HABER

İsrail, Lübnan topraklarına ok ve mancınıkla saldırı düzenledi

İsrail askerleri, Lübnan topraklarında yangın çıkarmak için ok ve mancınıkla saldırı düzenledi.

İsrail'in Gazze'ye 7 Ekim sonrası başlattığı acımasız saldırılar Lübnan-İsrail sınırındaki gerilimin de yükselmesine neden oldu. IDF'nin Lübnan sınırına düzenlediği saldırıda Hizbullah'ın üst düzey komutanlarından Talip Abdullah'ın öldürülmesi zaten yüksek olan tansiyonu zirveye çıkardı. Hizbullah'ın İsrail'e cevabı sert oldu. Dün gerçekleştirilen misilleme saldırısında 216 roket ve onlarca kamikaze silahlı insansız hava aracı ateşlendi. Hizbullah saldırıları İsrail'in belli noktalarında yangınlara neden olurken en az 20 itfaiye ekibi müdahale için yollara düştü.

BÖLGESEL ÇATIŞMAYA DÖNEBİLİR

ABD dün yaptığı açıklama ile İsrail'in kuzey sınırı boyunca "gerginliğin azaltılması" çağrısında bulunurken, Batı medyasında yer alan analizlerde kuzeydeki hareketliliğin geniş bir bölgesel çatışmaya dönüşmesinden endişe edildiği vurgulandı.

HİZBULLAH'TAN İNTİKAM YEMİNİ

Associated Press haber ajansında yer alan bilgilere göre Hizbullah üst düzey komutanının öldürülmesinin ardından intikam yemini etti ve Lübnan-İsrail sınırındaki saldırılarını yoğunlaştırma sözü verdi.Üst düzey Hizbullah yetkilisi Hachem Saffieddine, Abdullah için düzenlenen cenaze töreninde “Düşman bizi savaş alanında beklesin.” dedi.

AP Hizbullah saldırılarının İsrail'de yangın endişelerine neden olduğunu söylerken bugün sosyal medyada ve İsrail medyasında paylaşılan görüntülerde, İsrail askerlerinin mancınık kullanarak Lübnan'a yangın çıkarıcı maddeler fırlattığı ve sınırın diğer tarafını ateşe verdiği görüldü.

GÜNCELLENME

Bunları da beğenebilirsiniz

Son Dakika Haberler