Sedat Peker’i kim kullanıyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ulaştığımda, “İdlib’deydim. O yüzden irtibat kurmakta zorluk yaşadık. Şimdi indim” dedi.

Haberin Devamı

Soylu, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddialarına ilişkin açıklamasını yapmıştı. Açıklama değil de ona meydan okuma denilebilir.

Peker hakkında suç duyurusunda bulunan Soylu, “Hayatının bir noktasında benimle temasın var ve bu ispatlanırsa aziz milletimizin gözü önünde idam dahil her türlü cezaya, aşağılanmaya razıyım” dedi.

90’LI YILLAR SENARYOSU

İçişleri Bakanı Soylu ile hafta başında görüştüğümüzde Sedat Peker’in kasetleri üzerinden ülkenin 90’lı yıllara döndürülmek istendiğini konuşmuştuk. Hatırlarsanız o zaman Alaattin Çakıcı - Korkmaz Yiğit kasetleri üzerinden siyaset dizayn edilmeye çalışılmıştı.

90’lı yıllarda Meclis’te Çeteleri Araştırma Komisyonu kurulmuştu. Sadece Hakkâri’de 33 ayrı çete türü organize suç örgütü tespit edilmişti.

Haberin Devamı

AK Parti iktidarında ülke çetelerden temizlendi. Süleyman Soylu, sadece PKK’ya karşı değil, çetelere karşı da yürekli bir mücadele verdi.

Sedat Peker’i yurtdışına kaçıran güç, onu konuşturarak iklimi değiştirmek istiyor.

KAOS PLANI

Ben 2023 seçimlerine giderken, müesses nizamın işi şansa bırakmak istemediğini, Erdoğan’ı tasfiye edebilmek için birkaç koldan harekete geçtiklerini görüyorum.

BIDEN’DAN SONRA

ABD’de Biden kazandıktan sonra 2023 planını devreye soktular.

Biden ne demişti? Erdoğan’ı darbeyle değil, seçimle değiştireceklerini söylemiş, bunun için muhalefeti destekleyeceklerini ifade etmişti.

Biden aslında bir itirafta bulundu ama bir şeyi eksik söyledi. Darbeyle devirmek için de uğraşmışlardı ama başarılı olamadılar. 15 Temmuz’da Biden, ABD başkan yardımcısıydı. Darbe girişimini, bilgisayar oyunu zannettiklerini söylemişti.

KILAVUZLARI CEM UZAN VE SEDAT PEKER

Şimdilik iki kılavuzları var. Biri Cem Uzan diğeri Sedat Peker.

CHP VE MHP’Yİ KASETLER ÜZERİNDEN DİZAYN

Geçmişte bu yöntemleri kullandılar.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ı kasetle tasfiye ettiler. CHP genel başkanlığını kasetle dizayn edenler, MHP’yi hedef aldılar. MHP’yi de kasetler üzerinden ele geçirmeye çalıştılar. 90’lı yıllarda ise Korkmaz Yiğit - Alaattin Çakıcı kaseti üzerinden hükümeti yıkmışlardı.

CEM UZAN

Haberin Devamı

128 milyar iddiasının kaynağı, Türkiye’yi dolandırıp, İmar Bankası ve Adabank’ta milyarlarca doları batırıp, binlerce insanı mağdur ettikten sonra, mafyanın yardımıyla Fransa’ya kaçmış olan Cem Uzan çıktı.

PEKER’İ KİM KORUYOR, KİM KONUŞTURUYOR?

Mafya denilince akla gelen her şey var Sedat Peker’de. Bir mafya liderinin iddialarını doğru kabul edip, mafya ile mücadele edenleri mi suçlayacağız?

Sedat Peker orada bir gün dahi kendi imkânlarıyla bulunamaz. Tutunamaz. Daha da önemlisi Sedat Peker orada kendi adına iktidara bu savaşı açamaz. Orada bir istihbarat servisinin desteğiyle korunur ve bir istihbarat servisinin planları doğrultusunda konuşur.

Peker’i orada koruyup konuşturan 15 Temmuz gecesi Erdoğan için ha düştü ha düşecek diye takip eden Birleşik Arap Emirlikleri’nin Veliaht prensi olmasın?

Haberin Devamı

Yapılacak olan şu, Sedat Peker paketlenip Türkiye’ye getirilmeli ve yargıda hesabı sorulmalı.

AK Parti, Sedat Peker’le başlatılan yeni kaset sürecini ciddiye almalı.

MUHALEFETİN HDP PLANI

2023 seçimlerine giderken HDP’ye ilişkin planı madde madde açıklayacağım.

1) İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Millet İttifakı’nın DEVA ve Gelecek Partileri ile birlikte daha da genişlemesinin doğru olacağını ancak HDP’nin Millet İttifakı’na girmemesi gerektiğini söylemişti. Akşener, HDP’nin seçime ayrı girmesini önermişti.

2)Akşener doğru söyledi. Çünkü HDP, Millet İttifakı’nın içine girince, Millet İttifakı’nın oyu düşüyor. Çünkü o zaman İYİ Parti’deki milliyetçi, CHP’deki ulusalcı oylar kaçıyor. HDP seçmeninin tamamı da ittifaka oy vermiyor.

Haberin Devamı

3)Asıl plan HDP’nin dışarıda kalıp, dindar Kürtlerin AK Parti’ye gitmesinin önlemesi, marjinal solu etrafına alıp, bir sinerji meydana getirmesi.

4)Akşener’in önerisine, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar yanıt verdi. “Bizim Millet İttifakı’na girme talebimiz, arayışımız, beklentimiz yoktur” dedi.

HDP YETKİ İSTİYOR

5)Peki HDP, Cumhurbaşkanlığı seçimi için ittifaka açık mı? Mithat Sancar, “Cumhurbaşkanlığı seçiminde bir ittifaka ihtiyaç olacaktır. Çünkü bu seçim 50+1 yöntemiyle cumhurbaşkanının seçilmesini mümkün kılıyor. Şimdi biz diyoruz ki; HDP olarak Türkiye’de demokrasinin önünü açmak amacıyla, Cumhurbaşkanlığı seçiminde üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye hazırız” diye açık çek verdi.

Haberin Devamı

6)Ama çok kritik bir cümle vardı. Sancar, “HDP’nin açık ve doğrudan katılımının ve yetkisinin olmayacağı bir Cumhurbaşkanlığı seçiminin başarı konusunda muhalefete vaadi de çok zayıftır” dedi.

7)Peki bu yetki ne olacak? HDP, cumhurbaşkanı adaylığının belirlendiği süreçte söz ve yetki sahibi olmak istiyor.

HDP MODELİ

8)Bu yetkinin ne olduğunu ise Selahattin Demirtaş formüle dökmüştü:

“Ortak cumhurbaşkanı adayı ve üç cumhurbaşkanı yardımcısı olacak. Bize bir cumhurbaşkanı yardımcılığı ve üç bakanlık verilecek. İçişleri, Milli Savunma ve Milli Eğitim’i bize vermezler. Dışişlerini de vermezler ama AB ile ilgili bir bakanlık ya da Kültür Bakanlığı gibi bir bakanlık olabilir.”

Mithat Sancar ve Selahattin Demirtaş’ı ciddiye almak gerekiyor. Belli ki birileri 2023’ü dizayn ederken, HDP’ye bir rol biçmişler.

OPERASYONLARIN ANASI GELİYOR

içişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüşmekte karşılıklı olarak zorluk yaşadık.

Bayramda Yüksekova’da 3 bin 480 rakımlı Düz Tepe Üs Bölgesi’nde Mehmetçikle beraberdi.

Süleyman Soylu’ya ulaşınca ilk sorum, “Bu, üs bölgesinde Mehmetçikle birlikte geçirdiğiniz kaçıncı bayram” oldu. “Sayısını hatırlamıyorum” dedi. Soylu İçişleri Bakanı olduğu günden beri hiçbir bayramı evinde geçirmedi. Ben de her bayramda üs bölgesinden arayıp, İçişleri Bakanı Soylu ile görüştüm.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bayram sabahı telefonda Mehmetçiğe verdiği mesajı alıp, oradaki havayı yansıtmaya çalıştım. Erdoğan, bayram sabahı yine Süleyman Soylu’nun telefonundan üs bölgesindeki Mehmetçikle bayramlaşıp, onlara seslendi. Erdoğan, “Zafere artık bir an kaldı, bir nebze kaldı” dedi.

Bunu sadece bir moral cümlesi olarak almadım. Erdoğan’ın bu sözlerini, bu yaz PKK’ya yönelik operasyonların en büyüğünün yapılacağının bir sinyali olarak gördüm.

 

Yazarın Tüm Yazıları