HABER

Kaçak avcılara karşı drone ve fotokapanla denetimler devam diyor

Doğa Korumu ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün kaçak avcılara karşı drone ve fotokapanla denetimlerine devam diyor. Drone ile Bursa'da kaçak avlanan 2 kişi, havadan tespit edildi. Uzun süre havadan takip edilerek yakalanan avcılara para cezası uygulandı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, yaban hayatın izlenmesi ve kaçak avcılığın önlenmesi için drone ve fotokapan ile denetimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Türkiye genelinde kaçak avcıların tespiti için 30 drone kullanılıyor. Gelen ihbarlar üzerine dağlık alanlarda görevliler tarafından uçurulan drone ile tespit edilen kaçak avcılar, jandarma ve emniyet birimlerinin desteği ile yakalanarak cezai işlem uygulanıyor. Bu yılın ilk 6 ayında fotokapanlarla 122, drone ile 5 olmak üzere toplam 127 kaçak av olayı tespit edildi.

Son olarak Bursa'nın İznik ilçesinde kaçak avlanan 2 kişi drone ile tespit edildi. Drone ile havadan uzun süre takip edilerek yerleri tespit edilen avcılar, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile jandarma ekipleri tarafından yakalandı. Avcılara para cezası uygulandı.

GÜNCELLENME