Pilot kabinindeki yangın suikast işareti mi

İRAN yasta. İran, başta Cumhurbaşkanı Reisi olmak üzere kuşkulu helikopter kazasında yaşamını yitirenlerin cenazesini kaldırıyor.

Haberin Devamı

Bugün Tahran’da dini lider Ali Hamaney tarafından cenaze namazı kıldırılacak.

İran’da bir süredir kuşkulu suikastlar yaşanıyor. İran’a bir süredir İsrail ve ABD tarafından operasyonlar çekiliyor.

1- NÜKLEER FİZİKÇİNİN ÖLDÜRÜLMESİ

 27 Kasım 2010 tarihinde Tahran’da nükleer bilimci Muhsin Fahrizade öldürüldü. Fahrizade’nin öldürülmesi bir başlangıçtı. Son 10 yılda İran’da 5 nükleer fizikçi öldürüldü.

Uçak kazasında hayatını kaybeden Dışişleri Bakanı Hüseyin Emirabdullahiyan suikastlardan İsrail’i sorumlu tutmuştu. Ama ilginç olanı bu suikastların İran’ın başkenti Tahran’da işlenebilmesiydi.

Peki İsrail, Tahran’da nasıl suikast yapabiliyor?

2- NÜKLEER TESİSLERE DRONLU SALDIRI

19 Nisan 2021 tarihinde İsfahan ve Tebriz şehirlerinde nükleer tesisler vuruldu. İran Dışişleri Bakanı Emirabdullahiyan saldırılardan İsrail’i sorumlu tuttu.

Haberin Devamı

Yine nükleer tesisleri vuran dronların İran’ın içinden kaldırıldığı tespit edildi.

3- KASIM SÜLEYMANİ SUİKASTI

İran’ın Ortadoğu’daki kolu olarak gösterilen Devrim Muhafızları komutanı Kasım Süleymani, 3 Ocak 2020 tarihinde Bağdat havaalanına indiği sırada ABD tarafından düzenlenen saldırıda öldürüldü. Kasım Süleymani suikastı bir kırılma noktasıydı. Çünkü Başkan Trump’ın talimatıyla yapılan operasyondan sonra İran’ın Ortadoğu’daki kolu kırıldı denildi.

Kasım Süleymani’yle ilgili istihbaratın İran’ın içinden verildiğine dair spekülasyon ise sürüyor.

4- SÜLEYMANİ’Yİ ANMA

3 Ocak 2024 tarihinde Kasım Süleymani’yi anmak için Kerman’da yapılan törenlerde bombalı saldırı düzenlendi. DEAŞ’ın üstlendiği ve İsrail antetli saldırıda 103 kişi hayatını kaybetti.

5- REİSİ’NİN HELİKOPTERİNİN DÜŞMESİ

19 Mayıs 2024’te ise helikopterin düşmesi sonucunda Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi başta olmak üzere İran’ın önde gelen isimleri hayatını kaybetti.

Tüm bunları sıralarken Reisi’nin helikopterinin düşmesini İsrail’e bağlamak gibi bir iddia içinde değilim.

6- İSRAİL, İRAN’DA EYLEM YAPABİLİYOR

Ama İsrail’in bir süredir İran’ın içinde, İran topraklarını kullanarak, İranlı suikastçılar aracılığıyla, İran içinden dronlar kaldırtarak eylem yapabilme gücüne sahip olduğunu söylemek istiyorum.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Reisi’nin öldürülmesine gelince bu iş İsrail’e yarar mı? Yarar. İran’ı karıştıran her olay İsrail’e yarar. Bu işin arkasında İsrail’in parmağı olabilir mi? Olabilir. Ama ben bu olayın faturasını İsrail’e kesip olayın üstünün örtülmesi düşüncesinde değilim. Reisi’nin helikopterinin düşmesinde karanlık noktalar var. Bunların aydınlatılması gerekiyor.

İRAN’DAKİ GÜÇ SAVAŞI

Bu olay İran içinde bir güç savaşının sonucu mu, yoksa baş şüpheli olan İsrail’in bu işte bir parmağı var mı?

Kafamda deli sorular ve aydınlatılması gereken karanlık noktalar. O nedenle İran’ın içine bakılması gerektiğini düşünüyorum.

KARANLIK NOKTALAR

1- Kabul, İran’a 1979 Humeyni devriminden bu yana ambargo uygulanıyor. Ama İran, Cumhurbaşkanı’nı taşıyan helikoptere sinyal vermesini sağlayacak olan ELT cihazını da taktıramayacak durumda mı? Ülkede tek bir ELT cihazı olsa önce Cumhurbaşkanı’nı taşıyan helikopterde bulunması gerekmez mi? ABD Başkanı Biden, İran’ın 1979 yılında dondurulan 10 milyar Euro’sunu 3 Temmuz 2023 tarihinde serbest bıraktı.

Haberin Devamı

İKİ HELİKOPTER NASIL UÇTU

2- Üç helikopter havalanıyor. İkisi ineceği havaalanına inmeyi başarıyor. Cumhurbaşkanı’nı taşıyan helikopter neden düşüyor?

3- Diğer iki helikopterin sisin yoğun olduğu bölgeye geldiğinde uçuş güzergâhını değiştirdiği ifade ediliyor. Peki Cumhurbaşkanı’nı taşıyan helikopterin pilotu güzergâhı neden değiştirmedi?

4- Uçuş güzergâhının değiştirilmesi konusunda diğer iki helikopterin pilotu ile aralarında bir diyalog geçti mi?

SİSLİ HAVADA NEDEN UÇULDU

5- Cumhurbaşkanı riskin sıfır olduğu bir güzergâhtan ve ülkenin en güvenilir helikopteri ile taşınır. Bölgenin dağlık, havanın sisli ve yağışlı olduğu bilinmesine rağmen, yüzde yüz riskin olduğu bir güzergâhtan neden uçuluyor, pilot helikopteri neden kaldırıyor?

Haberin Devamı

ELT CİHAZI OLSAYDI

6- Reisi’nin cumhurbaşkanlığı envanterinde olan helikopterle değil, İran Kızılayı’na ait bir helikopterle uçurulduğu ortaya çıktı. Reisi’nin olduğu helikopterde ELT cihazı bulunsaydı, düştüğü andan itibaren 30 gün boyunca sinyal gönderirdi. Böylece Reisi’nin bulunması daha kolay olurdu. Acaba Reisi’nin ölmesinin kesinleşmeden önce bulunması istenmedi mi?

PALLERİ BUZLANDI MI

7- Helikopterin düştüğü bölgede yoğun sis var. Sisin içinden geçmek durumunda kalan helikopterin palleri üzerinde buzlanma meydana gelme riskinin çok büyük olduğu söyleniyor. Bunu helikopter pilotlarının çok iyi bildiği belirtiliyor.  Acaba helikopterin düşmesine pallerin üzerindeki buzlanma mı neden oldu?

Haberin Devamı

PİLOT KABİNİNDE YANGIN

8- Düşen helikopterde pilotların bulunduğu kabinde yanma olduğu tespit edildi. Pilot ve iki görevlinin de yanarak öldüğü tespit edildi. Cumhurbaşkanı’nın olduğu ana gövdenin ise kabinden ayrıldığı ortaya çıktı.

9- Pilot kabinindeki yanma bir suikast işareti olabilir mi? Pilot kabinine bir patlayıcı ya da havada yanıcı bir madde yerleştirilmiş olabilir mi?

DİNİ LİDERLİK YARIŞI MI

10- Şimdi gelelim İran içindeki güç savaşlarına. İran önce derin devlet, sonra devlet olan bir ülke. Ülkede ipleri elinde tutan dini lider Ali Hamaney 85 yaşında olduğu için Hamaney’in vefatı üzerine yerine kimin geçeceği ülkede en önemli sorunu oluşturuyor. Cumhurbaşkanı Reisi, Hamaney’in yerine aday gösterilen iki güçlü isimden biri. Diğeri ise Hamaney’in oğlu Mojtaba Hamaney. Acaba İran derin devleti içinde Mojtaba Hamaney’in gelmesini isteyen yapı mı Reisi’yi ortadan kaldırdı?

CUMHURBAŞKANI OLACAK MIYDI

11- Cumhurbaşkanı Reisi dini lider olursa yerine Dışişleri Bakanı Hüseyin Emirabdullahiyan’ın geleceği tahmin ediliyordu. Acaba bir taşla iki kuş mu vuruldu? İran derin devleti mıntıka temizliği mi yaptı?

Sorular... Sorular...

Yazarın Tüm Yazıları