GeriSüper Lig Tahir Kum: 'Müsabakanın Rafael’in atıldığı 71. dakikadan itibaren oynanması gerekir'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tahir Kum: 'Müsabakanın Rafael’in atıldığı 71. dakikadan itibaren oynanması gerekir'

Fenerbahçe - Başakşehir maçında Rafael'in kırmızı kartla oyundan atılması ve sonrasında PFDK'nın kart iptali tartışmaları alevlendirdi. Yazarımız Tahir Kum, Rafael'in kart iptalini yorumlarken çarpıcı tespitlerde bulundu.

Tahir Kum'un açıklamalarının tamamı şu şekilde: 

TFF’nin Rafael ile ilgili vermiş olduğu karar Fatih Terim’e verilen 5 maçlık ceza kararını gölgede bırakmıştır. Bu Türk futbol tarihine kara bir leke olarak geçecektir bunun benzer örnekleri geçmişte Türk futbolunda yaşanmıştı ve sonunda FIFA duruma müdahale etmek zorunda kalmıştı. FIFA ve TFF’nin talimatlarında hakemin verdiği karar masada değiştirilemez yazar ama siz hakemden ben yanlış kart gösterdim diye ek bir rapor alırsanız bu karar Başakşehir’i ve Rafael’i mutlu eder ancak aynı zamana müsabakada kural hatası yapıldığını yani yanlış oyuncunun atıldığını ortaya koymaktadır. Bu sonuçta müsabakanın Rafael’in atıldığı 71. dakikadan sonrasının oynanmasını gerektirir.

Maçın tekrarlanacağını düşünüyor musun?

Futbol Federasyonu kurullarındaki görevli kişileri hukuk terazisine koyduğumda ne kadar hukuk bilgisine sahip olduklarını iki yıllık süreçte anladım. Bu kararı verenler kararının hangi sonuçları doğuracağını hesaplayamamışlardır. Bugün artık onlar için sıkıntı bir süreç başlamıştır, maçın yeniden oynanması kolay değil ama bu olayı FIFA’ya kadar taşıyabilir ve federasyonun başını ağrıtabilir. Örneğin 2006 yılında şu an MHK Başkanı olan Serdar Tatlı’nın yönettiği Fenerbahçe- Samsunspor maçında Nobre ile Samsun kalecisi Kerem’in olduğu pozisyonda kaleci Kerem’in gördüğü kırmızı kart toplum vicdanın rahatsız olması sebebiyle Türkiye Futbol Federasyonu tarafından kaldırılmıştı, yine Fenerbahçeli Edu’nun Kayserispor maçındaki pozisyonu ve Trabzonspor-Beşiktaş maçında kaleci Rüştü ve Barış Memiş’in görmüş olduğu yanlış kartlar TFF tarafından kaldırılmıştı ama FIFA buna müdahale etmişti ve disiplin talimatının 86. Maddesi gereği sadece şahışta hata yapılması halinde kartların kaldırılabileceği maddesi eklemiştir. Bugün TFF bu kuralı yani hukuku delmiştir ve tarihe kara bir leke olarak geçecektir.

 

False