PKK’nın sivil katliamı ve Biden’ın sınavı

Muhammed Omar, 9 aylık.

Haberin Devamı

Bedirhan bebek, 11 aylık.Celin Naz Aydın, 3 yaşında.

Eren Bülbül, 16 yaşında.

Yasin Börü, 16 yaşında.

Sadece birkaçının ismini yazabildiğimiz bu bebekler, çocuklar, gençler PKK tarafından katledildi. Karnında kurşun deliği olan çocuklardan dolayı Öcalan’a “bebek katili” denildi. Buna rağmen Batı dünyası PKK ile ilişkisini sürdürdü. Suriye’de ise müttefikimiz ABD, 20 bin TIR dolusu silah verdi. PKK şimdi de bir süredir elinde olan 13 vatandaşımızı şehit etti.

BIDEN NE YAPACAK?

Şimdi ABD başta olmak üzere Batı’nın ne diyeceği önem kazandı. Çünkü Biden yönetimi, Yemen savaşında sivilleri öldürdüğü gerekçesiyle Suudi Arabistan’a olan desteğini kesti. Sivil katliamı konusunda müttefiki Suudi Arabistan’ı bile gözden çıkaracak kadar duyarlı olan Biden yönetimi, 13 sivil vatandaşımızı katleden PKK’yı yüksek sesli kınayıp, YPG ile işbirliğini sona erdirecek mi?

Haberin Devamı

MACRON’UN SINAVI

YPG’li teröristleri Elysee Sarayı’nda kabul eden Fransa Cumhurbaşkanı Macron, bir sınavla karşı karşıya. Macron, PKK’nın sivil katliamını kınayabilecek mi? Batılı liderler şu ana kadarki sessizliklerini bozup, PKK’ya karşı tavır alabilecekler mi?

GARA HAREKÂTININ ÖNEMİ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar kısa bir süre önce, “Kandil mitini bitirmemiz lazım” demişti. Irak’ın 40 kilometre içinde icra edilen Gara harekâtı ise Kandil’e yönelik operasyonun ilk adımıydı. Kandil bir süredir abluka altında tutulduğu için PKK’nın Gara bölgesini aktif hale getirdiği yönünde istihbarat alınıyordu. Gara hem kış üstlenmesi ve hem de lojistik anlamında “küçük Kandil” olma yolundaydı. Kandil, Gara’dan mobilize ettiği teröristleri Türkiye’ye sokmayı planlıyordu. O nedenle Gara harekâtı stratejik öneme sahipti. PKK’yı doğudan batıya doğru sürüp, Türkiye’ye sızmaların önlenmesi amaçlanıyordu. Bu hedef sağlandı.

PKK’YA ŞOK YAŞATILMALI

Ancak PKK, elinde tuttuğu 13 sivil vatandaşımızı katlederek, yeni bir vahşete imza attı. Gara operasyonunda 3’ü örgüt yöneticisi olmak üzere, 53 terörist etkisiz hale getirildi. Ancak yetmez. 13 şehidimizin bedeli çok ağır bir şekilde ödetilmeli. Cemil Bayık mı olur, Murat Karayılan mı olur yoksa Kandil’in başlarına geçirilmesi mi olur orasını bilmem, ama PKK’ya ağır bir şokun yaşatılması gerekiyor.

Haberin Devamı

DEMİRTAŞ VE HDP KINAYABİLECEK Mİ?

PKK’nın 13 sivil vatandaşımızı katletmesi karşısında ABD Başkanı Biden ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un tavrı önemli de Selahattin Demirtaş ve HDP yönetiminin tavrı önemli değil mi? Barışı, kardeşliği, demokrasiyi, sivil katliamlarını dillerinden düşürmeyen Demirtaş ve HDP yönetimi, 13 sivil vatandaşımızı vahşice katleden PKK’ya karşı seslerini yükseltebilecekler mi? “Hiçbir sivil öldürülmesin” gibi genelgeçer bir ifade ile değil, “PKK’yı elinde bulundurduğu sivilleri katlettiği için kınıyoruz” diyebilecekler mi? Desinler, alkışlayacağım.

KILIÇDAROĞLU VE İMAMOĞLU, ‘PKK’ DİYEMEDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, PKK’nın katlettiği 13 şehidimizle ilgili taziye mesajı yayınladılar ama PKK’ya PKK diyemediler. Kılıçdaroğlu, 13 şehidimiz için hem görüntülü hem de yazılı mesaj yayınladı. “Terör nereden ve kimden gelirse gelsin lanet okuyacağız” dedi. Bu dili hatırladınız mı? PKK’nın her katliamından sonra HDP’liler tarafından yapılan açıklamalarda kullanılan dildi. PKK terörü diyemedikleri ve devleti suçlamak istedikleri için terör nereden gelirse gelsin derlerdi. HDP’lilerin dilini kullanan Kılıçdaroğlu, hem görüntülü hem de yazılı mesajında “PKK” diyemedi. PKK terörünü lanetleyemeyen CHP Lideri taziye mesajında ne ilgisi varsa iktidarı hedef aldı. “İktidar sahipleri bizden ve sizden diye bağırarak konuşuyor” dedi.

Ekrem İmamoğlu ise “Gara bölgesinde terör örgütü tarafından şehit edilen” demeyi tercih etti. Belli ki Kılıçdaroğlu’da İmamoğlu’da “Dostları” HDP’yi küstürmemek için bu yolu tercih ettiler ama Türk milletini üzdüler.

Haberin Devamı

ÜMİT ÖZDAĞ, MUHARREM İNCE’NİN PARTİSİNE KATILACAK MI?

ÜMİT Özdağ
’ın Muharrem İnce’nin kuracağı partiye katılacağı yönünde haberler yapılıyor ama şu ana kadar ikisi arasında herhangi bir irtibat söz konusu değil. Ne Ümit Özdağ’da Muharrem İnce ile çalışmak gibi bir talep var, ne de Muharrem İnce’de Ümit Özdağ’la birlikte parti kurmak gibi bir istek var. İkisi de kendi partisini kuruyor. Muharrem İnce, ‘Memleket Partisi’ni kuruyor. Ümit Özdağ’da ‘Milliyetçi Parti’nin kuruluş çalışmalarına başladı. Çalışmaları şimdilik İYİ Parti’den istifa eden Adana milletvekili İsmail Koncuk yürütüyor. Ümit Özdağ, İYİ Parti’den ihraç edilince çalışmaların başına geçecek. Böylece muhalefet iki yeni parti doğurmuş olacak.

Haberin Devamı

ÇOCUKLARI HAYALLERİNE KAVUŞTURAN ADAM

İSTANBUL
Büyükşehir Belediyesi öğrencilere 40 bin tablet dağıttı. Kırk gün kırk gece sürmedi ama Ekrem İmamoğlu’nun 40 bin tablet dağıtacağı haberleri günlerce sürdü. Sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milli Eğitim Bakanlığımızın 2 milyonu aşkın tableti bir kenara bırakıyorum, bizim sadece Şahinbey ilçe belediyemizin dağıttığı 50 bin tableti ise kimse görmüyor. Görmek istemiyor” diye tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın örnek gösterdiği Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, işini yapan ama reklamını yapmayan bir belediye başkanı. İnsan odaklı belediye nasıl olur derseniz, Şahinbey, Türkiye’de örnek gösterilecek belediyelerden birisi.

Haberin Devamı

Mehmet Tahmazoğlu hizmet odaklı bir belediye başkanı. Ama özellikle de çocuklara, gençlere, eğitime özel bir önem veriyor. Şimdi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi bünyesindeki Millet Kütüphanesi’nin bir benzerini Şahinbey’e yapmak için kolları sıvamış durumda. İstanbul standartlarında bir kültür merkezi ise Şahinbeylilere hizmet veriyor.

Tahmazoğlu, öğrencilere sadece 50 bin tablet dağıtmamış. 545 bin 800 spor ayakkabısı, 20 bin adet bisiklet, 20 bin kol saati hediye etmiş. Yeni alınan bir ayakkabının yastığın başına konulup uyunduğu, bisiklet alındığında insanın içinin içine sığmadığı günler... Hey gidi güzel günler, hey... Kitapların ise ayrı bir önemi var. 8 milyon 55 bin kitap hediye edilmiş. Her ay ödüllü kitap yarışması ise kesintisiz devam ediyor. O nedenle Tahmazoğlu’na “çocukları hayallerine kavuşturan adam” deniliyor.

TAHMAZOĞLU’NUN EKSİĞİ

Peki Tahmazoğlu’nun bir eksiği var mı? Var. Adı Ekrem, soyadı İmamoğlu değil. O nedenle yaptıkları allanıp pullanıp haber yapılmıyor.

Yazarın Tüm Yazıları