GeriKenan BAŞARAN Yaşasın ‘Seba’nın şeyleri’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yaşasın ‘Seba’nın şeyleri’

Yakın vakitlere değin, başat siyasetçilerin cümleleri Atatürk ile başlar ve biterdi.

Sonra idrak ettik ki yasak savmaymış o ad vermeler. Ama bu, bize ‘Atatürkçülük’ diye de belletilen ‘şey’di aynı zamanda. Derler ki Atatürk’ün adını yerli yersiz emellerine katık edenler onun zihniyetinde en çok ofsayta düşenlerdir. Şekilcilik..
Süleyman Seba da Beşiktaş’ta aynı kadere uğramıştır. 15 yıldır onun boşalttığı koltuğa kim oturmuşsa bir amentü gibi ‘Sebacı’ olduğunu defaatle dile getirmiştir. Elbette adını her andıklarında da onun anlayışından bir adım daha uzağa düşmüşlerdir. Uzaklaştıkça da biz ‘Seba’ seslerini daha fazla duyar olduk. Seba, esasında gözlere ve kulakları indirilen bir perde, bir kisve olmuştur...
‘Şampiyonluk’, ‘artıdaki bilançolar’ veya ‘arena’lar değildir ‘Sebacılık’. Şampiyon olduğunda uzatılan mikrofona konuşmaktan çekinmektir, kaybeden rakibi rencide etme ihtimalinden utanmaktır. Asla ‘Kıskananlar çatlasın’ veya ‘Herkes haddini bilecek’ de değildir. Nedir peki? Şeydir, şey... Ne bileyim işte, ‘Öyle bir şeydir işte’...

FEYYAZ N’APİYORDUR?

O da yanlış transfer yapmıştır, fitne fesata yenilip Feyyaz’a küsmüştür. Sevdiğine küsmüştür. ‘Ahmet Dursun, Seba gitsin’ diye bağıranlara ise küsmemiştir(!) Ahmet Kaya’nın akıbeti; “Ulan ‘hepimiz’ oradaydık” denmez mi? Çünkü hepimiz sıkılmıştık mütevazılıktan, kibirsizlikten. Rıza’ların çarşıya uğramasına alışmış, kıymetini unutur olmuştuk. Sabahın kör vaktinde rüyasındaki ataklara yenik düşüp “Abi? Feyyaz n’apıyordur şimdi” diye sorduğunu öğrendiğimizde Zeki Demirkubuz’un kardeşini, çok ‘şey’ için çok geç kalmıştık.

SEBA MAKAMINDA

Televizyonda en son Demirel, Erbakan, Yılmaz ve İnönü nezaketle tartışıyordu, ki henüz ‘ileri demokrasi’ gelmemişti (!) En son ‘dört büyükler’in başkanlarını aynı ekranda memleket futbolunu konuşurken ne zaman gürdünüz peki? Yine ‘Seba zamanlardı’. Az önce ‘Beşiktaş Sanat Müziği Korosu’ndan ‘Civelek civelek’ şampiyonluk şarkısını dinlediniz sayın seyirciler. Yine ‘Seba makamında zamanlar’dı. Derbileri seyirci yasaklı, başkanları ‘Ayrılıkçı Barcelona’ ile ‘Kralcı Real’’den de kanlı bıçaklı.
Seba mı? ‘Seba’nın şeyleri’ni kaybettik...Yine de “Yaşasın Seba’nın şeyleri, kahrolsun bağzı şeyler”! #direnSeba...

SİYAH: Divan kurulunda ortaya dökülen bölünmüş ‘Beşiktaş Ailesi’...

BEYAZ: Mütevazı Beşiktaş basket takımının güçlü Galatasaray’ı devirmesi...

False