İSTANBUL HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

Yapı Kredi'nin ekonomiye desteği 261 milyar liraya yükseldi

DHA
02.08.2017 - 09:56 | Son Güncelleme :
DHA

İstanbul, 2 Ağustos (DHA) - Nakdi ve gayri nakdi krediler ile ekonomiye desteğini 261 milyar liraya yükselten Yapı Kredi’nin toplam mevduatı 164.2 milyar lira oldu. Yılın ilk yarısında net kârı 1.89 milyar  lira olan Yapı Kredi’nin sermaye yeterlilik rasyosu da yüzde 14.8 olarak gerçekleşti.
Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın, müşteri odaklı yatırımların pozitif sonuçlarını almaya devam ettiklerini belirterek, şu değerlendirmede bulundu:
"Yapı Kredi olarak hedeflediğimiz güçlü ve sağlıklı büyüme oranlarını yakaladığımız bir yarıyılı tamamladık. Toplam mevduatımız geçen yıla oranla yüzde 19 artış göstererek 164.2 milyar TL’ye ulaştı.
"Müşteri odaklı başarılı stratejimizin bir göstergesi olarak kredi mevduat oranımız yüzde 110 seviyesinde gerçekleşti.
"Ekonomiye katkımızın artarak sürdüğü yılın bu döneminde, özellikle Kredi Garanti Fonu’nu etkin ve verimli kullandık.
"Bu sayede Türkiye ekonomisine, özellikle de KOBİ’lerimize destek olmaya devam ettik. Nakdi kredilerimiz ise son bir yıl içerisinde yüzde 15 arttı ve 186 milyar TL’ye yükseldi."
Küresel belirsizliğe rağmen Yapı Kredi’nin fonlama kaynaklarını güçlendirmeye ve çeşitlendirmeye devam ettiğini belirten Açıkalın, "Yılın ilk yarısında uluslararası birçok yatırımcının büyük ilgi gösterdiği borçlanma işlemlerine de imza attık" dedi ve ekledi:
"Bu çerçevede sene başından bu yana 1.1 milyar dolar ve 500 milyon TL tutarlarında Eurobond ihracı gerçekleştirdik.
"Böylelikle uluslararası piyasalarda Yapı Kredi’ye ve Türkiye ekonomisine duyulan güveni bir kez daha teyit ettik.
"Diğer taraftan 1 milyar 350 milyon dolar tutarında temin ettiğimiz sendikasyon kredisi, 19 ülkeden 48 bankanın katılımıyla yılın en çok ilgi gören işlemlerinden biri oldu."
Sektörde rekabetin en hızlı yaşandığı alanların başında gelen dijitalleşmeye büyük önem verdiklerini ve 2016 yılından bu yana devrim niteliğindeki uygulamalara imza attıklarını ifade eden Açıkalın şöyle konuştu:
"Türkiye’nin dijital bankası olarak dijital dönüşümde ‘insan odaklı teknoloji’ çözümlerine öncülük ediyoruz.
"Mobil bankacılık uygulamamız Yapı Kredi Mobil’i ‘Bankanın Uzaktan Kumandası’ olarak konumlandırdık.
"Müşterilerimiz tek bir dijital kapı üzerinden tüm finans kanallarımıza ulaşabiliyor. Dijital bankacılık müşterilerimizin sayısı son 1 yılda yüzde 34, bireysel mobil bankacılık müşterilerimiz ise yüzde 60 gibi rekor bir oranda büyüdü.
"Ayrıca mobil bankacılık kullanım oranımız Haziran 2017 itibariyle yüzde 80 gibi erişilmesi zor bir noktaya ulaştı.
"Yani, her 5 dijital aktif müşterimizden 4’ü mobil bankacılık müşterisi haline geldi. Nakit dışı işlemlerde ise dijital bankacılık kanallarımızın kullanım oranı Haziran 2017 itibariyle yüzde 94’e yükseldi.
"Öte yandan mobil cihazların bir cüzdana dönüştüğü geleceğin dünyasının kapılarını şimdiden araladığımızı söyleyebilirim.
"'Visa Mobil Ödeme Başarı Ödülü'ne sahip Yapı Kredi Cüzdan uygulamamız, Türkiye’de mobil ödeme işlemlerinin en çok gerçekleştirildiği uygulama olmayı başardı.
"BKM verilerine göre 2017 yılının ilk yarısında Türkiye’de bankaların sunduğu uygulamalar aracılığıyla yapılan her 100 TL’lik mobil ödeme işleminin 80 TL’si Yapı Kredi Cüzdan üzerinden yapıldı. Bu gurur verici bir noktadır.
"Tüm bu başarıların ödüllerini de uluslararası arenada topladık. Dünyanın en saygın yayınlarından Global Finance tarafından ‘Avrupa’nın En Yenilikçi Dijital Bankası’ ve ‘Türkiye’nin En İyi Dijital Bankası’ başta olmak üzere toplamda 5 ödül kazandık.
"Avrupa’da bir ilk olan Göz-ID uygulaması ile IDC CIO Awards’da inovasyon kategorisinde birincilik ödülü aldık. yapikredi.com.tr ve Yapı Kredi Mobil ile de Communicator Awards’da 5 ödüle layık görüldük.
"Türkiye’nin dijital bankası olarak ülkemizi uluslararası arenada gururla temsil ediyor olmak bizlere gelecek için güç veriyor."
--------------------------------------------------------
Yapı Kredi’nin Konsolide Finansal Sonuçları
--------------------------------------------------------
Toplam aktifler : 286,490 milyon TL
Net Grup kârı : 1,893 milyon TL
Nakdi krediler : 185,837 milyon TL
Toplam gelirler  : 6,892 milyon TL
Toplam mevduat  : 164,227 milyon TL 
Faaliyet giderleri  : 2,791 milyon TL
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Yapı Kredi'nin ekonomiye desteği 261 milyar liraya yükseldi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

17 Mart 2020, Salı
 • İmsak
  05:40
 • Güneş
  07:05
 • Öğle
  13:17
 • İkindi
  16:39
 • Akşam
  19:20
 • Yatsı
  20:39
Sayfa Başı