HABER

EKAD Başkanı Dr. Canbolat: Belki 10 yıl sonra Karadeniz'de bile caretta caretta yuvası göreceğiz

Antalya'nın Serik ilçesine bağlı deniz kaplumbağalarının en önemli yuvalama alanlarından Belek'te 21 yıldır görev yapan Ekolojik Araştırmalar Derneği (EKAD) Başkanı Dr. Ali Fuat Canbolat, Çanakkale'de deniz kaplumbağası yuvası tespit edilmesinin, küresel ısınmayla bağlantılı olabileceğini söyledi. Canbolat, "Belki 10 yıl sonra Karadeniz'de bile göreceğiz" dedi.

Marmara Denizi'nde araştırma yapan uzmanlar, Çanakkale'nin Eceabat ilçesi sahilinde deniz kaplumbağası yuvası tespit etti. Türkiye'de genellikle Akdeniz kıyılarında görülen deniz kaplumbağası yuvalarına Marmara'da da rastlanması, uzmanlar tarafından önemli gelişme olarak değerlendirildi. Türkiye'nin en önemli deniz kaplumbağası yuvalama alanlarından Akdeniz sahillerindeki Antalya'nın Serik ilçesine bağlı Belek bölgesinde 21 yıldır görev yapan EKAD Başkanı Dr. Ali Fuat Canbolat, Marmara Denizi'nde görülen deniz kaplumbağası yuvasına ilişkin Demirören Haber Ajansı'na (DHA) açıklamalarda bulundu.

'ŞAŞIRTICI DEĞİL'

Bu durumun çok doğal bir süreç olduğunu vurgulayan Dr. Ali Fuat Canbolat, "Bunu biraz geniş olarak düşündüğünüz zaman şaşırtıcı gelmiyor bana. Son 10 yıldır zaten yavaş yavaş Datça, Bodrum, Kuşadası civarında nadir de olsa yuvalamalar oluyordu. Şimdi de Çanakkale'de bir yuvalama tespit edilmiş. Belki bir 10 yıl sonra Karadeniz'de bile göreceğiz. Bunu genel olarak iyi değerlendirmek lazım" dedi.

GÜNCELLENME