"Abdulkadir Selvi" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Abdulkadir Selvi" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Abdulkadir Selvi

Erdoğan’dan farklı iki mesaj ve bir de...

İSTANBUL ve Ankara’da seçim kampanyasını Erdoğan yürütecek demiştim.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Ankara’da yedinci mitingini yaptı. Pursaklar’da AK Parti belediye başkan adayı Ayhan Yılmaz, Gölbaşı’nda ise MHP’li belediye başkan adayı Ramazan Şimşek ve cumhur ittifakının Ankara büyükşehir belediye başkan adayı Mehmet Özhaseki için destek istedi.

Cumhurbaşkanı’nın konuşmalarını vatandaşların arasından izledim. Her iki miting meydanında da AK Parti ve MHP’nin bayrakları yan yana asılmıştı. Ama Türk bayrağı daha çoktu. Pursaklar’da meydanda devasa Erdoğan ve Özhaseki posterleri vardı. Gölbaşı’nda ise Erdoğan ve Bahçeli posterleri yan yanaydı.

AK Parti mitinglerinin değişmez görüntüsü olan kadınlar yine ön safta yerlerini almışlardı. Erdoğan’dan önce adaylar konuşturuldu. Ne zaman ki Erdoğan’ın ismi anons edilmeye başlandı, meydan dalgalandı. Erdoğan, “Cesur yürekli lider” anonsları arasında meydana girdi. “Türkiye sevdalısı lider” anonsları arasında kürsüye çıktı. Erdoğan’ın kürsüde görünmesiyle birlikte alkışlar yükseldi. Cumhurbaşkanı bir süre seçim müziğine eşlik ettikten sonra konuşmasına başladı. Erdoğan konuşurken balkonlarda birikenler, meydanları dolduran gençler ve kadınlar cep telefonlarını çıkarıp selfie çekmeye ya da Erdoğan’ın konuşmasını kaydetmeye çalışıyordu. Cep telefonları yaygınlaştıktan sonra vatandaş kendi medyasını oluşturdu. Erdoğan, Pursaklar’daki konuşmasına ezan tartışmasıyla başladı. Ekranda Beyoğlu’nda yaşanan ıslık hadisesinin görüntülerini izlettikten sonra, “Ezan düşmanlarına sandıkta esaslı bir ders vermenizi bekliyorum” diyor. Söz konusu ezan olunca meydan hareketleniyor.

BEKA SEÇİMİ

Erdoğan, konuşmasının bir bölümünü mutlaka PKK’ya ayırıyor. Meydanının her tarafından görünen ekranlarda, PKK’lıların Türk bayrağını yakma görüntüleri geliyor. Meydandan PKK’ya lanet sesleri yükseliyor. Görüntülerin devamında CHP’lilerin görüntüleri geliyor. Erdoğan o sırada araya giriyor, “CHP kiminle beraber” diye soruyor. Sorusuna cevabı yine kendisi veriyor, “HDP ile” diyor. Ardından “Kardeşlerim, o nedenle bu seçimler beka seçimi” diye konuşuyor. Meydanın nabzını yakaladıktan sonra, “Bu coğrafyada her seçim beka seçimidir” diye üsteliyor. Tabii her konuşmasının ardından meydandakilere dönüp “Seçimlerde bunların hesabını sorun” diyor. Sonra sıra “Bay Kemal”e geliyor. Yani CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na. Konu Ankara olunca “Bay Mansur” da ona ekleniyor. Erdoğan görüntülerin desteğiyle meydanı hazırladıktan sonra meydana dönüyor, “Ezanımızı hazmedemeyenler, bayrağımızı yakanlar kimlerle el ele? CHP ile. Bay Kemal bunlarla beraber mi? Ankara’da Bay Mansur bunlarla el ele. Bunlara dersini verecek misiniz?” diye soruyor.

NETANYAHU’YA CEVAP

Erdoğan, Pursaklar ve Gölbaşı’nda iki farklı mesaj verdi.

1- Seçim kampanyasının başından bu yana ilk kez “İslamcı” vurguyu bu denli yüksek tuttu.

2- Cumhurbaşkanı ile yerel yönetimler arasındaki uyuma vurgu yaptı.

AK Parti’de İslamcı damar hâlâ çok güçlü. Çünkü Erdoğan ne zaman ki “Kudüs” dedi, ne zaman ki İsrail’e yüklendi, meydanda müthiş bir heyecan dalgası oluştu. Cumhurbaşkanı, kendisine “diktatör” diyen Netanyahu’ya çocuk katili ve soyguncu diye hak ettiği cevabı verdi. Cumhurbaşkanı, PKK ve FETÖ’nün kendine CHP ve İYİ Parti’den oluşan yeni bir “çatı” bulduğunu belirtip, “Hendeklere gömdüğümüz bölücüler, CHP ve İYİ Parti çatısı altında belediyelere sızmaya çalışıyorlar. Mansur efendinin listelerinde de var” diyerek ülkücü seçmenlere mesaj vermeyi ihmal etmedi.

UYUM MESAJI

Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı ile yerel yönetimler arasındaki uyum mesajı ise Gölbaşı’ndaki konuşmasından geldi. Erdoğan, “Bu kardeşiniz 4.5 yıl daha bu ülkede Cumhurbaşkanı mı? İnşallah Mehmet kardeşim ve Ramazan kardeşimle vereceğiz el ele, hem Gölbaşı’nı hem Ankara’yı tırmandıracağız” dedi. Sanıyorum bundan sonra bu mesajının tonunu arttıracak.

Hem Mehmet Özhaseki’yi hem Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı dikkatli bir şekilde dinledim ama her ikisi de Mansur Yavaş’la ilgili iddialara değinmediler. Ama bu değinmeyecekleri anlamına gelmez.

X