GeriAhmet HAKAN Rakamlardan çıkan üç sonuç
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rakamlardan çıkan üç sonuç

İŞTE METROPOLL'ÜN YAPTIĞI SON ARAŞTIRMANIN SONUÇLARI

BİR: AK Parti, tek başına iktidar olabilecek oy gücüne ulaşamıyor.
*
İKİ: CHP oyunda bir miktar artış, MHP oyunda ise azalış var. Ancak bu değişimler, anlamlı sınırlara yaklaşmış değil.
*
ÜÇ: HDP’nin oyu, belirgin miktarda artıyor. Bu artış, oy bakımından partiler arasındaki sıralamayı değiştirmese de milletvekili sayısı bakımından HDP’yi üçüncü parti yapıyor.

Rakamlardan çıkan üç sonuç


NASIL OLUYOR DA HDP OYUNU ARTTIRIYOR?

ÇATIŞMALI bir döneme girildi. PKK, saldırılarını sürdürüyor. Şehitler geliyor. PKK, tepkilerin odağında. HDP de... Böyle bir ortamda nasıl oluyor da HDP’nin oyları artıyor? HDP, oylarını kimden alıyor?
ÖZER SENCAR: 7 Haziran’da HDP’ye oy veren 13 puanlık kitlenin 11 puanının Kürt ve Zazalardan, 2 puanın da AKP/Erdoğan karşıtı stratejik oy veren Türklerden geldiğini belirlemiştik. Erdoğan ve iktidar sözcülerinin seçimden hemen sonra başlayan PKK ve HDP’ye yönelik çok sert söylemleri ile güvenlik güçlerinin PKK’lılara yönelik operasyonları Kürtleri AKP’den HDP’ye doğru itmiş ve HDP’yi Kürtlerin tek partisi haline getirmiştir. Bu durum 7 Haziranda HDP’ye oy vermemişler de dahil olmak üzere Kürtlerin HDP’ye bağlılığını artırmıştır.
*
MHP’nin politikası da bu artış da rol oynamış mıdır?
ÖZER SENCAR: Seçimden bu yana HDP’yi gayri meşru ilan eden MHP söylemi daha önce HDP’ye oy vermemiş Kürtleri HDP’ye doğru itmiş görünüyor. Bu durum, MHP’nin önceden düşünemediği ve hesap edemediği çok büyük bir anlayış ve siyasi söylem hatasıdır. Bedeli MHP’nin Mecliste dördüncü parti durumuna düşmesidir.
Stratejik oyların durumu nedir?
ÖZER SENCAR: Bu süreçte Türklerden gelen stratejik oylar da HDP’yi terk etmemiştir. Çünkü bu seçmenler siyaset sahnesinde oynanan oyunu doğru okuyabilecek bilgi ve tecrübeye sahiptirler. Hem hükümetin, hem de Kandil’in Demirtaş’ı itibarsızlaştırma taktiğini anladıklarını düşünüyorum. Böyle giderse HDP’ye stratejik oy veren Türk seçmenlerin azalması değil artması bile mümkündür.
*
HDP’nin oyunda 1.7 puanlık bir artış var. Nereden geliyor bu artış?
ÖZER SENCAR: Bu ölçümde HDP’ye yeni gelen 1.7 puanlık seçmenin yaklaşık %75’inin daha önce sandığa gitmemiş veya oyunu iptal etmiş seçmenlerden, %25’nin ise başta CHP ve AKP olmak üzere diğer partilerden geldiği belirlenmiştir.
*
Bu sonuçtan hükümetin çıkarması gereken ders nedir?
ÖZER SENCAR: Hükümetin HDP’yi kriminalize etme veya olağan dışı yöntemlerle oyunu azaltma yöntemlerinin sonuç vermeyeceğini görmesi gerekir. Aksi halde bütün Kürtler HDP’de toplanır ve stratejik oy veren Türklerle birlikte kimsenin öngöremediği şekilde HDP oy olarak da üçüncü parti haline gelir.


CHP AYNI TUTUMUNU SÜRDÜRMELİ

CHP, son dönemde “yapıcı muhalefet” sergiledi. Ancak bu tutumunun oya tahvil olamadığını görüyoruz. Neden?
ÖZER SENCAR: CHP’nin seçim bildirgesi ve söylemi çok başarılıydı, ancak reklamları yetersizdi. Uyguladıkları en doğru ve en etkili taktik de Erdoğan’la polemiğe girmemek ve adeta onu yok farz ederek seçim çalışması yapmaktı. Bunların hepsi CHP’nin ilk defa uygulamayı akıl ettiği doğrulardı. Ama bir sorun var, CHP’nin her gün bilinçli şekilde tekrar edilen geçmişi ve halkın CHP ile ilgili kemikleşmiş algısının bir seçim dönemindeki doğrularla değişemeyeceğini bilmek lazım. Kılıçdaroğlu ve yakın ekibi zannediyorum bunun farkında.
*
Yani CHP’ye “aynen devam” mı diyorsunuz?
ÖZER SENCAR: Evet. İdeolojik mesaj içermeyen, rejim korumacılığı yapmayan, insanların günlük yaşantılarındaki ekonomik sorunlarla ilgilenen ve onları çözmeye yönelik projeler üreten bir üsluba aynen devam diyorum.
*
CHP, Erdoğan karşıtı bir kampanya yürütmemeli mi?
ÖZER SENCAR: Yürütmemeli. CHP, Erdoğan’la kesinlikle polemiğe girmemelidir. Yapacakları en doğru şey, o yokmuş gibi davranmaktır. Bu tutum Erdoğan’ı daha fazla hataya sevk eder çünkü. 7 Haziran seçim bildirgesi ve söylem taktiğini belirlerken kimlerden yardım aldılarsa onlardan daha fazla destek ve yardım almaya devam etsinler derim. Doğru politikalar hemen oy getirmeyebilir ama sonunda mutlaka başarı getirecektir.

Rakamlardan çıkan üç sonuç

MHP OYLARINI NEDEN ARTTIRAMIYOR?


BU süreçte MHP oylarının artışı beklenebilirdi. Çünkü AK Parti, neredeyse MHP çizgisine gelmiş durumda. Yani MHP’nin tezlerinin haklı çıktığı algısı söz konusu... Böyle bir ortamda nasıl oluyor da MHP oy kaybediyor. MHP’nin oy kaybını neyle izah ediyorsunuz?
ÖZER SENCAR: AK Parti, Kürt seçmenlerin büyük çoğunluğunu kaybedince geriye tek oy kaynağı olarak MHP’ye giden seçmenleri kaldı. AK Parti, onları geri alabilmek adına MHP kadar çok, sert bir milliyetçi söylem ve davranış sergilemeye başladı. AKP’nin alabileceği başka oy kaynağı yok çünkü. Dolayısıyla milliyetçi oylar için ikisi arasında çok sert bir rekabet oluşmuştur.
*
Seçimden sonra MHP’nin izlediği politikanın etkisi nasıl olmuştur?
ÖZER SENCAR: MHP’nin Meclis Başkanlığı’nı AK Parti’ye vermesi ve koalisyon konusundaki uzlaşmaz tutumu, hem genel seçmen hem de kendi seçmeni tarafından benimsenmemiştir. Biz her ay liderlerin “görev onayı”nı ölçeriz. Bu araştırmada Erdoğan ve Davutoğlu’na ait değerler değişmez, Kılıçdaroğlu’nun görev onayı yüzde 29’dan yüzde 31’e çıkarken... Bahçeli’ninki çok sert bir şekilde yüzde 29’dan yüzde 17’ye düşmüştür. Bu değerlere göre MHP’nin oy arttırması değil oy kaybetmesi doğaldır.

Rakamlardan çıkan üç sonuç


ÇATIŞMALARDAN AK PARTİ DEĞİL HDP KÂRLI ÇIKACAK


ÇATIŞMALARIN sürmesi... Kime yarıyor?
ÖZER SENCAR: Çatışmalar Kürt seçmenleri çok büyük oranda HDP’ye taşır. Ben buna kesin gözüyle bakıyorum. Kürtler hem siyasal bilinci hem de etnik hassasiyeti yüksek bir kitle. Dolayısıyla devletle PKK ve HDP arasındaki çatışmada kimin haklı olduğundan ziyade olayın kendisi etkili olacaktır.


ŞEHİT CENAZELERİ VE AK PARTİ


ŞEHİT cenazelerinin gelmesi AK Parti’nin işine yarıyor mu?
AK Parti’de küçük de olsa bir artış var. Bu artışın nedeni şehit cenazelerinin gelmesi mi?

ÖZER SENCAR: AK Parti’nin oyu Haziran 2015 araştırmasında da yüzde 41.7 idi. Şimdi de aynı seviyede. Yani yaşanan olaylar, AK Parti’ye bir oy getirmemektedir, getirmesi de beklenmemelidir.


AK PARTİ’YE KADERİN BİR OYUNU


SEÇİME kadar AK Parti ile HDP’nin bakan verdiği bir hükümet söz konusu olacak gibi... Eğer böyle olursa... Bu AK Parti açısından ne anlama gelir, HDP açısından ne anlama gelir?

ÖZER SENCAR: Ben buna kaderin oyunu derim. Ne kadar güçlü oyuncu olursanız olun kader, sizin oyun planınızı bozmak isterse buna çare bulamazsınız. Son seçimden beri HDP’nin meşruiyetini tartışanlar, HDP’ye kendi elleri ile en yüksek seviyede meşruiyet kazandıracaklar. HDP açısından gökte aranırken yerde, hatta kapısının önünde bulduğu hediyedir.

Rakamlardan çıkan üç sonuç

AK PARTİ TEK BAŞINA NASIL İKTİDAR OLUR

SON araştırmanızda ortaya çıkan tablo, seçime kadar değişir mi?
ÖZER SENCAR: Majör bir değişiklik beklemiyorum. Bu tablodan normal şartlarda tek başına iktidar çıkmaz. Şartlar ne kadar zorlanırsa zorlansın artık halkın AK Parti’de yoğunlaşmasının mümkün olmadığını düşünüyorum. İktidarın bu durumu gördüğünden ve çareler aradığında eminim.
*
Çare nedir?
ÖZER SENCAR: Bana göre koalisyon kurmaya razı olmaları gerekirdi. Ben hâlâ seçimi ertelemek için gerekçeler üretip yöntemler geliştireceklerini düşünüyorum. Ancak bunların hiçbirinden istedikleri sonucu alamayacaklarına inanıyorum.
*
AK Parti’ye danışman olsanız... Verecek bir tavsiyeniz olmayacak mı yani?
ÖZER SENCAR: AK Parti’ye danışmanlık yapmadığım için kendimi mutlu hissediyorum. Gerçekten AK Parti’ye şunu yaparlarsa oyları artar diyebileceğim bir öneride bulunamıyorum. AK Parti, iktidardaki siyasal ömrünü tamamlamış görünüyor.
*
Peki ya Abdullah Gül? O gelirse tablo değişmez mi?
ÖZER SENCAR: Değişir. Eldeki bulgulara göre Gül’ün partinin başına geçmesi, AK Parti’ye tek başına
iktidarı getirir.
*
İşte bakın, bir çare buldunuz. O kadar da çaresiz değilmiş AK Parti.
ÖZER SENCAR: Bugün itibariyle Tayyip Bey’in Gül’ü hiçbir şekilde kabul etmeyeceğini düşünüyorum. Böyle olunca da Gül seçenek olmaktan çıkıyor.
*
AK Parti oylarında trajik bir düşüş bekliyor musunuz?
ÖZER SENCAR: Hayır. Daha fazla azalma olmayacağı kanısındayım. Yüzde 38-40 civarı oy, AK Parti’nin sağlam zeminini oluşturuyor. Bunu ancak sert bir ekonomik kriz daha aşağı çekebilir.
*
AK Parti oylarını yüzde 40’ın altında gösteren araştırmalar var.
ÖZER SENCAR: Onlar manipülasyon yapıyor. Bu manipülasyonun AK Parti seçmeni üzerinde olumsuz hiçbir etkisi olmaz.


AK PARTİ AÇISINDAN 1 KASIM DOĞRU TARİH


1 Kasım, AK Parti açısından doğru tarih mi?
ÖZER SENCAR:
Evet. Ekonomideki olumsuz gidişatın daha az hissedilmesi açısından doğru bir tarih. Ama bunu da fazla önemsememek gerekir. Halk hekimi, siyaset hastasına “Ne yerse yesin”
dedi bence.
*
Tablo değişmez mi yani?
ÖZER SENCAR: Muhalefet özellikle majör hatalar yapmazsa veya bazı muhalefet partileriyle ilişkili güç odakları kasten, sonucu etkilemek amacıyla operasyonlar yapmazsa genel görüntü değişmeyecektir.
*
29 Ekim tatili var, 1 Kasım’a da sarkan. 1 Kasım tarihi belirlenirken işin bu kısmı da düşünülmüş olabilir mi?
ÖZER SERCAR: Bu bir tuzak olabilir. Malum tatilci tipolojisi, bir kısım CHP seçmenine çok yakındır.

ERDOĞAN YİNE MEYDANLARA ÇIKARSA


CUMHURBAŞKANI Erdoğan’ın bu seçimde de meydanlara çıkması... AK Parti’ye oy mu kazandırır, oy mu kaybettirir?

ÖZER SENCAR: AK Parti’nin oy gücü, Erdoğan’ın kamuoyundaki itibarı ve algısı ile ilgili bir durumdur. Kasım 2014’te Erdoğan’ın görev onayı yüzde 45.6 iken bugün yüzde 38.5’a gerilemiştir. Liderlerin beğeni seviyesine bakacak olursak Ağustos 2014’te yüzde 51.4 olan Erdoğan beğenisi, bugün yüzde 40.5’e düşmüştür.
*
Erdoğan seçim sürecini Davutoğlu’na bırakabilir mi?
ÖZER SENCAR: Bunu yapmaz. Çünkü Davutoğlu, seçim kampanyasını taşıyabilecek beceri ve yetkinlikte değil.

KARARSIZLAR ARTMIYOR

Kararsızlar ne durumda? Kararsızların sayısı artıyor mu?
ÖZER SENCAR: Hayır, kesinlikle artmıyor. Kararsız seçmen oranı yüzde 4. Bu miktar seçime ancak birkaç gün kala ölçülebilecek kadar düşük bir orandır.

NOT: Bu araştırmanın alan çalışması, 14/16 Ağustos tarihlerinde 2520 kişiyle yüz yüze görüşülerek yapılmıştır.

Fotoğraflar: Murat ŞAKA

X

Sedef Kabaş olayında Kılıçdaroğlu ve Akşener iki şey söyleyebilirdi

Hem CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu hem de İYİ Parti Lideri Meral Akşener...

Sedef Kabaş’a tam destek verdiler.

*

“Ne var canım? Ne demiş ki? Atasözü söylemiş?” falan diyerek verdiler bu desteği.

“Sedef Kabaş Yalnız Değildir” sloganını paylaşmayı da ihmal etmediler.

*

Oysa... Oysa...

Yazının Devamını Oku

Dört başı mamur bir seviyesizlik

Sedef Kabaş ne dedi?

Tele1 adlı televizyon kanalında konuşan Sedef Kabaş’ın söyledikleri tam olarak şu: 

*

“Şuna inanıyorum ki Recep Tayyip Erdoğan dönüp şöyle siyasi hayatına baksa... Kendisine bu toplum, bu halk, bu ülke çok şans verdi. Çok iyi makamlara getirdi, çok destek verdi, çok oy verdi, çok paye verdi. Çok meşhur bir söz vardır, taçlanan baş akıllanır diye. Ama görüyoruz ki gerçek değil. Ya da tam tersi bir söz vardır. Hadi onu söylemeyeyim, büyükbaş hayvan diyeyim. Büyükbaş hayvan, bir saraya girdiği zaman o kral olmaz, o saray ahır olur.”

*

Görüyorsunuz değil mi ülkenin Cumhurbaşkanı’na televizyon ekranında edilen hakaretleri.

*

Bağlamına bakıyoruz sözlerinin... Gördüğümüz şu:

Yazının Devamını Oku

Küçük felaket: Davutoğlu ile müttefik olmak

Ahmet Davutoğlu’nun şu türden ontolojik özellikleri vardır:

- Kendisine verileni, kendisinin aldığını zanneder.

*

- Yüzde 0.5 ile yüzde 25’in eşit olduğunu düşünür.*

Yazının Devamını Oku

Yemişim Swap’ını

Televizyon yayınlarını denetleyen kurumsal yapımızın...

Muhalif bir kanalın haberlerine yönelik...

Denetim iştahını sürekli kabarık tutmasını, hep zinde bir tutum almasını, devamlı kontrol altında tutmasını normal karşılamak...

Tabii ki mümkün değil.

*

Ama ağalar, beyler...

Elinizi vicdanınıza koyun da söyleyin:

*

Böyle bir anormallik var diye...

Yazının Devamını Oku

Aşk eski bir yalan

Son günlerde dilimde çok eski bir şarkı var.

Sürekli o şarkıyı mırıldanıyorum.

*

Bir suç işler gibi mırıldanıyorum.

Yasadışı bir iş yapar gibi mırıldanıyorum.

*

Mırıldandığım şarkı, Kâmuran Akkor’un çok eski bir şarkısıdır:

*

“Aşk eski bir yalan / Adem’le Havva’dan kalan.”

Yazının Devamını Oku

Engelliyorlar o yüzden hizmet yapamıyorum

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yeni mottosu bu.

Son günlerde İstanbul’un dört bir yanına afişler asıp şu mesajları veriyor:

*

- Otobüs almak istiyorum, aldırmıyorlar.

- Metro yapmak istiyorum, yaptırmıyorlar.

- Bütün işlerim tek imzaya kaldı.

- Cumhurbaşkanı imza atmıyor.

- Bana iş yaptırmıyorlar.

-

Yazının Devamını Oku

Kısa çöpü çeken en sona otursun

Muhalefet partilerinin “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” çalışması tamamlanmış.

Parti liderleri, yakında bu sistemle ilgili ortak açıklama yapacaklarmış.

*

Fakat şöyle bir sorun söz konusuymuş:Ortak açıklama yapılırken, liderler hangi düzene göre oturacaklar?

Yazının Devamını Oku

Peygamber soyundan gelir, kimseye söylemez

Yıldırım Kaya, CHP’nin önde gelen isimlerinden.

 

Yıldırım Kaya’nın yakın geçmişinde...

Bir solcu sendika, bir solcu parti var.Eğitim-Sen

Yazının Devamını Oku

Kapkara bir cehalet: Cin çıkarma vakası

Aşırı dindar bir ailenin içine doğdum.

Babam ilahiyat mezunu bir müftüydü.

Din konusunda iyi bir öğretim gördüm.

Vaazlar, sohbetler dinledim.

Kitaplar karıştırdım.

*

İşte çok net biçimde söylüyorum:

*

“Cin çıkarma”

Yazının Devamını Oku

Tutar mı tutmaz mı

İşittiğime göre CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve ekibi, cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili olarak halkın huzuruna şöyle bir tabloyla çıkmayı planlıyorlarmış:

CUMHURBAŞKANI ADAYI: Kemal Kılıçdaroğlu.

*

CUMHURBAŞKANI YARDIMCI ADAYI: Meral Akşener (Başbakan)

*

CUMHURBAŞKANI YARDIMCI ADAYI: Ali Babacan (Ekonomi)

*

CUMHURBAŞKANI YARDIMCI ADAYI: Ahmet Davutoğlu (Dış İşleri)

*

Yazının Devamını Oku

Cemaat yurtlarına dair önyargısız yedi hüküm

ENES KARA ADLI BİR TIP ÖĞRENCİSİ, KALDIĞI ÖĞRENCİ YURDUNDA YAŞADIKLARI YÜZÜNDEN CANINA KIYDI. ÜÇ GÜNDÜR BU ÇOK ÜZÜCÜ OLAYI KONUŞUYORUZ. NASIL OLUYOR DA BİR ÖĞRENCİ YURDUNUN KOŞULLARI, BÖYLE BİR TRAJEDİYE YOL AÇABİLİYOR? SERİNKANLI VE ÖNYARGISIZ BİÇİMDE BUNU İRDELEMEK ŞART. BEN BÖYLE BİR İRDELEMEYİ 7 HÜKÜMLE YAPMAYA ÇALIŞTIM.

HÜKÜM BİR

ZORLA, ZORLAYARAK

TARİKAT ve cemaat yurtlarının varoluş amaçları, üniversite öğrencilerine barınma imkânı sağlayıp hayır dua kazanmak olmalı. Ama maalesef durum hiç de böyle değil. Bu tür yurtlar, barınma imkânının karşılığı olarak öğrencilere tarikat ve cemaatin doktrinlerini öğretir. Üstelik zorla ve zorlayarak. FETÖ’den beri bu böyledir.

*

HÜKÜM İKİ

ARZ VE TALEP

BİR öğrenci yurdunda tarikat ve cemaat öğretileri öğretilemez mi? Tabii ki öğretilebilir. Ama bu, bir askeri disiplin içinde zorla ve zorlayarak yapılmaz, yapılamaz. Yurt, eğer talep eden öğrenci varsa bunu arz eder. Budur, bu kadardır. Ancak çok az cemaat ve tarikat yurdu, böyle yapmakta.

*

Yazının Devamını Oku

Kabataş Lisesi’ne selam olsun

Sosyal medyada izledim videoyu.

“Çirkin olay”, tam olarak şöyle bir şey:

*

Kabataş Lisesi’nin yatakhanesinde üç öğrenci müsveddesi, Atatürk posterini bıçakla delik deşik ediyor.

Bu sırada kahkahalar yükseliyor. Tabii küfürler ve hakaretler eşliğinde.

*

Bakıyorum:

Bazıları, bu çirkin olaydan yola çıkarak...

Büyük büyük analizler yapıyorlar, Türkiye’nin en köklü lisesini bir kalemde silip atıyorlar, ideolojik ve siyasi sonuçlar çıkarmaya çalışıyorlar.

Yazının Devamını Oku

Lider televizyonda konuşurken telefon bağlantısı yapılır mı?

Ben lider olsam...

“Bırakın, bağlansınlar” derim.

*

Ama tabii eğer şu üç şey söz konusuysa:

*

- BİR: Söylediklerimden eminsem.

*

- İKİ: Elimde kapı gibi belgeler varsa...

*

Yazının Devamını Oku

Bir Hürriyet yazarına şiddetle itirazım var

Fuat Bol’un dün Hürriyet’te yayınlanan yazısının başlığı şuydu: “CHP’liler demokrat olabilir mi?”

Yazıyı baştan sona dikkatlice okudum.

Yazıda bir zihniyet analizi yapılıyordu.

Ve CHP’lilerin demokrat olamayacağı sonucuna varılıyordu.

*

Hangi gerekçeye dayandırılırsa dayandırılsın...


Yazının Devamını Oku

Allah milletvekilinin iftirasından korusun

Ali Mahir Başarır diye bir milletvekili var.

 

CHP’li bu milletvekili, CHP’nin televizyon kanalına çıktı ve desteksiz salladı.

“Demirören o gece şu kadar dolar aldı” falan diye ipe sapa gelmez bir palavra.

*

Belgesi var mı bunun?


Yazının Devamını Oku

Şevki Yılmaz olayını çözmüş bulunmaktayım

Yaşı yetmeyenler pek bilmez.

1980’ler, 1990’lar Şevki Yılmaz’ın fırtına gibi estiği dönemlerdi.

*

Kimdi Şevki Yılmaz?

Yedi maddede özetleyeyim:

*

BİR: Refah Partisi’nin en ünlü hatibiydi.

*

Yazının Devamını Oku

‘Bil / Bul’ ekine dokunmamalıydık

Dolardaki dalgalanma, kâğıt fiyatlarındaki fahiş artış falan derken...

“Tasarruf şart” dedik ve tuttuk gazetenin “Bil / Bul” ekini biraz kuşa çevirerek Kelebek’in içine aldık.

*

Bir anda çarşı karıştı.

Bitmek tükenmek bilmeyen tepkiler.

Mailler, mesajlar, telefonlar...

Protesto üstüne protesto.

*

Mesela

Yazının Devamını Oku

20 Aralık’takine benzer bir hamleye ihtiyaç var

20 Aralık’ta ne oldu?

18’lere tırmanan dolar, bir gecede 12’lere indirildi.

Ve bugün 13’lerde seyrediyor.

*

20 Aralık hamlesi o kadar tuttu ki...

“Enflasyon rakamı açıklanınca dolar uçacak” diyenler, bir kez daha yanıldılar.

Bir uçuş söz konusu olmadı.

*

20 Aralık, siyasette AK Parti iktidarının

Yazının Devamını Oku

Aralık enflasyonu nasıl olacak

Tarafsız Bölge’de Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye aralık enflasyonunu sorduğumda...

Biraz keyfi kaçmıştı.

*

Enflasyonun aralık ayında yüksek geleceğini açıkça söyledi Bakan Nebati.Bunun nedenini de şöyle açıkladı:

Yazının Devamını Oku

Cem Yılmaz’ın son gösterisiyle ilgili uyarılar

Bir komedi müfettişi gibi “Dur bakayım, eskisi kadar güldürüyor mu, güldürüyor mu” diye izlemezseniz... Gideri var.

- “Cem Yılmaz bitmiş, tükenmiş resmen abi” cümlesini zerre kadar aklınıza getirmeden kendinizi kaptırırsanız... Gideri var.

*

- Her an kahkaha patlatmaya, her an bir espri yakalamaya, her an kıkırdamaya hazır biçimde ekran önüne geçmezseniz... Gideri var.

*

- Eski Cem Yılmaz ile yeni Cem Yılmaz’ı mukayese etmeyi bir tarafa koyar, olayın keyfini çıkarmaya kendinizi bırakırsanız... Gideri var.


Yazının Devamını Oku