Memur ve emekli zammı ne kadar olacak?

Enflasyon oranı her ayın 3’ünde açıklanıyor ama enflasyon oranı ilk kez bu kadar önemli oldu.

Haberin Devamı

Çünkü açıklanacak olan enflasyon oranı memur ve emekli maaşlarına yapılacak zamda etkili olacak. Ama dikkat edin, belirleyici olacak demiyorum. Aslında memur sendikaları ile hükümet 2022 yılının ilk 6 ayı için yüzde 5 zam artı son 6 aylık enflasyon oranı, ikinci yarı için de yüzde 7 zam artı ilk 6 ayın enflasyon oranında anlaşmaya varmıştı.

Ancak ekonomide yaşanan dalgalanma, döviz kurlarındaki yükseliş ve fiyat artışı nedeniyle memurlarla hükümet yeniden masaya oturdu, refah payı konusunda bir anlaşmaya vardı. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ile Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’in çalışmaları sonucunda bir uzlaşmaya varıldı. Ama asgari ücret artışında olduğu gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan, çalışanların fiyat artışları karşısında ezilmemesi için bizzat devreye girdi. Erdoğan için önce insan...

REFAH PAYI

Haberin Devamı

Bugün enflasyon oranının açıklanmasından sonra hükümet ile memur sendikaları tekrar masaya oturacaklar, yeni yılın maaş zammını belirleyecekler. Yüzde 5 artış artı enflasyon farkı artı refah payı ödenecek. Bir oran konuşulmuyor ama asgari ücretteki seviyenin yakalanması bekleniyor. Ayrıca 2 bin liranın altında maaş alan emekliler için 500 lira seyyanen zam yapılması düşünülüyor.

Memurlar ve emekliler her şeyin fazlasını hak ediyor. Onlar o maaşlarla hem çocuk okutup hem ev geçindirecekler.

BAKANLIK KAPISININ KİLİTLENMESİNİ KİM İSTEDİ

CHP
Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bir süredir saat ve mekân bildirip kameralar eşliğinden bakanlıkların kapısına dayanıyor. Son olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na gitti. Ama artık bu tarzı kabak tadı vermeye başladı. Çünkü cumhurbaşkanlığı adaylığına hazırlanan, ülkenin ana muhalefet partisinin liderinin marjinal sol sendikalara özenip bakanlıklara baskına gitmesinin hoş karşılanır bir tarafı kalmadı. Halkımız sokak eylemlerine prim verse marjinal solcular iktidar olurdu.

Kılıçdaroğlu bu tarzına daha ne kadar devam eder, orasını bilmiyorum. Ama bir durum değerlendirmesi yapmasında yarar var. Çünkü bu tür eylemlerle Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın önüne geçeyim derken hızla kendisini kriminalize ediyor.

Haberin Devamı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’i yakından tanırım. Beğendiğim bir bakandır. Normalde değil Kılıçdaroğlu ile, en muhaliflerle bile diyalog kurmaktan çekinmeyen birisidir. Ama yeter ki yaklaşım tarzı düzgün olsun. Usul esastan önce gelir. Milli Eğitim Bakanı o sırada Cumhurbaşkanlığı’nda Strateji ve Bütçe Başkanlığı toplantısında. Kılıçdaroğlu’nun özel kalemi, bakanlığın özel kalemini arayıp randevu talep ediyor. Daha Bakan makamına dönmeden bu kez Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından saat 13.00’te Milli Eğitim Bakanlığı’na gidiyorum diye meydan okuyor. Milli Eğitim Bakanı da, Kılıçdaroğlu’nun bu emrivaki tarzından rahatsız oluyor. Olur tabii. Kılıçdaroğlu kendisini arayanlara hemen randevu veriyor mu? Muharrem İnce’nin, bazı CHP milletvekillerinin randevu taleplerine ne zaman dönmüştü? Bu yüzden CHP’den istifa etmek zorunda kaldılar. Ekrem İmamoğlu her istediğinde randevu veriyor mu?

Haberin Devamı

KILIÇDAROĞLU’NUN ALGI OPERASYONU

Ankara’da herkes bilir. Hele hele Kılıçdaroğlu daha iyi bilir. Yıllarca bürokratlık yaptı. Milli Eğitim Bakanı ile görüşmek isteyenler, bakanlıktaki bölümden giriş yapar. Kılıçdaroğlu ise Atatürk Bulvarı’ndaki memur girişine geliyor. Tabii onlarca kamera ile. Son olarak o kapıda marjinal sol gruplar eylem yaptığı için o kapılar kapatılmış.

Şimdi gelelim kapıya kilit vurulmasına. Zaten maksat, o kapının kilitlenip üzerine zincir vurulmasında. Kılıçdaroğlu zincirleri kıra kıra geliyor algısı oluşturulacak ya. Kılıçdaroğlu’nun önünde kameralara açıklama yaptığı kapının kilitlenmesini Kılıçdaroğlu’nun koruması talep ediyor. Belgesiz konuşmam.

Haberin Devamı

ALDIĞIM EN ANLAMLI YILBAŞI KUTLAMASI

YENİ
yıla girmeye dakikalar kala hayatımın en anlamlı yılbaşı tebriklerinden birini aldım.

Yılbaşı tebriğinin nereden geldiğini anlatırsam sanırım bana hak vereceksiniz. Çünkü meslek hayatı Cudi’den, Tendürek’ten, Bestler Dereler Bölgesi’nden gelen şehit haberlerini yazmakla geçen bir gazeteci olarak yeni yıla girmeye dakikalar kala, Cudi’den, Cudi’deki üst bölgesinden Mehmetçiğin arasından gelen bir tebrik telefonu insani duygulandırmaz mı? O nedenle gece saat 24.00’e dakikalar kala İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yeni yılınızı kutluyorum diye arayınca nereden aradığını sormak geldi içimden.

Memur ve emekli zammı ne kadar olacak

Sayın Bakanım siz yılbaşını, bayramları hep Mehmetçik ile birlikte üs bölgelerinden geçirirsiniz. Beni nereden arıyorsunuz? Üs bölgesinde misiniz?” diye sordum. Bir an durakladı. Sonra “Evet, Cudi’den arıyorum” dedi.

Haberin Devamı

Her şeyi düşünürdüm ama bir gün Cudi’nin tepesinde bir bakandan yılbaşı kutlaması alacağımı düşünmezdim. Çünkü bizim kuşak, PKK nedeniyle ağır bir bölünme, parçalanma travması ile yetişti. Şehit haberleri ile yüreğimiz yandı.

Uludağ’daki kayak pistinden, Bodrum’daki yılbaşı eğlencesinden değil, Cudi’deki üs bölgesinden söz ediyorum. O nedenle Süleyman Soylu, terörle mücadelede başarılı.

ŞEHİT HABERLERİNDEN YILBAŞI TEBRİĞİNE

Soylu, “Şimdi komutanlarımız, Mehmetçiğimiz, valimiz ve milletvekillerimizle Cudi’deki üs bölgemizdeyiz” dedi. Duygularımı hiç saklamadım. “Allah sizden razı olsun” dedim. “Cudi’den operasyon haberlerini yapmış, şehit haberlerini almış bir gazeteci olarak sizin Mehmetçik ile birlikte Cudi’de olmanızdan dolayı çok duygulandım” dedim.

İçişleri Bakanı Soylu aracılığıyla Cudi’deki üs bölgesinde görev yapan Mehmetçiğin yeni yılını tebrik etme imkânım oldu. Allah Cudi’yi, Tendürek’i, Bestler Dereleri PKK’ya dar eden Mehmetçiğimizi muhafaza etsin.

ERDOĞAN’DAN MEHMETÇİĞE SÖZ

İçişleri Bakanı Soylu ile görüşmemizden dakikalar sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan bağlandı Cudi’deki üs bölgesine. Mehmetçiğe, “Biz sizinle gurur duyuyoruz. Sizinle iftihar ediyoruz” diye seslendi. “İnşallah bugün bakanımızla yaptığınız bu yılbaşı değerlendirmenizi Rabbim lütfeder biz de birlikte yaparız” diye söz verdi. İnşallah...

Yazarın Tüm Yazıları