. Şu an bu kısıtlı grup, binlerce kişinin bir arada olduğu sohbet odaları curcunasına dönüşmüş durumda. Ayrıca ünlü, fenomen, tanınmış kişiler ile bir platform üzerinde canlı sohbet deneyimi de bu konunun diğer bir cazibeli yanı. 

Clubhouse ile kayıt dışı özgürce iletişime sahip oluyorsunuz! 

Son dönemde sosyal medya uygulamalarının kişisel bilgilerimizi kaydetmesi, kullanması ve hatta 3. parti kurumlarla paylaşması ile ilgili söylentiler birçoğumuzu tedirgin etti. Uygulamada kayıt alınamaması, konuşulanların sadece anlık olması, kullanıcıların rahat bir biçimde kendilerini ifade etmelerine olanak sağlıyor diye de çok ilgi gördü. Clubhouse web sitesinde "Geçici kayıtlar oda canlı yayındayken yapılır." deniliyor ve buna göre görüşme sırasında katılımcılar tarafından ses kaydı saklanabiliyor. Tabii bu yapılıyor diye bir şey iddia etmiyorum ama kötü niyet olduktan sonra burada da bir güvenlik zafiyeti oluşabilir. 

Her uygulamada olduğu gibi bu uygulamaya olan ilginin de bir süre sonra söneceğine inanıyorum. En azından belli dönemlerde kullanılmayan uygulamalarımızı cihazlarımızdan kaldırıp temizlik yapmamız gerekiyor. Birçok kullanıcı ne zaman ne için bile yüklediğini bilmediği uygulamayı hala cihazında tutuyor. Genel olarak önerdiğim gibi ben herkesin hangi platform olursa olsun ister fotoğraf ister metin ister söylem paylaşımlarımızda mümkün olduğu kadar ketum davranmasını tavsiye ediyorum. Büyüklerimizin dediği gibi 2 kere düşün bir kere Clubhouse’da söyle!

Yazının Devamını Oku