TFF'den bitcoin logolu madeni parayla kura atışına soruşturma

TFF, Arda Kardeşler'in derbide bitcoin logolu madeni para ile kura atışı yapmasıyla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Haberin Devamı

Yapılan açıklamada, "Spor Toto Süper Lig Ahmet Çalık Sezonu 36. haftasında oynanan Beşiktaş-Fenerbahçe müsabakasının hakemi Arda Kardeşler'in para atışını TFF ve MHK’nin bilgisi ve onayı olmayan bir şekilde gerçekleştirdiği kamuoyuna yansımıştır. Şiddetle karşı olduğumuz söz konusu olayla ilgili Federasyonumuz tarafından soruşturma açılmıştır. Kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunarız. Türkiye Futbol Federasyonu" ifadeleri kullanıdı.

NELER YAŞANDI?

Vodafone Park'ta büyük heyecana sahne olan karşılaşmada Hakem Arda Kardeşler görev alırken mücadele öncesindeki para atışında dikkat çeken bir detay vardı.

Hakem Kardeşler, maç öncesi kale-top seçiminde Kaptanlar Josef de Souza ve Altay Bayındır'ı yanına çağırdı. Kale-top seçiminde para atışı yapılırken Arda Kardeşler, bitcoin logolu madeni para ile kurayı belirledi.

Haberin Devamı

Mini yorum - Hürriyet Gazetesi Yazarı ve eski hakem Murat Fevzi Tanırlı:

Hakemlik, hassasiyetleri, sorumlulukları, gelenekleri olan bir meslektir. Sahada oyun kurallarını uygulamakla sorumlu olmak dışında, saha içi ve dışı davranış sorumlulukları da vardır. FIFA seviyesine ulaşmış, Süper Lig'de derbi yönetme şerefine bu yaşta nail olmuş bir insanın böyle bir sorumsuzluğa imza atmasını anlamak mümkün değil.

Hakemliğin ritüelleri açısından da önemli bir saygısızlık. Bir yüzünde top, diğer yüzünde kale resmi olan o güzelim hakem parasına da bu yolla saygısızlık yapması da cabası. Hakemlerin yanında top-kale parası olmayabilir, unutmuş olabilir. Ya diğer arkadaşlarından, ya da saha komiserinden bozuk para istediğimiz anlar onlarca kere oldu. Sahada görevli hiç kimsede bozuk para olmadığı dönemler de yaşandı. Düdüğü bir avucuna koyarsın, hangi elimde diye sorarsın.

Tabii ki bu yöntemler sehven parayı unutan, naif insani hareketlerdir. Burada bir unutlanlık sözkonusu değil. Bilinçli bir hareket var. TFF ne mutlu ki hızlıca soruşturma başlattı. Hem amacının ne olduğu hem de gizli bir reklam anlaşması yapıp yapmadığı konulardan başlayarak temel sorular gelecektir.

Haberle ilgili daha fazlası: