HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özel Eğitim Okulları'na Spor Malzemesi Dağıtım Töreni'nde konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde “Spor Aşkı Engel Tanımaz” Özel Eğitim Okulları'na Spor Malzemesi Dağıtım Töreni’ne katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada "Biz sizi yalnız bırakmayacağız. Ne gerekiyorsa bunu yapacağız, yapmakta kararlıyız" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen 'Spor Aşkı Engel Tanımaz' Özel Eğitim Okulları'na Spor Malzemesi Dağıtım Töreni'nde konuştu.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar...
Buradaki kardeşlerimle birlikte tüm engelli vatandaşlarımın Engelliler Haftası'nı tebrik ediyorum. Hayatın her alanında sergiledikleri üstün başarıları ile hepimize örnek oluyorlar. Son dönemde engellilerimiz sporun farklı branşlarında dünya çapında ifithar verici başarılara imza atıyorlar. Engelli kardeşlerimizi mücadeleleri, gayretleri ve emekleri için özellikle milletim adına tebrik ediyorum. Sporcu kardeşlerimizin şahsında şanlı bayrağımızı her yerde gururla dalgalandıran tüm sporcularımıza teşekkürlerimi iletiyorum.

HİÇ KİMSE BEDENSEL ENGELİ NEDENİYLE SOSYAL HAYATIN DIŞINA İTİLEMEZ

Hangi kökene, inanca, kültüre sahip olursa olsun 85 milyonun her biri devletimizin nazarında eşittir. Engelli kardeşlerimizin hayata dört elle sarılmalarından aldığımız ilhamla biz de engellerimizin hayallerini gerçeğe dönüştürebilmek için hiçbir fedakarlıktan kaçınmıyoruz.  Bizim siyaset ve devlet anlayışında hiç kimse insani vasıflarından, doğuştan gelen özelliklerinden dolayı ötekileştirilemez. Hiç kimse dış görünüşünden dolayı ayrımcılığa bırakılamaz. Hiç kimse bedensel engeli nedeniyle sosyal hayatın dışına itilemez. Başkaları sırtını dönse de biz engelli kardeşlerimizi asla yok sayamayız.  Başkaları görmezden gelse de biz engelli vatandaşlarımızı ihmal edemeyiz. Engelli vatandaşlarımızın cehalet, bilgisizlik, imkansızlık gibi sebeplerle iki duvar arasına hapsedilmesine tahammül gösteremeyiz. 

 ENGELLİLERE YÖNELİK POZİTİF AYRIMCILIĞI ANAYASA GÜVENCESİNE ALDIK

 

Vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkes bu ülkenin birinci sınıf vatandaşıdır. İnsanlarımızın tamamının imkanlardan eşit derecede faydalanmasını sağlamak temel görevimizdir.  85 milyonun tüm fertleri gibi engelli kardeşlerimizin hiçbir sorun yaşamadan eşit bireyler olarak hayata katılımlarına büyük önem veriyoruz. 'Spor Aşkı Engel Tanımaz' programıyla 500 özel eğitim okulundaki farklı engel gruplarının kullanıma sunulmak üzere üretilmiş 27 bin spor malzemesi bugün yola çıkıyor. Bu TIR'ları inşallah buradan ülkemizin dört bir köşesine uğurlayacağız. Böylece Hakkari'den Edirne'ye, Artvin'den Hatay'a 81 ilimizde engelli öğrencimizi spor imkanına kavuşturacağız. Ayrıca eğitimde fırsat eşitliğini her alanda tesis etmeye bir adım daha yaklaşmış olduk. Engelli kardeşlerimizin de bu imkanları en iyi şekilde değerlendirerek spor ve başka her alanda bizleri gururlandıracak başarılara imza atacaklarına inanıyorum. Bunu Tokyo'da gördük inşallah şimdi Paris'te de göreceğiz.  İnşallah Tokyo'dan sonra Paris'ten bambaşka dolu dolu zaferlerle döneceğiz.

Spor insan ve toplum sağlığı kadar engelli vatandaşlarımızın hayata aktif katılımlarını sağlayan önemli bir faaliyet alanıdır. Bilimsel çalışmalar, sporun engelli bireyler üzerinde olumlu etkileri olduğunu ispat etmiştir. Türkiye'de çok uzun yıllar engelli kardeşlerimiz ya ihmal edilmiş ya da önyargıların kurbanı olmuşlardır. Engellerimize gerekli imkanlar sunulmadığı gibi sürekli 'Yapamazsınız' denilerek öz güvenleri törpülenmiştir.

2002 yılında engellilerimizle ilgili çok ciddi sıkıntılarımız vardı. Sorumluluğu çok büyük ölçüde ailelere bırakılmıştı. Hayata katılmalarını teşvik edecek bir irade, vizyon ve hassasiyet maalesef mevcut değildi. Son 20 yılda attığımız adımlarla bunu kökten değiştirerek; engellilerimizin sorunlarını çözmek, ailelerimizin sıkıntısını hafifletmek, onların eşit vatandaş olduklarını göstermek adına çok güzel işler gerçekleştirdik.

Engelliler Kanunu ile eğitimden bakıma kadar engellilerimizi ilgilendiren pek çok konuda tarihi nitelikte adımlar attık. 2010'da yapılan anayasa değişikliği ile engellilere yönelik pozitif ayrımcılığı anayasa güvencesine aldık. Evde bakım desteği, yardımı, umut evleri gibi özgün uygulamaları biz hayata geçirdik. 

SİZİ YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ

Okula gidemeyen çocukları için evleri ve hastaneleri birer okula dönüştürüyoruz. Toplam 453 bin toplam özel eğitim ihtiyacı olan çocuk ve gencimize eğitim veriyoruz. 79 adet olan destek eğitim odalarının sayısı 2022 yılı itibariyle 638'e ulaştı. Biz sizi yalnız bırakmayacağız. Ne gerekiyorsa bunu yapacağız, yapmakta kararlıyız. 

ENGELLİLERİMİZ, BUGÜN SPORUN PEK ÇOK ALANINDA ADETA DESTAN YAZIYOR

Uzun yıllar dışlanan engelli kardeşlerimiz sporda, sanatta, akademide göğüslerini gere gere 'Ben de varım' diyor. Daha önce sporun birçok branşında kısıtlı sayıda varlık gösterebilen engellilerimiz, bugün sporun pek çok alanında adeta destan yazıyorlar. Türkiye, 2000 Sydney Paralimpik Oyunları'na sadece bir sporcu ile katılmıştır. 20 sene sonra Tokyo Paralimpik oyunlarına 87 sporcu ile katıldık, toplam 15 madalya ile ülkemize döndük. Engelli sporcu sayısı 2021 itibariyle 45 bin 441'e çıktı.  Bakanlığımıza bağlı tüm spor tesislerini engelli kardeşlerimizin erişimi için yeniden düzenledik. 2024 Paris Olimpiyatları ile ilgili hazırlıklarımıza şimdiden başladık. Sporcu sayısı ve kazanılan madalya sayısıyla inşallah yeni bir rekora imza atacağımızı düşünüyorum. 

GÜNCELLENME