Hoşgörülü Başbakan

Yıldırım Akbulut denilince gözlerimin önünden gitmeyen bir fotoğraf karesi var.

Haberin Devamı

Özal cumhurbaşkanı seçilmişti. Yemin etmek için kalabalık bir heyetle Meclis’in Şeref Kapısı’ndan giriş yaptı. Özal’ın seçimi çok sancılı olmuştu. Özal’ı protesto eden DYP ve SHP yemin töreninde Meclis’i terk etme kararı almışlardı.

Cumhurbaşkanı Özal’a, Meclis’e gelişinde bir Meclis Başkanvekili eşlik ediyordu ama Meclis Başkanı Yıldırım Akbulut hemen Özal’ın bir adım gerisinden yürüyordu. Alışık olmadığımız bir tabloydu.

ÖZAL’IN ARKASINDAN YÜRÜMÜŞTÜ

Özal yemin töreni için salona girdiği anda biz Akbulut’un etrafını sardık. Biraz da sorgular bir tarzda Meclis Başkanı olarak Özal’ın neden arkasından yürüdüğünü sorduk. Tam Anadolu insanına özgü bir yanıt verdi.

“Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanının arkasında dururum. O benim bir görevimdir, o benim için bir şereftir. O beni seçen ve seçtiren birisiydi” dedi.

Haberin Devamı

HÜKÜMETİ KURMAKLA GÖREVLENDİRİLDİ

Özal yemin etmek üzere kürsüye çıkarken, Akbulut bir anda ortadan kayboldu. Özal’ın yemin törenini izledik. Önce Meclis Başkanı Akbulut Köşk’e çıkıyor diye bir haber geldi. Ardından ikinci bir haber geldi. Akbulut, hükümeti kurmakla görevlendirilmiş diye. Hemen Meclis Başkanlığı’na koştuk. Özal tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen Akbulut, makam aracından inerken çok keyifli gözüküyordu.

ÖZAL KULAĞINA SÖYLEMİŞ

Meğer biz Özal’ın arkasından yürüyor diye Meclis Başkanı’nı sıkıştırdığımız sırada Özal, Akbulut’un kulağına eğilip, “Yıldırım hemen Köşk’e gel. Hükümeti kurma görevini sana vereceğim” demiş. Biz ise Akbulut’u sorularımızla sıkıştıralım derken asıl haberi atlamışız.

AKBULUT’UN HOŞGÖRÜSÜ

Hakkında fıkralar uydurulup, kitaplar yazılan bir başbakan oldu Yıldırım Akbulut. Ama hiçbir zaman hoşgörüsünü kaybetmedi. ANAP kongresindeydik. Akbulut ile Yılmaz çekişiyorlardı. İlk turda beklediği oyu alamayan Hasan Celal Güzel’in, Akbulut’ın lehine çekilmesi dahi kazanmasına yetmedi. Çünkü Özal ailesi Mesut Yılmaz lehine devreye girmişti.

ÖZAL’LA ARASI AÇILDI

Semra Özal, kongrenin yapıldığı Atatürk Kapalı Spor Salonu’na karargâh kurmuştu. Mesut Yılmaz ilk turda seçilemeyince Semra Özal telefona sarıldı. Turgut Özal’ı aradı. Akbulut’u seçtiren Özal, aile baskısıyla son gün Mesut Yılmaz lehine devreye girmişti. Zonguldak’tan Ankara’ya yürüyen maden işçilerine verilen zam nedeniyle Özal’la Akbulut’un arası açılmıştı. Akbulut’un ünlü, “Terzisiyle türzüsüyle partiyi mahvediyorlar. Ama onun yükü partiye kalıyor” diye Özal’a isyan bayrağını çektiği günlerdi. Akbulut’u destekleyen Muzaffer Atılgan’ın eşi Ayten Atılgan’ın, Semra Özal’ın yanından ayırmadığı Leyla Yeniay Köseoğlu’na çimdik atması üzerine ortalık karışmıştı. Semra Hanım’ın bastırması üzerine Özal telefonla devreye girdi. İkinci turda Mesut Yılmaz kazandı.

Haberin Devamı

ÖZAL’LA TERS DÜŞTÜ

Yıldırım Akbulut, Körfez Savaşı’nda Özal’ın politikalarını doğru bulmadığı için ters düştüler. Artık cumhurbaşkanının arkasında yürüyen Akbulut yoktu.

ERDOĞAN’DAN AFFINI İSTEMİŞTİ

Akbulut’la ilgili son bir anekdot paylaşmak istiyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan, eski başbakan olarak Akbulut’u, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu’na davet etmişti. Akbulut, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a dönüp, “Davetiniz için teşekkür ederim. Benim sağlık durumumum iyi değil, çok yararlı olamam. Beni affedin” demişti. Erdoğan, “Çok değerli katkılarınız olacağına inanıyorum” diye ısrar edince görevi kabul etmişti.

KÖRFEZ SAVAŞI’NA SOKMADI

Erzincan’da Hal Müdürü diye dalga geçilen Yıldırım Akbulut, Özal’a rağmen Türkiye’yi Birinci Körfez Savaşı’nda ABD’nin yanında savaşa sokmayan isimlerden biri oldu. Allah rahmet eylesin.

Haberin Devamı

KILIÇDAROĞLU CUMHURBAŞKANI ADAYI OLACAK MI?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’yla ilgili soruya verdiği yanıt cumhurbaşkanlığı tartışmasını yeniden alevlendirdi.

Kılıçdaroğlu, “Millet ittifakında ortak görüş olursa cumhurbaşkanı adayı olurum” demişti. Akşener’e, Kılıçdaroğlu’nun adaylığı soruldu. Akşener de, “Kılıçdaroğlu aday olmayı düşünebilir. Seçime daha çok zaman var. O zamana kadar ne olur, ne biter, hepimiz görürüz” karşılığını verdi.

Bu ne anlama geliyor? Akşener, Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığına destek mi veriyor? Peşinen söyleyeyim, hayır.

ALTIN HİSSE AKŞENER’DE

Millet ittifakının cumhurbaşkanı adayını belirleme konusunda en etkili isim yine Akşener olacak. Yine diyorum çünkü 24 Haziran 2018 seçimlerinde Abdullah Gül’ün ortak adaylığını engellemişti. Bu kez de altın hisse Akşener’in elinde. Ortak aday mı çıkacak, Meral Akşener aday olacak mı, ilk tura her parti kendi adayıyla mı girecek, ortak aday olursa kim olacak? Kilit isim Akşener. Aday olmasa da kimin aday olacağını belirleyecek.

Haberin Devamı

DÖRT NOKTADA BELİRSİZLİK

Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda muhalefetin önünü görmesini ve strateji oluşturmasını engelleyen dört noktada belirsizlik bulunuyor.

1- Seçimler 2023’te mi yapılacak, erken seçime gidilecek mi?

2- Yeni seçim yasası ve ittifakların durumu ne olacak?

3- HDP hakkındaki kapatma davası ne olacak? HDP aday çıkaracak mı yoksa muhalefete destek mi verecek? Kürt oyları nereye gidecek?

4- Seçim rüzgârı nereden esecek? İstikrar mı, değişim mi?

SEÇİM YASASI NASIL OLACAK?

Yeni seçim yasasının hem ittifaklar hem de cumhurbaşkanı adaylarının profilini belirlemede çok etkili olacağı anlaşılıyor. Yeni seçim yasasında ittifaklar ne olacak? Daha çok ittifak kurulmasının önü mü açılacak yoksa ittifaklar anlamsız hale mi getirilecek? 2023 seçimlerine giderken, ittifaklar hayati bir konu haline gelmiş durumda.

KİM ADAY OLURSA

Haberin Devamı

Bu aşamada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karşısında kim aday olursa şansı ne olur, sorusuna yanıt arıyorum. Optimar’ın şubat ayı anketinden bazı verileri paylaşmak istiyorum.

ERDOĞAN-MANSUR YAVAŞ

Mansur Yavaş, Erdoğan ile yarışta en öne çıkan isim olarak gözüküyor. Erdoğan yüzde 41.2 alırken Mansur Yavaş yüzde 36.7’ye ulaşıyor. Kararsızların oranı ise yüzde 22.1 ediyor.

ERDOĞAN-İMAMOĞLU

Ekrem İmamoğlu gerilemesine rağmen yine de önemli bir orana ulaşıyor. Erdoğan yüzde 42.5 alırken İmamoğlu yüzde 34.6’yı buluyor. Kararsızların oranı ise yüzde 22.9’a ulaşıyor.

ERDOĞAN-AKŞENER

Meral Akşener son dönemde bir tırmanış içinde görülüyor. Akşener yüzde 27 alırken Erdoğan yüzde 43.6’ya ulaşıyor. Kararsızların oranı ise yüzde 29.5.

ERDOĞAN-KILIÇDAROĞLU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, en yüksek oranlardan birine Kılıçdaroğlu ile yarışta ulaşıyor. Kılıçdaroğlu yüzde 27 alırken Erdoğan yüzde 44.7’yi buluyor. Kararsızlar ise yüzde 28.3’le yüksek bir oranda seyrediyor.

Bu tabloya göre Kılıçdaroğlu’yla yarışmayı en çok Erdoğan ister.

Yazarın Tüm Yazıları