HABER

Dikkat! Çocuğunuz kanser olabilir... Yaşamı bitmeden fark et

Ateş, eklem ve bacak ağrıları, karın ağrısı, çabuk yorulma gibi çok basit görünen şikayetler kanser belirtisi olabilir.

Dünyada her üç dakikada bir çocuğa konulan kanser tanısı, maalesef ülkemizde de azımsanmayacak bir sayıda. Her yıl 3500 civarında yavrumuza konulan “Çocuk Kanseri” tanısı, nükslerle birlikte beş bin çocuğa ulaşıyor. Diğer kanser türlerinde olduğu gibi çocuk kanserinde de erken tanı hayat kurtarıcı. Üstelik de erken tanı sayesinde çocuk yaşlarda bu illetten kurtulma oranı da oldukça yüksek.

Fark edilemeyip erken tanı konamayan yavrular anlaşılamıyor ve kaybediliyor...

Filmde çok basit şikayetlerin kanser habercisi olabileceğini ve bu nedenle ebeveynlerin çocuklarındaki normal olamayan değişiklikleri fark etmesi gerekliliği anlatılmak isteniyor.

118Y Anadolu Yakası Lions Dernekleri, Çocuk Eğitim Derneği ve TOÇEV tarafından desteklenen projede farkındalığı arttırmak ve çocuk kanserinde erken tanının önemine dikkat çekmek amaçlanıyor. Film Projemed Yapım tarafından çekildi.

Çocuklarda dördüncü ölüm nedenini çocukluk çağı kanserleri oluşturuyor. Ancak tüm çocuk kanserlerinde iyileşme oranı %70 ve üstü olduğu için erken tanı, dolayısıyla farkındalık büyük önem kazanmakta. Bu nedenle proje ile her kesimden insanın, durumu iş işten geçmeden fark etmesi, çocuğunu düzenli kontrole götürmesi ve öğrendiklerini çevresine de aktarmasını sağlamak suretiyle toplum bilincini yükseltmek hedeflendi.

Proje liderliğini Dr. Nur Topcu, sanat danışmanlığını Zibzi Art’ın yaptığı ve ‘BİTMEDEN FARK ET’ sloganıyla yürütülen farkındalık projesine söz, müzik ve senaryosu İstanbul Devlet Operası sanatçısı Özlem Abacı’ya ait bir de şarkı hazırlandı.

SÖZLERİ

Denize koşmalıyım
Güneşe bakmalıyım
Uyanarak her gülüşe
Oyuna kanmalıyım
Sabaha ermeliyim
Annemi görmeliyim
Ellerini tuttuğumda
Babamı bilmeliyim Beni tanı
Beni sev
Beni anla
Bana bak
Gözlerime bak
Ellerimi tut
Dilimden anla Tenimden anla
Umudu görmeliyim Denize sürmeliyim Hayallerim var üst üste Bitmeden görmeliyim

 

 

GÜNCELLENME