GeriSpor Yaşamın İçinden
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yaşamın İçinden

Antalyalı genç manken ve ajans sahibi Hakan Konuk, 7 Nisan 1999 sabahı, büyük ümitlerle baktığı hayata gözlerini yumdu. Şimdi kardeşi Yusuf Konuk, ağabeyinin anısını yaşatmak için, var gücüyle çalışıyor

HAKAN Konuk, daha çocuk yaşlarda mankenliğe gönül vermişti. Ortaokulu bitirdikten sonra, bir vesile ile tanıştığı ünlü manken ve ajans sahibi Alper Önal'ın yanında aldı soluğu. Okuduğu Antalya Lisesi'nden ayrılmış ve Ankara'ya taşınmıştı. Yıl 1987. Daha çocuk denecek yaşta, ünlü mankenlerle aynı podyumu paylaşıyordu. Hep daha iyisini yapmak için çaba gösteriyordu.

Kısa süre içinde Ankara podyumlarında adını duyurmaya başladı. 'Ağabey' diye hitap ettiği Alper Önal da ona çok destek veriyordu. Aldığı destekle engelleri bir bir aşan Hakan, 3 yıl sonra, tam anlamıyla profesyonel bir manken olmuştu. Birden, Antalya'ya dönme kararı aldı. Antalya'da bir mankenlik ajansı açacak ve burada da bir numara olacaktı.

MANKENLİK AJANSI

Antalya'ya döndükten sonra, borç harç bir dükkan tuttu ve hayalindeki ajansı kurdu. İş disiplini ve ilişkileri sayesinde, hedefine yavaş yavaş ulaşıyordu. Borç harç kurduğu ajansını büyütüyor ve bir numara olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyordu.

Büyük şirketlerin defilelerini alıyor ve başarı ile tamamlıyordu. Bir yandan da, açtığı mankenlik kursları ile podyumlara yeni mankenler yetiştiriyordu. 5 yıl gibi kısa bir süre içinde, Antalya'da 'Bir numara' olmuştu.

SIRADA KASET ÇALIŞMASI VARDI

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan aldığı belge ile bakanlığa bağlı olarak mankenlik ajansı işleten tek patron da o idi. İşlerin ardı arkası gelmiyordu. Bu süre zarfında, 120 kişilik bir manken ordusu kurdu. Mankenliğin saygın bir yere gelmesinde çok emeği vardı.

Mankenlikte belirli bir noktaya gelen Hakan'ın, sesi de çok güzeldi. Şiir yazıyor ve beste çalışması da yapıyordu. İki yıl kaset için uğraştıktan sonra, çalışmalarını hızlandırdı. İstanbul'dan gelen bir teklif, Hakan'ı çok mutlu etti. Kaset yapmak için onu İstanbul'a çağırıyorlardı.

Fakat, Hakan İstanbul'a gidemeyecekti. İşleri yolunda gidiyordu. Çok çalışıyor ve yoruluyordu. İşini her şeyin önünde tuttuğu için, kendisine zaman ayırmıyor ve sağlına da dikkat etmiyordu. Boş zaman bulduğunda tek lüksü olan 58 model Amerikan Ford'una atlayıp, Antalya caddelerinde turluyordu.

Tarihlerin 4 Nisan'ı 1999'u gösterdiği gün, Hakan'ın karnına sıradan bir ağrı saplandı. Daha doğrusu o öyle zannetti.

HEPATİT B TEŞHİSİ KONDU

Her zaman olduğu gibi, önemsemedi. Fakat kader ağlarını örüyordu. Karın ağrısı arkasından kusmayı ve şiddetli baş ağrısını getirdi. Bayıldığı ana kadar hala bu durumu önemsemiyordu. ‘‘Bir ağrı kesici içerim geçer’’ diye düşünüyordu.

Kurban Bayramı'nın ikinci günü, Hakan, ailesi tarafından Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı.

Doktorların yaptığı ilk kontrollerden sonra, Hakan Konuk'un ailesine acı haber verildi. Hakan için ileri derecede ve ihmal edilmiş 'Hepatit B' teşhisi konuldu. Beklenmedik bir anda da komaya girdi ve yaşam savaşı başladı.

Dört gün sonra, girdiği bu savaştan mağlup ayrıldı. Hastane kapısında onun inatçı kişiliğine güvenerek umutla bekleşen arkadaşları, bir anda gözyaşlarına boğuldu. Kendilerine arkadaş, öğretmen, dost ve ağabey olarak gördükleri Hakan, artık aralarından ebediyen ayrılmıştı.

MANKEN DÜNYASI GÖZYAŞI DÖKTÜ

Yüzlerce seveninin gözyaşları arasında, Hakan toprağa verildi. Hiç kimse Hakan'ın öldüğüne inanamıyordu. Daha birkaç gün önce, ajansın önünde kendilerini her zamanki sevecenliği ile karşılayan Hakan, nasıl ölebilirdi ki?

Daha ondan öğrenecek çok şeyleri vardı. Hakan'a sitem ediyorlardı kendilerini böyle yarı yolda bıraktığı için. Ama nafile. Değişen bir şey olmadı. Hakan artık yoktu. Bunu kabullenmek gerekiyordu.

Yas dönemi sona erdiğinde, kardeşi Yusuf Konuk bir karar aldı. Artık ağabeyinin anısını Yusuf yaşatacaktı. Onun bıraktığı yerden devam edecek ve Hakan'ın yüzünü kara çıkartmayacaktı. İki ay boyunca kapısı kapalı olan Konuk Mankenlik Ajansı açıldı.

Tüm faaliyetler, kaldığı yerden devam edecekti. Yusuf, ağabeyinin arabasına bile büyük bir özenle bakıyordu. Antalya'nın gözde mankenlik ajansları arasında yerini koruyan Konuk, artık Hakan Konuk'un anısına kardeşi Yusuf tarafından işletiliyor.

BAYRAĞI O DEVRALDI

Antalyanın saygın ajanslarından birini kuran Hakan Konuk, (solda) 27 yaşında yakalandığı Hepatit B'ye yenik düştü. Ağabeyinin bu beklenmedik ölümü ile büyük bir sarsıntı yaşayan Yusuf (sağda), yas dönemi sona erince, ajansta çalışanların yarınlarını da düşünerek, önemli bir karar aldı. Hakan'ın ajansı, o artık aralarından ayrılmış olmasına rağmen yaşayacaktı.

False