GeriSpor Yabancı futbolcu krizi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yabancı futbolcu krizi

FIFA ve UEFA başkanları, milli takımları olumsuz etkilediği gerekçesiyle kulüplerdeki yabancı sayısına kısıtlama getirilmesi konusunda AB'ye teklif götürdüler.

ULUSLARARASI Futbol Federasyonları FIFA ve UEFA, Avrupa'daki takımlarda forma giyen yabancı futbolculara kısıtlama getirilmesi konusunda harekete geçti. FIFA Başkanı Sepp Blatter ve UEFA Başkanı Lennart Johannson, Avrupa Birliği'nin ilgili komisyonuna her kulüpte milli takım formasını giyebilecek 6 yerli futbolcu bulunması konusunda bir öneri sundular.

FIFA Basın Sözcüsü Andreas Herren, AB'nin komisyon başkanı Lüksemburglu Viviane Reding olmak üzere diğer üyelerin de öneriye sıcak baktığını söyledi. Koyu bir futbol taraftarı olan Avrupa Komisyonu Başkanı İtalyan Romano Prodi'nin de önerinin dikkate alınmasıni istediği belirtildi.

Bild gazetesinde yer alan haberde özellikle Alman liglerindeki takımlarda çok sayıda yabancı futbolcunun bulunduğuna işaret edilirken, halen 12 yabancı futbolcunun yer aldığı Kaiserslautern kulübünün Murat Yakın'ı transfer ederek bu sayıyı 13'e çıkaracağı kaydedildi.

Almanya'da 18 1.Lig kulübünün kadrosunda yer alan 400 profesyonel oyuncudan yüzde 46'sının yabancı olduğu vurgulandı. Öte yandan Blatter ve Johannson, girişime neden olarak kulüplerin genç takımlarından futbolcu yetişmemesini ve bunun milli takımları olumsuz etkilemesini gösterdiler.

False