Cumhurbaşkanlığı seçimindeki belirsizlikler

2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine giderken cumhur ittifakının cumhurbaşkanı adayı belli.

Haberin Devamı

AK Parti ve MHP’nin ortak cumhurbaşkanı adayı Erdoğan. Bunu niçin belirtme ihtiyacı hissettim? Çünkü cumhur ittifakında bir cumhurbaşkanı adayı tartışması yaşanmayacak.

2023’e giderken muhalefetin önünde önemli belirsizlikler duruyor. Elbette ki seçim sathı mailine girildiğinde bunlar birer birer ortadan kaldırılacak. Ama çok kolay olacağı sanılmasın.

MUHALEFETİN HANDİKAPLARI

Muhalefeti sancılı bir süreç bekliyor. Hemen aklınıza muhalefet ortak aday belirleyecek mi, yoksa her parti kendi adayını mı çıkaracak sorusu gelecek. Ama bence ondan daha önemli bir soru var. O da millet ittifakı devam edecek mi, etmeyecek mi konusu.

1- BARAJ YÜZDE 5’E DÜŞERSE

2018 seçimlerinde kurulan ittifaklar yerini korudu. Muhalefetin kurduğu millet ittifakı aradan geçen süre zarfında dağılmadı. Hatta yerel seçimlerde başarılı sonuç almayı bildiler.

Haberin Devamı

Muhalefette ittifakın en önemli tutkalının yüzde 10 seçim barajı olduğu biliniyor. Seçim barajı yüzde 5’e düşürülürse millet ittifakı devam edebilecek mi? Böyle bir risk olmasına rağmen, yerel seçimlerdeki  başarının, millet ittifakının 2023 seçimlerinde de devam etmesini sağlayacağını düşünüyorum.

2- ORTAK ADAY

Ortak aday çıkarılıp çıkarılmayacağı konusunun 2023’e giderken millet ittifakını en çok zorlayacak noktalardan biri olduğunu düşünüyorum. “Cumhurbaşkanlığı seçimleri muhalefete bırakılmayacak kadar ciddi bir iştir” diyen çevrelerin ortak aday lehine Kılıçdaroğlu ve Akşener’i ikna edeceklerine inanıyorum.

ORTAK ADAY KİM OLACAK?

İki liderin ortak aday konusunda uzlaşmaya varmaları çok zor görünmüyor. Ancak en önemli sorun ortak adayın kim olacağı. Muhalefet en büyük sancıyı ortak adayı belirlemede yaşayacak.

Ancak Meral Akşener’in “Kiminle alacaksak onunla girelim” önerisi Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş ismini avantajlı hale getirirken, cumhurbaşkanı adaylığına istekli olan Kılıçdaroğlu’nun nasıl ikna edileceği önemli bir soru işaretini oluşturuyor.

PARTİLER ADAY ÇIKARIRSA

Eğer ortak aday formülü işlemezse geriye tek seçenek kalıyor o da partilerin ilk tura kendi adaylarıyla çıkmaları. Bu durumda seçim kampanyasında muhalefet hem Erdoğan’la hem de kendi aralarında mücadele edecek.

Haberin Devamı

HDP’NİN POZİSYONU NE OLACAK?

HDP Eş Genel Başkanları Mithat Sancar ve Pervin Buldan ortak aday önerisini desteklerken, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in HDP’nin kendi adayını çıkarması önerisi ile hesaplar karıştı.

2023’ÜN EN CİDDİ SORUSU

İstanbul seçimlerinde aday çıkarmayıp Ekrem İmamoğlu’nu destekleyen HDP, Cumhurbaşkanlığı seçiminde de “İstanbul Modeli”nin uygulanmasına sıcak bakıyor. Ancak Akşener’in HDP konusundaki itirazı yeni bir durum ortaya çıkardı. 2023 seçimlerinde en önemli soru işaretlerinden birini HDP’nin pozisyonu oluşturacak.

ÇETİN SINAV

2023’e giderken muhalefetin önünde önemli belirsizlikler, Türkiye’nin önünde ise çetin bir sınav duruyor.

Haberin Devamı

VENEZUELA’YA GİDEN CHP MİLLETVEKİLİNİN YANITI

TÜRKİYE
ile Venezuela arasında “yeni uyuşturucu hattı” oluşturulduğu gibi önemli bir iddia varken, bu iddiaya delil olarak Türkiye, Venezuela Parlamentolar Arası Dostluk Grubu’nun ziyareti gösteriliyorken, bu ziyarette dostluk grubu üyesi Yüksel Mansur Kılınç da yer almışken, ben de CHP milletvekiline konuşması yönünde çağrı yapmıştım.

SOYADINDA ‘N’ VAR

CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç’la hem telefonla konuştuk hem de kendisi yazılı açıklama gönderdi. Bu arada ben dahil birçok yerde, Yüksel Mansur Bey’in soy ismi, “Kılıç” olarak yazılıyor. O nedenle Yüksel Mansur Bey’le konuşmamızın bir kısmı, soy ismindeki “n” harfi üzerine esprilerle geçti. “Kılıç” değil, “Kılınç” yani “n”si var.

Haberin Devamı

CHP MİLLETVEKİLİNİN YANITLARI

CHP milletvekili Kılınç’a, “Sizin de yer aldığınız gezide Türkiye ile Venezuela arasında ‘yeni uyuşturucu hattı’ oluşturulduğu iddiaları var. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?” diye sormuştum.

“Cevabı bizde olmayacak bir soru sormuşsunuz” yanıtını verdi.

Yüksel Mansur Kılınç’a, “Katıldığınız gezide yeni uyuşturucu hattı oluşturulduğuna dair tanıklığınız var mı?” diye sormuştum.

Bu soruya da, “Cevabı bizde olmayacak bir soru sormuşsunuz” karşılığını verdi.

CHP milletvekili Yüksel Mansur Kılınç’a, “Ya da iddia edildiği gibi Türkiye ile Venezuela arasında bir uyuşturucu hattı oluşturulması yönünde bir çaba hissettiniz mi?” diye sormuştum.

Haberin Devamı

Yine aynı yanıtı vermiş, “Cevabı bizde olmayacak bir soru sormuşsunuz” demişti.

VENEZUELA’DA NE YAPMIŞLAR

CHP milletvekili Kılınç, Venezuela seçimlerinde gözlemci olarak görevlerini yerine getirdiğini ve Büyükelçiliğimizin belirlediği resmi programlara katıldığını belirtmekle yetiniyor.

İddiaları açıklığa kavuşturmak adına benim soru sorma hakkım olduğu gibi CHP milletvekili Yüksel Mansur Kılınç’ın da istediği yanıtı verme hakkı var. Ona saygı duyuyorum.

BENDE ANTİKOR OLUŞTU

KORONAVİRÜSLE
mücadelede vatandaşlarımızın aşı olması için büyük bir çaba gösteriliyor. Maske, mesafe ve temizlik kuralının yanı sıra bir yandan da kısıtlamalarla sonuç alınmaya çalışılıyor. Ama maskeleri çıkarıp bu salgından kurtulmak için aşıya umut bağlanmış durumda.

Vatandaşlarımızın kafasını karıştırmaya çalışanlara inat Cumhurbaşkanı Erdoğan, aşı konusunda öncülük yapıyor. İlk aşıyı Erdoğan vurdurmuştu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile aşıların temini ve hızlı bir aşılama takvimi için seferberlik ilan etmiş gibi çalışıyor. Ama aşı karşıtları da milletin kafasını karıştırmak için çaba göstermekten geri durmuyorlar. AK Parti MKYK toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Alman aşısı BioNTech’le ilgili bir endişe var mı?” diye soruluyor. Erdoğan çok net bir cevap veriyor: “Ben oldum. Antikor da oluştu. Tavsiye ederim” diyor.

Yazarın Tüm Yazıları