Operasyon öncesi ABD ile koordinasyon

GÜNE Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’la kahvaltı ile başladık. Ersoy, “Turizmde lig atlayacağız” inancıyla yola çıkmış bir isim. Dünyada turizmde kişi sayısında 6’ncı, gelirde ise 14. sırada olan ülkemizi bir üst lige çıkarmak için kolları sıvamış durumda.

Haberin Devamı

Kültür ve Turizm Bakanı’yla bizi Hürriyet Ankara Temsilcisi Hande Fırat bir araya getirdi. Turizm benim alanım değil. O nedenle sektöre biraz dışarıdan baktım. Bakan Ersoy’da en dikkatimi çeken taraf kararlılığı oldu. Turizmde sıçrama yaptırmaya inanmış, daha da önemlisi ne yapacağını biliyor. Ben biraz sistem adamıyımdır. O nedenle Kültür ve Turizm Bakanı’nın sadece bu hedefe inanması benim için yeterli değil. Bunu nasıl yapacağı büyük önem taşıyor. Mehmet Ersoy, Türkiye’yi bir üst lige taşımak için yeni bir sistem kuruyor. Nitelikli turizm, nitelikli turist.

İsterseniz turizmden anlamayan birinin notlarına burada son verip siyaset kulislerine dönelim. Kültür ve Turizm Bakanı’nı uğurladıktan sonra bütçe görüşmelerini izlemek üzere Meclis’e geçtim.

Haberin Devamı

Muhalefet kulisinde CHP’lilerle görüştüm. CHP’de Mansur Yavaş işi tamam. İstanbul’da ise Ekrem İmamoğlu’nun adaylığı Kılıçdaroğlu’nun da katılacağı bir programla açıklanacak.

CHP’de Adana Büyükşehir Belediyesi başkan adaylığı için Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin ismi gündemdeydi ama ibrenin Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’a döndüğü söyleniyor. Fikri Sağlar, İstemihan Talay ve Selçuk Dereli gibi devlerin çarpıştığı Mersin’de ise eski milletvekili Vahap Seçer’in açıklanacağı ifade ediliyor. AK Parti’nin Hayrettin Kahraman’ı aday gösterdiği Kahramanmaraş’ta ise CHP, gazeteci kökenli milletvekili Ali Öztunç’u aday gösterecek.

İstanbul ve Ankara açıklandıktan sonra CHP’de İzmir sancısı başlayacak. Kılıçdaroğlu, İzmir’i en sona sakladı. Aziz Kocaoğlu aday değil ama onsuz denklem kurulamıyor. Seferhisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ile Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur isimleri konuşuluyor. Ama CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan faktörü de unutulmamalı. AK Parti, eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile İzmir’de yarışa girdi, şimdi gözler CHP’de. Kılıçdaroğlu’nun İzmir’de sürprize hazırlandığı söyleniyor.

ERDOĞAN İLE TRUMP’IN MUTAKABATI

Meclis’te iktidar ve muhalefet kulisleri arasında mekik dokurken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fırat’ın doğusuna yapılacak operasyonla ilgili sözleri kulisleri dalgalandırdı. Çünkü Meclis Genel Kurulu’nda Milli Savunma bütçesi görüşülüyordu. Erdoğan, “Amerikan askerlerine asla zarar vermeyecek şekilde, kendi planlamamıza uygun yerlerden Suriye topraklarındaki operasyonlarımıza her an başlayabiliriz” dedi. Erdoğan geçen hafta da operasyonun birkaç gün içinde başlayacağını açıklamıştı. Peki bir gecikme mi var? ABD askerleri bulunduğu için operasyonun koordinasyonu çok büyük önem taşıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump’ın 14 Aralık Cuma günü yaptıkları görüşmeden sonra, iki ülke arasındaki koordinasyon mekanizması hızla işlemeye başlamış. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarında özellikle de hava sahasının kullanımı için Türkiye ile Rusya arasında bir “kırmızı hat” çekilmişti.

ŞAFAKLA GEL

Haberin Devamı

Şimdiye kadar ABD’nin bizi oyalaması söz konusuydu. Operasyon için karar verildikten sonra geri dönüş söz konusu değil. Çünkü harekât planları hazırlanmış, operasyon için düğmeye basılması bekleniyor. PKK-YPG’ye ait karakollar, kontrol noktaları, gözetleme kuleleri ve sığınaklardan oluşan tam 150 nokta tespit edilmiş durumda. Bu kez Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı’ndan farklı bir stratejinin izleneceği söyleniyor. “Bu kez farklı olacak” deniliyor. Aynen Sincar ve Karakoç’ta olduğu gibi “baskın” şeklinde, bir gün sabaha karşı vurulacağı ifade ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir gece ansızın gelebiliriz” diyor ama bu kez “Bir şafak vakti vururuz” deniliyor. Fırat’ın doğusuna yapılacak olan operasyon için her şey tamam, sadece ABD ile koordinasyonun tam olarak sağlanabilmesi için biraz gecikiyor.

 

Yazarın Tüm Yazıları