Yazarlar derbi için ne dedi

Yazarlar derbi için ne dedi

Beşiktaş, deplasmanda ezeli rakibi Fenerbahçe ile 1-1 berabere kalarak Fortis türkiye Kupası'nda finale çıktı. İşte Hürriyet yazarlarının derbi yorumları:

Yazarlar derbi için ne dedi
Atamazsan ağlamayacaksın
Fenerbahçe üstün oynadığı, çok gol pozisyonuna girdiği bir maçı Runje’nin mükemmel oyunu ve forvetlerinin beceriksizliği yüzünden kazanamadı. Bu maç için Zico’yu fazla suçlamanın gereği yok.
Yazının devamı için tıklayın
Yazarlar derbi için ne dedi
Yeni jenerasyon eskiyi aratıyor
İlginçtir, yeni jenerasyonun ne senaryoları ne de filmleri beş para etmiyor. Tıpkı Türk futbolunun son yıllarındaki hali gibi! Yazının devamı için tıklayın
Yazarlar derbi için ne dedi
Yakışan final
Siz şimdi bu başlığı, Beşiktaş-Fenerbahçe için attım sanıyorsunuz. Ama öyle değil. Bu başlığı, oynadığı futbolla, ortaya koydukları kazanma azmiyle ve akıttıkları terle hak eden finalin iki takımından bahsediyorum; Beşiktaş-Kayseri Erciyesspor. Yazının devamı için tıklayın
Yazarlar derbi için ne dedi
Ah Zico ah
Fenerbahçe seyircisi, takımı ve kulübü teknik direktör Zico'nun ukalalığından kupada stres yaşayıp elendi. Neden, daha BJK İnönü Stadı'ndaki ilk maçta sahaya sürdüğü kadrodan. O maçta düzgün bir kadro sahaya çıkarsaydı, yenilmezdi. Yazının devamı için tıklayın
Hiç bu kadar kaçırmamıştı
Mehmet Demirkol (Milliyet)

Fenerbahçe golden önce 2, golden sonra 3 çok net pozisyon buldu. Daha önemlisi siyah-beyazlıların ofsayt taktiği işlemez oldu. Beşiktaş'ın dağılmasının muhtemel olduğu anda Tigana'nın, Bobo'yu sahaya sürüşü topu daha ileride oynamalarına biraz olsun yardımcı oldu. Nobre'nin yapamadığını Bobo daha iyi yaptı, ama açık söylemek gerekirse, Fenerbahçe'nin taktığı kelepçe çok az gevşedi. Fenerbahçe'nin pahalıları akıl almaz goller kaçırarak maçı uzatmaya götürdü. Atamadılar.

Olmadı Dereli
Rıdvan Dilmen(Milliyet)

Ben mümkün olduğu kadar objektif olmaya çalışan bir insanım. Bunla da hep gurur duydum. Hakemler hakkında negatif düşünen bir insan da değilim. Ama dokuz kişi kalacak Beşiktaş'ın maçı 11 kişi tamamlaması bir hakem faciasıydı. Baki'nin çift sarı karttan üç kez atılması gerekirdi. Tuncay'a attığı tekme direkt kırmızıydı. Mehmet Sedef'in sarısı var, topu elle alıyor. Yardımcı hakem bayrağını kaldırıyor, bununla da kalmıyor elini cebine götürüyor. Yani Dereli'ye "kart göster" diyor. Dereli oralı bile değil. Oyunun son bölümünde maç Dereli'nin yüzünden çığrından çıktı. Fenerbahçe bu sezonun en iyi futbolunu oynadı. Ancak önce Runje'nin performansı, sonra da Selçuk Dereli'nin taraflı yönetimi turu koparmalarını engelledi.

Eski tüfekler
Atilla Gökçe (Milliyet)

Bu da bir kupa mücadelesi... İki taraf da zamana oynayıp fırsat kolladı. Beşiktaş'ın eski tüfeği Tümer, golünü atıverdi. 24 yıldır kupa hasreti çeken Fenerbahçe için bu gol arifeden başlayan bir bayram sevinciydi. Nobre'nin kafa vuruşuyla Beşiktaş kupanın finaline uzandı. Ehhh, Nobre de Fenerbahçe'nin eski tüfeğiydi.
Fenerbahçe zorluk derecesi yüksek maçları taşıyamıyor. Direnen rakibi karşısında savunma güvencesini de kaybederek kontrolsüz bir hücum anlayışıyla koşuşturuyor. Bence Zico'nun bu sezon elinden kaçırdığı maçlar kadro için bir ibret dersidir.


Beşiktaş 9 kişi kalmalıydı
Metin Tokat (Milliyet)

Selçuk Dereli, hatalı kararlarıyla kötü bir yönetim gösterdi ve derbinin sonucunda etkin rol oynadı. Dereli uzatmada kontrolü tamamen elinden kaçırırken kritik bir iki pozisyonu da doğru yorumladı. Oyuncularla çok konuştu. Otoritesini bu şekilde sağlamaya çalıştı ama ne yazık ki başarılı olamadı.

Hakemliğin utanç gecesi
Ahmet Çakar (Sabah)

Adı Selçuk Dereli. Sözde o bir Türk hakemi. Ama özde Türk hakemlik tarihine kara bir gece olarak geçecek büyük bir skandala imza atmış, hakemliği bitmiş bir hakem. Hakemliği bitmiş dememin sebebi şu, ona bundan sonra bu ülkede maç verene de, maç verecek olana da, yazıklar olsun. Başta ben ve tüm Türk hakemleri nice maçlarda nice hatalar yaptık. Ama dün geceki rezillikleri Türk hakemliğine yaşatmadık. Dün gece Türk hakemliği kan ağladı.


İlk hediye!..
Gürcan Bilgiç (Sabah)

Zico seyirci etabındaki başarısını yine tekrarladı. Ümit-Uğur değişikliğini kimse anlamadı. Aynı Kezman'a olan sabrı veya Yozgatlı'yı kadroya bile almaması gibi. Dökülen Delgado'yu bir kalemde kenara alan Tigana kadar bile olamadı. 100. yılında F.Bahçe'nin çift kupa rüyası bitti. Hem kendi teknik direktörlerini, hem beceriksizliklerini, hem de sahadaki hakemi yenemediler. Bu şartlarda, sonuç da pek sürpriz değil. Beşiktaş'a ilk hediyeyi verdiler. Kimden kısmını siz doldurun.

Haberle ilgili daha fazlası: